Viola Piekut kariera historia
Fot. East News
POLSKA MODA

Viola Piekut to ulubiona projektantka polskich gwiazd!

Jak zaczynała karierę najbardziej tajemnicza postać polskiej mody?

Marcin Brzeziński 28 grudnia 2019 12:26
Viola Piekut kariera historia
Fot. East News

Viola Piekut urodziła w się 15 czerwca 1978 roku w Wyszkowie. Jest ulubioną projektantką gwiazd, która podbiła ich serca sukniami przeznaczonymi zarówno na czerwony dywan jak i do ślubu. W jej kreacjach pojawiały się m.in. Edyta Górniak czy Małgorzata Kożuchowska. W sukni Violi Piekut brały ślub m.in. Agnieszka Hyży i Anna Guzik. Trudno sobie też wyobrazić polską komedię romantyczną bez sukni pochodzącej z jej pracowni. Nic dziwnego, że gwiazdy tak licznie pojawiły się pojawiły się na zeszłorocznym, pierwszym pokazie projektantki w warszawskim Hotelu Raffles Europejski.

Dla Violi Piekut liczą się klientki

Projektantka jest właścicielką trzech salonów Atelier Viola Piekut: dwóch w Warszawie i jednego w Poznaniu. Rzadko udziela wywiadów, czy pojawia się publicznie, bo jak mówi, woli koncertować się na swojej pracy, a błyszczenie na czerwonych dywanach pozostawia gwiazdom.
W kwestii sympatii mediów jest realistką: „Łaska mediów na pstrym koniu jeździ. Czasem wystarczy złe zdjęcie, nieodpowiednie oświetlenie i kreacja spotyka się z falą krytyki. Inne źródło nazywa ją natomiast "kreacją wieczoru". Staram się być poza tym... Najważniejszą i najbardziej wymierną oceną jest dla mnie satysfakcja klientki”, mówiła w wywiadzie dla Super Expressu.

Pokaz Violi Piekut w Hotelu Raffles Europejski w 2018 roku.

Viola Piekut kariera historia
Fot. Akpa

Scenariusz napisany przez życie czyli kariera i rodzina Violi Piekut

Przygodę z projektowaniem zaczęła w 2002 roku, gdy nie mogła znaleźć wymarzonej sukni ślubnej.

Wszystko zaczęło się, gdy szukałam tej najważniejszej sukienki życia... W efekcie zaprojektowałam ją sama. Ujmowała swoją prostotą, zaskakiwała kolorem (cappuccino), a szyku dodawał jej kapelusz z dużym rondem. Wtedy po raz pierwszy pomyślałam o miejscu, w którym będę mogła projektować suknie marzeń... Tak powstało moje moje atelier. Życie pisze najpiękniejsze scenariusze!

opowiadała projektantka.
Viola Piekut ma męża i dwóch synów. „Mam wspaniałą rodzinę, bez której to wszystko nie byłoby możliwe. Kiedy ja nie mogę przyjść do nich, oni przychodzą do mnie. Mój mąż Igor pracuje razem ze mną. Jest ekonomicznym i organizacyjnym filarem firmy. Moi synowie mają w pracowni swój własny pokój. Bardzo często są obok mnie. Każdy dzień wolny od pracy jest tylko nasz", mówiła parę lat temu.
Na pytanie, dlaczego nie projektuje dla mężczyzn odpowiedziała: „Mam w domu trzech mężczyzn. Aż trudno uwierzyć, że do tej pory nie stworzyłam kolekcji dla nich. Obiecałam sobie jednak, że zawsze będę tworzyć w zgodzie z samą sobą... Moja twórczość jest bardzo kobieca i niech tak pozostanie. A jeśli prawdą jest, że mężczyźni są wzrokowcami, to moje projekty są też przyjemnością dla nich... (śmiech)”.

Viola Piekut i Małgorzata Kożuchowska po pokazie projektantki w Hotelu Raffles Europejski w 2018 roku.

Viola Piekut kariera historia
Fot. Akpa

Na czerwonym dywanie w Cannes czyli Viola Piekut i jej ulubiona gwiazda Grażyna Torbicka

Kreacje Violi Piekut doczekały się licznych wyróżnień, w tym Trendsetters 2014 i 2015 dla najlepszego projektanta sukien ślubnych. Jednym z większych sukcesów projektantki było również to, że trzykrotnie w jej kreacjach na Festiwalu Filmowym w Cannes wystąpiła Grażyna Torbicka. W tym roku na premierę najnowszego dzieła Pedro Almodovara zatytułowanego Ból i blask dziennikarka wybrała klasyczną czarną suknię z wyrafinowanymi zdobieniami. Oddajmy głos projektantce canneńskiej kreacji Grażyny Torbickiej: „Historia zatacza koło... Grażyna Torbicka postawiła tym razem na czerń. Jak sama przyznaje to jej kolor. Suknia wykonana została z wyrafinowanego, jedwabnego tiulu, który wzbogacony został o ręcznie wyszywane kamienie szlachetne. Zdobią one jeden bok sukni, przez co wkrada się do projektu pożądany efekt asymetrii. Jest on dodatkowo zaakcentowany przez trójwymiarowe zdobienie umiejscowione na ramieniu. Niewątpliwe walory Grażyny Torbickiej podkreślone są przez odważne rozcięcie wzbogacone plisowaną tkaniną gofre oraz zjawiskowy dekolt odsłaniający plecy. Suknia tańczy na wietrze, okazale prezentuje się na czerwonym dywanie i odsłania drugą twarz, gdy pojawia się w błysku fleszy. Czy potrzeba czegoś więcej? Szyk, klasa, elegancja!”. Życzymy Violi Piekut kolejnych niezapomnianych kreacji na polskich i światowych czerwonych dywanach!

Grażyna Torbicka w kreacjach Violi Piekut na Festiwalu Filmowym w Cannes, (2017, 2018, 2019).

Viola Piekut kariera historia  Grażyna Torbicka w Cannes
Fot. ons.pl

Viola Piekut z ulubioną gwiazdą Grażyną Torbicką na otwarciu HE Concept Store w Warszawie.

Viola Piekut kariera historia
Fot. East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa