Emanuel Ungaro
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Emanuel Ungaro - jeden z ostatnich gigantów wielkiej mody

Dziś mija druga rocznica śmierci artysty

Marcin Brzeziński 22 grudnia 2021 15:27
Emanuel Ungaro
Fot. Getty Images

Francuski projektant Emanuel Ungaro zmarł w Paryżu w wieku 86 lat. Do historii światowej mody przeszły jego pełne kolorów kreacje i sławne powiedzenie Nie należy nosić sukienki, należy w niej żyć. Mówiło się o nim gigant dawnej mody. Dziś z okazji jego drugiej rocznicy śmierci wspominamy jego niezwykłe życie i karierę.

Kim był Emanuel Ungaro?

Ungaro urodził się w prowincji Aix-en-Province w południowej Francji w 1933 roku w rodzinie włoskich imigrantów. W wieku 22 lat przeprowadził się do Paryża i uczył się zawodu pod okiem wielkiego hiszpańskiego projektanta Cristóbala Balenciagi. Balenciaga był geniuszem powiedział kiedyś brytyjskiemu dziennikowi Guardian Ungaro.

Prawie nic nie mówił. Musiałeś patrzeć, naśladować i czerpać z tej ciszy. Był bardzo samotny człowiekiem. Z dumą mogą nazywać się jego uczniem.

Jaka była moda Emanuela Ungaro?

Emanuel Ungaro swoją pierwszą kolekcję zaprezentował w 1965 roku. Program był ograniczony wyłącznie do odzieży dziennej, ponieważ jego studio w XVII dzielnicy Paryża było zbyt małe by pomieścić więcej modelek i widzów. Projektował również dla Bulgari, Ferragamo oraz Courrèges. 

Zdobył sławę dzięki śmiałemu użyciu jaskrawych kolorów i wyrazistych wzorów. Tworzył ubrania, które zdaniem krytyków miały zmysłowy urok. Wraz z Yves Saint Laurent, jest postrzegany jako ktoś, kto pomógł wprowadzić na rynek ubrania prêt-à-porter jako alternatywę dla haute couture. Według niego nuda była zawsze najgorszym wrogiem dobrego stylu. Pragnął widzieć swoje klientki szczęśliwe, w pięknych, ognistych kolorach. Takie też ubrania zawsze wychodziły z jego pracowni.

Jego przyjaciółka i biografka, Christine Orban, napisała kiedyś, że Ungaro widział zmysłowość wszędzie:

Emanuel tworzył ubrania zbyt piękne, aby można je było zniszczyć. Widząc jego kreacje miało się ochotę traktować je z najwyższą delikatnością, głaskać i tulić

Sam Ungaro zapytany zaś, czym jest dla niego kobiecość w modzie zacytował Jean-Paula Sartre’a:

Nie ma zasad i nie ma jednej odpowiedzi. Musisz być swoim własnym lustrem.

Perfumy Emanuela Ungaro

Przyszedł rok 1983, kiedy Emanuel Ungaro chciał zrobić coś więcej. Poza ubieraniem kobiet w przepiękne, jaskrawe ubrania, chciał dodać im więcej charakteru. Tak właśnie zaczął tworzyć kolejne linie perfum, które w sprzedaży są do dziś i cieszą się ogromną popularnością.

Pożegnanie mistrza

Przez lata Emanuel Ungaro zbudował prawdziwe imperium mody. Jego marka produkowała ubrania damskie i męskie, dodatki, perfumy, buty, meble, świece i zastawę stołową. W 1996 roku firma została kupiona przez rodzinę Ferragamo, a następnie odsprzedana Global Asset Capital Investment Bank. Emanuel Ungaro przeszedł na emeryturę w 2004 roku, skarżąc się, że świat haute couture nie odpowiada już oczekiwaniom dzisiejszych kobiet.

Dom mody mistrza

Mówi się, że jego spuścizna nie miała szczęścia. Po jego śmierci, projektowała dla niego Lindsay Lohan. Zaraz po niej, przyszła kolej na Fausto Puglisiego. Niestety nie byli oni tak kreatywni jak Ungaro i słuch o jego marce niemal zaginął. 

Emanuel Ungaro
Fot. Marco Tacca/Getty Images

Zmarł francuski projektant Emanuel Ungaro
Fot. ons.pl

Zmarł francuski projektant Emanuel Ungaro
Fot. ons.pl

Zmarł francuski projektant Emanuel Ungaro
Fot. ons.pl

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa