Agata Duda
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
VIVA! Tylko u nas

Rodzinne sekrety i unikanie mediów. Tych siedmiu rzeczy nie wiesz o Agacie Dudzie

Dziś pierwsza dama obchodzi urodziny!

Katarzyna Piątkowska 2 kwietnia 2021 15:15
Agata Duda
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Agata Kornhauser–Duda urodziła się 2 kwietnia 1972 roku. Jak ognia unika wywiadów i konferencji, na których można zadawać pytania. Jednak do mediów przedarło się kilka informacji na temat tego, jaka jest pierwsza dama i jakie skrywa tajemnice. Niektóre zdradził prezydent Andrzej Duda, niektóre jej brat Jakub Kornhauser. Ona nie wypowiada się ani na tematy polityczne, ani rodzinne. Za to jej brat przyznaje, że kontakty z siostrą raczej nie są dobre. Oto czego możecie nie wiedzieć o Agacie Kornhauser–Dudzie.

Agata Duda: Nie najlepsze relacje z bratem

Pani Prezydentowa jest o dwanaście lat starsza od Jakuba Kornhausera. Być może ich niezbyt dobre relacje wynikają nie tylko z różnicy poglądów, a te są ogromne, ale też z różnicy wieku. Tak duża często sprawia, że rodzeństwo może mieć kłopoty z dogadaniem się. W polskatimes.pl Jakub Kornhauser wspominał, że jego siostra wyprowadziła się z domu, gdy ten był chłopcem. Jednak ich różne poglądy polityczne też nie sprzyjają zacieśnianiu więzi. W krakowskiej „Gazecie Wyborczej” pisano: „Gdy Andrzej Duda podpisał się pod projektem ustawy zakładającej karę więzienia za in vitro, on zbierał głosy na transseksualną posłankę Annę Grodzką”.

Mimo tego, że pochodzi z lewicującej rodziny i prawicowe poglądy jej męża mogą nie podobać się tacie prezydentowej Julianowi Kornhauserowi, w biuletynie wyborczym z 2015 roku można było przeczytać, że całą rodziną spotykają się w każdą sobotę. W niedzielę za to bywają w rodzinnym domu Andrzeja Dudy.

Dziadek Agaty Kornhauser–Dudy urodził się w Wiedniu. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” jego wnuk mówił: „Gdy byłem mały, obowiązywały w domu dwie narracje - jedna, że rodzina taty jest żydowska, druga, że austriacka. Bawiłem się tymi narracjami i dowolnie wymieniałem. Nazwisko Kornhauser - z końcówką er - jest przecież typowo austriackie. Nigdy nie miałem problemu z tym, że mam żydowskich przodków, przeciwnie - był to dla mnie powód do dumy, szły za tym ciekawe historie, jak się okazało, również literackie (…) Rano dziadek, który aktywnie działał w gminie żydowskiej, zabierał tatę do domu modlitwy, wieczorem babcia próbowała nauczyć go pacierza. Jakby przeciągali linę”.

Dziadkowie nawet zostali pochowani osobno, co Jakub skomentował: „Dopiero jako dorosły człowiek zrozumiałem, jak bardzo symboliczne znaczenie miało dla niego pośmiertne rozdzielenie rodziców. Było to przecięcie jego tożsamości na pół. Przez lata przerażała mnie ta wizja rozdzielenia grobów”.

Czytaj także: Dogadują się czy wręcz przeciwnie? Oto cała prawda o relacjach Agaty Dudy z bratem!

Julian i Jakub Kornhauser
Fot. East News/Krzysztof Świderski/NTO

Z lewej Julian Kornhauser (tata Agaty Dudy) i jej brat Jakub, Opole, listopad 2016 

Małżeństwo Agaty i Andrzeja Dudów

Agata Kornhauser i Andrzej Duda poznali się jeszcze w liceum, na jednej z imprez. Choć na studia poszli na inne wydziały, pani prezydentowa studiowała germanistykę (pisała pracę magisterską na temat tetralogii Horsta Bienska, a w 1998 roku została nauczycielką języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie), pan prezydent zaś kształcił się na wydziale prawa. Wybrali się razem w podróż po Europie. Autostopem. Podobno to wydarzenie scementowało ich związek. Prezydent tak wspominał tamten czas. „To była spontaniczna podróż, praktycznie bez pieniędzy. Codziennie jedliśmy chleb z Nutellą”.

