Kadr z filmu Na zachodzie bez zmian 1
Fot. Materiały prasowe/Netflix
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o I wojnie światowej – TOP 7: ranking kultowych produkcji wojennych

Co w XXI w. warto obejrzeć na temat wojny sprzed 100 lat?

Anna Galuhn 21 sierpnia 2023 15:12
Kadr z filmu Na zachodzie bez zmian 1
Fot. Materiały prasowe/Netflix

Stare filmy o I wojnie światowej mają ogromną wartość. Jednak, ze względu na ówczesną technologię, nie są w stanie poruszyć naszej wyobraźni tak bardzo, jak współczesne produkcje. Na szczęście za sprawą grona doskonałych filmowców możemy na nowo doświadczyć realiów Wielkiej Wojny. Zobaczyć ludzi, poznać historię i motywację bohaterów tych trudnych i wyjątkowych czasów.

Spis treści:

Miejsce 7: Flyboys – bohaterska eskadra (2006) – widok na I wojnę światową z lotu ptaka 

Film opowiada o trzech młodych chłopakach, pragnących przeżyć przygodę życia. Każdy z nich jest rozczarowany rzeczywistością i pragnie zmiany. Blaine Rawling (James Franco) traci swoje ukochane, rodzinne ranczo. Beagle (David Ellison) ucieka przed więzieniem, a Lowry (Tyler Labine) pragnie wydostać się spod protektoratu bogatego ojca.

Dlatego postanawiają wstąpić do francuskiej jednostki lotniczej. Realizują w ten sposób swoje marzenia o lataniu myśliwcami. Jednocześnie mierzą się z okrucieństwem wojny, ryzykując śmiercią.

„Flyboys – bohaterska eskadra” w reżyserii Tony'ego Billa jest opowieścią o młodych amerykańskich chłopcach, uzbrojonych w ideały i nieświadomych tego, czym naprawdę jest wojna. Obraz obfituje w spektakularne plenery i pokazy lotnicze.

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Miejsce 6: Czas wojny (2011) – epicka historia konia na I wojnie światowej

Wielka wojna z perspektywy konia, który jest zmuszony porzucić swojego opiekuna i wyruszyć na front – to ciekawa perspektywa. W produkcji Stevena Spielberga historia nabiera wyjątkowej mocy. Jest rok 1914. Joey nie nadaje się do pracy na farmie, więc zostaje sprzedany brytyjskiej armii. Pomimo obietnicy otoczenia konia opieką, rozłąka ze zwierzęciem jest szczególnie bolesna dla młodego Alberta (Jeremy Irvine). Dostojny koń był jego największym przyjacielem. 

Wraz ze zwierzęciem przenosimy się na front pełen dramatycznych wydarzeń. Poznajemy żołnierzy, dla których koń był symbolem nadziei. Śledzimy także lody Alberta, który zaciąga się do armii, aby odnaleźć przyjaciela.

Czas wojny” powstał na motywach bestsellerowej powieści Michaela Morpurgo. W rolę główną wcieliło się aż 14 zwierząt, w tym koń Finder – tego wierzchowca mogliśmy zobaczyć również w innej doskonałej produkcji o koniach – „Niepokonany Seabiscuit” w reżyserii Gary'ego Rossa.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Miejsce 5: Zaginiony batalion (2001) – dramatyczna walka o przetrwanie rozgrywająca się u schyłku wojny

Dramat wojenny w reżyserii Russella Mulcahy'ego jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z końca I wojny światowej. W październiku 1918 r. amerykański batalion 308 dostaje rozkaz zdobycia lasu Argonne. W toku działań wojennych zostaje otoczony przez wojska niemieckie i pozbawiony wsparcia sąsiednich oddziałów. Kontakt z batalionem zostaje całkowicie zerwany. 

Pomimo przerażających strat major Whittlesey (Ricky Schroder) nie zamierza się poddać. Na kilka dni przed końcem wojny do zaginionego batalionu docierają oddziały amerykańskie.

„Zaginiony batalion” otrzymał Złotą Szpulę za najlepszy montaż dźwięku w 2002 r.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 4: Bardzo długie zaręczyny (2004) – opowieść o miłości, nadziei i tajemnicach, jakie skrywa wojna

„Bardzo długie zaręczyny” to francusko–amerykański melodramat w reżyserii Jean–Pierre'a Jeuneta. Fabuła rozpoczyna się zaraz po I wojnie. Matylda (Audrey Tautou) dowiaduje się, że jej ukochany (Gaspard Ulliel) został pozostawiany na pewną śmierć na ziemi niczyjej podczas bitwy na froncie zachodnim. Dziewczyna nie wierzy w śmierć narzeczonego. Decyduje się podjąć śledztwo na własną rękę.

Matylda odkrywa zawiłe tajemnice związane z tym, co naprawdę wydarzyło się na polu walki. Wszystko osnuwa baśniowa aura, pełna pięknych kadrów i kolorów w stylu charakterystycznym dla reżysera „Amelii”.

Pełna trudnych emocji i niebywałego uroku produkcja otrzymała Europejską Nagrodę Filmową za doskonałą scenografię.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 3: Na zachodzie bez zmian (2022) – oscarowa ekranizacja powieści Remarque'a

Film w reżyserii Edwarda Bergera jest już kolejną ekranizacją słynnej powieści antywojennej Ericha Marii Remarque'a. „Na zachodzie bez zmian” opowiada historię I wojny światowej z perspektywy młodego Niemca, Paula (Felix Kammerer). To opowieść pełna brutalnych szczegółów, które tysiąckrotnie przerosły idealistyczne oczekiwania głównego bohatera. Przerażenie, ból i bezsensowność konfliktu na zawsze zmieniają życie tych, którym udało się przeżyć.

