Kadr z filmu Czarna piękność 1
Fot. Materiały prasowe/The Walt Disney Company Polska
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o koniach – czym zachwycają nas dzisiaj?

Przegląd tytułów po 2020 roku z różnych gatunków

Anna Galuhn 21 lutego 2023 07:44
Kadr z filmu Czarna piękność 1
Fot. Materiały prasowe/The Walt Disney Company Polska

Filmy o koniach zajmują szczególne miejsce w historii kina. Wzruszają i wyciskają łzy bez względu na wiek odbiorcy. Dzikie i dostojne mustangi – złapane i udomowione przez człowieka są tematem literackim i filmowym od lat. Najlepszym przykładem jest powieść Anny Sewell pt. „Czarny książę” z 1877, na podstawie której powstało wiele produkcji pełnometrażowych, animowanych i seriali. Dużą popularnością cieszą się także filmy o koniach wyścigowych, przygodowe, dokumentalne i dramaty. W końcu filmy o tych zwierzętach mogą być także zwierciadłem ludzkich charakterów, jak w pewnym obrazie kinowym islandzkiego reżysera, Benedikta Erlingssona.

Spis treści:

  1. Czarna piękność (2020) – ponadczasowy film familijny o udomowionym mustangu
  2. Rącze konie (2000) – film o koniach i miłości na Dzikim Zachodzie
  3. Niezwyciężony Secretariat (2010) – wzruszający film familijny o koniach wyścigowych
  4. O koniach i ludziach (2013) – filmowy portret ludzkich i zwierzęcych charakterów
  5. Mustang z dzikiej doliny (2002) – film animowany o koniach
  6. Pędzące serce (2017) – film o koniach dla nastolatków
  7. Hidalgo – ocean ognia (2004) – film przygodowy o koniach
  8. Buck (2011) – film dokumentalny o zaklinaczu koni
  9. Mustang (2019) – dramat o dzikich koniach
  10. Inne filmy o koniach, które warto obejrzeć

Czarna piękność (2020) – ponadczasowy film familijny o udomowionym mustangu

„Czarna piękność” to najnowszy przykład adaptacji powieści Anny Sewell. W poprzedniej – „Czarny książę” z 1994 r. (w reżyserii Caroline Thompson) - poznajemy historię z perspektywy ogiera. Tym razem w roli głównej występuje klacz, która w oryginalnej wersji przemawia do nas głosem Kate Winslet.

Mustang, bo takiej rasy jest tytułowa „czarna piękność”, został schwytany i sprowadzony na farmę. Trafia do stadniny Johna Manly’ego (Iain Glen), który postanawia zająć się tresurą klaczy. Wkrótce w Birtwick pojawia się także jego siostrzenica, Jo Green (Mackenzie Foy).

Film „Czarna piękność” w reżyserii Ashley Avis powraca do nas z kluczowym pytaniem – w jakim stopniu jesteśmy w stanie udomowić dzikie zwierzęta? Opowiada także o wrażliwości na piękno i wyjątkowej więzi, do której nie potrzeba zbędnych słów. Do filmu powstał polski dubbing.

Rącze konie (2000) – film o koniach i miłości na Dzikim Zachodzie

„Rącze konie” to klasyczny western z Mattem Damonem i Penélope Cruz. Dwójka młodych przyjaciół – John (Matt Damon) i Lacey (Henry Thomas) – wyrusza do Meksyku w poszukiwaniu przygód. Zatrzymują się na ranczu, gdzie poznają Alejandrę (Penelope Cruz). Pomiędzy córką właściciela majątku a Johnem dochodzi do romansu, w wyniku którego wszystko zaczyna się komplikować.

Film powstał na podstawie powieści Cormaca McCarthy’ego pod tym samym tytułem. Jego mocną stroną są świetne kadry, ukazujące piękne plenery Dzikiego Zachodu. „Rącze konie” otrzymały nagrodę National Board of Review za najlepszy scenariusz w 2000 r.

Niezwyciężony Secretariat (2010) – wzruszający film familijny o koniach wyścigowych

„Niezwyciężony Secretariat” to film biograficzny w reżyserii Randalla Wallace’a, który opowiada historię konia wyścigowego o imieniu Secretariat. Penny (Diane Lane) jest gospodynią domową, która dostaje w spadku po ojcu zadłużoną hodowlę koni. Jest tam źrebię, które z czasem zaczyna przejawia ogromny talent. Penny, z odrobiną pomocy ze strony emerytowanego trenera, Luciena Laurina (John Malkovich), wprowadza konia na wyścigi.

Film opowiada o tym, jak nieprzewidywalne jest życie. W jednej chwili los może się całkowicie odmienić – wystarczy tylko przyjąć to, co nam daje. Penny podejmuje wyzwanie, zajmując się hodowlą ojca. Wiara w wyjątkowe zdolności konia sprawia, że jej życie obiera zupełnie nowy kierunek.

„Niezwyciężony Secretariat” to kino familijne dla młodego i dorosłego widza.

Zobacz także: Wzruszające filmy – nie tylko o miłości

O koniach i ludziach (2013) – filmowy portret ludzkich i zwierzęcych charakterów

To pięć naprzemiennych opowieści o ludziach i ich zwierzętach na tle pięknych krajobrazów Islandii. Jest tu miłość odwzajemniona Kolbeinna (Ingvar Sigurðsson) i Solveig (Charlotte Bøving), z tym że mężczyznę łączy także silna więź z klaczą, która zdobywa medale na wyścigach. Jest miłość do alkoholu – Vernhardur (Steinn Ármann Magnússon) tak bardzo kocha wódkę, że postanawia odpłynąć rosyjskim statkiem transportującym spirytus. Jest w końcu historia Johanny (Sigríður María Egilsdóttir) i jej klaczy Raudki, a także Grimura, Eglii i kochającego przygody Hiszpana, Juana Camillo, który spada z islandzkiego konia.

Film w reżyserii Benedikta Erlingssona to przegląd ludzkich charakterów, pasji i uczuć oraz charakterów koni. Zwierzęta nie są tylko dodatkiem czy tłem historii. To równie barwne osobowości, które mają prawo decydować o sobie.

„O koniach i ludziach” to trochę dramat, a trochę czarna komedia. Film dla wymagającego widza zdobył Nagrodę Kutxa na festiwalu filmowym w San Sebastián za najlepszy debiut reżyserski w 2013 r. W roku kolejnym otrzymał pięć nagród Edda (Islandzkiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej) w kategoriach: film roku, aktor,(Ingvar Sigurðsson), reżyser, scenariusz i zdjęcia.

Mustang z dzikiej doliny (2002) – film animowany o koniach

Motyw dzikiego konia, który został schwytany i wzięty do niewoli – to także temat jednego z najpiękniejszych filmów animowanych w historii kina. Głównym bohaterem opowieści jest Spirit – dziki mustang, który próbuje wydostać się z kawalerii, by odzyskać wolność. Przyjaźni się z młodym Indianinem o imieniu Mały Strumyk i zakochuje się w klaczy – Rain.

„Mustang z dzikiej doliny” to nietypowy film animowany dla dzieci, w którym zwierzęta nie mówią ludzkim głosem. Słyszymy jedynie ich myśli, dzięki którym cała narracja nabiera szczególnego wyrazu i głębi. Motywem przewodnim filmu jest piosenka Bryana Adamsa pt. „Here I am”. W polskiej wersji jest to utwór „Nigdy nie ulegnę” w wykonaniu Macieja Balcara.

Film zdobył cztery główne nagrody Annie w 2003 r. za efekty animowane, przedstawienie postaci w produkcji kinowej, scenografię i storyboarding. W 2021 r. powstała kolejna część – „Mustang z dzikiej doliny: droga do wolności”.

Pędzące serce (2017) – film o koniach dla nastolatków

To historia 17–letniej Jany (Lena Klenke), która pomimo wady serca decyduje się trenować do wyścigów konnych. Zarówno ona, jak i jej czworonogi partner w wyścigach, doskonalą swoje umiejętności pod okiem Paula (Dieter Hallervorden). To właściciel konia, który w wygranej widzi szansę na ratunek dla swojej zadłużonej stajni.

„Pędzące serce” to kolejny film, który ukazuje głęboką więź pomiędzy człowiekiem a koniem. Zwierzę obdarzone jest empatią, jakiej często brakuje naszym bliskim. Niemiecki dramat w reżyserii Hanno Olderdissena to, pomimo smutnego początku, pozytywna i sympatyczna opowieść o przyjaźni i spełnianiu marzeń.

