Kadr z filmu Saga Wikingów 1
Fot. Materiały prasowe/Kino Świat
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o wikingach – najciekawsze tytuły ostatnich 15 lat

Przegląd filmowy dla fanów mitologii nordyckiej i bohaterskich przygód wielkich wojowników

Anna Galuhn 27 kwietnia 2023 14:21
Kadr z filmu Saga Wikingów 1
Fot. Materiały prasowe/Kino Świat

Filmy o wikingach to przede wszystkim kino przygodowe, które nawiązuje do średniowiecznych podań i mitologii czasów przedchrześcijańskich. Wikingami określani byli najemni wojownicy, którzy brali udział w dalekich wyprawach poza półwysep Skandynawski i basen Morza Bałtyckiego. W książkach, filmach i serialach z opowieściami o wikingach łączą się historie zaczerpnięte z mitologii nordyckiej. Zestawienie rozpoczniemy od najnowszych produkcji kinowych.

Spis treści:

 1. Wiking (2022) – film o wikingach oddający realia historyczne
 2. Thor: Ragnarok (2017) – mitologia nordycka według Marvela
 3. Saga wikingów (2014) – film przygodowy o wikingach
 4. Jak wytresować smoka (2010) – film animowany o wikingach i dzikich smokach
 5. Valhalla: mroczny wojownik (2009) – film o walkach wikingów i chrześcijan
 6. Outlander (2008) – film science–fiction o wikingach
 7. Beowulf (2007) – film o wielkim nordyckim bohaterze
 8. Inne filmy o wikingach, które warto obejrzeć

Wiking (2022) – film o wikingach oddający realia historyczne

Wiking” w reżyserii Roberta Eggersa to spektakularne kino akcji. Fabuła rozgrywa się w X wieku w Islandii. Głównym bohaterem jest książę Amleth (Alexander Skarsgård). Jego ojciec, król wikingów, zostaje brutalnie zamordowany przez swojego brata, księcia Fjölnira (Claes Bang). Amleth jest tego naocznym świadkiem i już jako kilkunastoletni chłopiec przysięga zemstę.

Podczas napadu na słowiańską wioskę, wieszczka Olga (Anya Taylor–Joy), przypomina mu o złożonej przed laty obietnicy. Razem ruszają na Islandię, aby zabić wuja.

„Wiking” powstał na fali popularności kulturą dawnej Skandynawii. Być może impulsem do powstania filmu był komercyjny sukces serialu „Wikingowie”. Pewne jest to, że reżyser dołożył wszelkich starań, aby jego wizja kultury północy na długo pozostała w pamięci widzów.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Thor: Ragnarok (2017) – mitologia nordycka według Marvela

W nawiązaniu do mitologii krajów północy powstało wiele komiksów Marvela z potężnym Thorem w roli głównej. Popularność filmowych adaptacji w ramach uniwersum z roku na rok rośnie. Niektóre w niewielkim stopniu odnoszą się do mitologii nordyckiej. Jednak trzeba przyznać w „Thor: Ragnarok” liczba odniesień robi wrażenie.

Akcja rozpoczyna się w chwili, gdy Thor (Chris Hemsworth) siedzi zamknięty przez ognistego demona, Surtura. Dowiaduje się od niego, że wkrótce nastąpi Ragnarök – wielka bitwa bogów z olbrzymami, w wyniku której Asgard (siedziba bogów) zostanie zniszczony. Thor nie może na to pozwolić. Zabija Surtura i wraca do Asgardu.

„Thor: Ragnarok” jest trzecim z kolei filmem na temat tego bohatera. Poprzednie części to:

 • Thor (2011) – w której Thor walczy ze swoim bratem, Lokim (Tom Hiddleston),
 • Thor: mroczny świat (2013) – w drugim filmie Thor walczy o ocalenie Ziemi i porządek w kosmosie. 

W 2022 r. powstała kontynuacja – „Thor: Miłość i grom” – w której magicznym młotem Thora, Mjolnirem, posługuje się jego dawna miłość, Jane Foster (Natalie Portman).

W 2018 r. film „Thor: Ragnarok” zdobył nagrodę Teen Choice w kategorii: ulubiony aktor w filmie science–fiction (Chris Hemsworth).

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Saga wikingów (2014) – film przygodowy o wikingach

W filmie „Saga wikingów” nordyccy wojownicy chcą odzyskać Brytanię, z której zostali wygnani. Wyruszają okrętami na wyspę, jednak ich statki rozbijają się w wyniku sztormu. Zostają wyrzuceni na wybrzeże Szkocji. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest przedostanie się przez wrogi teren do osady wikingów Danelaw.

Po drodze napadają na królewski konwój. Okazuje się, że jest nim przewożona Lady Inghean (Charlie Murphy), córka Dunchaida (Danny Keogh), króla Szkotów. Aby ją odzyskać Dunchaid wysyła na Wikingów swoich najbardziej bezlitosnych najemników, tzw. Wilcze Stado.

„Saga wikingów” w reżyserii Claudio Fäha to kino przygodowe z prostą fabułą, licznymi scenami walki i pięknymi plenerami w tle. To tytuł, który na pewno zainteresuje fanów filmów kostiumowych.

Ocena na Filmwebie: 5,1.