W 1995 roku 18 lutego stanęli na ślubnym kobiercu. Miłość ślubowali sobie w kościele św. Franciszka Salezego w Krakowie. W srebrne gody prezydent mówił dziennikarzom „Super Expressu”: „Byłem oszołomiony, bardzo przeżywałem ten dzień. To była bardzo poważna decyzja, ale wątpliwości żadnych nie miałem, że chcę się ożenić z Agatą”. Niecały rok później urodziła się ich jedyna córka Kinga.

Czytaj też: „Codziennie jedliśmy chleb z Nutellą”. Oto historia miłości Andrzeja Dudy i jego żony Agaty!

Andrzej Duda, Kinga Duda, Agata Duda, 2020
Fot. Jakub Kaminski/East News

Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda, Kinga Duda, lipiec 2020

Działalność charytatywna Agaty Dudy

Choć pierwsza dama nie udziela wywiadów, w ramach swojej działalności spotyka się z Polakami, wspiera też akcje charytatywne. „Moja żona Agata jest wolontariuszem Fundacji „Nie zapomnij o nas”, od 3 listopada codziennie przez pięć dni w tygodniu rozwozi obiady dla powstańców warszawskich oraz kombatantów w ramach akcji Obiadów dla Bohaterów”, mówił Prezydent. Oboje wspierają też Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W ubiegłym roku wystawiła na aukcję suknię projektu Doroty Goldpoint, w której reprezentowała Polskę podczas podróży do Japonii, a prezydent zabawne zdjęcie. W tym roku oboje przekazali sygnowane swoimi podpisami wieczne pióra, które sprzedano za 43 tysiące sto złotych.

Agata Duda: dlaczego nie otrzymuje pensji? 

Od kiedy Andrzej Duda został wybrany na prezydentem Polski, jego żona przebywa na urlopie bezpłatnym, ponieważ nie może pracować jako nauczycielka. Z racji bycia pierwszą damą nie pobiera żadnej zapłaty, a by za ten czas nie otrzymała najniższej emerytury, jej ZUS płaci prezydent. Pierwsza dama towarzyszy prezydentowi w spotkaniach z głowami państw, na wydarzeniach w Pałacu Prezydenckim i poza nim. Odbywa też liczne podróże zagraniczne.

Rodzinne tajemnice Agaty Dudy

W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” brat pierwszej damy zdradził kilka rodzinnych tajemnic. Na przykład tę, że w pokoju jego siostry stał wiklinowy koszyk, a w nim leżały albumy i teczki z rodzinnymi dokumentami i zdjęciami, skrywające tajemnice rodzinne. Drugą ciekawostką jest to, że dom Kornhauserów był na podsłuchu.

Ze względu na to, że ojciec rodzeństwa Julian, poeta, był represjonowany, w ich domu znajdował się podsłuch, co odkryto dopiero podczas remontu… łazienki. „ Odkryliśmy je w latach 90. w trakcie remontu łazienki. Były w piecyku gazowym. Ciekawe czego można się dowiedzieć dzięki aparaturze zamontowanej w takim miejscu”, żartował.

Agata Duda, Święto Niepodległości, 11.11.2020
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Agata Duda w trakcie obchodów Dnia Niepodległości, 11.11.2020 rok

Styl Pierwszej Damy

Agata Kornhauser–Duda stawia na klasyczne i eleganckie stroje. Większość, w których pojawia się na oficjalnych wydarzeniach, pochodzi z firmy Modesta. „Pierwsza dama jest klientką, która zna się na modzie, wie, czego chce i wie, w czym dobrze wygląda. Bardzo często sugeruje, w czym się widzi i co jej się podoba. Agata Duda jest bardzo miłą i przyjazną osobą.

Jestem miło zaskoczona, że pierwsza dama jest taka otwarta, bardzo fajnie się z nią rozmawia, ma bardzo duże poczucie humoru. Jest bardzo ciepłą kobietą”, mówiła projektantka Ela Piorun w rozmowie z "Super Expressem".

Czytaj też: Kosztowne kreacje, elegancka biżuteria, dalekie wyjazdy. Ile pieniędzy wydaje pierwsza dama?

Poczucie humoru Agaty Dudy

Wygląda też na to, że pani prezydentowa ma duże poczucie humoru. Gdy zrobiono jej zabawne zdjęcie, gdy wita się z biskupami podczas Światowych Dni Młodzieży, ona wystawiła je na aukcję WOŚP w 2017 roku. Fotografia „poszła” za dwieście tysięcy złotych. Spinki do mankietów jej męża wylicytowano za jedyne sześć tysięcy trzysta złotych.  

Agata Duda przekazała swoje zabawne zdjęcie na aukcję WOŚP
Fot. Facebook

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…