Film z 2022 r. to uwspółcześniony remake produkcji z 1930 r. (reżyseria Lewis Milestone). Pierwsza ekranizacja została nagrodzona dwoma Oscarami, ostatnia zdobyła cztery złote statuetki – za muzykę, scenografię i zdjęcia oraz w kategorii: najlepszy film międzynarodowy.

W 1933 r. książka Remarque'a została zakazana przez Josepha Goebbelsa, a dostępne egzemplarze – publicznie spalone.

Tytuł został uwzględniony również w bardziej ogólnym zestawieniu filmów o wojnie.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 2: 1917 (2019) – okrutny obraz wojny na bazie prawdziwych wspomnień

Film opowiada o wyjątkowo trudnej akcji, do której zostają wyznaczeni dwaj brytyjscy żołnierze – Schofield (George MacKay) i Blake (Dean–Charles Chapman). Mają przedostać się przez linię wroga i dostarczyć wiadomość o odwołaniu ataku do oddalonego batalionu. Jeśli tego nie zrobią, 1600 żołnierzy straci życie, a wśród nich brat Blake'a. 

Tempo, w jakim rozgrywa się akcja filmu „1917”, pozwala w niewiarygodny sposób odczuć dramatyzm sytuacji. Oglądając, mamy wrażenie, jakbyśmy uczestniczyli na żywo w sytuacji, która rozegrała się ponad 100 lat temu.

Dzieło Sama Mendesa zostało pozytywnie ocenione przez krytyków, zdobywając trzy Oscary za najlepsze efekty specjalne, dźwięk i zdjęcia. Scenariusz do filmu jest oparty na wspomnieniach dziadka reżysera, Alfreda Mendesa.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Zobacz także: Najciekawsze filmy o II wojnie światowej – TOP 9 po 2000 roku

Miejsce 1: I młodzi pozostaną (2018) – niesamowity dokument Petera Jacksona

Film ożywia materiały archiwalne zgromadzone w Imperial War Museum w Londynie. Za pomocą nowoczesnych technologii czarno–nagrania nabierają barw i ostrości. Do tego dochodzą materiały audio z archiwum BBC i wywiady z żołnierzami, dzięki którym możemy z pierwszej ręki dowiedzieć się, jak wyglądała wojenna rzeczywistość

Produkcja została zrealizowana z okazji 100-lecia zakończenia wojny. W filmie wykorzystano 120 wywiadów z weteranami. Peter Jackson odrestaurował ok. 100 godz. nagrań, które pozostały w muzeum – pomimo tego, że na poczet filmu potrzeba było znacznie mniej materiału. Wyjątkowy obraz zadedykował swojemu dziadkowi, sierżantowi z pierwszej globalnej wojny.

Film „I młodzi pozostaną” otrzymał dwie nagrody Critics' Choice Documentary w 2019 r. oraz Złotą Szpulę za najlepszy montaż dźwięku w filmie dokumentalnym.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Najlepsze filmy o I wojnie światowej XX wieku

Osoby zainteresowane tematyką Wielkiej Wojny odsyłamy do świetnych produkcji z poprzedniego wieku: Poniżej lista 7 najlepszych filmów o pierwszej wojnie sprzed 2000 r. Tytuły w porządku chronologicznym:

  1. Aniołowie piekła (1930) – dramat o miłości i wojnie. Dwóch braci wstępuję do RAF–u i rywalizuje o względy jednej kobiety. Reżyseria: James Whale i Edmund Goulding,
  2. Sierżant York (1941) – historia wielkiego pacyfisty, który podczas wojny okazał się doskonałym dowódcą. Reżyseria: Howard Hawks, film został nagrodzony dwoma Oscarami w 1942 r. – za najlepszą rolę pierwszoplanową (Gary Cooper) i najlepszy montaż,
  3. Ścieżki chwały (1957) – film Stanleya Kubricka o dowódcy (Kirk Douglas), prowadzącym swój oddział na pewną śmierć,
  4. Lawrence z Arabii (1962) – film na faktach o 29-latku, który w 1916 r. namówił arabski emirat do walki z Turkami. Produkcja w reżyserii Davida Leana została nagrodzona 7 Oscarami,
  5. Johnny poszedł na wojnę (1971) – dramat wojenny o amerykańskim ochotniku (Timothy Bottoms), który na własne życzenie zaciąga się do wojska. Chłopak na wojnie traci wszystkie kończyny, twarz, wzrok, węch i słuch, ale pomimo tego jego mózg pracuje normalnie. Reżyseria: Dalton Trumbo,
  6. Gallipoli (1981) – film o dwóch młodych Australijczykach walczących w bitwie pod Gallipoli. Produkcja w reżyserii Petera Weira zdobyła 9 nagród AACTA w 1981 r.,
  7. Wichry namiętności (1994) – piękny melodramat o miłości, przerwanej przez wybuch pierwszej wojny światowej. Reżyseria: Edward Zwick, w rolach głównych: Brad Pitt, Julia Ormond, Anthony Hopkins. Film zdobył Oscara w 1995 r. za rewelacyjne zdjęcia. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.