Agnieszka Kotulanka nie żyje
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Złamane życie Agnieszki Kotulanki. Co stało za jej osobistą tragedią?

Mijają trzy lata od śmierci aktorki...

Konrad Szczęsny 20 lutego 2021 08:04
Agnieszka Kotulanka nie żyje
Fot. East News

Jej śmierć poruszyła miliony Polaków. Agnieszka Kotulanka zmarła trzy lata temu, 20 lutego 2018 roku w Warszawie. Przyczyną był wylew krwi do mózgu. Zmagania aktorki z nałogiem przez wiele lat śledziła cała Polska. Co stało za jej ogromną osobistą tragedią?

Odejście Agnieszki Kotulanki z Klanu

W kultowej już produkcji TVP, Agnieszka Kotulanka jako Krystyna Lubicz była obecna od 1997 roku. Jako serialowa partnerka Tomasza Stockingera, zdobyła sympatię milionów widzów, którzy zapamiętali jej promienny uśmiech, niespożytą energię oraz zaraźliwą pogodę ducha. Tym większe było ich zdziwienie, gdy wiosną 2014 roku okazało się, że Agnieszka Kotulanka zostanie przez producentów Klanu uśmiercona. Wszystko dlatego, że przestała stawiać się na planie zdjęciowym.

Agnieszka Kotulanka: Walka aktorki z nałogiem

W kuluarach mówiło się, że Agnieszka Kotulanka ma poważne problemy osobiste. Przestała odbierać telefony, nie można było nawiązać z nią żadnego kontaktu, mimo setek prób. W końcu podjęto decyzję, że serialowa Krystyna Lubicz już nigdy nie pojawi się na szklanym ekranie. Kolejne zdjęcia paparazzi były dowodem na to, że Agnieszka Kotulanka ma ogromne problemy z alkoholem. Jedne z nich były szczególnie poruszające: aktorka piła na nich trunek prosto z butelki, w biały dzień, na środku ulicy... 

Kolejne doniesienia prasy brukowej skupiały się na tym, że albo wraca ona do normalności i próbuje walczyć z nałogiem, uczęszczając na spotkania grupy wsparcia, albo jest w alkoholowym cugu i prawie nie wychodzi z domu – chyba że po kolejne butelki z wysokoprocentowym napojem. 

Jesienią 2017 roku, po kolejnych trudnych przejściach, na nowo podjęła próbę powrotu do normalności. Co więcej, Ilona Łepkowska, kultowa polska scenarzystka zapewniła, że gdy nadarzy się okazja, chętnie zaangażuje Agnieszkę Kotulankę do którejś z produkcji, za które jest współodpowiedzialna. Niestety, do tej współpracy nigdy nie doszło...

Trudna młodość Agnieszki Kotulanki

Według doniesień z listopada 2017 roku, już w młodości Agnieszka Kotulanka musiała zmagać się z demonami. Wszystko za sprawą jej ojca, który nie stronił od napojów wyskokowych. Co za tym idzie, w domu rodzinnym przyszłej gwiazdy atmosfera bywała często napięta. 

„W jej rodzinnym domu w Legionowie obecny był alkohol. Jej ojciec zaglądał do kieliszka. Na studiach ten problem zaczął dotykać samej Agnieszki”, zdradziła w rozmowie z tygodnikiem Na żywo jej dawna koleżanka z warszawskiej PWST.

Związki Agnieszki Kotulanki

Lekkomyślny Jacek Sas-Uhrynowski i problemy finansowe

Agnieszka Kotulanka nigdy nie miała szczęścia w miłości. Jeszcze w czasie studiów związała się z Jackiem Sas-Uhrynowskim, któremu urodziła dwójkę dzieci: syna Michała i córkę Katarzynę (dzisiaj mają odpowiednio 36 i 34 lata). Jednak on był lekkoduchem, który niekoniecznie traktował małżeństwo z młodą wówczas aktorką poważnie. Wyjechał do Kanady za pracą w 1989 roku. Agnieszka Kotulanka przeżywała akurat wtedy złoty okres swojej kariery. Po premierze świetnie przyjętego serialu Dom oferty kolejnych ról sypały się jak z rękawa. Mimo tego bez wahania pojechała za ukochanym z małym synkiem (córkę zostawiła w Polsce ze swoimi rodzicami). Związek nie przetrwał jednak próby czasu.

Nigdy nie miała szczęścia w miłości...

Po dwóch latach załamana wróciła do kraju. Właśnie wtedy po raz pierwszy sięgnęła w samotności po alkohol, który miał ukoić złamane serce i skołatane nerwy. Jednak wówczas musiała walczyć, przede wszystkim dla małych dzieci. Tym bardziej, że producenci nie oferowali jej zbyt wielu ról, więc imała się różnych zajęć, między innymi dubbingu. Los uśmiechnął się do niej właśnie w 1997 roku, gdy zaoferowano jej zagranie Krystyny Lubisz w Klanie. Jednak ta rola przyniosła jej znacznie więcej niż tylko stabilność finansową. Wtedy poznała też swoją największą miłość, Pawła Warzeckiego.

Związek Agnieszki Kotulanki i Pawła Wawrzeckiego

Mówi się, że straciła dla niego głowę, mimo tego, że był wówczas żonaty z Barbarą Winiarską, z którą wychowywał niepełnosprawną córkę. Dopiero po śmierci małżonki postanowił dać szansę uczuciu, jakie połączyło go z Agnieszką Kotulanką. Niestety, ich szczęście nie trwało długo: już w 2005 roku związek aktorskiej pary zakończył się – z jego inicjatywy. Znajomi byłej gwiazdy Klanu nie mają wątpliwości, że to złamane serce po rozstaniu z Pawłem Wawrzeckim pchnęło ją w objęcia nałogu. Walczyła z samotnością. 

„Ona ma momenty, że jej miłość do Pawła wraca i wtedy stara się znów zdobyć jego względy. W ubiegłym roku Paweł ponownie odrzucił jej zaloty i powiedział przy tym kilka gorzkich słów. To spowodowało jej problemy. Tego dla niej było za dużo”, zdradził znajomy aktorki w Fakcie w 2014 roku.

Śmierć Agnieszki Kotulanki

Wydawało się, że po upływie trzech lat, Agnieszce Kotulance uda się wreszcie pokonać demony przeszłości i stanąć na nogi. W walce z nałogiem wspierali ją nieustannie najbliżsi, w tym dwójka dzieci. Zaś, jak podkreślali znajomi byłej gwiazdy Klanu, ona wykazywała chęci, by wrócić do normalności i regularnie pojawiała się w ośrodku terapeutycznym na spotkaniach dla osób uzależnionych. I z nadzieją patrzyła w przyszłość. Niestety, wszystko przerwała nagła śmierć...

Agnieszka Kotulanka zmarła 20 lutego 2018 roku w wieku 61 lat. Poinformowała o tym rodzina aktorki w nekrologu Gazety Wyborczej. Początkowo spekulowano, że umarła z przepicia na marskość wątroby, jednak późniejsze doniesienia mówiły o wylewie krwi do mózgu. 

Czy Agnieszka Kotulanka zaczęła pić przez Pawła Wawrzeckiego?
Fot. East News

Pogrzeb Agnieszki Kotulanki 27 lutego 2018 roku w Legionowie
Fot. East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.