Hidalgo – ocean ognia (2004) – film przygodowy o koniach

To film inspirowany prawdziwą historią pół–Indianina, Franka T. Hopkinsa. Według napisanych przez niego dzienników, przemierzył on tysiące mil na grzbiecie mustanga, wygrywając setki wyścigów konnych. Staje przed kolejnym wyzwaniem, jakim jest udział w wyścigu beduinów. Trasa tzw. Oceanu Ognia przebiega przez pustynny tereny Arabii Saudyjskiej.

„Hidalgo – ocean ognia” w reżyserii Joego Johnstona to dobre kino przygodowe. W roli głównej wystąpił Viggo Mortensen, znany z cyklu „Władca Pierścieni” czy filmu „Green Book” (szefer Tony).

Buck (2011) – film dokumentalny o zaklinaczu koni

„Buck” to film o słynnym zaklinaczu koni. To o nim powstała bestsellerowa książka i film pod tym samym tytułem – „Zaklinacz koni” w reżyserii Roberta Redforda. Buck Brannaman uczy, jak rozumieć zwierzęta. Chociaż sam w dzieciństwie doświadczył wiele przemocy, stosuje metody oparte na empatii i zaufaniu.

Film, zrealizowany przez Cindy Meehl, w 2011 r. zdobył trzy nagrody – dwie na Warszawskim Festiwalu Filmowym i nagrodę publiczności na festiwalu Sundance.

Zobacz także:  Najbardziej poruszające filmy na faktach w historii kina

Mustang (2019) – dramat o dzikich koniach

Głównym bohaterem filmu „Mustang” jest Roman (Matthias Schoenaerts), który odsiaduje wyrok w więzieniu w stanie Nevada. Bierze udział w programie resocjalizacyjnym, który polega na pracy z dzikimi mustangami. Zajmuje się końcu razem z innym więźniem, Henrym (Jason Mitchell), pod okiem trenera, Mylesa (Bruce Dern).

Dramat w reżyserii Laure de Clermont–Tonnerre to przede wszystkim opowieść o pracy nad sobą. Agresywny człowiek, który niejednokrotnie sięgał po przemoc, nawiązuje relację z nieokiełznanym, dzikim koniem, która pomaga mu przepracować przeszłość.

Film został nagrodzony na festiwalu Gotham w 2019 r za przełomową pracę reżysera. Otrzymał także nagrodę za osiągnięcia specjalne na festiwalu Satelity w 2020 r. (najlepszy debiut filmowy).

Inne filmy o koniach, które warto obejrzeć

Poniżej pozostałe ciekawe filmy o koniach w kolejności chronologicznej:

  • Cwał (1995) – dramat Krzysztofa Zanussiego o wspólnej pasji do koni,
  • Niepokonany Seabiscuit (2003) – film na faktach w reżyserii Gary’ego Rossa o trenowaniu koni na wyścigi,
  • Wyścig marzeń (2005) – dramat sportowy o klaczy, która na jednym z wyścigów łamie nogę. Film w reżyserii Johna Gatinsa,
  • Flicka (2006) – film familijny w reżyserii Michaela Mayera o dzikim mustangu. W 2010 r. powstała kontynuacja – Flicka 2, 
  • Skok po marzenia (2007) – film familijny o miłości do koni, reżyseria: Michael Damian,
  • Czas wojny (2011) – film Stevena Spielberga o koniu w brytyjskiej armii,
  • Mój przyjaciel Shadow (2011) – holenderski film przygodowy o przyjaźni 17–letniej Lisy z koniem,
  • Polegaj na mnie (2017) – brytyjski dramat o 16–latku, który opiekuje się koniem wyścigowym. 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
do -25% w sklepie basiclab.shop
do -25% w sklepie basiclab.shop
Rabat na wszystko dostępny na... więcej»
Zobacz
+
do -25% w sklepie basiclab.shop
Online

Rabat na wszystko dostępny na www.basiclab.shop. Promocje nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat -30% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat -30% na cały asortyment, również produkty przecenione. Kupuj na www.gap.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 239 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 167,30 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do -30% na wybrany asort... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrany asortyment dostępny w butiku stacjonarnym i na riskmadeinwarsaw.com  Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do 30% na meble i dodatk... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online

Rabat do 30% na meble i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na sfmeble.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.