Kadr z filmu Dokąd oczy poniosą 2
Fot. Materiały prasowe/Netflix
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o motocyklistach – TOP 7: najlepsze motocyklowe produkcje

Nie tylko filmy akcji

Anna Galuhn 13 lipca 2023 10:48
Kadr z filmu Dokąd oczy poniosą 2
Fot. Materiały prasowe/Netflix

Nasz ranking filmów o motocyklistach obejmuje najciekawsze tytuły w historii kina. To niemała porcja ciekawostek, np. na temat kultury barwnych lat 60., w których motocyklowe przejażdżki były synonimem wolności. W zestawieniu pojawiają się nazwiska najlepszych kierowców wyścigowych i rekordzistów prędkości. Jest także kilka nieoczywistych tytułów, które poszerzają motocyklowe horyzonty.

Spis treści:

Miejsce 7: Gang dzikich wieprzy (2007)

Komedia „Gang dzikich wieprzy” opowiada o czwórce przyjaciół w średnim wieku. Doug Madsen (Tim Allen) jest stomatologiem i sfrustrowanym ojcem, który nie potrafi dogadać się ze swoim synem. Woody Stevens (John Travolta) to biznesmen – ma piękną żonę–modelkę i mnóstwo kasy. Bobby Davis (Martin Lawerence) jest hydraulikiem i pantoflarzem, a Dudley Frank – zbzikowanym programistą, który nie potrafi rozmawiać z kobietami.

Punktem zwrotnym w ustatkowanym i nudnym życiu kumpli jest wycieczka motocyklowa do Kalifornii. Inicjatorem szalonej wyprawy jest Woody – po tym, jak jego piękna żona wystąpiła o rozwód.

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Miejsce 6: Dzienniki motocyklowe (2004) – film o rewolucyjnej podróży przez Amerykę Południową

Jest to film drogi, opowiadający historię podróży Ernesta Guevary i Alberta Grenady z 1952 r. Przyszły rewolucjonista kubański jest wówczas studentem medycyny, a jego przyjaciel, Albert – młodym biochemikiem. Wyjeżdżają z rodzinnej Argentyny na starym motocyklu La Poderosa (Siłaczka). Kierują się przez główne kraje Ameryki Północnej (Chile, Peru i Kolumbię) do Wenezueli.

Po drodze psuje im się motocykl, więc setki kilometrów przemierzają pieszo lub autostopem. Z dużą uwagą przyglądają się ludziom i warunkom, w jakich żyją. Zatrzymują się na dłużej w Peru, w ośrodku dla trędowatych, ponieważ w przyszłości „Che” Guevara planuje zająć się leczeniem chorób zakaźnych.

Biografia w reżyserii Waltera Sallesa ukazuje twarz prawdziwego idealisty, który z całego serca wierzy w swoje poglądy. Scenariusz do „Dzienników motocyklowych” został napisany na podstawie pamiętników dwójki przyjaciół. Drogi „Che” i Alberta rozdzieliły się w Wenezueli. Ponownie spotkali się na Kubie w latach 60. po sukcesie rewolucji. 

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 5: Easy rider (1969) – film motocyklowy o wolności w latach 60.

To opowieść o dwóch hipisach, podróżujących na swoich kultowych motocyklach marki Harley Davidson przez południowe stany USA. Wyatt (Peter Fonda), zwany „Kapitanem Ameryka” i Billy (Dennis Hopper) zdobywają pieniądze dzięki sprzedaży przemyconej z Meksyku kokainy. Z każdym kolejnym kilometrem beztroska wycieczka staje się coraz bardziej niebezpieczna

W jednym z miasteczek dołączają do ulicznej parady, za co trafiają do więzienia. Tam poznają ekscentrycznego prawnika ze słabością do alkoholu, George'a Hansona (Jack Nicholson). Mężczyzna pomaga im odzyskać wolność i dołącza do ich dalszej podróży.

Do historii kina przeszła scena narkotykowego odlotu na cmentarzu w Nowym Orelanie. Wyatt i Billy przyjmują LSD w towarzystwie dwóch prostytutek – Karen i Mary (Karen Black i Toni Basil).

„Easy rider” w reżyserii Dennisa Hoppera to legenda kina motocyklowego. Film jest manifestem pełnej wolności, na której tak bardzo zależało młodym aktywistom z przełomu lat 60. i 70. „Swobodny jeździec” otrzymał Nagrodę Specjalną w Cannes w 1969 r. za najlepszy debiut (Dennis Hopper).

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Zobacz także: Filmy o narkotykach, narkomanach, imprezach, przemycie i innych uzależnieniach

Miejsce 4: Najszybszy (2011) – doskonały dokument o wyścigach MotoGP

„Najszybszy” to pełnometrażowy dokument Marka Neale'a o prestiżowych wyścigach MotoGP – motocyklowych mistrzostwach świata. Dynamiczny świat zawrotnych prędkości na torach komentuje Ewan McGregor. Film wypełniają liczne wywiady i nagrania z najlepszymi motocyklistami, które nigdy nie ukazały się w oficjalnych mediach.

Jednym z bohaterów dokumentu jest Valentino Rossi. Wielokrotny mistrz świata powrócił do sportu po poważnej kontuzji nogi. 

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 3: Jazda na krawędzi (2011) – film dokumentalny o wyścigach na wyspie Man

„Jazda na krawędzi” to kolejny w zestawieniu dokument sportowy, tym razem autorstwa Richarda De Araguesa. Akcja filmu rozgrywa się w Wielkiej Brytanii na wyspie Man, gdzie od 1904 r. organizowane są uliczne wyścigi motocyklowe. To terytorium, na którym oficjalnie nie obowiązuje ograniczenie prędkości. Można więc powiedzieć, że ta spektakularna, ale i wyjątkowo niebezpieczna, impreza ma polityczne poparcie.

Narratorem dokumentu jest amerykański piosenkarz Jared Leto. Głównymi bohaterami są mistrzowie dwóch kółek, tacy jak Guy Martin czy Ian Hutchinson. 

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Zobacz także: Najlepsze i najnowsze filmy o wyścigach

Miejsce 2: Akira (1988) – japońskie anime o gangach motocyklowych

Film w reżyserii Katsuhiro Ōtomo przedstawia zniszczone Tokio po fikcyjnej eksplozji, która spowodowała wybuch III wojny światowej. Głównymi bohaterami są Shotaro Kaneda i Tetsuo Shima. Obydwaj należą do gangu motocyklowego. 

W wyniku walki z gangiem Klaunów młodszy chłopak zostaje ranny. Pojawia się wojsko i zabiera go do tajnego laboratorium. Tam poddawany są eksperymentom naukowym, mającym na celu obudzić w nim nieuświadomioną moc.

Tetsuo, dawniej nieśmiały i pozostający w cieniu, staje się silnym i niezależnym mężczyzną. Kiedy dowiaduje się o istnieniu Akiry, który 30 lat wcześniej zrównał Tokio z ziemią, postanawia go odnaleźć.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Miejsce 1: Prawdziwa historia (2005) – historia pobicia rekordu prędkości na motocyklu

Film opowiada historię 70-letniego Burta Munro (Anthony Hopkins) – pasjonata i konstruktora z Nowej Zelandii. Mężczyzna poświęcił długie lata na udoskonalaniu swojego motocyklu marki Indian. Cel? Pobicie rekordu prędkości świata. W końcu Burt i jego motocykl są gotowi, aby pokazać całemu światu, na co ich stać. 70-latek udaje się do USA, aby wystartować w wyścigu na słynnym torze przebiegającym po dnie wyschniętego jeziora Bonneville. 

„Prawdziwa historia” (oryginalny tytuł: „The World's Fastest Indian”) w reżyserii Rogera Donaldsona nawiązuje do klasycznego kina drogi, znanego z „Prostej historii” Davida Lyncha. To film oparty na faktach, który przepełnia mnóstwem pozytywnych emocji i zachęca do przełamywania barier. Z tego powodu został uwzględniony również w rankingu filmów motywacyjnych.

Rekord Burto Munro z 1967 r., wynoszący 295,44 km/h (w klasie poniżej 1000 cm³ pojemności silnika), do dziś nie został pobity.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Pozostałe najlepsze filmy o motocyklistach

Fanom szybkiej jazdy na motocyklach polecamy także następujące tytuły:

  1. Dziki (1953) – amerykański dramat z lat 50. o rywalizujących ze sobą gangach. Grupie motocyklowej Black Rebels przewodzi charyzmatyczny Johnny (Marlon Brando). Reżyseria: Laslo Benedek,
  2. Dzikie anioły (1966) – film o kalifornijskim gangu motocyklowym „Aniołowie piekieł”, którego przywódcą jest Heavenly Blues (Peter Fonda). Reżyseria: Roger Corman,
  3. On any Sunday (1971) – film dokumentalny o znanych motocyklistach. Jednym z bohaterów jest wielki amator szybkiej jazdy na dwóch kółkach, aktor Steve McQueen. Reżyseria: Bruce Brown,
  4. Top gun (1986) – motocykle są ważnym elementem kultury młodych pilotów, a jedną z kultowych scen jest przejażdżka Mavericka (Tom Cruise) na motocyklu przez bazę lotniczą. Reżyseria: Tony Scott,
  5. Dokąd oczy poniosą (2023) – film o wycieczce motocyklowej do Meksyku, która ma pomóc w odbudowaniu relacji dwójki głównych bohaterów. Reżyseria: Pitipol Ybarra. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.