Kadr z filmu „Ballada o Busterze Scruggsie”
Fot. Netflix
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy z Liamem Neesonem – gwarancja udanego seansu

Tytuły, które tworzą historię kina

Anna Galuhn 8 stycznia 2024 10:01
Kadr z filmu „Ballada o Busterze Scruggsie”
Fot. Netflix

Można powiedzieć, że Liam Neeson miał późny debiut. W Hollywood został zauważony dzięki roli w filmie „Podejrzany” w reżyserii Petera Yatesa. Miał wówczas ponad 30 lat. Zagrał u boku Cher i Dennisa Quaida. Następnie posypały się sukcesy – doskonała rola Oskara Schindlera w produkcji Stevena Spielberga czy Michaela Collinsa w filmie Neila Jordana. Obecnie na koncie aktora są zarówno świetne dramaty wojenne, filmy akcji, kino sci–fi, jak i wzruszające komedie romantyczne. W jakich filmach warto zobaczyć Liama Neesona?

Spis treści:

Miejsce 12: Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo (1999) – czwarty film George'a Lucasa

To czwarty w kolejności film o rycerzach Jedi, ale chronologiczne pierwsza część sagi. Fabuła opowiada o dzieciństwie Anakina Skywalkera (Jake Lloyd), który nie ma jeszcze pojęcia o tym, że w przyszłości stanie po drugiej stronie mocy jako mroczny Darth Vader.

Obi–Wan Kenobi (Ewan McGregor) i Qui–Gon Jinn (Liam Neeson) wyruszają na planetę Naboo, aby negocjować pokój z Federacją Handlową. Niestety, nie jest to możliwe. Federacja w porozumieniu z Darthem Sidiousem atakuje planetę, jednak rycerzom Jedi udaje się uratować królową Naboo (Natalie Portman) i uciec w kosmiczną przestrzeń.

Z powodu awarii statku lądują na pustynnej planecie o nazwie Tattoine. Tam spotykają młodego Anakina.

Dzieło George'a Lucasa otrzymało dwie nagrody na festiwalu Saturny w 2000 r. – za najlepsze efekty specjalne i najlepsze kostiumy. W 2012 r. w polskich kinach mogliśmy oglądać wersję 3D. O serii „Gwiezdne wojny” pisaliśmy także w rankingu filmów o kosmosie.

Ocena na IMDb: 6,5.

Miejsce 11: Tożsamość (2011) – film akcji w klimacie neo–noir

W filmie „Tożsamość” Liam Neeson wciela się w postać dr Martina Harrisa. Akcja rozgrywa się w Berlinie. Martin i jego żona Liz (January Jones) przyjeżdżają do niemieckiej stolicy na konferencję naukową. Mężczyzna jednak wraca na lotnisko po zagubioną walizkę. W drodze powrotnej dochodzi do wypadku, w wyniku którego na kilka dnia zapada w śpiączkę

Kiedy po odzyskaniu świadomości wraca do hotelu, okazuje się, że jego żona nie rozpoznaje w nim swojego męża. Co więcej, u jej boku pojawia się inny mężczyzna (Aidan Quinn). Martin zmuszony jest do ucieczki.

Thriller w reżyserii Jaume'a Colleta– Serry był nominowany do Nagrody Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej w 2011 r. 

Ocena na IMDb: 6,8.

Miejsce 10: Kinsey (2004) – Liam Neeson jako autor szokującego raportu

Film opowiada o znanym amerykańskim badaczu seksualności – Alfredzie Kinseyu (Liam Neeson). Akcja rozgrywa się w połowie XX wieku. Biolog na podstawie badań 11 tysięcy osób mieszkających w USA publikuje raport, który szokuje amerykańską opinię publiczną.

Z przeprowadzonych przez naukowca wywiadów wynika, że rzeczywiste praktyki seksualne badanych znacznie różnią się od powszechnie składanych deklaracji.

W obrazie Billa Condona poznajemy drogę naukowca – od dzieciństwa w purytańskiej rodzinie po fascynację światem natury i nauki. Za rolę Alfreda Kinseya aktor otrzymał nagrodę IFTA w 2005 r. 

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 9: Michael Collins (1996) – biografia irlandzkiego przywódcy

To kolejny film biograficzny z udziałem Liama Neesona. Tym razem głównym bohaterem jest polityk i twórca Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Fabuła skupia się na sukcesach Michaela Collinsa, które doprowadziły do podpisania traktatu pokojowego z Anglią i oficjalnego uznania niepodległości Irlandii.

Chociaż działania polityka zyskały aprobatę społeczną, nie zostały dobrze przyjęte przez część irlandzkiego rządu. Konflikt interesów przerodził się w wojnę domową, trwającą od 1922 do 1923 r.

Film w reżyserii Neila Jordana otrzymał Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 1996 r, a sam Liam Neeson za rolę Michaela Collinsa został nagrodzony Pucharem Volpi.

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 8: Milczenie (2016) – podróż do siedemnastowiecznej Japonii

W filmie Martina Scorsese Liam Neeson gra rolę duchownego z XVII wieku. Cristóvão Ferreira wyjeżdża na misję do Japonii, gdzie mają miejsca prześladowania chrześcijan. W ślad za nim ruszają portugalscy zakonnicy – Sebastião Rodrigues (Andrew Garfield) i Francisco Garupe (Adam Driver).

Na miejscu młodzi bracia są świadkami niewyobrażalnego okrucieństwa ze strony władz, które mają w planach oczyścić wyspy z wpływu kultury zachodniej.

Dramat historyczny powstał na podstawie powieści Shūsaku Endō pt. „Chimmoku”. Autor jest znany z esejów religijnych pisanych z perspektywy katolika, żyjącego w społeczności buddyjskiej. Film otrzymał nagrodę National Board of Review za najlepszy scenariusz adaptowany.

Ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 7: Ballada o Busterze Scruggsie (2018) – intrygujący epizod w westernie braci Coen

„Ballada o Busterze Scruggsie” to amerykański western w reżyserii braci Coen. Fabuła składa się z sześciu opowieści rozgrywających się na Dzikim Zachodzie. Liam Neeson występuje jako impresario. Organizuje spektakle w wykonaniu młodego aktora, który jest świetny w deklamowaniu monologów, jednak ma pewną wadę – nie posiada rąk i nóg. 

Publiczność przejawia coraz mniejsze zainteresowanie tego typu atrakcją. Impresario musi zmienić strategię swojego biznesu. Zamiast aktora kupuje kurę potrafiącą liczyć.

Film otrzymał Nagrodę Festiwalową za najlepszy scenariusz na MFF w Wenecji w 2018 r.

Ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 6: To właśnie miłość (2003) – Liam Neeson i inne gwiazdy Hollywood w świątecznej komedii romantycznej

W komedii romantycznej zobaczymy całą plejadę gwiazd Hollywood. Opowieść tworzy aż 10 osobnych historii. Ich bohaterowie doświadczają miłości na wiele różnych sposobów – kochają z wzajemnością lub bez, poddawani są także wielu różnym próbom.

Obok Liama Neesona zobaczymy: Alana Rickmana, Hugh Granta, Colina Firtha, Billa Nighy'ego, Emmę Thompson czy Keirę Knightley.

Film Richarda Curtisa to trafiony pomysł na wzruszający seans, który można oglądać przez cały rok – niekoniecznie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Bill Nighy za rolę Billy'ego Macka otrzymał nagrodę BAFTA w 2004 r.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 5: Uprowadzona (2008) – trzymający w napięciu film akcji

Francuski thriller sensacyjny opowiada o porwaniu córki byłego agenta służb specjalnych. Liam Neeson wciela się w postać jej ojca, Bryana Millsa. Mężczyzna zrobi wszystko, aby uratować córkę z rąk albańskich handlarzy ludźmi.

W nawiązaniu do filmu w reżyserii Pierre'a Morela powstały kontynuacje – „Uprowadzona 2” i „Uprowadzona 3” w reżyserii Oliviera Megatona. We wszystkich trzech produkcjach w roli głównej zobaczymy Liama Neesona.

