Kadr z filmu IO 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film
ZE ŚWIATA FILMU

Najciekawsze filmy o zwierzętach – mniej lub bardziej udomowionych

Od poruszającej podróży osiołka po przestępczą historię Pana Wilka

Anna Galuhn 14 marca 2023 10:42
Kadr z filmu IO 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film

Poniższe filmy o zwierzętach zmieniają perspektywę. Ich głównym bohaterem może być człowiek, jednak to wilk, niedźwiedź, tygrys lub osioł znajdują się w centrum zainteresowania. Zwierzęta mają tu nie tylko tożsamość i uczucia, ale także swój indywidualny charakter. Mogą opiekować się człowiekiem, jak w przypadku „Księgi dżungli” lub zabijać – co ma miejsce w kryminale ekologicznym Agnieszki Holland. W zestawieniu znajdują się także filmy dokumentalne o zwierzętach, przyrodnicze i animowane.

Spis treści:

 1. IO (2022) – polski film o podróży osiołka z nominacją do Oscara
 2. Pokot (2017) – kryminał ekologiczny o zwierzętach
 3. Smętarz dla zwierzaków (2019) – horror o zwierzętach na podstawie książki Stephena Kinga
 4. Alfa (2018) – film przygodowy o przyjaźni człowieka z wilkiem
 5. Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety (2019) – film przyrodniczy o życiu na Ziemi
 6. O zwierzętach i ludziach (2019) – dokument o warszawskim zoo
 7. Księga dżungli (2016) – filmowa wersja popularnej bajki
 8. Pan Wilk i spółka (2022) – film animowany o zwierzętach
 9. Inne filmy o zwierzętach, które warto obejrzeć

IO (2022) – polski film o podróży osiołka z nominacją do Oscara

„IO” to historia opowiedziana z perspektywy zwierzęcia cyrkowego. Emocjonalnie związana z nim młoda artystka cyrkowa, Kasandra (Sandra Drzymalska), zgłasza nadużycia wobec zwierząt do aktywistów walczących o ich prawa. Osiołek zostaje zabrany z cyrku i trafia do stadniny koni. Stamtąd ucieka (już całkowicie świadomie), rozpoczynając tym samym długą i pełną zwrotów akcji podróż po Europie.

Film do głębi porusza emocje. Ukazuje tęsknotę i przywiązanie zwierzęcia do człowieka. W realistyczny sposób pokazuje także brutalne sceny przemocy, np. w momencie, gdy osiołek trafia na imprezę po meczu piłkarskim. Io nie mówi. Jednak to, co przeżywa, doskonale oddają kadry – zbliżenia na twarz i oczy, a także ujęcia, kręcone z perspektywy osła.

Empatyczny obraz kinowy w reżyserii Jerzego Skolimowskiego zdobył Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes w 2022 r. (najlepszy film), sześć Orłów w 2023 r., a także nominację do Oscara w kategorii: najlepszy film międzynarodowy.

Pokot (2017) – kryminał ekologiczny o zwierzętach

Główną bohaterką „Pokotu” jest Janina Duszejko (Agnieszka Mandat) – emerytka i wegetarianka, mieszkająca w małej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej. Pani Duszejko odkrywa w lesie serię morderstw, dokonanych na myśliwych i kłusownikach. Sprawą zajmuje się policja, tymczasem kobieta prowadzi śledztwo na własną rękę.

Film w reżyserii Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik jest ekranizacją powieści Olgi Tokarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Opowieść o tajemniczych morderstwach, do których prowadzą ślady zwierząt, to nie tylko kryminał, ale także portret psychologiczny starszej kobiety. Pierwowzorem postaci była Teresa Chmura–Pełech. Na niej wzorowana jest także inna bohaterka noblistki – z książki „Dom dzienny, dom nocny”.

„Pokot” zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2017 r., Złote Lwy na festiwalu w Gdyni i wiele innych nagród. Uroczysta premiera filmu odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku, skąd pochodzi nobliska.

Smętarz dla zwierzaków (2019) – horror o zwierzętach na podstawie książki Stephena Kinga

To trzymająca w napięciu historia, której sercem jest cmentarz dla zwierząt. Znajduje się on w lesie, na obrzeżach miasteczka Ludlow. Przeprowadzają się tam lekarz, Louis Creed (Jason Clarke) z żoną (Amy Seimetz) i dwójką dzieci. Okazuje się, że miejscowe dzieciaki chowają na cmentarzu swoje zwierzęta, a także bezdomne psy i koty, rozjechane przez pędzące drogą ciężarówki.

O cmentarzu rodzina dowiaduje się od sąsiada (John Lithgow). Wkrótce grzebią tam również swojego kota, Churcha. Jednak zwierzak następnego dnia wraca.

Smętarz dla zwierzaków” w reżyserii Jeffa Buhlera to już drugie podejście do ekranizacji książki. Poprzedni film powstał w 1989 r. (reżyseria Mary Lambert).

Alfa (2018) – film przygodowy o przyjaźni człowieka z wilkiem

Akcja filmu rozgrywa się 20 tys. lat temu w społeczności łowiecko–zbierackiej. Młody chłopak, Keda (Kodi Smit–McPhee) wyrusza na polowanie w grupie bardziej doświadczonych mężczyzn. Jednak nie wraca z nimi do obozu. Odnosi obrażenia, nie może samodzielnie iść i walczyć. Wobec tego współplemieńcy pozostawiają go w dziczy. Jednak chłopak, chociaż jest słaby i ranny, nie zamierza się poddać. Znajduje pomoc ze strony odrzuconego przez stado wilka. Razem próbują przetrwać.

„Alfa” w reżyserii Alberta Hughesa to przygodowa bajka osadzona w prehistorycznych realiach, które nie były pozbawione przelewu krwi. Relacja Keda z wilkiem, chociaż przeradza się w coś na kształt przyjaźni, zaczyna się od walki o dominację. Chłopak wiąże zwierzęciu pysk i każe czekać na swoją porcję żywności.

Film jest także opowieścią o dorastaniu. Keda, porzucony przez bliskich, samodzielnie buduje swoją tożsamość, stając się mężczyzną.

Zobacz także: Filmy o psach, ludziach, przyjaźni i przetrwaniu

Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety (2019) – film przyrodniczy o życiu na Ziemi

„Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety” to film z przyrodniczego cyklu BBC, który z bliska pokazuje florę i faunę Ziemi. Wszystko rozgrywa się w 24 godziny, co pozwala na obserwację różnych stworzeń – także tych, który otwierają oczy dopiero po zmierzchu.

W filmie kluczową rolę odgrywają zdjęcia. Dzięki zaawansowanej technologii, która pozwala na długie nagrania w terenie w wysokiej jakości, możemy zobaczyć, jak zachowują się zwierzęta w naturalnym środowisku. Fascynujące kadry sprawiają, że my także czujemy się częścią natury.

O zwierzętach i ludziach (2019) – dokument o warszawskim zoo

To z kolei poruszająca opowieść o Antoninie i Janie Żabińskich, którzy zarządzali warszawskim zoo w latach 1928–1950. Małżeństwo zasłynęło nie tylko z wyjątkowej dbałości o ogród zoologiczny w latach 30. Na terenie zoo Żabińscy zapewnili schronienie Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Osoby, które uciekły z getta, mieszkały w opuszczonych pomieszczeniach gospodarczych lub klatkach dla zwierząt, dzięki czemu uniknęły śmierci.

W filmie dokumentalnym Łukasza Czajki „O ludziach i zwierzętach” możemy zobaczyć unikatowe zdjęcia i filmy archiwalne. To także wypowiedzi świadków i ocalonych, które przybliżają sylwetki Antoniny i Jana Żabińskich. Rysują także kontekst tamtych czasów w trzech okresach – lata przedwojenne, II wojna światowa i czasy powojenne.

Dokument Łukasza Czajki jest komentarzem do filmu fabularnego, który ukazał się dwa lata wcześniej. „Azyl” ( 2017) w reżyserii Niki Caro to piękna opowieść o Żabińskich – ich podejściu do zwierząt i ludzi oraz ogromnej odwadze. W rolach głównych wystąpili Jessica Chastain (jako Antonina Żabińska) i Daniel Brühl (jako jej mąż – Jan).

W styczniu 2023 r warszawski ogród zoologiczny otrzymał imię Antoniny i Jana Żabińskich.

Zobacz także: Najciekawsze filmy biograficzne o gwiazdach, sportowcach i politykach

Księga dżungli (2016) – filmowa wersja popularnej bajki

„Księga dżungli” w reżyserii Jona Favreau to jedna z nowszych ekranizacji bajki o chłopcu, którym zaopiekowały się dzikie zwierzęta. Pierwowzorem była powieść angielskiego pisarza Rudyarda Kiplinga z końca XIX wieku. W książce Mowgli (Neel Sethi) wychowywany jest przez wilki, które z czasem obracają się przeciwko chłopcu. Jednak jego największym wrogiem jest tygrys Shere Khan.

W oryginalnej wersji głosy zwierząt podkładają: Bill Murray (niedźwiedź Baloo), Idris Elba (Shere Khan), Ben Kingsley (czarna pantera Bagheera), Christopher Walken (goryl, król Louie) i Scarlet Johansson (wąż Kaa). W 2017 r. film otrzymał Oscara i nagrodę BAFTA za najlepsze efekty specjalne, a także Saturna w kategori: najlepszy film fatasy.

Z bardziej znanych filmów, które powstały na motywach książki, warto wymienić:

 • filmy animowane Disneya – „Księga dżungli” (1967) i „Księga dżungli 2” (2003),
 • film aktorski z 1994 – „Księga dżungli” w reżyserii Stephena Sommersa.

Pan Wilk i spółka (2022) – film animowany o zwierzętach

To zabawna animacja o bandzie złych zwierzaków, którą tworzą wilk, wąż, rekin, pirania i tarantula. Każde z nich specjalizuje się w innej działalności przestępczej. Razem okradają ludzi i włamują się do banków, wiodąc ciekawe i dostatnie życie. W końcu zostają złapani przez policję. Aby uniknąć więzienia, mają stać się dobrymi obywatelami.

Film „Pan Wilk i spółka” powstał na motywach komiksu Aarona Blabeya pt. „Bad guys. Ekipa złych”. Seria stała się światowym bestsellerem. Animowana ekranizacja oddaje ducha komiksowych postaci, a przy okazji szuka odpowiedzi na podstawowe pytania o naturę zwierząt i ludzi. Czy można oszukać instynkty? Jakie niewymierne korzyści daje czynienie dobra?

Inne filmy o zwierzętach, które warto obejrzeć

Poniżej tytuły z różnych gatunków filmowych w kolejności chronologicznej:

 1. Aryskotraci (1970) – klasyka filmów Disneya, opowieść o kotach, które przejmują majątek staruszki,
 2. Uwolnić orkę (1993–2010) – seria popularnych filmów familijnych,
 3. Duma: podróż do domu (2005) – film familijny o chłopcu, który przygarnia małego geparda,
 4. Pajęczyna Charlotty (2006) – poruszająca opowieść o przyjaźni świnki i pajęczycy,
 5. Mój przyjaciel Hachiko (2009) – historia przyjaźni człowieka z psem, tytuł opisany w zestawieniu wzruszających filmów,
 6. Mój przyjaciel delfin (2011) – film familijny o przyjaźni chłopca z delfinem z parku wodnego,
 7. Życie Pi (2012) – malownicza historia chłopca, który podróżuje szalupą przez ocean w towarzystwie dzikich zwierząt, reżyseria: Ang Lee,
 8. Królestwo (2015) – dokument o Puszczy Białowieskiej, opisany w przeglądzie filmów o ekologii,
 9. Zwierzogród (2016) – satyryczna komedia animowana o mieszkańcach Zwierzogrodu, tytuł opisany w zestawieniu filmów animowanych nagrodzonych Oscarem,
 10.  Dumbo (2019) – aktorska wersja słynnej animacji Disneya o latającym słoniu cyrkowym w reżyserii Tima Burtona,
 11. Doktor Dolittle (2020) – komedia familijna o ekscentrycznym weterynarzu, który wyrusza na wyspę w poszukiwaniu leku dla królowej Anglii, reżyseria: Stephen Gaghan,
 12. Clifford: wielki czerwony pies (2021) – kino familijne o ogromnej miłości do zwierząt, reżyseria: Walt Becker. 

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.