Kadr z filmu Infinite Storm 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o górach – zróżnicowany przegląd najlepszych tytułów

Dla tych, co lubią ekstremalne wrażenia oraz tych, którzy szukają w górach wyciszenia i dystansu

Anna Galuhn 14 marca 2023 15:42
Kadr z filmu Infinite Storm 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film

Filmy o górach można podzielić na kilka kategorii. Dużą część stanowią dokumenty lub fabularyzowane biografie. Opowiadają one o najważniejszych światowych wyprawach, najczęściej w Himalaje. Inne to filmy o wspinaczce, które jednak znacznie różnią się od zdobywania ośmiotysięczników. Kolejną kategorią są dramaty, których akcja rozgrywa się w górach. Ich niewzruszona potęga pomaga przepracować wiele trudnych tematów. Poza tym, są także filmy przygodowe, w tym animowane, w których góry podkręcają spektakularność wydarzeń.

Spis treści:

 1. Siedem lat w Tybecie (1997) – film biograficzny o górach
 2. Pomiędzy nami góry (2017) – film katastroficzny o górach
 3. 127 godzin (2010) – film o górach na faktach
 4. Jurek (2014) – polski film dokumentalny o górach
 5. Everest (2015) – film o przetrwaniu w górach
 6. The Dawn Wall (2017) – film dokumentalny o wspinaczce
 7. Infinite Storm (2022) – film o samotnych wyprawach w góry
 8. O Yeti! (2019) – film o górach dla dzieci
 9. Pozostałe filmy o górach

Siedem lat w Tybecie (1997) – film biograficzny o górach

Jest to opowieść o alpiniście (Brad Pitt), który w wieku 32 lat zostawia ciężarną żonę, aby wyruszyć na podbój Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) w Himalajach – jednej z najwyższych gór na świecie. Wyprawę utrudnia wybuch II wojny światowej. W toku działań wojennych Heinrich Harrer trafia do brytyjskiego obozu jenieckiego. Jednak udaje mu się z niego wydostać. W końcu dociera do Tybetu, gdzie osobiście poznaje Dalajlamę.

Film w poruszający sposób pokazuje drogę, która prowadzi głównego bohatera do przewartościowania podstawowych pojęć, takich jak pasja czy miłość. W czasie pobytu w Himalajach, Heinrich Harrer dostaje dokumenty rozwodowe od żony, a także list od syna. Jest w nim napisane, że chłopiec nie chce utrzymywać kontaktu z ojcem. W 1951 r. alpinista wraca do rodzinnej Austrii. Odnajduje syna i postanawia zbudować z nim zupełnie nową relację.

Film „Siedem lat w Tybecie” w reżyserii Jeana–Jacquesa Annauda powstał na motywach książki autobiograficznej Heinricha Harrera. Alpinista opisał w niej swoją podróż do Tybetu. Książka powstała w 1952 r., została opublikowana w latach 90.

Pomiędzy nami góry (2017) – film katastroficzny o górach

Pomiędzy nami góry” to także adaptacja książki. Jednak tym razem pierwowzorem jest powieść – autorstwa amerykańskiego pisarza, Charlesa Martina. Głównymi bohaterami są dziennikarka, Alex Martin (Kate Winslet) i neurochirurg, Ben Bass (Idris Elba). Spotykają się na lotnisku, czekając na samolot do Nowego Jorku. Ich lot zostaje odwołany, więc z pośpiechu decydują się wynająć awionetkę.

Krótko po starcie samolot rozbija się. Alex i Ben żyją, jednak zostają całkowicie odcięci od świata. Znajdują się w wysokich, pokrytych lodem i śniegiem górach, daleko od jakiejkolwiek cywilizacji.

Film w reżyserii Hany’ego Abu–Assada to melodramat, którego historia osadzona jest w pięknych górskich plenerach. Zdjęcia były kręcone w Londynie i Vancouver (w Kanadzie), gdzie znajdują się trudno dostępne góry o stromych stokach i wysokości sięgającej ponad 1500 m n.p.m.

127 godzin (2010) – film o górach na faktach

To film biograficzny, który opowiada o alpiniście, Aronie Ralstonie (James Franco). Jego akcja rozgrywa się w 2003 r. Mężczyzna podróżuje samotnie po Utah. Spadający nagle głaz blokuje mu możliwość ruchu. Alpinista z dużym doświadczeniem w terenie zostaje uwięziony w szczelinie bez telefonu i kontaktu z ludźmi. Może polegać tylko na sobie. W ciągu dramatycznych 5. dni (127 godzin) walczy o przetrwanie i wraca wspomnieniami do najważniejszych chwil swojego życia.

Reżyserem filmu „127 godzin” jest Danny Boyle, znany z oscarowego hitu – „Slumdog. Milioner z ulicy” (2008). Film o górach został równie dobrze oceniony przez krytyków, o czym świadczą liczne nominacje do Oscarów czy nagród BAFTA. Na uwagę zasługuje piosenka z filmu „If I rise” w wykonaniu Dido, za którą film otrzymał nagrodę Critics’ Choice w 2011 r.

Jurek (2014) – polski film dokumentalny o górach

Dokument Pawła Wysoczańskiego przybliża postać największego polskiego himalaisty, Jerzego Kukuczki. Pokazuje jego drogę do sławy i wypraw na międzynarodową skalę. Film tworzą nagrania, zdjęcia archiwalne, rozmowy z rodziną i przyjaciółmi. Rysują one szerszy kontekst życia himalaisty. W dużej mierze są to lata 80. w Polsce – trudne i pełne paradoksów, ale także ideałów, które były ważniejsze niż sława i pieniądze.

Jerzy Kukuczka urodził się w Katowicach, w 1948 r. Zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Zmarł podczas wyprawy na Lhotse w 1989 r.

Film „Jurek” nie skupia się jednak na jego tragicznej śmierci – pokazując jego wcześniejsze wyprawy i codzienne życie. Dokument został nagrodzony na Festiwalu Mediów w 2016 r., festiwalu filmowym Moc Gór (Grand Prix w 2015 r.) i Off Cinema (nagroda publiczności).

Everest (2015) – film o przetrwaniu w górach

Jest to kolejny w zestawieniu film biograficzny, który tym razem opowiada historię ośmiu himalaistów. Akcja ma miejsce w 1996 r. Pod przewodnictwem Roba Halla (Jason Clarke) najlepsi wspinacze świata wspólnie wyruszają na Mount Everest. Atak na szczyt ma się odbyć w krótkim oknie pogodowym. Niestety, burza śnieżna nadciąga wcześniej niż przewidywały prognozy, a członkowie ekspedycji muszą zmierzyć się z potężnym żywiołem.

Everest” w reżyserii Baltasara Kormakura w widowiskowy sposób i z gwiazdorską obsadą przedstawia prawdziwą historię. Nacisk położony jest na siłę natury, która w jednej sekundzie może zakończyć kruche, ludzkie życie. Film jednak stroni od patetyzmu i emocji, skupiając się na akcji i walce o przetrwanie.

W rolach głównych: Jason Clarke (jako Rob Hall), Jake Gyllenhaal (jako Scott Fischer), Josh Brolin (jako Beck Weathers), Emily Watson (jako Helen Wilton), Robin Wright (jako Peach Weathers) i Keira Knightley (jako Jan Hall).

Zobacz także: Filmy akcji – rozrywka na wysokich obrotach

The Dawn Wall (2017) – film dokumentalny o wspinaczce

To fascynujący dokument o wspinaczce na 900–metrową ścianę skały El Capitan w parku Yosemite w Kalifornii. Pionowego podejścia podejmują się dwaj wspinacze i przyjaciele – Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson. Tommy wspina się od dziecka. Ekstremalnym sportem zaraził go ojciec, którego szybko prześcignął w technice i osiągnięciach. Kiedy, podczas wyprawy do Kirgistanu, Tommy traci palec, wszyscy myślą, że to koniec jego kariery. Jednak pasja i chęć realizacji marzeń dostarczają mu nadludzkiej energii, która umożliwia przekraczanie kolejnych granic.

Film „The Dawn Wall” w reżyserii Josha Lowella i Petera Mortimera jest zrealizowany z wyjątkową precyzją. Dzięki świetnym możliwościom technologicznym kamera znajduje się tuż obok wspinaczy. Mamy wrażenie, że razem z nimi wchodzimy na ścianę i spadamy podpięci do liny.

Tommy i Kevin spędzili na Dawn Wall kilka tygodni. Zatem widzimy nie tylko ich kolejne podejścia, ale także obóz, który umożliwia im przetrwanie na pionowym stoku.

Infinite Storm (2022) – film o samotnych wyprawach w góry

„Infinite Storm” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej jest opowieścią o kobiecie. Pam (Naomi Watts) cyklicznie wyrusza na samotne wyprawy w góry, które są dla niej formą psychoterapii. Walka ze słabościami ciała i żywiołem pomaga bohaterce przepracować przeszłość. Podczas wędrówki Pam spotyka mężczyznę (Billy Howle), który, wyczerpany do granic możliwości, nie jest w stanie sam wrócić ze szlaku. Postanawia mu pomóc, ryzykując własnym życiem.

Akcja filmu rozgrywa się w Górach Białych w stanie New Hampshire (USA). Jednak zdjęcia były kręcone w Słowenii – w wąwozie Kamniška Bistrica, ośrodku narciarskim Krvavec, a także na płaskowyżu Velika Planina. Kadry uchwycone przez Michała Englerta niewątpliwie zasługują na brawa. Ukazują wszechmiar i potęgę przyrody, którą człowiek może poznać, ale nie może jej zdobyć.

Zobacz także: Filmy psychologiczne, wobec których nie przejdziesz obojętnie

O Yeti! (2019) – film o górach dla dzieci

„O Yeti!” to animowana opowieść o nastolatce o imieniu Yi, która mieszka w zatłoczonym Szanghaju. Dziewczyna codziennie wieczorem gra na skrzypcach i marzy o wielkich przygodach. Pewnego razu na dachu wieżowca spotyka Yeti i postanawia odprowadzić go do domu. Razem z dwójką przyjaciół wyruszają na wyprawę w najwyższe góry świata – Himalaje.

Film animowany w reżyserii Jilla Cultona jest piękną opowieścią o podróży, która pomaga odnaleźć siebie. Film został pozytywnie oceniony przez krytyków, zdobywając liczne nominacje na festiwalach filmowych w 2020 i 2021 r. Ocena na Filmwebie: 7,1.

Pozostałe filmy o górach

Poniżej lista filmów fabularnych, animowanych, przygodowych, dramatów, komedii i dokumentów o górach. Kolejność chronologiczna:

 • Spirala (1978) – polski film o górach w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, którego akcja rozgrywa się w Tatrach,
 • Krzyk kamienia (1991) – film przygodowy o rywalizacji w zdobywaniu szczytu Cerro Torre w Patagonii, reżyseria: Werner Herzog,
 • K2 (1991) – film o wyprawie na Karakorum w reżyserii Franca Roddama,
 • Na krawędzi (1993) – film sensacyjny z Sylvestrem Stallone o alpinistach i terrorystach w Górach Skalistych, reżyseria: Renny Harlin,
 • Alive, dramat w Andach (1993) – film katastroficzny, którego akcja rozgrywa się w wysokich górach Urugwaju, reżyseria: Frank Marshall,
 • Granice wytrzymałości (2000) – film o akcji ratunkowej na K2, reżyseria: Martin Campbell,
 • Czekając na Joe (2003) – film na faktach, rekonstruujący zdobycie szczytu Siula Grande w Andach (Peru), reżyseria: Kevin Macdonald,
 • Północna ściana (2008) – film o niemieckich alpinistach, którzy podejmują się zdobycia „ściany śmierci” góry Eiger, aby udowodnić wyższość rasy aryjskiej. Reżyseria: Philipp Stölzl,
 • Nanga Parbat (2010) – film o wyprawie braci Messnerów na ośmiotysięcznik, reżyseria: Joseph Vilsmaier,
 • Wspinaczka (2017) – komedia romantyczna o górach w reżyserii Ludovica Bernarda,
 • Mała stopa (2018) – film animowany o Yeti,
 • Free Solo: ekstremalna wycieczka (2018) – dokument o wspinaczce bez zabezpieczeń na ścianę El Capitan, reżyseria: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi,
 • Alpinista (2021) 7,9 – film dokumentalny o samotnym podróżniku i wspinaczu, Marcu–André Leclerc. Reżyseria: Peter Mortimer,
 • Broad Peak (2022) – polski film o biograficzny o Macieju Berbece i jego wyprawie na Broad Peak, reżyseria: Leszek Dawid. 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -40% na ulubione produkty!
Do -40% na ulubione produkty!
Rabat do 40% na wszystkie prod... więcej»
Zobacz
+
Do -40% na ulubione produkty!
Online

Rabat do 40% na wszystkie produkty ze specjalnej zakładki www.pakamera.pl/szalenstwozakupow. Odkryj niepowtarzalne produkty polskich marek w wyjątkowych cenach i ciesz się zakupami. Rabat łączy się z innymi promocjami i kodami. Szczegóły na stronie.  


Najniższa cena bransoletki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 129 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 103 zł.  

Pozostałe produkty widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% przy zakupach za_min 200 zł
-20% przy zakupach za min 200 zł
Rabat na całą kolekcję, zarówn... więcej»
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min 200 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat na całą kolekcję, zarówno rzeczy pełnowartościowych jak i przecenionych. Warunkiem skorzystania z promocji jest minimalny paragon o wartości 200 zł oraz okazanie/wpisanie kuponu dostępnego w wersji elektronicznej (online) Szaleństwa Zakupów oraz na stronach www partnerów  Elle; Glamour; Viva.

Akcja nie łączy się z innymi akcjami/promocjami. Oferta i szczegóły dostępne w sklepach stacjonarnych i na diversesystem.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
-25% na kosmetyki
-25% na kosmetyki
Rabat 25% na kosmetyki dostępn... więcej»
Kod rabatowy:szalonezakupy
Zobacz
+
-25% na kosmetyki
Online

Rabat 25% na kosmetyki dostępny na koicosmetics.pl. Oferta nie dotyczy zestawów. Szczegóły na stronie www. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalonezakupy
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na całą ofertę kosm... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na całą ofertę kosmetyków marek Bielenda Professional i Supremelab, obowiązuje na www.bielenda.com. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.