Popularny thriller zajmuje także miejsce 2. w naszym rankingu filmów o handlu ludźmi.

Ocena na IMDb: 7,8.

Zobacz także: Filmy akcji – rozrywka na wysokich obrotach

Miejsce 4: Non-Stop (2014) – thriller o zamachu terrorystycznym w przestworzach

Bill Marks (Liam Neeson) zawodowo zajmuje się ochroną linii lotniczych. Podczas pewnego rejsu musi wykazać swoje umiejętności. Kilkanaście tysięcy ponad powierzchnią Ziemi otrzymuje wiadomość o tym, że co 20 minut zginie jedna osoba. Warunkiem bezpiecznej podróży jest okup w wysokości 150 milionów dolarów.

Czas leci nieubłaganie szybko, a Bill nie ma pojęcia, jak zdemaskować terrorystę.

Film „Non–stop” w reżyserii Jaume'a Colleta–Serry to także nasze miejsce 6. w rankingu najlepszych filmów o samolotach. U boku Liama Neesona wystąpili: Julianne Moore, Corey Stoll i Michelle Dockery.

Ocena na IMDb: 7,8.

Miejsce 3: Życie po życiu (2009) – przerażający thriller o umieraniu

„Życie po życiu” to amerykański thriller z Liamem Neesonem i Cristiną Ricci w rolach głównych. Młoda nauczycielka Anna (Cristina Ricci) ginie w wypadku samochodowym. Jej ciało trafia do zakładu pogrzebowego Elliota Deacona (Liam Neeson). Okazuje się, że mężczyzna posiada dar porozumiewania się z duszami zmarłych, który pomaga im w spokoju opuścić ciała. 

Dusza Anny nie zamierza słuchać rad Elliota i z determinacją trzyma się ówczesnego życia.

Reżyseria: Agnieszka Wójtowicz–Vosloo, ocena na IMDb: 7,9.

Miejsce 2: Batman – Początek (2005) – Liam Neeson jako główny złoczyńca

W filmie z uniwersum DC Comics Liam Neeson gra głównego opozycjonistę młodego Batmana – Ra's al Ghula, przywódcę Ligii Cieni. Fabuła opowiada o młodości Bruce'a Wayne'a (Christian Bale) – jego treningach i szansy na przystąpienie do tajemniczej Ligii. Chłopak celująco przechodzi szkolenie i zdaje egzamin, jednak ostatecznie wybiera inną drogę – nie przeciwko, ale w obronie Gotham City.

Bezpośrednią kontynuacją filmu jest „Mroczny Rycerz” z 2008, a ostatnią częścią trylogii Christophera Nolana – „Mroczny Rycerz powstaje” z 2012 r. 

„Batman – Początek” zdobył trzy nagrody na festiwalu Saturny w 2006 r. – jako najlepszy film fantasy, za najlepszą rolę pierwszoplanową (Christian Bale) i za najlepszy scenariusz.

Ocena na IMDb: 8,2.

Zobacz także: Filmy o superbohaterach – TOP 10 najnowszych produkcji

Miejsce 1: Lista Schindlera (1993) – poruszający dramat wojenny

W oscarowej produkcji Stevena Spielberga Liam Neeson gra postać Oscara Schindlera – niemieckiego przedsiębiorcy i właściciela fabryki naczyń emaliowanych w Krakowie. Widząc pogarszającą się sytuację Żydów w okupowanym mieście, mężczyzna tworzy fikcyjne miejsca pracy. W ten sposób ratuje ok. tysiąca ludzi od śmierci w obozie koncentracyjnym.

Film jest oparty na faktach oraz na książce Thomasa Keneally'ego z 1982 r., za którą autor otrzymał nagrodę Bookera. Dzieło Spielberga zdobyło siedem oscarowych statuetek w 1994 r. – jako najlepszy film, za reżyserię, scenariusz, muzykę (John Williams), scenografię, zdjęcia i montaż.

Ten tytuł to także nasz numer 1 w rankingu filmów na faktach.

Ocena na IMDb: 9,0. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…