Kadr z filmu Na zachodzie bez zmian 2
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o wojnie – jakie problemy poruszają? Ranking 12 doskonałych tytułów

Produkcje wojenne, które wbijają w fotel

Anna Galuhn 12 kwietnia 2023 15:42
Kadr z filmu Na zachodzie bez zmian 2
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film

Ranking filmów o wojnie obejmuje najgłośniejsze tytuły ostatnich lat, których fabuła rozgrywa się na wielu różnych frontach. Poruszają tematykę I i II wojny światowej, wojen na Bałkanach, w Iraku, Afganistanie, Wietnamie i Gruzji. To opowieści nie tylko o bohaterach wojennych, ale także o zwykłych ludziach, których życie w wyniku politycznych konfliktów zmieniło się bezpowrotnie.

Spis treści:

Miejsce 12: Snajper (2014) – film o wojnie w Iraku

„Snajper” to film biograficzny, który powstał na motywach książki napisanej przez Chrisa Kyle’a (Bradley Cooper) – jednego z najskuteczniejszych snajperów podczas amerykańskiej misji w Iraku. Chris Kyle zabił 255 osób w latach 1999–2009, kiedy cztery razy przebywał na froncie. Po powrocie do Stanów, opuścił armię i wyjechał z rodziną do Teksasu. Zginął w 2013 r, zastrzelony przez chorego psychicznie żołnierza, Eddiego Ray Routha.

Film w reżyserii Clinta Eastwooda to pełna osobistych rozterek historia życia snajpera. W 2015 r. obraz był nominowany do Oscara w sześciu kategoriach. Złotą statuetkę otrzymał za najlepszy montaż dźwięku. Odtwórca głównej roli, Bradley Cooper zdobył także nagrodę Critics’ Choice i Złoty Popcorn MTV.

Ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 11: Cienka czerwona linia (1998) – amerykańskie starcie z Japonią w czasie II wojny światowej

Akcja filmu rozgrywa się na Wyspach Salomona. Trwa II wojna światowa i w tej – w innych okolicznościach pięknej – scenerii dochodzi do starcia pomiędzy wojskami amerykańskimi i japońskimi.

W „Cienkiej czerwonej linii” nie ma jednego głównego bohatera. Strach i okrucieństwo wojny pokazane są z perspektywy różnych postaci – dowódców, szeregowych żołnierzy, a także miejscowej ludności. Krwawe akcje zbrojne brutalnie naruszają dotychczasowy stan rzeczy, zaburzają harmonię i spokój, które przed wojną panowały na wyspach.

W epickiej produkcji Terrence'a Malicka wystąpili: Sean Penn, Adrien Brody, Jim Caviezel, George Clooney i Woody Harrelson. Film został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale, a także zdobył także cztery nagrody główne na festiwalu Satelity w 1999 r.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 10: Na zachodzie bez zmian (2022) – oscarowy film o I wojnie światowej

Fabuła opowiada o niemieckich żołnierzach w czasie I wojny światowej, którzy walczą na froncie zachodnim. Głównym bohaterem jest Paul Bäumer (Felix Kammerer). Chłopak wyrusza na wojnę z ogromną energią i wiarą w patriotyczne hasła – podobnie jak wielu innych, młodych rekrutów. Chce udowodnić sobie i rodzicom, że jest silny, dorosły i da radę przetrwać dla wyższego dobra.

Rzeczywistość na froncie jednak pozbawiona jest patosu. Brudne okopy, głodowe porcje jedzenia i pociski artyleryjskie nad głową potrafią złamać nawet największego idealistę. Życie jednostki traci na znaczeniu w obliczu wielkiej wojennej machiny, która pożera kolejne ludzkie istnienia.

Film na „Zachodzie bez zmian” w reżyserii Edwarda Bergera jest już trzecią adaptacją słynnej powieści Ericha Marii Remarque’a z 1929 r. Pierwsza – w reżyserii Lewisa Milestone’a otrzymała dwa Oscary w 1930 r. Wersja z 2022 r. spotęgowała ten sukces, zdobywając cztery złote statuetki w kategoriach:

  • najlepsza muzyka oryginalna,
  • najlepsza scenografia,
  • najlepsze zdjęcia,
  • najlepszy film międzynarodowy.

Ocena na IMDb: 7,8.

Miejsce 9: Mandarynki (2013) – film o wojnie w Gruzji

Akcja filmu ma miejsce w północno–wschodniej części Gruzji, Abchazji, podczas konfliktu separatystycznego w latach 1992–1993. Głównymi bohaterami są dwaj plantatorzy mandarynek, Markus (Elmo Nueganen) i Ivo (Lembit Ulfsak). Pomimo trwających walk, mężczyźni nie opuszczają swoich domów i sadów. Nadal uprawiają mandarynki i sprzedają je przebywającym w okolicy żołnierzom.

