Pierre Cardin, 16.10.2014 r.
Fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News
ZE ŚWIATA MODY

Mija rok od śmierci Pierre'a Cardina. Co świat mody zawdzięcza legendarnemu projektantowi?

Pierre Cardin zmarł w 2020 roku pod Paryżem. Miał 98 lat

Redakcja VIVA! 29 grudnia 2021 13:30
Pierre Cardin, 16.10.2014 r.
Fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News

Pierre Cardin zmarł 29 grudnia 2020 roku w jednym z amerykańskich szpitali pod Paryżem. Miał 98 lat. Informację o jego śmierci podała wówczas jako pierwsza rodzina. Potem potwierdziły ją marki, z którymi Cardin pracował przez lata. Przy okazji pierwszej rocznicy śmierci wybitnego francuskiego projektanta przypominamy, co jak wyglądała jego kariera oraz co zawdzięcza mu świat mody. 

ZOBACZ TEŻ: Dokładnie 75 lat temu powstał dom mody Christian Dior. Poznaj jego historię

Pierre Cardin  - kariera, moda, droga na szczyt

Urodził się jako Pietro Cardin 2 lipca 1922 roku w San Biagio di Callalta, miejscowości w regionie Wenecji. Gdy miał dwa latka, jego rodzice podjęli decyzję o opuszczeniu rodzinnych Włoch i przeprowadzce do Saint-Étienne we Francji.

Zainteresowanie modą zaczął przejawiać już w wieku 14 lat. Został wówczas pomocnikiem krawca. 9 lat później, w 1945 roku, wyjechał do Paryża, by rozpocząć studia architektoniczne. Później zaczął już podejmować prace dla sławnych osobistości tamtych czasów, jak m.in. Christian Dior czy Elsa Schiaparelli. Miał jednak poczucie, że jego wizja powinna zyskać nową markę. Tak też się stało: w 1950 roku założył własny dom mody, trzy lata później wypuścił pierwszą kolekcję sygnowaną swoim imieniem i nazwiskiem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Emanuel Ungaro - jeden z ostatnich gigantów wielkiej mody

Był nie tylko projektantem, lecz także biznesmenem i przedsiębiorcą. Dzięki temu z sukcesem pomnożył swój majątek. Do niego należało m.in. kilka restauracji w najważniejszych światowych metropoliach: Nowym Jorku, Pekinie oraz Londynie. Zakupił również zamek w Lacoste w departamencie Vaucluse (należący niegdyś do markiza de Sade'a), w którym regularnie organizował festiwale teatralne.

Zrewolucjonizował modę lat 60., jego wizje były odważne, bezkompromisowe i mocno futurystyczne. Preferował geometryczne kształty i motywy. Tworzył niemal do końca. Był uznawany za najstarszego żyjącego projektanta mody, a zarazem najdłużej pracującego w zawodzie. 

Pierre Cardin - pożegnanie projektanta

Pierre'a Cardina zmarł 29 grudnia 2020 roku w amerykańskim szpitalu w miejscowości Neuilly-sur-Seine pod Paryżem. Informację przekazała także Francuska Akademia Sztuk Pięknych.

„Dzień wielkiego smutku dla całej naszej rodziny, Pierre Cardin już nie istnieje. Wielki projektant mody, jakim był, przetrwał stulecie, pozostawiając Francji i światu wyjątkowe dziedzictwo artystyczne w modzie, ale nie tylko”, podkreślono w oświadczeniu. 

Pierre Cardin już zawsze zostanie zapamiętany jako ostatni najdłużej pracujący w zawodzie projektant. Obok Paco Rabanne i André Courrègesa był, jest i już zawsze będzie uznawany za wynalazcę futurystycznej mody w latach 60. XX wieku. I właśnie z racji na swój niezwykle futurystyczny styl zapisał się w annałach światowej mody. 

Pierre Cardin, luty 2010:

Pierre Cardin, 17.02.2010 r.
Fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News

Pierre Cardin, grudzień 2012:

Pierre Cardin, 03.12.2012 r.
Fot. VINCENZO PINTO/AFP/East News

Pierre Cardin, październik 2014:

Pierre Cardin, 16.10.2014 r.
Fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?