Jak wytresować smoka (2010) – film animowany o wikingach i dzikich smokach

Temat mitologii nordyckiej i tajemniczego świata wikingów okazuje się ciekawą osią fabularną także dla filmów animowanych. Głównym bohaterem „Jak wytresować smoka” jest chłopiec o imieniu Czkawka, którego ojciec wysyła na naukę walki ze smokami. Akcja rozgrywa się na wyspie Berk, w osadzie wikingów, gdzie na porządku dziennym jest zabijanie tych zwierząt. Nastolatek jest wątły i nie ma postawy wojownika, dlatego w szkole nie idzie mu najlepiej.

Aż pewnego dnia w lesie spotyka rannego smoka. Pomaga mu i oswaja go, nadając mu na imię Szczerbatek. Robi dla niego siodło i uczy się na nim latać. Okazuje się, że nie wszystkie smoki są złe i groźne. Tymczasem w szkole zbliża się czas próby, jaką jest pierwsze zabicie smoka.

Film „Jak wytresować smoka” wytwórni DreamWorks Animation odniósł ogromny sukces na międzynarodowych festiwalach. Zdobył nagrodę specjalną na MFF w Wenecji dla najbardziej kreatywnego filmu w 3D i aż 10 nagród Annie (Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego).

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Valhalla: mroczny wojownik (2009) – film o walkach wikingów i chrześcijan

Tytułowy Valhalla (Mads Mikkelsen) jest jednookim, niemym wojownikiem. Wrogie plemię Wikingów trzyma go w klatce i zmusza do walk. Kiedy w końcu udaje mu się uciec, spotyka chrześcijan. Razem z nimi wyrusza do Jerozolimy na wyprawę krzyżową. Okazuje się, że w tym przypadku wcale nie jest lepiej. Na każdym froncie toczą się krwawe walki.

Tym co, nakręca Valhallę, jest nienawiść. Przez lata więziony i przetrzymywany w niegodnych warunkach człowiek, działa instynktownie i bez wyrzutów sumienia.

Film „Valhalla: mroczny wojownik” w reżyserii Nicolasa Windinga Refna to oszczędny w środkach obraz zawierający sceny brutalnej przemocy. Przedstawiony jest w mglistej i tajemniczej scenerii. W 2011 r tytuł zdobył nagrodę Duńskiej Akademii Filmowej – Roberta za najlepszą charakteryzację.

Ocena na Filmwebie: 6,2.

Outlander (2008) – film science–fiction o wikingach

„Outlander” to z kolei film w klimacie sci–fi, którego głównym bohaterem jest wojownik pochodzący z innego świata. Fabuła, choć z opisu wydaje się absurdalna, okazuje się dynamiczna, ciekawa i spójna. A to sprawia, że oglądanie filmu staje się świetną rozrywką.

Statek kosmiczny Kainana (Jim Caviezel) rozbija się na norweskich fiordach w czasach Wikingów. Okazuje się, że na jego pokładzie była także okrutna bestia. Drapieżnik zaczyna siać spustoszenie wśród miejscowej ludności. Kainan staje po stronie Wikingów, pomagając w walce z bestią przy pomocy technologii, której oni jeszcze nie znają.

Ocena na Filmwebie: 6,3.

Zobacz także: Filmy o kosmosie dla fanów podróży międzyplanetarnych

Beowulf (2007) – film o wielkim nordyckim bohaterze

Beowulf to bohater znany z poematów staroangielskich, które opisują legendarne dzieje Skandynawii. W pierwszej części epopei przybywa do króla Duńczyków, Hrothgara, aby stanąć do walki z Grendelem – okrutnym potworem, który pustoszy okolicę.

W poemacie Beowulf zabija nie tylko jego, ale także jego matkę, która ukrywa się w podwodnej jaskini. W filmie, po samobójstwie króla Hrothgara (anthony Hopkins), Beowulf (Ray Winstone) zasiada na duńskim tronie i zawiera pakt z matką Grendela (Angelina Jolie). Tymczasem nad królestwem pojawia się kolejne zagrożenie. Jest nim wygłodniały i żądny krwi smok.

Na podstawie scenariusza do filmu „Beowulf” powstała powieść autorstwa Caitlin R. Kiernan.

Ocena na Filmwebie: 6,3.

Inne filmy o wikingach, które warto obejrzeć

Dla zainteresowanych tematem – lista tytułów uzupełniająca ranking. Kolejność chronologiczna:

 1. Wikingowie (1958) – film kostiumowy o dwóch braciach, którzy walczą o rękę księżniczki Morgany. Reżyseria: Richard Fleischer,
 2. Długie łodzie wikingów (1964) – film bazujący na nordyckim podaniu o wyprawie wikingów w poszukiwaniu złotego dzwonu,
 3. Eryk wiking (1989) – komedia przygodowa o wikingach, w której młody wódz, Eryk (Tim Robbins) zbiera najlepszych wojowników i wyrusza, aby przebłagać bogów. Reżyseria: Terry Jones,
 4. Trzynasty wojownik (1999) – film o wikingach, w którym arabski poeta zostaje wysłany z misją dyplomatyczną na północ. Reżyseria: Michael Crichton, John McTiernan, w roli głównej: Antonio Banderas,
 5. Asteriks i wikingowie (2006) – zabawna animacja o wiosce Galów, która tym razem została zaatakowana przez wikingów. Film na podstawie komiksów René Goscinnego,
 6. Severed ways (2007) – film o wikingach, którzy przybywają do Nowego Świata w poszukiwaniu mitycznej Winlandii. Reżyseria: Tony Stone. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.