Kadr z filmu Kapitan Marvel 1
Fot. Materiały prasowe/The Walt Disney Company Polska
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o superbohaterach – TOP 10 najnowszych produkcji

Wyścig mistrzów pomiędzy uniwersum Marvela a DC Comics

Anna Galuhn 27 kwietnia 2023 11:26
Kadr z filmu Kapitan Marvel 1
Fot. Materiały prasowe/The Walt Disney Company Polska

Filmy o superbohaterach dzielą się na dwie główne kategorie – uniwersum Marvela i świat DC Comics. W ostrą rywalizację pomiędzy dwoma gigantami trudno wbić przysłowiową szpilkę. W jednej i drugiej wytwórni powstaje po kilka tytułów rocznie. Duża ilość filmów jest powiązana ze sobą fabularnie, co uwielbiają fani komiksów. Jednak fenomen ich popularności polega przede wszystkim na tym, że są one wciągające i zabawne także dla tych, którzy nie śledzą pilnie losów postaci z uniwersum. Poniżej – 10 najlepszych filmów o superbohaterach po 2018 r.

Spis treści:

  1. Batman (2022) – film o superbohaterach z mrocznego Gotham City
  2. Doktor Strange w uniwersum obłędu (2022) – film o superbohaterach podróżujących po Multiwersum
  3. Spider–Man: Bez drogi do domu (2021) – film o najbardziej popularnym młodym superbohaterze
  4. Ptaki nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) (2020) – film o superbohaterkach
  5. Avengers: Koniec gry (2019) – czwarty film z serii o drużynie superbohaterów
  6. Kapitan Marvel (2019) – film o nowej superbohaterce z drużyny Avengers
  7. Avengers: wojna bez granic (2018) – trzeci film z serii o superbohaterach sprzymierzonych w walce ze złem
  8. Spider–Man: Uniwersum (2018) – film o tym, co znaczy być superbohaterem
  9. Ant–Man i Osa (2018) – film o superbohaterach w wymiarze kwantowym
  10. Czarna Pantera (2018) – film o superbohaterze z afrykańskiego państwa Wakanda
  11. Najlepsze filmy o superbohaterach z poprzednich lat

Batman (2022) – film o superbohaterach z mrocznego Gotham City

Rok 2022 zdecydowanie należy do DC Comics i „Batmana” w reżyserii Matta Reevesa. Akcja filmu rozgrywa się na ulicach mrocznego Gotham City. Od dwóch lat nad bezpieczeństwem miasta czuwa Bruce Wayne jako Batman (Robert Pattinson). Mimo wszystko pojawiają się kolejne zbrodnie. Tym razem ofiarą seryjnego mordercy pada burmistrz miasta.

Batman prowadzi wnikliwe śledztwo z pomocą porucznika Jamesa Gordona (Jeffrey Wright). Ich celem jest odkrycie tożsamości perfekcyjnego w swoich działaniach Riddlera, czyli Człowieka–Zagadki (Edward Nashton), który przy każdej kolejnej zbrodni pozostawia wiadomość dla Batmana.

Poszlaki prowadzą od Pingwina (Colin Farrell) poprzez Selinę Kyle – Kobietę–Kot (Zoë Kravitz) aż po Carmine Falcone (John Turturro), najpotężniejszego szefa mafii w Gotham City. Ostatecznie Batman i Gordon trafiają do opuszczonego sierocińca, który w przeszłości prowadzili rodzice Bruce’a Wayne’a.

„Batman” w reżyserii Matta Reevesa to doskonale przemyślane, psychologiczne kino kryminalne. Nieoczywiste rozwiązania akcji sprawiają, że seans cały czas trzyma w napięciu. Co więcej, rozbudowany wątek głównego bohatera daje okazję do poznania go o wiele bardziej niż w poprzednich ekranizacjach słynnego komiksu. Mroczny klimat filmu doskonale podkreśla muzyka skomponowana przez Michaela Giacchino.

