Pierre Cardin, 16.10.2014 r.
Fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News
POŻEGNANIE

Pierre Cardin nie żyje. Legendarny projektant miał 98 lat

Wiadomość przekazała jego rodzina

Konrad Szczęsny 29 grudnia 2020 14:34
Pierre Cardin, 16.10.2014 r.
Fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News

Pierre Cardin nie żyje. Legendarny francuski projektant mody zmarł w jednym z amerykańskich szpitali pod Paryżem. Miał 98 lat. Informację o jego śmierci potwierdziła rodzina.

Pierre Cardin nie żyje. Kariera, moda, droga na szczyt

Urodził się jako Pietro Cardin 2 lipca 1922 roku w San Biagio di Callalta, miejscowości w regionie Wenecji. Gdy miał dwa latka, jego rodzice podjęli decyzję o opuszczeniu rodzinnych Włoch i przeprowadzce do Saint-Étienne we Francji.

Zainteresowanie modą zaczął przejawiać już w wieku 14 lat. Został wówczas pomocnikiem krawca. 9 lat później, w 1945 roku, wyjechał do Paryża, by rozpocząć studia architektoniczne. Później zaczął już podejmować prace dla sławnych osobistości tamtych czasów, jak m.in. Christian Dior czy Elsa Schiaparelli. Miał jednak poczucie, że jego wizja powinna zyskać nową markę. Tak też się stało: w 1950 roku założył własny dom mody, trzy lata później wypuścił pierwszą kolekcję sygnowaną swoim imieniem i nazwiskiem.

Był nie tylko projektantem, lecz także biznesmenem i przedsiębiorcą. Dzięki temu z sukcesem pomnożył swój majątek. Do niego należało m.in. kilka restauracji w najważniejszych światowych metropoliach: Nowym Jorku, Pekinie oraz Londynie. Zakupił również zamek w Lacoste w departamencie Vaucluse (należący niegdyś do markiza de Sade'a), w którym regularnie organizował festiwale teatralne.

Zrewolucjonizował modę lat 60., jego wizje były odważne, bezkompromisowe i mocno futurystyczne. Preferował geometryczne kształty i motywy. Tworzył niemal do końca. Był uznawany za najstarszego żyjącego projektanta mody, a zarazem najdłużej pracującego w zawodzie. 

Pierre Cardin nie żyje. Miał 98 lat

Niestety, w rozmowie z agencją AFP rodzina Pierre'a Cardina potwierdziła, że 98-latek zmarł w amerykańskim szpitalu w miejscowości Neuilly-sur-Seine pod Paryżem. Informację przekazała także Francuska Akademia Sztuk Pięknych.

„Dzień wielkiego smutku dla całej naszej rodziny, Pierre Cardin już nie istnieje. Wielki projektant mody, jakim był, przetrwał stulecie, pozostawiając Francji i światu wyjątkowe dziedzictwo artystyczne w modzie, ale nie tylko”, podkreślono w oświadczeniu.  

Pierre Cardin, luty 2010:

Pierre Cardin, 17.02.2010 r.
Fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News

Pierre Cardin, grudzień 2012:

Pierre Cardin, 03.12.2012 r.
Fot. VINCENZO PINTO/AFP/East News

Pierre Cardin, październik 2014:

Pierre Cardin, 16.10.2014 r.
Fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!