Po jednej z bitew, Iwo znajduje rannego Czeczena (Giorgi Nakashidze) i zabiera go do swojego domu. Z kolei jego sąsiad, Markus ratuje Gruzina o imieniu Niko (Mikheil Meskhi). Czy pomimo konfliktu gruzińsko–czeczeńskiego życie ludzkie okaże się wartością nadrzędną? Jak wpłynie na losy nielicznych już mieszkańców wyludnionej przez wojnę abchaskiej wioski?

„Mandarynki” to poruszający dramat produkcji gruzińsko–estońskiej w reżyserii Zazy Urushadze. Film został nagrodzony na festiwalu Satelity w 2015 r. Otrzymał także Nagrodę Publiczności i nagrodę za reżyserię w Konkursie Międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2013 r.

Ocena na IMDb: 8,1.

Miejsce 8: Przełęcz ocalonych (2016) – o bohaterze, który na wojnie nigdy nie użył broni

„Przełęcz ocalonych” to poruszająca opowieść o człowieku i ideałach. Desmond Doss (Andrew Garfield) jest wierzącym adwentystą. Nie uznaje przemocy, jednak czuje, że jego obowiązkiem jest wstąpienie do wojska. Zarówno podczas przygotowań, jak i na froncie pozostaje wierny swoim przekonaniem. Jest prawdopodobnie jedyną osobą w historii II wojny światowej, która nigdy nie sięgnęła po broń. 

Początkowo postawa Dossa jest wyśmiewana przez innych żołnierzy i przełożonych, którzy widzą w nim tchórza. Jest brutalnie poniżany i szykanowany. Jednak w kryzysowej sytuacji to on wykazuje się największą odwagą, ratując życie innych na polu walki.

Biograficzny dramat wojenny w reżyserii Mela Gibsona otrzymał dwie oscarowej statuetki w kategoriach: najlepszy dźwięk i montaż.

Ocena na IMDb: 8,1.

Miejsce 7: 1917 (2019) – wstrząsająca produkcja Sama Mendesa

„1917” to bardzo autentyczny film o I wojnie światowej w reżyserii Sama Mendesa, oparty na wspomnieniach jego dziadka, pisarza. Opowiada o walkach na froncie zachodnim, podczas których kluczową rolę odgrywa misja dwójki bohaterów – Schofielda (George MacKay) i Blake'a (Dean–Charles Chapman). 

Żołnierze mają przedostać się przez front niemiecki do oddziału po drugiej stronie, aby odwołać decyzję o ataku. W świetle nowych danych jest duża szansa na to, że atak zakończyłby się katastrofalną porażką i śmiercią ponad 1600 ludzi.

Film zdobył trzy Oscary w 2020 r. – za najlepsze efekty specjalne, dźwięk i zdjęcia. To także miejsce 2. w naszym rankingu filmów o I wojnie światowej.

Ocena na IMDb: 8,2.

Miejsce 6: Czas apokalipsy (1979) – najgłośniejszy film o wojnie w Wietnamie

Film w reżyserii Francisa Forda w wyjątkowo dotkliwy sposób ukazuje szaleństwo wojny. Podczas działań zbrojnych w Wietnamie rozgrywa się wiele osobistych dramatów.

Pułkownik Walter Kurtz (Marlon Brando) dezerteruje z armii i na pograniczu z Kambodżą tworzy własne państwo. Podpułkownik Bill Kilgore (Robert Duvall) rozkazuje swoim żołnierzom uprawiać surfing podczas atak bombowego, a w czasie nalotów odtwarza z głośników „Cwał Walkirii” – patetyczny utwór skomponowany przez Wagnera.

Kapitan Benjamin Willard (Martin Sheen) otrzymuje misję odnalezienia i zabicia zbiegłego pułkownika Kurtza

Znakomity obraz powstał na podstawie książki Josepha Conrada pt. „Jądro ciemności”. Film został nagrodzony dwoma Oscarami w 1980 r. – za dźwięk i zdjęcia. To także miejsce 1. w naszym rankingu najlepszych filmów o Wietnamie.

Ocena na IMDb: 8,4.

Miejsce 5: Bękarty wojny (2009) – film Quentina Tarantino o absurdach II wojny światowej

Tytułowe „Bękarty” to tajna jednostka żołnierzy amerykańskich, która zostaje powołana przez porucznika Aldo Rainego (Brad Pitt). Jej celem jest wytropienie, zabicie lub brutalne okaleczenie najważniejszych nazistowskich przywódców. W grupie znajdują się m.in. Donnie Donowitz (Eli Roth) i Hugo Stiglitz (Til Schweiger), którzy działają pod dowództwem porucznika Archiego Hicoxa (Michael Fassbender).

Jednym z ważnych wątków w filmie jest historia Shosanny (Mélanie Laurent). Dziewczyna pochodzi z żydowskiej rodziny, która została rozstrzelana przez pułkownika SS, Hansa Landę (Christoph Waltz). Jej jako jedynej udaje się uciec. Po latach mści się na nazistach, podpalając kino z ważnymi osobistościami w środku.

