Kadr z filmu „Maczeta” 1
Fot. Kino Świat
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy z Seagalem, które warto obejrzeć – TOP 10

Mistrzowskie akcje w wykonaniu największego twardziela Hollywood

Anna Galuhn 2 stycznia 2024 14:27
Kadr z filmu „Maczeta” 1
Fot. Kino Świat

Najlepsze filmy z Seagalem to przede wszystkim produkcje z lat 90. Rewelacyjne sceny walki w skorumpowanym Los Angeles, zatłoczonym Nowym Yorku, na morzu i w przestworzach – to ikoniczne obrazki, które zyskały miano kultowych. Swoją przygodę w Hollywood Steven Seagal rozpoczął od nauczania aktorów karate, co okazało się wyjątkowo intratne dla rozwoju jego własnej kariery.

Spis treści:

Miejsce 10: Sprawiedliwość ulicy (2007) – zemsta za zabójstwo syna

Akcja rozgrywa się w Los Angeles. Max Ballister (Cory Hart) jest młodym policjantem, który próbuje zaprowadzić ład pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą gangami. Jednemu przewodzi El Chivo (Danny Trejo), a drugiemu – Armand Tucker (Eddie Griffin). Niestety mężczyzna wpada w pułapkę i zostaje zastrzelony zaraz po wyjściu z romantycznej kolacji z żoną. 

Simon Balister (Steven Seagal), ojciec Maxa, a jednocześnie zawodowy morderca na zlecenie, poprzysięga zemstę. Wpada na pomysł intrygi, nastawiając wrogie gangi przeciwko sobie.

Reżyseria: Don E. FauntLeRoy, ocena na IMDb: 5,1.

Miejsce 9: Nieuchwytny (1996) – pościg za psychopatycznym mordercą

„Nieuchwytny” to komedia sensacyjna, której osią fabularną jest policyjny duet. Jim Campbell (Keenen Ivory Wayans) to trzeźwo myślący racjonalista, a Jack Cole (Steven Seagal) – porywczy miłośnik sztuk walki. Pomimo wielu różnic charakteru muszą połączyć siły, aby wykryć i złapać psychopatycznego mordercę

Zbrodnie mają charakter rytualny. Ofiarami są katolicy – po zabiciu zostają przykuci do ściany i powieszeni z koroną cierniową na głowie. Sprawa staje się osobista, kiedy jedną z ofiar zostaje była żona Jacka Cole'a.

Reżyseria: John Gray, ocena na IMDb: 5,4.

Miejsce 8: Mroczna dzielnica (2001) – śledztwo w skorumpowanym Detroit

Orin Boyd (Steven Seagal) prowadzi śledztwo w sprawie zniknięcia dużej ilości narkotyków z policyjnego magazynu. Nie waha się naginać prawo, aby tylko dowiedzieć się, kto jest stoi za kradzieżą depozytu wartego kilkadziesiąt milionów dolarów.

W skorumpowanym mieście Boyd może liczyć tylko na siebie. Po tym, jak rozbija gang płatnych morderców, zostaje zdegradowany i przypisany do mniej ważnych spraw. Z pomocą dealera narkotyków, Latrella Walkera (DMX), wpada jednak na właściwy trop.

Reżyseria: Andrzej Bartkowiak, ocena na IMDb: 5,6.

Miejsce 7: Wygrać ze śmiercią (1990) – walka z kalifornijskim gangiem

Głównym bohaterem jest policjant z Los Angeles, Masom Storm (Steven Seagal). Kiedy odkrywa dowody na współpracę wysoko postawionych urzędników z mafią, ma prawo obawiać się o własne życie. I faktycznie zostaje postrzelony. Szczęśliwym trafem jednak nie umiera, tylko zapada w śpiączkę. 

Storm budzi się po siedmiu latach, a wieść o tym, że wrócił do żywych, szybko dociera do jego wrogów. Już w szpitalu jeden z gangsterów czyha na jego życie. Na szczęście z pomocą pielęgniarki Andrei Stewart (Kelly LeBrock) udaje mu się uciec. Ukrywając się w domu za miastem, opracowuje plan zemsty.

Reżyseria: Bruce Malmuth, ocena na IMDb: 5,8.

Miejsce 6: Wybraniec śmierci (1990) – tajemnicze obrzędy w przestępczym światku

W „Wybrańcu śmierci” aktor wciela się w rolę agenta specjalnego do walki z narkotykami. Kiedy podczas próby rozprawienia się z gangiem ginie jego partner, John Hatcher odsuwa się od sprawy i decyduje na urlop w rodzinnym Chicago. 

Jednak nie jest w stanie w pełni ukryć się przed światem przestępczym. Zostaje wplątany w walkę pomiędzy gangami. Do tego na jaw wychodzą mroczne praktyki Screwface'a (Basil Wallace). Okazuje się, że przywódca jamajskiego gangu jest wyznawcą voodoo. W walce z nim były agent musi zasięgnąć pomocy Leslie (Joanna Pacuła), znawczyni tajemniczych obrzędów.

