Najpiękniejsze filmy o Mikołaju – 7 magicznych propozycji na świąteczny seans
Obowiązkowe tytuły na grudzień!
Nasze TOP 7 filmów o Mikołaju to przezabawne, urocze, a także pełne refleksji produkcje, które skupiają się na tej legendarnej postaci. Czasami jest to zdziwaczały odludek, innym razem sympatyczny staruszek albo pełen werwy mężczyzna w średnim wieku. Skąd pochodzi i w jaki sposób dostarcza w jeden wieczór prezenty dla dzieci na całym świecie? Dla dociekliwych – nie jedna, ale wiele odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania.
Spis treści:
- Miejsce 1: Klaus (2019) – alternatywna geneza legendy o Świętym Mikołaju
- Miejsce 2: Cud na 34. ulicy (1947) – klasyka świątecznych filmów
- Miejsce 3: Noc Świętego Mikołaja (2000) – film moralnego niepokoju o Mikołajkach w Polsce
- Miejsce 4: Przyjaciel Świętego Mikołaja (2010) – familijny film przygodowy na Święta
- Miejsce 5: Kronika świąteczna (2018) – familijna przygoda twórców „Harry'ego Pottera”
- Miejsce 6: Artur ratuje Gwiazdkę (2011) – film animowany o dysfunkcyjnej rodzinie Świętego Mikołaja
- Miejsce 7: Ekspres polarny (2004) – porywająca podróż do krainy Mikołaja
- Inne filmy o Mikołaju na Gwiazdkę, które bawią i wzruszają do łez
Klaus (2019) – alternatywna geneza legendy o Świętym Mikołaju
Urocza i zabawna animacja „Klaus” opowiada o tym, jak rozkręcił się świąteczny biznes w niewielkim miasteczku za kołem podbiegunowym. A wszystko za sprawą egoistycznego listonosza Jespera. Aby zrealizować pracowniczą normę, czyli 6 tysięcy listów, postanawia zająć się dystrybucją zabawek, które wytwarza miejscowy stolarz.
Wpada na pomysł, aby wysyłać je dzieciom na całym świecie w zamian za napisanie listu. Niestety działania dwójki głównych bohaterów nie podobają się lokalnemu burmistrzowi. Mieszkańcy Smeerensburga zaczynają ze sobą rozmawiać, wieszają skarpety na kominkach, są życzliwi i hojni, co zaburza dotychczasowy porządek.
Hiszpański film animowany w reżyserii Sergio Pablosa to świetna rozrywka dla całej rodziny. Magiczna opowieść o Mikołaju zdobędzie serca i zaspokoi ciekawość młodszych widzów, a starszych rozbawią inteligentne dialogi.
Zobacz także
W 2020 r. „Klaus” otrzymał nagrodę BAFTA jako najlepszy film animowany oraz siedem nagród na festiwalu Annie.
Ocena na Filmwebie: 8,1.
Cud na 34. ulicy (1947) – klasyka świątecznych filmów
Głównym bohaterem jest Kris Kringle (Edmund Gwenn), który pracuje jako Święty Mikołaj w domu towarowym w Nowym Jorku. Sympatyczny staruszek utrzymuje, że jest prawdziwym Mikołajem. Zupełnie inaczej myśli Doris Walker, która jest odpowiedzialna za marketing i promocję sklepu – nie wierzy w bajki o świętym Mikołaju, a swoje przekonania wykłada kilkuletniej córeczce, Susan.
Na głównego bohatera podają oskarżenia o ukrywanie prawdziwej tożsamości. Sprawa ląduje w sądzie. W głośnym procesie uczestniczy całe miasto. Jedni są za podtrzymaniem zarzutów wobec oszusta, inny sympatyzują ze staruszkiem. W obronie Mikołaja staje Fred Gailey (John Payne). Jemu szczególnie zależy na tym, aby przywróć magię Świąt Bożego Narodzenia. Jest zakochany w Doris i chciałby tchnąć w jej życie trochę więcej wiary i radości.
„Cud na 34. ulicy” w reżyserii George'a Seatona w 1948 r. otrzymał trzy Oscary w kategoriach:
- najlepszy aktor drugoplanowy (Edward Gwenn),
- najlepsze materiały do scenariusza,
- najlepszy scenariusz (George Seaton).
Na podstawie oryginalnej fabuły powstały aż trzy telewizyjne remake'i i jedna produkcji kinowa – „Cud na 34. ulicy” w reżyserii Lesa Meyfielda.
Ocena na Filmwebie: 7,6.
Noc Świętego Mikołaja (2000) – film moralnego niepokoju o Mikołajkach w Polsce
Akcja filmu rozgrywa się przed Mikołajkami. Lucjan (Zbigniew Buczkowski) i Jędruś (Leszek Zduń) otrzymują przepustkę z więzienia, aby zawieźć prezenty dla dzieci z domu dziecka. Przebierają się za anioła i św. Mikołaja, ale na wolności mają zupełnie inne plany, np. Lucjan chce odwiedzić swoją narzeczoną Izę (Edyta Olszówka).
Pod domem dziecka okazuje się, że w paczce od sponsorów zamiast zabawek znajdują się artykuły dla dorosłych, takie jak prezerwatywy. Lucjan i Jędruś włamują się do zamkniętego supermarketu, aby uratować Boże Narodzenie.
Film powstał w ramach cyklu „Święta polskie”, którego inicjatorem był Grzegorz Łoszewski. W ramach serii powstało 13 produkcji, których akcja rozgrywa się podczas głównych świąt obchodzonych w Polsce, takich jak Mikołajki, Wigilia, Wielkanoc, Boże Ciało, ale także Pierwsza Komunia, Barbórka, Dzień Ojca czy Walentynki. Dzięki temu możemy obejrzeć także inne głośne tytuły, takie jak „Biała sukienka” Michała Kwiecińskiego czy „Przybyli Ułani” Sylwestra Chęcińskiego.
Ocena na Filmwebie: 6,9.
Przyjaciel Świętego Mikołaja (2010) – familijny film przygodowy na Święta
Tuż przed świętami dochodzi od strasznego zdarzenia – Święty Mikołaj traci pamięć. Dzieje się to podczas podróży do Nowego Jorku, którą główny bohater odbywa w towarzystwie śnieżnobiałego pupila o imieniu Łapa. Mikołaj zatrudnia się w centrum handlowym, a Łapa i jego nowopoznani przyjaciele usiłują przywrócić mu pamięć.
„Przyjaciel Świętego Mikołaja” to piękny i zabawny film dla małych i dużych widzów. Szczególnie zauroczy fanów czworonogów, ponieważ gadające psiaki wypadają wprost rewelacyjnie. A do tego tak pięknie i lekko niezdarnie budują świąteczną atmosferę.
Ocena na Filmwebie: 6,8.
Zobacz także: Najciekawsze filmy o zwierzętach – mniej lub bardziej udomowionych
Kronika świąteczna (2018) – familijna przygoda twórców „Harry'ego Pottera”
Kate (Darby Camp) i Teddy (Judah Lewis) to rodzeństwo, które nie zawsze jest zgodne i ma sobie wiele do zarzucenia. Starszy brat jest złośliwy wobec młodszej siostry, która wierzy w świąteczne bajki. Kiedy zostają sami w Wigilię, dziewczynka postanawia nagrać Mikołaja (Kurt Russell) w akcji. Ustawia kamerę i okazuje się, że to wszystko jest prawdą – starszy pan z brodą w czerwonym kubraczku, sanie i renifery istnieją!
Dzieciaki zakradają się do zaprzęgu i powodują wypadek, który w konsekwencji znacznie opóźnia dostawę prezentów. Czy uda się naprawić błąd? Czas nagli, ale z pomocą gromady lojalnych elfów jest na to szansa.
Film w reżyserii Claya Kaytisa szybko zdobył serca dzieciaków na całym świecie. Być może dlatego, że proponuje nowy, bardziej współczesny wizerunek Mikołaja. Na pewno nie jest on tylko rubasznym staruszkiem z brodą i wypiekami na twarzy. Za to znacznie bardziej przypomina superbohatera z komiksów i filmów sci–fi.
Za produkcję „Kroniki świątecznej” odpowiadają twórcy filmu „Harry Potter i kamień filozoficzny”. Na fali popularności w 2020 r. powstał sequel w reżyserii Chrisa Columbusa. Główna bohaterka nie jest już dzieckiem, ale nastolatką, która nie ma ochoty spędzać świąt z matką i jej nowym partnerem. Z kolei u boku Kurta Russela pojawia się Goldie Hawn w roli Pani Mikołajowej.
Ocena na Filmwebie: 6,7.
Artur ratuje Gwiazdkę (2011) – film animowany o dysfunkcyjnej rodzinie Świętego Mikołaja
Dziadek Mikołaj jest już na emeryturze. Teraz firmą i logistyką dystrybucji prezentów zajmuje się jego najstarszy syn, Steve. Paczki dostarczane są w nowej technologii – na saniach, które nie są wykrywalne przez tradycyjne policyjne radary. Jednak w tym roku dochodzi do wpadki. Pomimo dobrej logistyki i pełnej automatyzacji procesu, na koniec zostaje jeden prezent, którego nie otrzyma w tym roku ośmioletnia dziewczynka z Kornwalii.
Steve nie ma zamiaru się tym przejmować, ale zupełnie innego zdania jest jego młodszy brat, Artur. Ma dwie godziny na to, aby samodzielnie dostarczyć prezent i uratować honor rodziny.
Za reżyserię odpowiada Sarah Smith, która jest autorką także innej świetnej animacji z 2021 pt. „Ron Usterka”. Film opowiada o przyjaźni chłopca z nie–do–końca–sprawnym robotem. Produkcja z 2011 r. otrzymała nagrodę Annie za przezabawny dubbing w wykonaniu Billa Nighy'ego.
Ocena na Filmwebie: 6,7
Zobacz także: Najlepsze filmy animowane nagrodzone Oscarem – TOP 5
Ekspres polarny (2004) – porywająca podróż do krainy Mikołaja
Nasze TOP 7 zamyka film o magicznej gwiazdkowej przejażdżce pociągiem na Biegun Północny, która jest marzeniem każdego dziecka. Tajemniczy ekspres zatrzymuje się w środku nocy tuż pod oknem głównego bohatera. Chłopiec jest sceptyczny wobec tych wszystkich świątecznych bajek dla małych dzieci. A jednak wsiada do pociągu, który zabiera go wprost do polarnej krainy.
Podczas podróży Hero Boy poznaje Hero Girl i Billy'ego. Razem przeżywają niesamowite chwile i odkrywają zachwycającą wioskę elfów. W końcu docierają do warsztatu Świętego Mikołaja. Jednak w tej pięknej historii przyjdzie im także stanąć do walki z nieprzyjemnym typem, który planuje zepsuć Święta.
Podróżą zarządza ekscentryczny konduktor (Tom Hanks) w eleganckim mundurze, który stale pobudza ciekawość i wyobraźnię załogi ekspresu. Komputerowo stworzona animacja wiernie oddaje prawdziwe ruchy aktora. Można więc powiedzieć, że Tom Hanks nie tylko użyczył głosu, ale faktycznie zagrał w filmie. Dzięki zaawansowanej technologii powstała postać chłopca, który przypomina aktora z dziecięcych lat.
Ocena na Filmwebie: 6,6.
Inne filmy o Mikołaju na Gwiazdkę, które bawią i wzruszają do łez
Nieważne, czy wierzymy w istnienie Świętego Mikołaja, czy nie. Nawet w najbardziej zabieganych domach zawsze jest chwila oddechu. Warto przeznaczyć ją na wspólny seans, który przypomina o tym, co najważniejsze. A dla zwiększenia wyboru, uzupełniamy listę o inne doskonałe produkcje:
- Dzika noc (2022) – thriller w reżyserii Tommy'ego Wirkola to propozycja dla starszych dzieci. Kiedy posiadłość zamożnej rodziny staje się obiektem ataku przestępców, Święty Mikołaj (David Harbour) przybywa na ratunek.
- Śnięty Mikołaj (1994) – komedia familijna w reżyserii Johna Pasquina, w której główny bohater – Scott Calvin (Tim Allen) zastępuje Mikołaja,
- Zły Mikołaj (2003) – film o oszuście, który w przebraniu Świętego Mikołaja i z pomocą wspólnika – Elfa wykorzystuje świąteczne zamieszanie, aby przeprowadzić serię udanych kradzieży. Jednak na drodze staje im ośmiolatek, który naprawdę wierzy w Święta. Reżyseria: Terry Zwigoff,
- Święty Mikołaj (1985) – to wzruszająca opowieść o chłopcu o imieniu Mikołaj, który dawno temu żył w odległej Laponii. Gdy jego rodzice zginęli, sierotą zaopiekowali się wszyscy mieszkańcy wioski. W ramach wdzięczności chłopiec postanowił raz w roku podrzucać im własnoręcznie przygotowane podarki. Reżyseria: Juha Wuolijoki,
- Dawid i Elfy (2021) – polski film familijny o elfie Albercie, który ucieka z fabryki Mikołaja. Poznaje chłopca Dawia, który szuka magii świąt w wielkim mieście. Reżyseria: Michał Rogalski. W rolach głównych: Cezary Żak, Monika Krzywkowska, Jakub Zając
- Zawód Święty Mikołaj (2001) – akcja toczy się wokół producentki telewizyjnej (Whoopi Goldberg), która zatrudnia nowego aktora do roli Świętego Mikołaja. Reżyseria: Peter Werner.
- Renifer Świętego Mikołaja (1989) – film o niezwykłej przyjaźni ośmioletniej dziewczynki z rannym reniferem. Reżyseria: John D. Hancock.