Tytuł w 2023 r. zdobył nagrodę Filmwebu za najlepszą rozróbę (scena pościgu za Pingwinem), a także dwa Saturny za najlepszą reżyserię i najlepsze kostiumy.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Doktor Strange w uniwersum obłędu (2022) – film o superbohaterach podróżujących po Multiwersum

Film „Doktor Strange w uniwersum obłędu” jest kontynuacja filmu z 2016 r. („Doktor Strange”) i rozwija koncepcję Multiwersum, czyli wielu równoległych światów. America Chavez (Xochitl Gomez) przenosi ciało zabitego Strange’a (Benedict Cumberbatch) przez przypadkowo utworzony portal na Ziemię–616. Tam z kolei przed śmiercią ratuje ją inna wersja głównego bohatera. Okazuje się, że na Chavez polują demony, ponieważ ma zdolność przenoszenia się pomiędzy światami.

W podróżach po Multiwersum Strange spotyka dawnych przyjaciół i wrogów – Szkarłatną Wiedźmę (Elizabeth Olsen), Karla Mordo (Chiwetel Ejiofor) i Christine Palmer (Rachel McAdams), z którą kiedyś łączyło go coś więcej. W końcu zmuszony jest stoczyć walkę z samym sobą. Jednocześnie pomiędzy światami razem z Chavez szukają Księgi Vishanti, która ma przywrócić porządek zakłócony przez Darkhold i zaklęcia translokacji.

„Doktor Strange w uniwersum obłędu” w reżyserii Sama Raimi to film science–fiction z Marvel Comics, który jest zakręcony do granic możliwości. Momentami tracimy grunt pod nogami i czujemy się jak główny bohater podczas snu – podążamy za czymś, czego nie jesteśmy w stanie zrozumieć.

Film w 2022 r. zdobył Saturna za najlepszą muzykę oraz trzy Kryształowe Statuetki na gali People’s Choice (również w 2022 r.) w kategoriach: ulubiony film, ulubiona aktorka filmowa i ulubiona gwiazda kina akcji. Dwie z nich trafiły w ręce Elizabeth Olsen.

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Zobacz także: 10 najciekawszych filmów o przyszłości i nowych technologiach

Spider–Man: Bez drogi do domu (2021) – film o najbardziej popularnym młodym superbohaterze

Rok 2021 wygrywa film z uniwersum Marvela – „Spider–Man: Bez drogi do domu”. Akcja rozpoczyna się w momencie, w którym tożsamość Petera Parkera (Tom Holland) jako Spider–Mana zostaje ujawniona. Chłopak zwraca się z prośbą o pomoc do Doktora Strange’a (Benedict Cumberbatch). Za sprawą potężnej magii jest on w stanie wymazać informację o tym, kim jest Spider–Man, ze świadomości wszystkich ludzi.

Okazuje się, że zaklęcie przynosi nieprzewidziane konsekwencje. W Multiwersum powstaje wyrwa, przez którą przedostają się dawni przeciwnicy Spider–Mana, tacy jak doktor Octopus (Alfred Molina) i Zielony Goblin (Willem Dafoe).

Film „Spider–Man: Bez drogi do domu” pokazuje, jak trudne jest podejmowanie decyzji i jak ważne jest przewidywanie konsekwencji swoich wyborów. Działanie pod impulsem może skutkować zdarzeniami, za które trzeba będzie wziąć odpowiedzialność. Ujawnienie tożsamości Spider–Mana okazuje się z jednej strony przyjemne – chłopak zyskuje w oczach MJ (Zendaya) – a z drugiej strony uciążliwe.

Produkcja w reżyserii Jona Wattsa zdobyła Saturna (2022) w kategorii najlepszy film z superbohaterami, dwie nagrody MTV (Złoty Popcorn, 2022) jako najlepszy film i za najlepszą rolę (dla Toma Hollanda), a także trzy nagrody Critics Choice Super Awards, w tym dla Andrew Garfielda (za rolę Spider–Mana z alternatywnych rzeczywistości) i Willema Dafoe, który wcielił się w Zielonego Goblina.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Ptaki nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) (2020) – film o superbohaterkach

W 2020 r. filmy o superbohaterach nie atakowały nas aż tak intensywnie jak w innych latach. Chwilowa pauza to prawdopodobnie skutek uboczny poprzednich, mocnych lat (2019 i 2018 r.). O tym za chwilę. Produkcją, która w 2020 r. na dłuższą chwilę zatrzymała uwagę widzów i krytyków filmowych, są „Ptaki nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn” w reżyserii Cathy Yan. Jest to film z uniwersum DC, więc kolejny punkt w rywalizacji otrzymują mroczni bohaterowie z Gotham City.

Fabuła skupiona jest na historii byłej dziewczyny Jokera, Harley Quinn (Margot Robbie), która po rozstaniu z nim chce na własną rękę zabłysnąć w przestępczym świecie. Działania narcystycznego Black Mask (Ewan McGregor) sprawiają jednak, że Harley musi zjednoczyć siły z trzema superbohaterkami. Razem z Łowczynią (Mary Elizabeth Winstead), Czarnym Kanarkiem (Jurnee Smollett) i Renee Montoyą (Rosie Perez) robią wszystko, aby uratować Cassandrę Cain (Ella Jay Basco), którą Black Mask obrał za swój kolejny cel.

Film o Harley Quinn i superbohaterkach z uniwersum DC przepełnia cięty humor i dobra muzyka. Produkcja została nagrodzona przez krytyków za świetną charakteryzację – filmowe MUAHS (nagroda Amerykańskiej Gildii Charakteryzatorów w 2021 r.) za najlpeszy makijaż współczesny i najlepsze fryzury. Doceniona została także gra aktorska, o czym świadczą nagrody Super Awards dla Ewana McGregora i Margot Robbie za świetnie wykreowane, wyraziste role.

Ocena na Filmwebie: 5,9.

Avengers: Koniec gry (2019) – czwarty film z serii o drużynie superbohaterów

Filmy o superbohaterach z 2019 r. mocno przesuwają szalę zwycięstwa w kierunku uniwersum Marvela. W tym roku pojawiła się kolejna doskonała część Avengersów. W skład drużyny superbohaterów wchodzą dobrze znane fanom uniwersum postacie, takie jak:

  • Iron Man (Robert Downey Jr) – który swoje moce zawdzięcza cybernetycznej zbroi,
  • Kapitan Ameryka (Chris Evans) – który (dzięki serum, które otrzymał w czasie II wojny światowej) jest nadzwyczaj silny i odporny na urazy,
  • Thor (Tom Hiddleston) – który czerpie moc z magicznego młota o imieniu Mjolnir,
  • Hulk (Mark Ruffalo) – który zmienia się w ogromnego, zielonego potwora,
  • Czarna Wdowa (Scarlett Johansson) – której mocną stroną jest zręczność, elastyczność i umiejętności szpiegowskie.

Wspólnie starają się pokonać Thanosa (Josh Brolin), który doprowadził do wymazania prawie połowy rzeczywistości.

Avengers: Koniec gry” to czwarty z serii filmów o superbohaterach sprzymierzonych w walce ze złem. Poprzednie części to:

W planach są kolejne dwie części, zapowiedziane na 2025 i 2026 r.

Ocena na Filmwebie: 8,0.

Kapitan Marvel (2019) – film o nowej superbohaterce z drużyny Avengers

Chwilę przed ukazaniem się filmu „Avengers: Koniec gry” mieliśmy okazję obejrzeć film o nowej członkini grupy superbohaterów, Carol Danvers (Brie Larson). Akcja „Kapitan Marvel” rozpoczyna się w połowie lat 90. na planecie Hala, należącej do imperium Kree. Planetą rządzi Najwyższy Intelekt, czyli sztuczna inteligencja. Vers należy do elitarnej jednostki Starforce, która walczy ze zmiennokształtnymi kosmitami, Skrullami.

Główną bohaterkę męczą powracające koszmary i nie jest w stanie przypomnieć sobie zdarzeń z przeszłości. Na jednej z misji zostaje schwytana przez dowódcę Skrulli, Talosa. Rozpoczyna on badania nad wspomnieniami Vers, aby wydobyć z nich ważne dla siebie informacje. Tropy prowadzą na Ziemię.

Vers udaje się wykraść kryształ ze wspomnieniami. Ucieka i rozbija się w okolicy Los Angeles. Wkrótce okazuje się, że jej prawdziwe nazwisko to Carol Danvers, a przed zdarzeniami na planecie Hala, była pilotką amerykańskich sił powietrznych Pegasus. W pogoń za główną bohaterką ruszają zmiennokształtni Skrulle. W walce z nimi pomaga jej Nick Fury (Samuel L. Jackson), agent T.A.R.C.Z.Y. z NASA.

„Kapitan Marvel” w reżyserii Anny Boden i Ryana Flecka to film o poczuciu własnej wartości. Carol Danvers musi poznać swoją przeszłość i uwierzyć w siebie, aby móc wykorzystać supermoce, jakimi została obdarowana. Cały ten proces sprawia, że wkrótce staje się jedną z najpotężniejszych bohaterek uniwersum Marvela.

Film otrzymał Złoty Popcorn MTV za najlepszą scenę walki. Kapitan Marvel staje w niej naprzeciwko Minn–Ervy (Gemma Chan), zabójczyni z elitarnego oddziału Starforce, do którego sama należała na planecie Hala.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Avengers: wojna bez granic (2018) – trzeci film z serii o superbohaterach sprzymierzonych w walce ze złem

W roku 2018 zostaliśmy wręcz zasypani świetnymi produkcjami z uniwersum Marvela. W trzeciej części serii o drużynie superbohaterów pt. „Avengers: Wojna bez granic” Iron Man (Robert Downey Jr.), Thor (Chris Hemsworth), Hulk (Mark Ruffalo), Kapitan Ameryka (Chris Evans), Czarna Wdowa (Scarlet Johansson) i Doktor Strange (Benedict Cumberbatch) łączą swoje siły ze Strażnikami Galaktyki, Peterem Parkerem (Tom Holland) i Czarną Panterą (Chadwick Boseman).

Wszyscy sprzymierzają się przeciwko Thanosowi (Josh Brolin), który ma w planach zdobyć wszystkie kamienie nieskończoności. Kamienie przestrzeni, czasu, mocy, rzeczywistości, duszy i umysłu dadzą mu nieograniczone możliwości. Chce je wykorzystać do zaprowadzania równowagi, co w praktyce oznacza zniszczenie połowy wszeświata.

Tytuł „Avengers: Wojna bez granic” zdobył pięć nagród Filmwebu (2018) w kategoriach: najlepszy film, najmocniejsza scena (pstryknięcie Thanosa), najlepsza rozróba, najlepszy czarny charakter i najlepszy duet (Bradley Cooper jako szop rocket ze Strażników Galaktyki i Chris Hemsworth jako Thor). Film zdobył również trzy Kryształowe Statuetki w konkursie People’s Choice (2018) i Saturna za najlepszą rolę drugoplanową (dla Josha Brolina za rolę Thanosa).

Ocena na Filmwebie: 8,1.

Spider–Man: Uniwersum (2018) – film o tym, co znaczy być superbohaterem

Kolejnym filmem z obfitego 2018 r. jest „Spider–Man: Uniwersum” w reżyserii Boba Persichetti i Petera Ramseya. Pomysłowa animacja świetnie oddaje klimat znanych komiksów o superbohaterach. Opowiada o zwykłym nastolatku z Brooklynu, Milesie Moralesie, który zostaje ugryziony przez radioaktywnego pająka.

W ten sposób czarnoskóry dzieciak otrzymuje supermoce. Jest świadkiem śmierci prawdziwego Spider–Mana z rąk Kingpina. Po tym zdarzeniu postanawia wykorzystać swoje nowe umiejętności w walce z przestępcami.

Film animowany z uniwersum Marvela jest doskonałą, wielopokoleniową rozrywką. Pełna szybkiej akcji i ciętego humoru fabuła zawiera proste przesłanie o tym, że każdy z nas może zostać superbohaterem.

W 2019 r. „Spider–Man: Uniwersum” zgarnął prawie wszystkie możliwe nagrody na międzynarodowych festiwalach w kategorii: najlepszy film animowany, w tym Oscara, Złote Globy, nagrodę BAFTA, Annie, Saturna czy Critics’ Choice. Tytuł został opisany także w zestawieniu najlepszych filmów animowanych.

Ocena na Filmwebie: 8,0.

Zobacz także: Filmy motywacyjne, które ładują baterie

Ant–Man i Osa (2018) – film o superbohaterach w wymiarze kwantowym

Przedostatni tytuł przedstawia losy kolejnych dwóch postaci z uniwersum Marvela. Ant–Man (Paul Rudd) i Osa (Evangeline Lilly), czyli dwaj najmniejsi superbohaterowie, dostają zlecenie od Hanka Pyma (Michael Douglas), ojca Hope (Osy). Celem misji jest rozwikłanie zagadki zaginięcia matki Hope, Janet van Dyne (Michelle Pfeiffer). Prawdopodobnie została ona uwięziona w wymiarze kwantowym.

Na drodze poszukiwań Janet staje Duch (Hannah John–Kamen), który ujawnia się jako Ava Starr. Energia kwantowa matki Hope jest wykorzystywana w celu podtrzymania Ducha przy życiu. Ant–Man, Osa i Pyme widząc, że taka wymiana energii zagraża życiu Janet, nie mogą na to pozwolić.

W filmie pokazane jest podwójne życie superbohatera. Dla Scotta Langa, czyli tytułowego Ant–Mana, walka ze złem i zlecenia od Hanka Pyma są pracą, którą musi pogodzić z życiem rodzinnym.

Film „Ant–Man i Osa” jest kontynuacją filmu „Ant–Man” z 2015 r. Kolejna część „Ant–Man i Osa: Kwantomania” miała premierę w 2023 r.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Czarna Pantera (2018) – film o superbohaterze z afrykańskiego państwa Wakanda

Ostatni film w przeglądzie o superbohaterach również rozgrywa się w uniwersum Marvela. Głównym bohaterem jest T’Challa (Chadwick Boseman), który wraca do Wakandy po śmierci T’Chaki, ojca i króla afrykańskiego państwa. Podczas ceremonii koronacji podejmuje wyzwanie rzucone mu przez M’Baku (Winston Duke). Z walki o władzę nad Wakandą wychodzi obronną ręką i tym samym zostaje nową Czarną Panterą.

Jego celem jest ochrona potężnego surowca o nazwie vibranium, który wykorzystywany jest do rozwoju zaawansowanej technologii Wakandy.

Film „Czarna Pantera” w reżyserii Ryana Cooglera zdobył trzy Oscary w 2019 r. w kategoriach:

  • najlepsza muzyka oryginalna,
  • najlepsza scenografia,
  • najlepsze kostiumy.

W 2022 r. powstała kontynuacja tej historii pt. „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” (w tej samej reżyserii).

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Najlepsze filmy o superbohaterach z poprzednich lat

Poniżej lista kolejnych 10 tytułów sprzed 2018 r, które uzupełniają powyższy ranking:

  1. Logan: Wolverine (2017) – niestroniący od alkoholu Logan (Hugh Jackman) podejmuje się opieki nad młodą mutantką, Laurą (Dafne Keen). Reżyseria: James Mangold, uniwersum Marvela,
  2. Deadpool (2016) – historia Wade’a Wilsona (Ryan Reynolds), który w wyniku nielegalnego eksperymentu zyskał supermoce. Reżyseria: Tim Miller, uniwersum Marvela,
  3. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016) – film o konflikcie pomiędzy Kapitanem Ameryką (Chris Evans) a Iron Manem (Robert Downey Jr.). Reżyseria: Anthony Russo, Joe Russo, uniwersum Marvela,
  4. Strażnicy Galaktyki (2014) – w filmie Peter Quill (Chris Pratt) zmuszony jest do współpracy z czwórką outsiderów: Grootem, Rocketem, Gamorą i Draxem Niszczycielem. Reżyseria: James Gunn, uniwersum Marvela,
  5. Avengers (2012) – film o powołaniu drużyny superbohaterów. Reżyseria:Joss Whedon, uniwersum Marvela,
  6. X-Men: Pierwsza klasa (2011) – film o początkach X–Manów, w którym poźniejsi wrogowie, Profesor X (james McAvoy) i Magneto (Micheal Fassbender), byli przyjaciółmi. Reżyseria: Matthew Vaughn, uniwersum Marvela,
  7. Mroczny rycerz (2008) – Batman (Christian Bale) i porucznik Gordon (Gary Oldman) usiłują schwytać Jokera (Heath Ledger), który zagraża bezpieczeństwu Gotham City. Reżyseria: Christopher Nolan, uniwersum DC,
  8. Watchman. Strażnicy (2009) – w filmie grupa superbohaterów działa pod ścisłą kontrolą rządu USA. Reżyseria: Zack Snyder, uniwersum DC,
  9. Iron Man (2008) – historia jednego z najpotężniejszych członków grupy Avengers, Tony’ego Starka (Robert Downey Jr.). Reżyseria: Jon Favreau, uniwersum Marvela,
  10. Powrót Batmana (1992) – w tej historii Batman (Michael Keaton) staje do walki z Pingwinem (Danny DeVito), Maxem Shreckiem (Christopher Walken) i Kobietą–Kotem (Michelle Pfeiffer). Reżyseria: Tim Burton, uniwersum DC. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…