Zmarli ze świata mody w 2019 roku Karl Lagerfeld Lee Radziwiłł
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Wspominamy osobistości świata mody, które odeszły w ciągu ostatniego roku

Karl Lagerfeld, Peter Lindbergh, Lee Radziwiłł...

Marcin Brzeziński 1 listopada 2019 12:29
Zmarli ze świata mody w 2019 roku Karl Lagerfeld Lee Radziwiłł
Fot. Getty Images

Przez ostatnich dwanaście miesięcy pożegnaliśmy kilku wybitnych przedstawicieli świata mody: projektantkę, wielkiego fotografa i niezwykłe ikony stylu. Odszedł też człowiek, którego rolę trudno opisać jednym słowem. Bez Karla Lagerfelda, długoletniego dyrektora artystycznego Chanel i Fendi współczesna moda z pewnością wyglądałaby zupełnie inaczej. W ten skłaniający do zadumy czas przypomnijmy sobie sylwetki ludzi mody, których straciliśmy w ostatnim czasie i to, co im zawdzięczamy.

Karl Lagerfeld (1933-2019)

Według jednych, genialny i wszechstronny. Zdaniem innych, bezwzględny i przeceniony. Zawsze jednak wyjątkowy. Śmierć Karla Lagerfelda to koniec pewnej ery w historii mody.
Większość ludzi, gdy myśli o Paryżu, widzi wieżę Eiffla. A gdy wyobraża sobie projektanta mody, z pewnością przed oczami staje im Karl Lagerfeld. Nie muszą nawet wiedzieć, że był dyrektorem kreatywnych Chanel i Fendi oraz dowodził marką nazwaną własnym nazwiskiem. Powiedz „projektant”, a w głowach pojawia się Lagerfeld. Bo czy ktoś z poza branży wie, jak wygląda Miuccia Prada albo, co już zupełnie nieprawdopodobne, dyrektor kreatywny Gucci Alessandro Michele? Z nim było inaczej. Chuda sylwetka projektanta w czarnych garniturach Diora, białe spięte w kucyk włosy, ciemne okulary i rękawiczki stały się ikonami pop kultury. Jego wizerunek ozdabiał butelki coca-coli (dietetycznej, bo taką tylko pijał), a wzorowane na nim laleczki sprzedawały firmy Sephora i Mattel. Te ostatnie były tak pożądane, że sprzedały się w parę godzin, choć za posiadanie swojego Karla trzeba było zapłacić prawie dwieście dolarów.
Przedstawiciele świata mody pomyślą o czymś więcej. O jego dokonaniach: tych wspaniałych, jak niektóre kolekcje Chanel i tych bliskich parodii, jak rękawice bokserskie z logo legendarnego paryskiego domu mody. O tym, że sprowadził na pokaz mody do Paryża górę lodową (podobno to, co z niej zostało zostało odesłane z powrotem do Szwecji). Ci którzy zaś byli wyjątkowo blisko cesarza mody wspomną, że nikt nie wysyłał na urodziny tak dużych bukietów. Zresztą wszystko, co robił było największe.

Karl Lagerfeld
Fot. EATS NEWSEAST NEWS

Peter Lindbergh (1944-2019)

Niemiecki fotograf Peter Lindbergh odszedł trzeciego września. Następnego dnia na jego oficjalnym koncie instagramowym pojawiła się pojawiła się następująca informacja: „Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Petera Lindbergha 3 września 2019 r., w wieku 74 lat. Pozostawił po sobie żonę Petrę, pierwszą żonę Astrid i czterech synów: Benjamina, Jérémy'ego, Simona i Josepha, i siedmioro wnucząt. Została po nim wielka pustka”. To prawda, ale zostały również jego klasyczne już dziś zdjęcia, które na zawsze odmieniły historię fotografii. Peter Lindbergh był specjalistą od wyrafinowanych, często czarno-białych kobiecych portretów. Bo właśnie kobietom artysta poświęcił cały swój talent.
Chyba najsłynniejszym zdjęciem Petera Lindbergha jest okładka brytyjskiej edycji Vogue'a ze stycznia 1990 roku. Pojawiły się na niej Cindy Crawford, Linda Evangelista, Naomi Campbell, Tatjana Patitz i Christy Turlington. Fotograf zabrał je do Nowego Jorku i uwiecznił w mającej dopiero stać się modną dzielnicy Meatpacking. "

Zapanowanie nad pięcioma kobietami walczącymi o pozycję nie mogło być łatwe, ale z Peterem pracowało się jak w marzeniach. Wiedział, jak nas okiełznać

wspomina tę sesję Cindy Crawford.

Peter Lindbergh nie żyje
Fot. Getty Images

Sophia Kokosalaki (1972-2019)

Urodzona w Atenach projektantka swoją karierę związała z Wielką Brytanią. Słynęła z talentu do drapowania i przyjaznego kobietom glamouru. Jej kreacje na czerwonych dywanach nosiły m.in. Chloë Sevigny, Kirsten Dunst i Jennifer Connelly.
Sophia Kokosalaki była absolwentkę słynnego Central Saint Martins. Swoją pierwszą kolekcję pokazała na Tygodniu Mody w Londynie w 1999 roku. Zaprojektowała kostiumy na otwarcie Olimpiady w Atenach w 2004 roku. W latach 2009-2012 tworzyła linię Diesel Black Gold, a potem współpracowała z marką Topshop. W ostatnich latach skoncentrowała się na projektowaniu mody ślubnej.

Zmarli ze świata mody w 2019 roku  Sophia Kokosalaki
Fot. Getty Images

Lee Radziwiłł (1933-2019)

Wyrafinowana ozdoba towarzystwa, tak w największym skrócie można by opisać zmarłą w lutym tego roku Lee Bouvier Radziwiłł, siostrę słynnej Jacqueline Kennedy Onassis.
O jej życiu miłosnym można by napisać niejedną powieść. My zajmijmy się tylko jej związkami ze światem sztuki i mody. Już jako nastolatka późniejsza Lee Bouvier Radziwiłł pisywała listy do znanego historyka sztuki Bernarda Berensona. W młodości próbowała swoich sił jako projektantka wnętrz (wróciła do tego zajęcia w dojrzałym wieku), ale zafascynował ją świat mody. Została koordynatorem ds. public relations domu mody Giorgio Armani. Sama jednak wolała projekty Givenchy, Courrèges i Halstona. Stała się także muzą Michaela Korsa. Pracowała dla Diany Vreeland w Harper's Bazaar, a później w paryskich biurach Vogue'a. W ciągu dziesięcioleci przyjaźniła się z takimi osobistościami, jak Andy Warhol, Rudolf Nuriejew, Truman Capote i Sofia Coppola. Po jej śmierci Reinaldo Herrera powiedział:

Smak jest wrodzony. Nie uczysz go. A Lee miała ten wspaniały, naturalny smak

Kolekcja Lee Radziwiłł  na aukcji Nowym Jorku
Fot. Getty Images

Gloria Vanderbilt (1924-2019)

Dziedziczka bajecznie bogatej rodziny Vanderbiltów, ikona nowojorskiego stylu, artystka, aktorka i bywalczyni salonów. Była autorką i bohaterką książek. Malowała obrazy, projektowała pościel, porcelanę, sztućce. W latach 70. sprzedawała prawa do oznaczania swoim imieniem i nazwiskiem okularów, perfum, ubrań. W ten sposób powstały również słynne dżinsy z napisem Gloria Vanderbilt na tylnej kieszeni, produkowane przez Murjani Corporation. Gloria Vanderbilt promowała firmowane przez siebie produkty w telewizyjnych reklamach. Stworzone przez nią logo w formie łabędzia stało się powszechnie rozpoznawane. Zmarła 17 czerwca w wieku 95 lat w swoim domu na Manhattanie.

Zmarli ze świata mody w 2019 roku Gloria Vanderbilt
Fot. Getty Images

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa