Jak teraz wygląda jej życie? Dziś urodziny artystki

Konrad Szczęsny 24 października 2022 11:08

Była nazywana „polską Janis Joplin”. Ewelina Flinta zachwyciła publiczność i jurorów pierwszej polskiej edycji „Idola”. Jej głos z charakterystyczną chrypką elektryzował i przyciągał uwagę. Ostatecznie zajęła drugie miejsce, ale to właśnie ona odnosiła największe sukcesy w show-biznesie po programie. Wylansowała takie przeboje, jak „Żałuję” czy „Goniąc za cieniem”. Zdobywała liczne nagrody, występowała na festiwalach. Ale później zniknęła... Jak wygląda obecnie jej życie? Właśnie skończyła 43 lata! 

Kariera Eweliny Flinty: Idol, przeboje, płyty, festiwale

Karierę rozpoczęła w latach 90. jak wokalistka takich formacji, jak Alioth, Dobre Piwo czy Surprise. Z tym ostatnim zespołem od 1997 do 1999 roku występowała na Przystanku Woodstock. Już wówczas wszyscy wiedzieli, że ma nie tylko imponującą skalę głosu, lecz także charakterystyczną, zadziorną chrypę. Dzięki temu o pochodzącej z Lubska Ewelinie Flincie w środowisku rockowym zrobiło się głośno.

Swój warsztat postanowiła kształcić w Warszawie pod okiem najlepszych. Dlatego też we wrześniu 2001 roku dołączyła do obsady stołecznego Teatru Buffo. Występowała tam m.in. w legendarnym musicalu „Metro”, w którym karierę rozpoczynała Edyta Górniak oraz Katarzyna Groniec.

Przełom przyszedł w 2002 roku, gdy wzięła udział w castingach do pierwszej polskiej edycji programu Idol. Dotarła do ścisłego finału, razem z Alicją Janosz i Szymonem Wydrą. Zajęła drugie miejsce, zdobywając 32% głosów.

Czytaj także: Całkowicie zniknęła, usunęła zdjęcia z Instagrama. Co się stało z Nelly Furtado?

Był to początek jej wielkiej ogólnopolskiej kariery. Nieco ponad osiem miesięcy po zakończeniu show wydała singiel Żałuję. Z miejsca stał się wielkim hitem i wywindował ją do pierwszej ligi gwiazd w kraju. Tym bardziej, że w kwietniu 2003 na rynek trafił pierwszy album Eweliny Flinty, zatytułowany Przeznaczenie. To z niego pochodzą inne single, które także długo okupowały czołowe miejsca na listach przebojów: Goniąc za cieniem i tytułowe Przeznaczenie.

Krążek pół roku po premierze pokrył się złotem. 24-letnia wówczas wokalistka wyruszyła w trasę promocyjną z zespołem. 2004 rok to dla niej szereg nagród i wyróżnień, m.in. statuetka Eska Music Awards dla „artystki roku”, Mikrofon Popcornu dla „wokalistki roku” i Superjedynka w tej samej kategorii.

W 2005 roku na rynku ukazuje się jej drugi album „Nie znasz mnie”. Singiel o tym samym tytule jest chętnie grany przez rozgłośnie w Polsce, zaś z drugim utworem promującym krążek – „Nieskończona historia” - występuje na festiwalu w Sopocie we wrześniu tego samego roku. Przegrywa jednak z Andrzejem Piasecznym oraz formacją Virgin. W Opolu otrzymuje natomiast drugi rok z rzędu Superjedynkę dla „wokalistki roku”.

Później jej kariera zwalnia. Nadal jest aktywna, angażuje się w projekty, także te o charakterze charytatywnym (akcje „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” i „Podziel się Posiłkiem”), aktywnie działa na rzecz fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz fundacji „Mam marzenie”. Wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. W 2006 wydaje singiel Bliżej, z którym występuje w koncercie Premier opolskiego festiwalu. 

