Kadr z filmu Osiem gór 1
Fot. Materiały prasowe/M2 Films
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o podróżach w historii kina – TOP 12

Inspiracje do wypraw na drugi koniec świata

Anna Galuhn 2 października 2023 10:19
Kadr z filmu Osiem gór 1
Fot. Materiały prasowe/M2 Films

W rankingu filmów o podróżach uwzględniliśmy aż 12 tytułów filmów fabularnych. To fascynujące opowieści o wyprawach do konkretnego miejsca lub bez wyznaczonego celu, ale z zamiarem odnalezienia siebie. Wśród nich – nie tylko klasyki, takie jak „Pociąg do Darjeeling”, „Siedem lat w Tybecie” czy „Pożegnanie z Afryką”, ale także nowsze produkcje, których być może jeszcze nie znasz. Piesze wędrówki czy szybkie wycieczki samochodowe? Jeśli szukasz filmów, które motywują do wypraw, znajdziesz tu pełną garść inspiracji.

Spis treści:

Miejsce 12: Pociąg do Darjeeling (2007) – niezwykła podróż do Indii

Trzej bracia po śmierci ojca wyruszają do Indii, aby odbudować braterską więź. Przy okazji chcą odwiedzić matkę (Anjelica Huston), mieszkającą obecnie w klasztorze pod Himalajami. Najstarszy z braci, Francis (Owen Wilson), jest w tej grupie głosem rozsądku. To on podtrzymuje na duchu młodszego brata Petera (Adrien Brody) – młodego mężczyznę przerażonego czekającym go ojcostwem i rolą męża. Trzeci z braci, Jack (Jason Schwartzman) jest pisarzem i również nie potrafi zaznać równowagi.

Punktem kulminacyjnym podróży po „duchowe odnowienie” jest scena na środku pustyni. Bracia muszą przetrwać, mając do dyspozycji 11 walizek i kilka pozornie niepotrzebnych gadżetów. Nieplanowana przygoda okazuje się tym, co zbliża ich najbardziej.

„Pociąg do Darjeeling” w reżyserii Wesa Andersona otrzymał nagrodę Złote Lwiątko na MFF w Wenecji w 2007 r.

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Miejsce 11: Sekretne życie Waltera Mitty (2013) – czy prawdziwa podróż jest lepsza od wyobraźni?

Sekretne życie Waltera Mitty” to opowieść o marzycielu, który do tej pory największe przygody przeżywał w świecie własnej wyobraźni. Walter Mitty (Ben Stiller) pracuje w redakcji magazynu „Life” i nie ma zbyt wielu obowiązków. A te, które ma, nie są ani ciekawe, ani absorbujące.

Pewnego dnia codzienna rutyna zostaje przerwana w związku z zaginięciem zdjęcia na okładkę magazynu. Walter postanawia wyruszyć w podróż, aby odszukać fotografa (Sean Penn). Planuje zdobyć oryginał bezpośrednio od niego.

Inspiracją do filmu w reżyserii Bena Stillera było opowiadanie Jamesa Thurbera z 1939 r. (a także mało znany film z 1947 r. będący jego adaptacją). Ten tytuł znalazł się także w naszym rankingu filmów, które ładują baterie.

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Miejsce 10: Droga życia (2010) – podróż szlakiem św. Jakuba

Kiedy Tom (Martin Sheen) otrzymuje telefon z informacją o śmierci syna (Emilio Estevez), postanawia osobiście dokończyć jego drogę. Rusza szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. Najtrudniejszy odcinek trasy biegnie przez Pireneje – miejsce, gdzie zginął Daniel.

Tom nie ma żadnego doświadczenia w trekkingu. Jednak po drodze spotyka ludzi, którzy – choć wzbrania się przed tym, jak może – okazują się dla niego ogromnym wsparciem.

Film powstał według scenariusza i w reżyserii Emilio Esteveza, z niewielką pomocą jego ojca, Martina Sheena.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Zobacz także: Najlepsze filmy o świętych – 8 tytułów inspirowanych życiorysami świętych i błogosławionych

Miejsce 9: Pożegnanie z Afryką (1985) – film romantyczny o podróży na Czarny Ląd

Film opowiada o pisarce, Karen Blixen (Meryl Streep) i jej podróży do Afryki w 1914 r. Karen wychodzi za mąż za właściciela posiadłości w Kenii (Klaus Maria Brandauer). Na miejscu razem zakładają plantację kawy, jednak ich związek nie jest szczęśliwy. Małżeństwo rozpada się, a kobieta zostaje sama.

Wkrótce Karen poznaje dwóch myśliwych, a jeden z nich, Denys Hatton (Robert Redford) zdobywa jej serce. To on namawia pisarkę do spisania swoich historii.

„Pożegnanie z Afryką” w reżyserii Syndeya Pollacka zdobyło siedem Oscarów w 1986 r. w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, scenariusz adaptowany, muzyka oryginalna, scenografia, dźwięk i zdjęcia.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Miejsce 8: Siedem lat w Tybecie (1997) – wyjątkowa podróż w trudnych czasach

Akcja filmu rozgrywa się w 1939 r. Młody alpinista, Heinrich Harrer (Brad Pitt) wyjeżdża w Himalaje w momencie, gdy jego żona jest w ciąży. Wybuch II wojny światowej krzyżuje mu plany. Mężczyzna zostaje zamknięty w brytyjskim obozie jenieckim.

Na szczęście, choć nie jest to łatwe, ucieka z oboku. Wkrótce, razem z poznanym po drodze Peterem (David Thewlis), dociera do stolicy Tybetu, a tam poznaje młodego Dalajlamę. Heinrich wraca do rodzinnej Austrii dopiero w 1951 r.

Scenariusz do filmu powstał na bazie książki autobiograficznej Heinricha Harrera. „Siedem lat w Tybecie” to także jeden z 8. najlepszych tytułów w naszym rankingu filmów o górach. Reżyseria: Jean–Jacques Annaud.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Zobacz także: Najciekawsze filmy o II wojnie światowej

Miejsce 7: Bonnie i Clyde (1967) – film o podróży, miłości i rabunkach

Bonnie i Clyde” to klasyka kina gangsterskiego. Bonnie Parker (Faye Dunaway) jest kelnerką z małego, amerykańskiego miasteczka. Z kolei Clyde Barrow (Warren Beatty) to przystojny przestępca, który właśnie skończył odsiadkę w więzieniu. Jest w miasteczku przejazdem i tylko w celach rabunkowych.

Para zakochuje się w sobie, dziewczyna rzuca pracę i wyrusza u boku mężczyzny swojego życia w podróż po południowych stanach Ameryki.

Do pary gangsterów dołącza C.W. Moss (Michael J. Pollard), brat Clyde'a (Gene Hackman) i jego żona Blanche (Estelle Parsons). Razem napadają na sklepy i rabują banki, coraz bardziej wystawiając się na czujne oko policji.

Fabuła filmu w reżyserii Arthura Penna jest oparta na prawdziwej historii. Obraz został nagrodzony dwoma Oscarami w 1968 r. – dla Estelle Parsons za świetną rolę drugoplanową i za doskonałe zdjęcia autorstwa Brunetta Guffeya.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Miejsce 6: Choć goni nas czas (2007) – podróż z listą marzeń 

Film opowiada o dwóch mężczyznach, którzy spotykają się w szpitalu. Carter Chambers (Morgan Freeman) jest mechanikiem samochodowym, mężem i ojcem z nadmiarem obowiązków. Edward Cole (Jack Nicholson) to z kolei bogaty właściciel korporacji, zajęty liczeniem pieniędzy i zwiększaniem zysków. Niestety, życie postawiło przed nimi wyrok, pozostawiając im już niewiele czasu na realizację marzeń.

Edward i Carter wypisują się ze szpitala na własne życzenie. Razem ruszają w podróż, aby zrealizować listę rzeczy, które zawsze chcieli zrobić, a na które do tej pory, nie mieli czasu.

Reżyseria: Justin Zackham.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 5: Osiem gór (2022) – podróż do młodzieńczych wspomnień

30-letni Pietro (Luca Marinelli) jako młody chłopak często spędzał wakacje w górach. Teraz, po wielu latach mieszkania w mieście, wraca w Alpy. Okazuje się, że jego ojciec przed śmiercią kupił tam kawałek ziemi.

W pięknej scenerii włoskich gór prosi swojego dawnego przyjaciela, Bruna (Alessandro Borghi), a obecnie miejscowego robotnika i serowara, aby zaprowadził go do miejsca, które odziedziczył po ojcu. Wydaje się, że tych dwóch zupełnie różnych mężczyzn obecnie nic już nie łączy. Jednak Bruno proponuje Pietrowi wspólną budowę chaty, pragnąc  spełnić ostatnie życzenie ojca Pietra.

Film emanuje spokojem i pięknym zdjęciami. Pozwala na podziwianie przyrody i daje chwilę na głęboką refleksję. Obraz w reżyserii Felixa Van Groeningena i Charlotte Vandermeersch powstał na motywach powieści autobiograficznej Paolo Cognettiego. Film zdobył Nagrodę Jury w Cannes w 2022 r. i cztery statuetki Davida di Donatello w 2023 r. w kategoriach: najlepszy film, zdjęcia, dźwięk i scenariusz adaptowany.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 4: Thelma i Louise (1991) – szalona ucieczka przez Amerykę

„Thelma i Louise” to doskonały film o przyjaźni i jeden z najlepszych filmów drogi w historii kina. Opowiada o dwóch przyjaciółkach, które w wyniku niefortunnego wypadku podczas weekendu w górach wyruszają w nieplanowaną, długą podróż.

Thelma Dickinson (Geena Davis) i Louise Sawyer (Susan Sarandon) uciekają przed policją, obierając kurs na granicę z Meksykiem. Ich tropem podąża detektyw Hal (Harvey Keitel), a po drodze spotykają przystojnego autostopowicza (Brad Pitt).

 Film powstał w reżyserii Ridleya Scotta, autora mistrzowskich produkcji, takich jak „Helikopter w ogniu”, „Hannibal” czy „Gladiator” (1. miejsce w rankingu filmów o starożytności). Scenariusz, napisany przez Callie Khouri, został nagrodzony Oscarem w 1992 r.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Miejsce 3: Indiana Jones (1981–2023) – epickie wyprawy po skarby starożytności

Indiana Jones, chociaż to postać fikcyjna, prawdopodobnie jest jednym z najbardziej znanych archeologów na świecie. To bohater wielu niesamowitych przygód i podróży.

W pierwszym filmie – „Poszukiwacze zaginionej Arki” (1981) – wcielający się w niego Harrison Ford przemierza amazońską dżunglę w poszukiwaniu starożytnego grobowca. W „Ostatniej krucjacie” udaje się do Ziemi Świętej, aby pokrzyżować plany Nazistów, którzy chcą odszukać słynny kielich z ostatniej wieczerzy Jezusa – św. Graala. W „Królestwie kryształowej czaszki” Indiana Jones podróżuje po starożytnych budowlach dawnej cywilizacji Majów w Meksyku i Peru. 

Jak widać, przygody Indiany Jonesa nie mają końca. W ostatniej produkcji z 2023 r. („Indiana Jones i artefakt przeznaczania”) emerytowany profesor bierze udział w wyścigu kosmicznym, który rozgrywa się pomiędzy amerykańskim NASA a Związkiem Radzieckim. Tym razem w podróży towarzyszy mu córka chrzestna, Helena (Phoebe Waller–Bridge).

Pięć pełnometrażowych filmów o przygodach słynnego archeologa wyreżyserował Steven Spielberg. Największą popularnością cieszy się pierwsza część, nagrodzona czterema Oscarami w 1982 r. – za najlepszą scenografię, efekty specjalne, dźwięk i montaż.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Miejsce 2: Prosta historia (1999) – niespieszny film drogi

Alvin Straight (Richard Farnsworth) na wieść o chorobie brata, postanawia wyruszyć w podróż, aby go odwiedzić. Niestety, nie ma ani samochodu, ani prawa jazdy. Dlatego wsiada na pojazd, który można prowadzić bez dokumentów. Jest to niewielki traktor z przyczepką. W ten sposób staruszek przemierza 300 mil z Iowa do Wisconsin, zatrzymując się tam, gdzie akurat napotka go zmierzch.

„Prosta historia” Davida Lyncha to klasyczny film drogi – uważny i niespieszny, wypełniony pięknymi obrazkami przyrody i rozmowami z przypadkowo napotkanymi ludźmi. Richard Farnsworth, za genialną rolę zdeterminowanego staruszka, zdobył nagrodę Independent Spirit w 2000 r.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Miejsce 1: Wszystko za życie (2007) – o życiu w zgodzie z naturą

Christopher McCandless (Emilie Hirsch) urodził się w 1968 r. w El Segundo. Zmarł prawdopodobnie 18 sierpnia 1992 r. w okolicy Parku Narodowego Denali. Dokładna data nie jest znana, ponieważ w chwili śmierci był sam. Na podstawie pisanych przez niego pamiętników powstała książka „Into the wild”. Napisał ją Jon Krakauer – amerykański pisarz, dziennikarz, alpinista.

Chris, jak tylko skończył studia, przekazał wszystkie swoje oszczędności na konto organizacji charytatywnej. Postanowił żyć tym, co otrzyma od natury. W 1990 r. wyruszył w podróż autostopem na Alaskę – to tam rozgrywa się fabuła filmu, który powstał na podstawie książki Kakauera.

Historia obfituje w piękne zdjęcia przyrody i zawiera jedno proste przesłanie odnośnie tego, czym jest szczęście.

Film „Wszystko za życie” w reżyserii Seana Penna otrzymał dwie nominacje do Oscarów w 2008 r., nagrodę Gotham (najlepszy film fabularny), nagrodę National Board of Review (przełomowa rola Emile'a Hirscha) i Złote Globy za piosenkę „Guaranteed” w wykonaniu Eddie'egp Veddera. O tym tytule pisaliśmy również zestawieniu najpiękniejszych filmów o ekologii.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Inne znane filmy podróżnicze – co jeszcze warto obejrzeć?

Ranking zawierający aż 12 wyselekcjonowanych propozycji wydaje się wyczerpujący. Ale w przypadku filmów o podróżach to tylko kropla w morzu. Na temat wypraw małych i dużych powstało tyle świetnych tytułów, że wybór najlepszych jest w tym przypadku wyjątkowo trudny. Dlatego dla rozszerzenia rankingu proponujemy kolejne produkcje:

  1. Utalentowany pan Ripley (1999) – Tom Ripley (Matt Damon) wyrusza do Włoch na zlecenie pewnego bogatego biznesmena. Podróż okazuje się początkiem wielkiej zmiany i wielkiego kłamstwa. Reżyseria: Anthony Minghella,
  2. Dzienniki motocyklowe (2004) – historia podróży Ernesta Che Guevary (Gael Garcia Bernal) i Alberta Granado (Rogrigo De la Serna) przez Amerykę Południową. Reżyseria: Walter Salles, więcej na temat fabuły – w rankingu filmów motocyklowych,
  3. Jedz, módl się, kochaj (2010) – komedia romantyczna o 30-letniej kobiecie i jej podróży do trzech krajów na literę „I”. Reżyseria: Ryan Murphy, w roli głównej: Julia Roberts,
  4. Hotel Marigold (2011) – film o podróży emerytów z Anglii do ekskluzywnego hotelu w Indiach. Reżyseria: John Madden,
  5. Jak dogonić szczęście (2014) – błyskotliwy komediodramat w reżyserii Petera Chelsoma o psychiatrze, który wyrusza w podróż dookoła świata w poszukiwaniu definicji szczęścia,
  6. Everest (2015) – film przygodowy o wspinaczce na Mount Everest pod przewodnictwem Roba Halla (Jason Clarke). Reżyseria: Baltasar Kormákur. 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.