Szczególne uznanie krytyków zdobyła rola nazistowskiego pułkownika odegrana przez Christopha Waltza. W 2010 r. aktor otrzymał za nią oscarową statuetkę, Złotego Globa i nagrodę BAFTA, a rok wcześniej także Złotą Palmę w Cannes (2009). Film „Bękarty Wojny” został nagrodzony Saturnem jako najlepszy film akcji (2010) i Kryształową Statuetką People’s Choice jako ulubiony film niezależny (również w 2010 r.).

Reżyseria: Quentin Tarantino i Eli Roth, ocena na IMDb: 8,4.

Miejsce 4: Pianista (2002) – II wojna światowa w dramatycznych wspomnieniach Władysława Szpilmana

„Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego ukazuje II wojnę światową z perspektywy wybitnego pianisty Władysława Szpilmana (Adrien Brody). Muzyk ukrywa się w ruinach likwidowanego getta warszawskiego. Jest świadkiem makabrycznych egzekucji, traci wszystko i wszystkich, których kochał. Chowa się w gruzach miasta, żywiąc się jedynie znalezionymi resztkami jedzenia.

Dramatyczny obraz przenika do szpiku kości – nie tylko dzięki wstrząsającej fabule, ale także za sprawą doskonałej muzyki skomponowanej przez Wojciecha Kilara.

Film zdobył trzy Oscary w 2003 r. – za reżyserię, scenariusz i rolę główną w wykonaniu  Adriena Brody'ego. Scenariusz powstał w oparciu o autobiografię Władysława Szpilmana. Muzykowi udało się wydostać z getta dzięki pomocy warszawskich przyjaciół. Zmarł w Warszawie 6 lipca 2000 r.

Ten tytuł znajduje się także w naszym zestawieniu najbardziej poruszających filmów na faktach.

Ocena na IMDb: 8,5.

Miejsce 3: Życie jest piękne (1997) – potęga wyobraźni w dramatycznej wojennej rzeczywistości

Arcydzieło Roberta Benigniego opowiada o pięknej próbie przetrwania w obozie koncentracyjnym. Głównym bohaterem jest Guido Orefice (Roberto Benigni). Mężczyzna trafia do obozu razem ze swoją żoną i kilkuletnim synkiem. Aby uchronić dziecko przed okrucieństwem wojny, wymyśla grę, w której wygraną jest czołg

Młody Giosué daje się uwieść wyobraźni ojca. Poddaje się fikcji, która sprawia, że życie w obozie jest trochę lżejsze.

Film zdobył trzy Oscary w 1999 r. – jako najlepszy film nieanglojęzyczny, za muzykę i główną rolę w wykonaniu Roberta Benigniego. Ten tytuł znajduje się również w naszym zestawieniu filmów o obozach koncentracyjnych.

Ocena na IMDb: 8,6.

Miejsce 2: Szeregowiec Ryan (1998) – film wojenny o wartości pojedynczego życia

Film Stevena Spielberga opowiada o tym, jak cenne jest życie jednego człowieka, nawet pomimo wojennej rzeczywistości. Główna akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Generał George Marshall (Harve Presnell) dowiaduje się o zaginięciu jednego z czterech synów rodziny Ryanów. Dotknięty faktem, że pozostałych trzech już zginęło na froncie, postanawia zorganizować misję ratunkową.

Rozkaz odszukania szeregowego żołnierza (Matt Damon) otrzymuje kapitan John H. Miller (Tom Hanks). Na misję zabiera ze sobą siedem osób – sierżanta Michaela Horvatha (Tom Sizemore), czterech żołnierzy – Richarda Reibena (Edward Burns), Adriana Caparzo (Vin Disel), Stanleya Mellisha (Adam Goldberg) i Daniela Jacksona (Barry Pepper), sanitariusza Wade'a (Giovani Ribisi) oraz technika Uphama (Jeremy Davies).

Epicki dramat wojenny zdobył ogromną popularność i pięć oscarowych statuetek w 1999 r. – za reżyserię, zdjęcia, dźwięk, montaż i montaż dźwięku.

Ocena na IMDb: 8,6.

Miejsce 1: Lista Schindlera (1993) – bohaterska historia niemieckiego przedsiębiorcy

Fabuła filmu wojennego w reżyserii Stevena Spielberga rozgrywa się w Krakowie w czasie II wojny światowej. Miasto jest pod okupacją niemiecką, a sytuacja Żydów z dnia na dzień ulega pogorszeniu. Osoby zdolne do pracy są wysyłane na przymusową katorgę, a słabsi, w tym kobiety i dzieci – są skazani na śmierć w obozach koncentracyjnych.

Świadomy dramatyzmu sytuacji Oscar Schindler (Liam Neeson) – właściciel prężnie działającej fabryki naczyń emaliowanych – postanawia zatrudnić ok. tysiąca Żydów. Fikcyjne miejsca pracy ratują im życie.

Scenariusz do filmu powstał na bazie prawdziwych wydarzeń w oparciu o książkę Thomasa Keneally'ego. Obraz został nagrodzony siedmioma Oscarami w 1994 r. 

Ten tytuł zajmuje również 1. miejsce w naszym rankingu filmów z Liamem Neesonem.

Ocena na IMDb: 9,0. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.