Przełom przychodzi w marcu 2008. Wówczas na rynku ukazuje się singiel Nie kłam, że kochasz mnie, który Ewelina Flinta śpiewa razem z Łukaszem Zagrobelnym. Promuje film „Nie kłam, kochanie”. Utwór podbija polskie listy przebojów, w czerwcu duet odbiera  Superjedynkę w kategorii „Przebój roku” w Opolu. W lipcu zaś reprezentują Polskę na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, gdzie zajmują znakomite trzecie miejsce. Zdobywają również nagrodę publiczności.

Wstępują z tą piosenką także na gali Telekamer oraz w ramach Sopot Hit Festiwal. W sierpniu Ewelina Flinta pojawia się na Przystanku Woodstock, wykonuje znakomicie przyjęty przez publiczność cover Janis Joplin Cry baby. W 2010 roku ponownie pojawia się na tym wydarzeniu.

Czytaj także: Alicja Janosz zachwyca! Tak zmieniła się zwyciężczyni pierwszej edycji Idola

Co dziś robi Ewelina Flinta? Facebook, Instagram

Mimo że nie wydała trzeciego krążka, na koncertach wielokrotnie grała utwory na niego przygotowane, m.in. piosenkę Tabletka oraz Nowy plan. W latach 2010-2015 w ramach projektu muzycznego Flinta&Palma&Fazi koncertowała z Adamem Palmą i Mariuszem Mielczarkiem. Nadal angażuje się w działalność Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, w 2018 roku wzięła natomiast udział w projekcie społeczno-muzycznym Luizy Staniec „Sounds Like Women”. Ma on na celu promowanie idei równości kobiet i mężczyzn, w tym równych płac oraz przeciwdziałanie przemocy domowej, molestowaniu seksualnemu czy nierównemu traktowaniu ze względu na kolor skóry czy pochodzenie.

Po długiej przerwie w sierpniu 2018 roku nagrała utwór „Tell Me Why”, inspirowany dramatycznymi historiami trzech kobiet, które doznały m.in. przemocy domowej. Teledysk do niego ukazał się  4 marca 2019 roku. Piosenka wraz z czterema innymi utworami została umieszczona na minialbumie pt. Without Violence & of All Colours.

Czy Ewelina Flinta kiedykolwiek wróci na szczyt i wyda trzeci solowy album? To pytanie fani zadawali sobie na początku 2022 roku, gdy artystka wstawiła do sieci fotografie ze studia nagraniowego. „Stało się! Po raz pierwszy w życiu nagrałam gitarę do swojej piosenki! Duma 🤩 Realizacja nagrań: Kamil Wyziński, Fun House Studio. Dziękuję ❤”, podpisała jedną z nich.

W końcu w lipcu doczekaliśmy się piosenki Zakochana, a z kolei kilka tygodni temu piosenkarka podzieliła się piosenką i klipem o tytule Frutti di Mare. "Zarys teledysku do Frutti di Mare powstał w mojej głowie. Nie szukałam w obrazie wielkiej opowieści, ale czegoś, co odda tekst i atmosferę utworu. Tę miękkość i delikatność. Ten rytm "dryfującego bytu", a z drugiej strony spokój i przerażającą moc wody. Stan zagubienia i poczucia samotności na pustym oceanie jest dla mnie podobny do zagubienia w tłumie, w ławicy, w industrialnej rzeczywistości. Do zdjęć zaprosiłam mojego przyjaciela, wybitnego fotografa Wojtka Olszankę @wojciecholszanka , a montaż jest pracą naszej dwójki oraz świetnego grafika i montażysty @_lukaszbugajski . Jestem z nas mega dumna i bardzo Wam dziękuję", pisała w sieci.

Wykonaniem singla na żywo chciała podzielić się z widzami Dzień Dobry TVN. Jej występ był hucznie i wielokrotnie zapowiadany, ale ostatecznie do niego nie doszło. Dlaczego? Przez rozmowę gospodarzy z Piotrem Kraśko, który mówił zbyt długo i ostatecznie czas emisji programu zakończył się. Stacja przeprosiła wokalistkę i obiecała, że jej wykonanie zostanie wyemitowane później.

Czytaj także: Zmarł nagle w wieku zaledwie 48 lat. Kim był Robert Leszczyński?

Ewelina Flinta - życie prywatne, dzieci, mąż

Nawet gdy była u szczytu popularności, jak ognia unikała odpowiadania na pytania o życie prywatne. Nie pokazywała się również publicznie z partnerem, mimo że na salonach mówiło się, że jest w związku. Z czasem wyszło na jaw, że wybrankiem Eweliny Flinty jest Radosław Zagajewski, basista w jej zespole - skomponował m.in. utwór Nie znasz mnie. Nigdy jednak tego oficjalnie nie potwierdzili. Nie wiadomo, czy są ze sobą do teraz.

43-letnia ulubienica publiczności nie ma dzieci. Oficjalnie pojawiała się natomiast chętnie u boku starszej siostry, Anety Flinty-Małachowskiej (m.in. program Rozmowy w toku czy premiera filmu Nie kłam, kochanie) i chętnie mówiła o ich relacji w wywiadach. Podkreślała, że zawsze mogła liczyć na jej wsparcie oraz że to właśnie siostra namawiała ją do zaprezentowania światu wokalnego talentu...  

Pozdrawiamy pięknie! W galerii możesz zobaczyć, jak Ewelina Flinta zmieniła się od 2002 roku do teraz.  

1/11
Ewelina Flinta, Idol, finał, 24.06.2002
Copyright @TRICOLORS/East News
1/11

Ewelina Flinta po finale pierwszej edycji programu Idol , czerwiec 2002.

2/11
Ewelina Flinta, 19.04.2004, Eska Music Awards
Copyright @TRICOLORS/East News
2/11

Ewelina Flinta ze statuetką Eska Music Awards, kwiecień 2004.

3/11
Ewelina Flinta, Opole 2006, dzień trzeci, 2.06.2006
Copyright @ADRIAN GLADECKI/REPORTER
3/11

Ewelina Flinta w trakcie festiwalu w Opolu, czerwiec 2006.

4/11
Ewelina Flinta, Dzień Dobry TVN, 13.10.2007
Copyright @TRICOLORS/East News
4/11

Ewelina Flinta w Warszawie, 13 października 2007 roku.

5/11
Ewelina Flinta, Opole 2009, 16.06.2009
Copyright @TRICOLORS/East News
5/11

Ewelina Flinta w trakcie festiwalu w Opolu, czerwiec 2009.

6/11
Ewelina Flinta, 14.08.2010
Copyright @VIPHOTO/East News
6/11

Ewelina Flinta w sierpniu 2010 roku.

7/11
Ewelina Flinta, Łazienki Królewskie, festiwal Zaczarowanej Piosenki, 7.05.2011
Copyright @TRICOLORS/East News
7/11

Ewelina Flinta w Łazienkach Królewskich, 7 maja 2011 roku.

8/11
Ewelina Flinta, 23.03.2015
Copyright @VIPHOTO/East News
8/11

Ewelina Flinta w marcu 2015 roku.

9/11
Ewelina Flinta, Kraków, Festiwal Zaczarowanej Piosenki, 09.6.2018
Copyright @MAREK LASYK/REPORTER
9/11

Ewelina Flinta w Krakowie, Festiwal Zaczarowanej Piosenki, 09.6.2018 roku.

10/11
Ewelina Flinta, wybory parlamentarne 2019, październik 2019
Copyright @Facebook @ewelinaflinta
10/11

Ewelina Flinta w trakcie wyborów parlamentarnych, 13.10.2019 rok.

11/11
Ewelina Flinta, październik 2022, Dzień Dobry TVN
Copyright @Wojciech Olkusnik/East News
11/11

Ewelina Flinta, październik 2022, Dzień Dobry TVN

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?