Kadr z filmu Nie czas umierać 1
Fot. Materiały prasowe/Forum Film Poland
ZE ŚWIATA FILMU

Wszystkie filmy z Bondem – spektakularny ranking jednego bohatera

Który aktor był najlepszym agentem 007?

Anna Galuhn 13 lipca 2023 13:17
Kadr z filmu Nie czas umierać 1
Fot. Materiały prasowe/Forum Film Poland

Do tej pory powstało 25 oficjalnych filmów z Jamesem Bondem. W jakiej kolejności oglądać produkcje z tajnym agentem i od którego filmu zacząć? Materiał filmowy jest bogaty, więc warto podzielić go na sześć części, ponieważ dokładnie tylu aktorów wystąpiło w roli tytułowego agenta. Warto zacząć chronologicznie, aby poznać historię Bonda – od „Doktora No” z Seanem Connerym do „Nie czas umierać” z Danielem Craigiem. Ale można też oglądać filmy w dowolnej kolejności, ponieważ każdy jest odrębną historią. Wszystkie powstały na podstawie powieści Iana Flaminga.

Spis treści:

  1. Seria z Seanem Connerym – pierwszy James Bond (1962–1971)
  2. George Lazendy – agent specjalny jednego filmu: „W tajnej służbie jej królewskiej mości” (1969)
  3. Roger Moore jako słynny agent James Bond: seria 7 filmów
  4. Filmy o Bondzie z Timothym Daltonem
  5. Cztery kultowe kreacje w wykonaniu Pierce'a Brosnana
  6. Nowe filmy o Bondzie z Danielem Craigiem – w tym jedna, która pobiła rekord popularności

Seria z Seanem Connerym – pierwszy James Bond (1962–1971)

W budowaniu historii Jamesa Bonda największe znaczenie ma pierwszy film, w którym poznajemy głównego bohatera. Godne polecenia są także oscarowe produkcje, czyli „Goldfinger” i „Operacja Piorun”. Aby jednak zadbać o porządek, w kilku zdaniach opiszemy wszystkie filmy.

Doktor No (1962)

W swojej pierwszej misji specjalnej agent James Bond pomaga w rozwiązaniu zagadki zabójstwa na Jamajce. W tajemniczych okolicznościach giną agent brytyjskiego wywiadu i jego sekretarka. Ślady prowadzą do kopalni boksytów na Wyspie Krabów, która należy do bogatego Chińczyka, zwanego doktorem No. 

W produkcji pojawiają się kultowe słowa agenta: „Nazywam się Bond, James Bond”. Główny bohater pije „wstrząśnięta, nie mieszaną” wódkę z Martini. Dowiaduje się także, co oznaczają dwie pierwsze cyfry jego licencji: „Podwójne zero oznacza licencję na zabijanie, a nie licencje na bycie zabitym”.

W 1964 r. Ursula Andress otrzymała nagrodę na festiwalu Złote Globy za świetną rolę drugoplanową w filmie.

Pozdrowienia z Rosji (1963)

Tym razem James Bond stawia czoła groźnej organizacji SPECTRE. Udaje się do Stambułu, aby z rosyjskiej ambasady wykraść maszynę deszyfrującą Lektor. Tymczasem Rosjanie szykują pułapkę. Aby wyjść cało z opresji, potrzebna jest pomoc rosyjskiej agentki Tatiany Romanowej (Daniela Bianchi).

Film zdobył nagrodę BAFTA za najlepsze zdjęcia.

Goldfinger (1964)

Zadaniem agenta 007 jest obserwowanie pewnego jubilera i przemytnika o pseudonimie Goldfinger. Musi go powstrzymać, zanim dojdzie do kradzieży na międzynarodową skalę. Przestępca ma bowiem w planach zamach na Fort Knox – jeden z największych skarbców USA.

Film zdobył Oscara za najlepsze efekty dźwiękowe.

Operacja Piorun (1965)

SPECTRE żąda od Brytyjczyków okupu za uprowadzony bombowiec z dwiema głowicami nuklearnymi. Jeśli nie dostanie pieniędzy, zdetonuje bomby. Agentowi 007 udaje się odnaleźć tajną kryjówkę przywódcy organizacji na Karaibach. W misji pomagają mu Domino (Claudine Auger) – była kochanka szefa SPECTRE – i jego partnerka z agencji brytyjskiego wywiadu, Paula Caplan (Martine Beswick).

Film zdobył Oscara w 1966 r. za najlepsze efekty specjalne.

