W ostatnich latach pożegnaliśmy kilku wybitnych przedstawicieli świata mody: projektantów, wielkiego fotografa i niezwykłe ikony stylu. Odeszło dwóch niezwykłych, których rolę trudno opisać jednym słowem. Bez Karla Lagerfelda, długoletniego dyrektora artystycznego Chanel i Fendi współczesna moda z pewnością wyglądałaby zupełnie inaczej. Bez Albera Elbaza świat mody również nie będzie taki sam - jego twórczość wywarła ogromny wpływ na rynek mody na świecie. W ten skłaniający do zadumy czas przypomnijmy sobie sylwetki ludzi mody, których straciliśmy w ostatnim czasie i to, co im zawdzięczamy.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: 10 cytatów z Karla Lagerfelda, które warto znać!

Alber Elbaz (1961 - 2021 )

Projektant, który odmienił wizerunek domu mody Lanvin, Alber Elbaz zmarł w kwietniu 2021 roku w Paryżu w wieku 59 lat. Od 2001 roku do 2015 roku Elbaz był dyrektorem artystycznym Lanvin. Niedawno założył swoją własną markę, AZ Factory. Urodzony w Maroku i wychowany w Izraelu, designer wyjechał do Nowego Jorku, aby rozpocząć swoją karierę w modzie, gdzie pracował dla projektanta Geoffrey'a Beene. W 1996 roku przeniósł się do Paryża, gdzie objął kierownictwo w domu mody Guy Laroche. Zajmował się linią Rive Gauche YSL, ale został zwolniony po tym, jak firma została przejęta przez Gucci w 1999 roku. Kiedy przejął stery w Lanvin był to mały dom mody, który skupiał się głównie na odzieży męskiej, choć miał długą tradycję - powstał w 1889 roku. Elbaz tchnął w Lanvin nowe życie i przekształcił markę tak, aby skupiała się głównie na modzie damskiej..

Andreas Rentz/Getty Images

Kenzo Takada (1939 - 2020)

Kenzo Takada, japoński projektant, który założył markę odzieżową Kenzo, był jedną z wielu ofiar koronawirusa. Projektant, który mieszkał w Paryżu, zmarł w wieku 81 lat. Jego marka Kenzo, założona w 1970 roku i pierwotnie nazwana „Jungle Jap” od początku była sukcesem. Po zmianie nazwy na Kenzo, w 1976 roku otwarto flagowy sklep w Paryżu i brand stał się sławny na całym świecie dzięki zastosowaniu jaskrawych kolorów oraz japońskich nadruków i tkanin. Kenzo, jeden z najważniejszych projektantów mody lat 70. i 80., przeszedł na emeryturę w 1999 roku, ale nadal projektował kostiumy do opery.

Francois Durand/Getty Images For Jean-Paul Gaultier

Sergio Rossi (1935 - 2020)

Włoski projektant obuwia stworzył markę, która zapisała się w historii mody, a jego koniczne projekty, takie jak seksowne buty model Opanca, przetrwały próbę czasu i wyznaczały trendy. Słynny model Godiva na obcasie typu stiletto to już prawdziwy klasyk. Oprócz swojej własnej marki, założonej w 1968 roku, Rossi projektował buty dla innych tytanów branży mody, w tym Azzedine Alaïa, duetu Dolce & Gabbana i Versace. „Był rzemieślnikiem i geniuszem, jego buty były kobiece i wykonane w najwyższej jakości, ale jednocześnie nadające się do noszenia” - powiedział Santo Versace, który wspominał wieloletnią współpracę Rossiego ze swoim bratem Giannim.

Zobacz także

Kansai Yamamoto (1944 - 2020)

Japoński projektant mody Kansai Yamamoto, który był najbardziej znany ze swoich niesamowitych projektów kostiumów dla Davida Bowiego, zmarł w wieku 76 lat na ostrą białaczkę szpikową. Kariera Yamamoto rozpoczęła się w 1971 roku, kiedy projektant założył swoje studio Yamamoto Kansai Company. Bowie zobaczył jego pierwszą kolekcję i został wiernym klientem, prezentując na scenie odważne projekty Yamamoto. W 1992 roku Yamamoto pokazał swoją ostatnią kolekcję, ale pozostał w branży kreatywnej, zostając producentem wydarzeń, a później projektując kostiumy dla Eltona Johna i Lady Gagi.

Andreas Rentz/Getty Images

Karl Lagerfeld (1933-2019)

Według jednych, genialny i wszechstronny. Zdaniem innych, bezwzględny i przeceniony. Zawsze jednak wyjątkowy. Śmierć Karla Lagerfelda to koniec pewnej ery w historii mody. Większość ludzi, gdy myśli o Paryżu, widzi wieżę Eiffla. A gdy wyobraża sobie projektanta mody, z pewnością przed oczami staje im Karl Lagerfeld. Nie muszą nawet wiedzieć, że był dyrektorem kreatywnych Chanel i Fendi oraz dowodził marką nazwaną własnym nazwiskiem. Powiedz „projektant”, a w głowach pojawia się Lagerfeld. Bo czy ktoś z poza branży wie, jak wygląda Miuccia Prada albo, co już zupełnie nieprawdopodobne, dyrektor kreatywny Gucci Alessandro Michele? Z nim było inaczej. Chuda sylwetka projektanta w czarnych garniturach Diora, białe spięte w kucyk włosy, ciemne okulary i rękawiczki stały się ikonami pop kultury. Jego wizerunek ozdabiał butelki coca-coli (dietetycznej, bo taką tylko pijał), a wzorowane na nim laleczki sprzedawały firmy Sephora i Mattel. Te ostatnie były tak pożądane, że sprzedały się w parę godzin, choć za posiadanie swojego Karla trzeba było zapłacić prawie dwieście dolarów.

Przedstawiciele świata mody pomyślą o czymś więcej. O jego dokonaniach: tych wspaniałych, jak niektóre kolekcje Chanel i tych bliskich parodii, jak rękawice bokserskie z logo legendarnego paryskiego domu mody. O tym, że sprowadził na pokaz mody do Paryża górę lodową (podobno to, co z niej zostało zostało odesłane z powrotem do Szwecji). Ci którzy zaś byli wyjątkowo blisko cesarza mody wspomną, że nikt nie wysyłał na urodziny tak dużych bukietów. Zresztą wszystko, co robił było największe.

EATS NEWSEAST NEWS

Peter Lindbergh (1944-2019)

Niemiecki fotograf Peter Lindbergh odszedł trzeciego września. Następnego dnia na jego oficjalnym koncie instagramowym pojawiła się pojawiła się następująca informacja: „Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Petera Lindbergha 3 września 2019 r., w wieku 74 lat. Pozostawił po sobie żonę Petrę, pierwszą żonę Astrid i czterech synów: Benjamina, Jérémy'ego, Simona i Josepha, i siedmioro wnucząt. Została po nim wielka pustka”. To prawda, ale zostały również jego klasyczne już dziś zdjęcia, które na zawsze odmieniły historię fotografii. Peter Lindbergh był specjalistą od wyrafinowanych, często czarno-białych kobiecych portretów. Bo właśnie kobietom artysta poświęcił cały swój talent.
Chyba najsłynniejszym zdjęciem Petera Lindbergha jest okładka brytyjskiej edycji Vogue'a ze stycznia 1990 roku. Pojawiły się na niej Cindy Crawford, Linda Evangelista, Naomi Campbell, Tatjana Patitz i Christy Turlington. Fotograf zabrał je do Nowego Jorku i uwiecznił w mającej dopiero stać się modną dzielnicy Meatpacking. "

Zapanowanie nad pięcioma kobietami walczącymi o pozycję nie mogło być łatwe, ale z Peterem pracowało się jak w marzeniach. Wiedział, jak nas okiełznać - wspomina tę sesję Cindy Crawford.

Getty Images

Sophia Kokosalaki (1972-2019)

Urodzona w Atenach projektantka swoją karierę związała z Wielką Brytanią. Słynęła z talentu do drapowania i przyjaznego kobietom glamouru. Jej kreacje na czerwonych dywanach nosiły m.in. Chloë Sevigny, Kirsten Dunst i Jennifer Connelly. Sophia Kokosalaki była absolwentkę słynnego Central Saint Martins. Swoją pierwszą kolekcję pokazała na Tygodniu Mody w Londynie w 1999 roku. Zaprojektowała kostiumy na otwarcie Olimpiady w Atenach w 2004 roku. W latach 2009-2012 tworzyła linię Diesel Black Gold, a potem współpracowała z marką Topshop. W ostatnich latach skoncentrowała się na projektowaniu mody ślubnej.

Getty Images

Lee Radziwiłł (1933-2019)

Wyrafinowana ozdoba towarzystwa, tak w największym skrócie można by opisać zmarłą w lutym tego roku Lee Bouvier Radziwiłł, siostrę słynnej Jacqueline Kennedy Onassis. O jej życiu miłosnym można by napisać niejedną powieść. My zajmijmy się tylko jej związkami ze światem sztuki i mody. Już jako nastolatka późniejsza Lee Bouvier Radziwiłł pisywała listy do znanego historyka sztuki Bernarda Berensona. W młodości próbowała swoich sił jako projektantka wnętrz (wróciła do tego zajęcia w dojrzałym wieku), ale zafascynował ją świat mody. Została koordynatorem ds. public relations domu mody Giorgio Armani. Sama jednak wolała projekty Givenchy, Courrèges i Halstona. Stała się także muzą Michaela Korsa. Pracowała dla Diany Vreeland w Harper's Bazaar, a później w paryskich biurach Vogue'a. W ciągu dziesięcioleci przyjaźniła się z takimi osobistościami, jak Andy Warhol, Rudolf Nuriejew, Truman Capote i Sofia Coppola. Po jej śmierci Reinaldo Herrera powiedział:

Reklama

Smak jest wrodzony. Nie uczysz go. A Lee miała ten wspaniały, naturalny smak

Getty Images

Gloria Vanderbilt (1924-2019)

Dziedziczka bajecznie bogatej rodziny Vanderbiltów, ikona nowojorskiego stylu, artystka, aktorka i bywalczyni salonów. Była autorką i bohaterką książek. Malowała obrazy, projektowała pościel, porcelanę, sztućce. W latach 70. sprzedawała prawa do oznaczania swoim imieniem i nazwiskiem okularów, perfum, ubrań. W ten sposób powstały również słynne dżinsy z napisem Gloria Vanderbilt na tylnej kieszeni, produkowane przez Murjani Corporation. Gloria Vanderbilt promowała firmowane przez siebie produkty w telewizyjnych reklamach. Stworzone przez nią logo w formie łabędzia stało się powszechnie rozpoznawane. Zmarła 17 czerwca w wieku 95 lat w swoim domu na Manhattanie.

Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama