Zmarł francuski projektant Emanuel Ungaro!
Fot. ons.pl
ZE ŚWIATA MODY

Zmarł francuski projektant Emanuel Ungaro!

Nazywano go gigantem dawnej mody

Marcin Brzeziński 23 grudnia 2019 15:29
Zmarł francuski projektant Emanuel Ungaro!
Fot. ons.pl

Francuski projektant Emanuel Ungaro zmarł w Paryżu w wieku 86 lat. Był gigantem dawnej mody. Do historii przeszły jego pełne kolorów kreacje i sławne powiedzenie:

Nie należy nosić sukienki, należy w niej żyć

Ungaro urodził się w prowincji Aix-en-Province w południowej Francji w 1933 roku w rodzinie włoskich imigrantów. W wieku 22 lat przeprowadził się do Paryża i uczył się zawodu pod okiem wielkiego hiszpańskiego projektanta Cristóbala Balenciagi. „Balenciaga był geniuszem”, powiedział kiedyś brytyjskiemu dziennikowi Guardian Ungaro. „Prawie nic nie mówił. Musiałeś patrzeć, naśladować i czerpać z tej ciszy. Był bardzo samotny człowiekiem. Z dumą mogą nazywać się jego uczniem”.

Emanuel Ungaro. Twórca prêt-à-porter

Emanuel Ungaro swoją pierwszą kolekcję zaprezentował w 1965 roku. Program był ograniczony wyłącznie do odzieży dziennej, ponieważ jego studio w XVII dzielnicy Paryża było zbyt małe by pomieścić więcej modelek i widzów.
Zdobył sławę dzięki śmiałemu użyciu jaskrawych kolorów i wyrazistych wzorów. Tworzył ubrania, które zdaniem krytyków miały zmysłowy urok. Wraz z Yves Saint Laurent, jest postrzegany jako ktoś, kto pomógł wprowadzić na rynek ubrania prêt-à-porter jako alternatywę dla haute couture.
Jego przyjaciółka i biografka, Christine Orban, napisała kiedyś, że Ungaro „widział zmysłowość wszędzie”:

Emanuel tworzył ubrania zbyt piękne, aby można je było zniszczyć. Widząc jego kreacje miało się ochotę traktować je z najwyższą delikatnością, głaskać i tulić

Sam Ungaro zapytany zaś, czym jest dla niego kobiecość w modzie zacytował Jean-Paula Sartre’a: „Nie ma zasad i nie ma jednej odpowiedzi. Musisz być swoim własnym lustrem”.

Pożegnanie mistrza

Przez lata Emanuel Ungaro zbudował prawdziwe imperium mody. Jego marka produkowała ubrania damskie i męskie, dodatki, perfumy, buty, meble, świece i zastawę stołową. W 1996 roku firma została kupiona przez rodzinę Ferragamo, a następnie odsprzedana Global Asset Capital Investment Bank. Emanuel Ungaro przeszedł na emeryturę w 2004 roku, skarżąc się, że świat haute couture nie odpowiada już „oczekiwaniom dzisiejszych kobiet”. Zmarły 21 grudnia w Paryżu projektant zostawił żonę i córkę.

Zmarł francuski projektant Emanuel Ungaro
Fot. ons.pl

Zmarł francuski projektant Emanuel Ungaro
Fot. ons.pl

Zmarł francuski projektant Emanuel Ungaro
Fot. ons.pl

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa