Kadr z filmu Beast of No Nation
Fot. Netflix
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o Afryce – kino zaangażowane społecznie

Ranking 10 świetnych produkcji rozgrywających się na Czarnym Lądzie

Anna Galuhn 18 stycznia 2024 12:07
Kadr z filmu Beast of No Nation
Fot. Netflix

Filmy o Afryce poruszają szereg ważnych tematów. Przede wszystkim dotyczą wojen – frontu afrykańskiego w czasie II wojny światowej, wojny domowej w Sierra Leone, dyktatury w Ugandzie czy masakry w Rwandzie. Podejmują także tematykę różnic kulturowych, życia w Afryce i ucieczki do innych krajów.

Spis treści:

Miejsce 10: Biała Masajka (2005) – przejmująca opowieść o miłości w Kenii

To niemiecki melodramat o miłości białej kobiety do masajskiego wojownika. Szwajcarka Carola (Nina Hoss) wyjeżdża na wakacje do Kenii ze swoim ówczesnym narzeczonym. W czasie pobytu poznaje Lemaliana (Jacky Ido), a na jego widok jej serce przyspiesza. Po powrocie do domu postanawia porzucić całe swoje dotychczasowe życie dla uczucia od pierwszego wejrzenia.

Carola decyduje się zamieszkać w centralnej Kenii, w hrabstwie Samburu. Bierze ślub z Lemalianem, a owocem ich miłości jest przepiękna córeczka. Niestety różnice kulturowe mocno zaburzają ich szczęście.

Film w reżyserii Hermine Huntgeburth powstał na podstawie książki autobiograficznej Corinne Hofmann.

Ocena na IMDb: 6,4.

Miejsce 9: Pożegnanie z Afryką (1985) – Karen Blixen i jej plantacja kawy

Fabuła opowiada o pisarce Karen Blixen (Meryl Streep) i jej długoletnim pobycie w Afryce. Duńska pisarka postanawia wraz z mężem założyć plantację kawy w Kenii. Kobieta nie jest przekonana do życia na Czarnym Lądzie. Co więcej, mąż dostarcza jej dodatkowych powodów do niezadowolenia, nie stroniąc od przygodnych romansów.

Pisarka mimo wszystko postanawia zostać w Afryce. Pewnego dnia pojawia się w okolicy tajemniczy myśliwy (Robert Redford), a lakoniczna znajomość z nim wkrótce przeradza się w płomienny romans. Karen rozstaje się z mężem, a z czasem miejscowa ludność staje się jej najbliższą rodziną.

Film „Pożegnanie z Afryką” został nakręcony na podstawie książki Karen Blixen pod tym samym tytułem, a także opowiadań opublikowanych pod pseudonimem Isak Dinesen. W 1986 r. zdobył siedem Oscarów – jako najlepszy film, za reżyserię (Sydney Pollack), scenariusz adaptowany, muzykę, scenografię, dźwięk i zdjęcia. O tym tytule pisaliśmy także w rankingu najlepszych filmów o podróżach.

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 8: Timbuktu (2014) – miasto w Mali pod okupacją islamską

Film opowiada o faktycznych wydarzeniach, które rozegrały się w Mali w 2012 r. na terenie wioski Aguelhok. Akcja filmowego dramatu rozgrywa się w Timbuktu. Miasto jest okupowane przez organizację terrorystyczną Ansar ad–Din. Wyznawcy islamu narzucają miejscowej ludności swoją wiarę i obyczaje, które prowadzą do wykluczenia kobiet z życia społecznego.

Konflikt polityczny obserwujemy z perspektywy rodziny Kidane'a (Ibrahim Ahmed), którego żona (Toulou Kiki) wpada w oko przywódcy dżihadystów (Abel Jafri).

Film w reżyserii Abderrahmane Sissako zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes w 2014 r. i siedem Cezarów w 2015 r. – jako najlepszy film, za reżyserię, scenariusz, muzykę filmową, zdjęcia, dźwięk i montaż. 

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 7: Kwiat pustyni (2009) – prawdziwa historia modelki z Somalii

„Kwiat pustyni” to filmowa autobiografia Waris Dirie (Lily Kebede), amerykańskiej modelki pochodzącej z Somalii. Jako kilkuletnia dziewczynka Waris zostaje poddana obrzezaniu, a następnie sprzedana mężczyźnie, z którym bierze ślub w wieku 13 lat. Na szczęście ucieka od takiego życia – w środku nocy wyrusza pieszo przez pustynię do Mogadiszu, gdzie mieszka rodzina jej matki. 

Dzięki pomocy krewnych zostaje wysłana do Londynu, jednak opieka ambasady nie trwa wiecznie. Na wieść o planowanej deportacji Waris po raz kolejny ucieka – tym razem do USA ze swoją przyjaciółką Marylin (Sally Hawkins). 

Dorosła Somalijka podejmuje się różnej pracy, aż pewnego dnia w jednym z barów zauważa ją fotograf mody Terry Donaldson (Timothy Spall). Mężczyzna zauroczony jej niezwykłą urodą wprowadza ją w świat ekskluzywnych magazynów.

Biograficzny dramat w reżyserii Sherry Hormann otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF w San Sebastian w 2009 r.

Ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 6: Wierny ogrodnik (2005) – śledztwo w sprawie nielegalnej działalności koncernów medycznych w Kenii

To trzymający w napięciu thriller, którego główny wątek rozgrywa się w Kenii. Tessa Quayle (Rachel Weisz) od wielu lat pomaga ludziom w Afryce. Pewnego dnia dowiaduje się, że koncerny farmaceutyczne pod szyldem pomagania miejscowej ludności, testują na lokalnej ludności swoje nowe leki. Chwilę później Tessa ginie w tajemniczych okolicznościach.

Jej mąż Justin (Ralph Fiennes) nie zamierza pozostawić dochodzenia w sprawie śmierci żony Komisji Brytyjskiej, której wysłannikami są Sandy Woodrow (Danny Huston) i Bernard Pellegrin (Bill Nighy).

Film „Wierny ogrodnik” powstał na podstawie powieści autorstwa Johna le Carré. w 2006 r. Rachel Weisz została nagrodzona Oscarem i Złotym Globem za rolę nieustępliwej działaczki. Z kolei Claire Simpson odebrał nagrodę BAFTA za najlepszy montaż (również w 2006 r.).

Reżyseria: Fernando Meirelles, ocena na IMDb: 7,4.

Miejsce 5: Angielski Pacjent (1996) – melodramat wojenny z wątkiem afrykańskim

Głównym bohaterem tej historii jest angielski pilot (Ralph Fiennes). Jego samolot zostaje zestrzelony przez Niemców w czasie działań wojennych na froncie afrykańskim w 1943 r. Ciężko ranny mężczyzna trafia do angielskiego szpitala wojskiego we Włoszech. Nie jest w stanie sobie przypomnieć, kim jest.

Pilotem opiekuje się Hana (Juliette Binoche), pielęgniarka pochodząca z Kanady. Ją również doświadczyła wojna, zabierając najbliższe jej osoby. Kiedy okazuje, że pacjent nie może być ewakuowany ze względu na terminalny stan zdrowia, Hana postanawia z nim zostać. 

Z urywków myśli i listów, znalezionych w rzeczach osobistych pilota, powstaje historia jego życia.

Poruszający film o wojnie w reżyserii Anthony'ego Minghelli zdobył dziewięć Oscarów w 1997 r. – jako najlepszy film, za reżyserię, świetną rolę drugoplanową w wykonaniu Juliette Binoche, muzykę autorstwa Gariela Yareda, scenografię, kostiumy, zdjęcia, dźwięk i montaż. 

Ocena na IMDb: 7,4.

Miejsce 4: Ostatni król Szkocji (2006) – historia dyktatury w Ugandzie

Film opowiada o dyktaturze Idiego Amina (Forest Whitaker) w Ugandzie w latach 1971–1979. Poznajemy ją z perspektywy młodego lekarza, który przybywa do Afryki ze Szkocji zaraz po ukończeniu studiów medycznych

Rok po tym, jak Nicholas Garrigan (James McAvoy) pojawia się w placówce w Kampali, w stolicy Ugandy ma miejsce zamach stanu. Jakiś czas później Garrigan zostaje zatrzymany przez żołnierzy dyktatora Amina, aby pomóc rannemu przywódcy. Dyktator, zaintrygowany pochodzeniem mężczyzny, proponuje, aby został jego prywatnym lekarzem.

Garrigan zgadza się na zmianę pracy, skuszony wizją większych zarobków, czego zapowiedzią są drogie prezenty od Amina. Wkrótce jednak przekonuje się na własne oczy o nadużyciach ze strony dyktatora. Lekarz postanawia uciekać, ale okazuje się, że nie ma już swojego paszportu.

„Ostatni król Szkocji” w reżyserii Kevina Macdonalda to film oparty na faktach, jednak postać lekarza Garrigana jest fikcyjna.

Ocena na IMDb: 7,4.

Miejsce 3: Krwawy diament (2006) – przemyt i wojna w Sierra Leone

Akcja filmu rozgrywa się w Sierra Leone w latach 90. XX wieku, gdzie trwa wojna domowa. Solomon Vandy (Djimon Hounsou) i jego rodzina zostają napadnięci przez rebeliantów i zmuszeni do pracy w kopalni diamentów. Mężczyzna kradnie jeden diament, za co trafia do aresztu. 

Tam poznaje Danny'ego Archera (Leonardo DiCaprio). Przemytnik z RPA proponuje mu pomoc w odnalezieniu rodziny. W zamian chce otrzymać diament, w którym widzi szansę na lepsze życie.

W podróży po niebezpiecznym terytorium wroga towarzyszy im dziennikarka Maddy Bowen (Jennifer Connelly).

Dijmon Hounsou za rolę drugoplanową w dramacie Edwarda Zwicka otrzymał nagrodę National Board of Review w 2006 r. i Czarną Szpulę w 2007 r.

Ocena na IMDb: 7,4.

Miejsce 2: Beasts of No Nation (2015) – dramatyczny obraz dzieci walczących w Afryce

Głównym bohaterem jest chłopiec o imieniu Agu (Abraham Attah), mieszkający w Afryce Zachodniej. Jego dzieciństwo kończy się z chwilą przybycia wojska, którego zadaniem jest stłumienie powstania przeciwko obecnej władzy. 

Chłopak porzucony przez rodzinę ucieka do lasu. Tam trafia na oddział powstańców pod wodzą charyzmatycznego komendanta (Idris Elba). Zostaje przygarnięty przez samozwańczy oddział, a już wkrótce przyjdzie mu walczyć z bronią w ręku.

Scenariusz do filmu w reżyserii Cary'ego Joji Fukunagi odwołuje się do wydarzeń podczas wojny domowej w Sierra Leone w latach 1991–2002, opisanych w książce Uzodinmy Iweali (pisarz pochodzenia nigeryjskiego). Tytuł został zaczerpnięty z albumu Feli Kutiego.

Wstrząsający obraz o dzieciach wojny został nagrodzony na festiwalu w Wenecji – jedna Nagroda Specjalna została wręczona młodemu aktorowi Abrahamowi Attahowi, a drugą otrzymał reżyser filmu. 

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 1: Hotel Ruanda (2004) – film o afrykańskim pogromie Tutsi

Akcja „Hotelu Ruanda” rozgrywa się w czasie największej masakry w historii Afryki. Mieszkańcy Kigali, stolicy Rwandy, są podzieleni na dwie grupy etniczne – Hutu i Tutsi. W mieście panuje względny spokój, a dzięki negocjacjom ONZ wkrótce ma zostać podpisane oficjalne porozumienie pomiędzy rządem Hutu a rebeliantami Tutsi.

Wszystko zmienia zamach na prezydenta, do którego dochodzi 6 kwietnia 1994 r. Za zestrzelenie samolotu oskarżeni są rebelianci, co prowokuje bojówki Hutu do krwawych mordów wśród opozycyjnej społeczności.

Jedyną szansą na ocalenie jest schronienie w czterogwiazdkowym Hotelu Ruanda. Jego dyrektor Paul Rusesabagin ukrywa się tam wraz z żoną i dziećmi, a dzięki swoim kontaktom wkrótce ratuje życie ponad tysiąca ludzi.

Ocena na IMDb: 8,1. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.