Pierre Cardin, 16.10.2014 r.
Fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News
ZE ŚWIATA MODY

Pierre Cardin obchodziłby dzisiaj urodziny

Co świat mody zawdzięcza legendarnemu projektantowi?

Redakcja VIVA! 2 lipca 2024 11:30
Pierre Cardin, 16.10.2014 r.
Fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News

Pierre Cardin był francuskim projektantem mody, który zyskał sławę dzięki swoim innowacyjnym projektom i wprowadzeniu nowych trendów do świata mody. Był jednym z pionierów haute couture i współzałożycielem Chambre Syndicale de la Haute Couture et du Prêt-à-Porter, organizacji zrzeszającej najlepszych projektantów mody. Jego marka, znana z futurystycznych kształtów i eksperymentowania z nowoczesnymi materiałami, została uznana za ikoniczną w latach 60. i 70. Pierre Cardin był także jednym z pierwszych projektantów, którzy rozszerzyli swoje działania na inne dziedziny, takie jak perfumy, meble i akcesoria. Zmarł 29 grudnia 2020 roku. Miał 98 lat.

Pierre Cardin  - kariera, moda, droga na szczyt

Urodził się jako Pietro Cardin 2 lipca 1922 roku w San Biagio di Callalta, miejscowości w regionie Wenecji. Gdy miał dwa latka, jego rodzice podjęli decyzję o opuszczeniu rodzinnych Włoch i przeprowadzce do Saint-Étienne we Francji.

Zainteresowanie modą zaczął przejawiać już w wieku 14 lat. Został wówczas pomocnikiem krawca. 9 lat później, w 1945 roku, wyjechał do Paryża, by rozpocząć studia architektoniczne. Później zaczął już podejmować prace dla sławnych osobistości tamtych czasów, jak m.in. Christian Dior czy Elsa Schiaparelli. Miał jednak poczucie, że jego wizja powinna zyskać nową markę. Tak też się stało: w 1950 roku założył własny dom mody, trzy lata później wypuścił pierwszą kolekcję sygnowaną swoim imieniem i nazwiskiem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Emanuel Ungaro - jeden z ostatnich gigantów wielkiej mody

Był nie tylko projektantem, lecz także biznesmenem i przedsiębiorcą. Dzięki temu z sukcesem pomnożył swój majątek. Do niego należało m.in. kilka restauracji w najważniejszych światowych metropoliach: Nowym Jorku, Pekinie oraz Londynie. Zakupił również zamek w Lacoste w departamencie Vaucluse (należący niegdyś do markiza de Sade'a), w którym regularnie organizował festiwale teatralne.

Zrewolucjonizował modę lat 60., jego wizje były odważne, bezkompromisowe i mocno futurystyczne. Preferował geometryczne kształty i motywy. Tworzył niemal do końca. Był uznawany za najstarszego żyjącego projektanta mody, a zarazem najdłużej pracującego w zawodzie. 

Pierre Cardin - pożegnanie projektanta

Pierre'a Cardina zmarł 29 grudnia 2020 roku w amerykańskim szpitalu w miejscowości Neuilly-sur-Seine pod Paryżem. Informację przekazała także Francuska Akademia Sztuk Pięknych.

„Dzień wielkiego smutku dla całej naszej rodziny, Pierre Cardin już nie istnieje. Wielki projektant mody, jakim był, przetrwał stulecie, pozostawiając Francji i światu wyjątkowe dziedzictwo artystyczne w modzie, ale nie tylko”, podkreślono w oświadczeniu. 

Pierre Cardin już zawsze zostanie zapamiętany jako ostatni najdłużej pracujący w zawodzie projektant. Obok Paco Rabanne i André Courrègesa był, jest i już zawsze będzie uznawany za wynalazcę futurystycznej mody w latach 60. XX wieku. I właśnie z racji na swój niezwykle futurystyczny styl zapisał się w annałach światowej mody. 

Pierre Cardin, luty 2010:

Pierre Cardin, 17.02.2010 r.
Fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News

Pierre Cardin, grudzień 2012:

Pierre Cardin, 03.12.2012 r.
Fot. VINCENZO PINTO/AFP/East News

Pierre Cardin, październik 2014:

Pierre Cardin, 16.10.2014 r.
Fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.