Reżyseria: Dwight H. Little, ocena na IMDb: 5,9.

Miejsce 5: Nico – ponad prawem (1988) – gdy trzeba działać na własną rękę

Nico Toscani (Seagal) jest byłym agentem CIA. Podczas wojny w Wietnamie jest także świadkiem nielegalnych rozmów z tzw. farmaceutami. Kiedy trafia na trop międzynarodowej organizacji przestępczej, zostaje odsunięty od śledztwa. 

Pomimo tego, że obecnie jest tylko zwykłym policjantem, nie zamierza zaprzestać działań w imię sprawiedliwości. Okazuje się, że musi stanąć przeciwko byłym kolegom po fachu.

„Nico – ponad prawem” to aktorski debiut Stevena Seagala. W filmie Andrew Davisa wystąpił u boku Sharon Stone

Ocena na IMDb: 6,0.

Miejsce 4: Szukając sprawiedliwości (1991) – walka na ulicach Brooklynu

„Szukając sprawiedliwości” to kolejny film akcji, w którym Steven Seagal jest zmuszony do działań na własną rękę. Akcja rozgrywa się na Brooklynie – w dzielnicy, gdzie w młodych latach mieszkał oficer policji, Gino Felino (Seagal). Okazuje się, że częścią miasta rządzi mafia, a przewodzi jej szkolny kolega policjanta, Richie Madano (William Forsythe).

Miarka się przebiera, kiedy ginie najlepszy przyjaciel głównego bohatera.

Reżyseria: John Flynn, ocena na IMDb: 6,1.

Miejsce 3: Liberator (1992) – obrona statku przed zamachem terrorystycznym

Były komandos Casey Ryback (Seagal) zatrudnia się jako kucharz na statku USS Missouri. Wszyscy przygotowują się do świętowania urodzin kapitana. Podczas uroczystości ma pojawić się tort ze striptizerką (Erika Eleniak), a do tego planowany jest występ zespołu Williama Strannixa (Tommy Lee Jones). 

Okazuje się jednak, że muzyk jest byłym agentem CIA. Jego niespodziewana obecność wynika ze spisku, którego celem jest przejęcie okrętu z ładunkiem nuklearnym pod pokładem. Strannix i drugi oficer (Gary Busey) zamierzają wykorzystać broń, aby szantażować prezydenta USA. Ich plan niweczą wyszukane umiejętności walki niepozornego kucharza.

W 1995 r. powstał „Liberator 2”, w którym Casey Ryback krzyżuje plany szalonego naukowca, Travisa Dane'a, rozprawiając się z nim w pociągu Grand Continental.

Reżyseria: Andrew Davis, ocena na IMDb: 6,5.

Miejsce 2: Krytyczna decyzja (1996) – spektakularna akcja przejęcia samolotu

W filmie „Krytyczna decyzja” akcja z udziałem Stevena Seagala rozgrywa się wysoko ponad powierzchnią Ziemi. Na pokładzie samolotu lecącego z Aten do Waszyngtonu dochodzi do zamachu terrorystycznego. Nagi Hassan (David Suchet) zmienia trajektorię lotu, grożąc śmiercią pasażerów. Wszyscy przeżyją, jeśli na wolność wyjdzie niedawno schwytany przywódca mafii, El Sayed Jaffa (Andreas Katsulas).

Jedynym ratunkiem jest odbicie samolotu z rąk przestępców. Do operacji zostaje wyznaczony pułkownik Austin Travis (Seagal). Akcja jest tym bardziej niebezpieczna, że na pokładzie znajduje się trujący gaz DZ–5, którego siła rażenia może zabić 40 milionów ludzi.

U boku Stevena Seagala zagrali: Kurt Russel, Halle Berry i John Leguizamo. 

Reżyseria: Stuart Baird, ocena na IMDb: 6,5.

Miejsce 1: Maczeta (2010) – mistrzowski pastisz filmów niskobudżetowych

Film w reżyserii Roberta Rodrigueza jest pokazem umiejętności aktorskich największych gwiazd kina akcji.

Agent federalny, Maczeta (Danny Trejo) spędził młodość na ulicach Meksyku, gdzie do perfekcji opanował władanie nożem. Obecnie ukrywa się przed licznymi wrogami, próbując zaznać spokoju, ale nie jest mu to dane.  Kiedy okazuje się, że skorumpowany senator John McLaughlin (Robert De Niro) wykorzystuje go do swoich celów, mężczyzna nie zamierza tego tak zostawić.

Z ofertą zabicia senatora zgłasza się do niego Michael Booth (Jeff Fahey), jednak szybko okazuje się, że on również nie działa fair. Co więcej, tropem Maczety podążają nie tylko agenci federalni, ale także szef kartelu narkotykowego (Steven Seagal) i agentka urzędu imigracyjnego, Sartana Rivera (Jessica Alba).

Ocena na IMDb: 6,6. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.