Żyje się tylko dwa razy (1967)

James Bond udaje się do Japonii, aby wyjaśnić zagadkę zniknięcia kapsuły kosmicznej. Amerykanie podejrzewają Związek Radziecki. Ale gdy jako drugi zostaje porwany radziecki statek, ślady prowadzą do SPECTRE.

Po tym filmie Sean Connery zrezygnował z roli agenta 007. Zastąpił go australijski aktor George Lazendy, ale tylko na chwilę.

Zobacz także: Filmy o kosmosie dla fanów podróży międzyplanetarnych

Diamenty są wieczne (1971)

Po krótkiej przerwie Sean Connery powrócił na ekrany, aby zająć się sprawą kradzieży ogromnej ilość diamentów z południowej Afryki. Okazuje się, że Ernst Blofeld wykorzystuje je napędzania laserowego generatora, za pomocą którego można zdalnie detonować głowice nuklearne, rakiety i okręty podwodne.

George Lazendy – agent specjalny jednego filmu: „W tajnej służbie jej królewskiej mości” (1969)

W laboratorium Ernsta Blofelda (Telly Savalas) powstaje śmiertelny wirus powodujący bezpłodność. James Bond wkracza do akcji, aby zapobiec globalnej katastrofie.

Jest to jedyny film z serii o Jamesie Bondzie, w którym agent 007 bierze ślub. Jego wybranką jest Tracy Draco, córka mafijnego bossa. Małżeństwo nie trwa długo. Dziewczyna ginie z rąk przestępców związanych z Ernstem Blofeldem.

Roger Moore jako słynny agent James Bond: seria 7 filmów

Roger Moore został zauważony prze wielkie wytwórnie filmowe po roli w brytyjskim serialu „Święty”. Zanim podpisał kontrakt z Eon Production postawił warunek – chodziło o nieograniczony dostęp do kubańskich cygar Montecristo na planie filmowym. Warunek został spełniony, co kosztowało wytwórnię ponad 3 tys. funtów. Z rolą agenta 007 związał się na 14 lat i był najstarszym Bondem w serii. Zaczynał mając 45 lat, a skończył w wieku 57. W 2004 roku Akademia Filmowa przyznała mu tytuł najlepszego Bonda.

Najbardziej popularne tytuły w serii z Rogerem Moorem to „Moonraker”, „Szpieg, który mnie kochał” i „Tylko dla twoich oczu”. Jednak ocena należy do widzów, dlatego pokrótce opisujemy wszystkie.

Żyj i pozwól umrzeć (1973)

W pierwszym filmie z Rogerem Moorem wracamy do scenerii z pierwszego filmu o Jamesie Bondzie. Na Jamajce główny bohater próbuje rozwiązać zagadkę śmierci trzech innych agentów, którzy zginęli w tajemniczych okolicznościach. Podczas śledztwa Bond poznaje tajemniczą kapłankę voodoo (Jane Seymour).

Człowiek ze złotym pistoletem (1974)

W tej części głównym zbrodniarzem jest Francisco Sacramanga (Christopher Lee), wytapiający ze swoich ofiar złote kule do pistoletu. W towarzystwie agentki Mary Goodnight (Britt Ekland) Bond wyrusza do Makau, aby odnaleźć zabójcę.

Szpieg, który mnie kochał (1977)

Bond pada sprawę zaginięcia dwóch podwodnych okrętów nuklearnych – brytyjskiego i radzieckiego. W rozwikłaniu zagadki pomaga mu radziecka agentka, Ania Amasova. Akcja osadzona jest w przepięknych sceneriach – u podnóża egipskich piramid, a także w Szwajcarskich Alpach. Do historii kina przeszedł zjazd agenta na nartach po 1000-metrowym zboczu. 

Moonraker (1979)

Akcja przenosi się w przestrzeń kosmiczną, gdzie przepada bez śladu brytyjski wahadłowiec Moonraker (otrzymany od USA). Tropy prowadzą do miliardera i szefa tajnej organizacji, Hugo Draxa (Michael Lonsdale). Z jego siedziby w Kalifornii udaje się do laboratorium w Wenecji, skąd wykrada fiolkę z toksyczną substancją. Teraz ludzie Draxa śledzą każdy jego ruch, szykując pułapkę na terenie amazońskiej dżungli. Tam dochodzi do decydującego starcia. 

Tylko dla twoich oczu (1981)

Tym razem Bond musi wydobyć supertajne urządzenie szyfrujące z zatopionego okrętu u wybrzeży Grecji. Przyłącza się do niego Melina Havelock (Carole Bouquet), córka brytyjskiego archeologa, który zginął w tajemniczych okolicznościach.

Ośmiorniczka (1983)

Kolejna zagadka Bonda związana jest z zabójstwem agenta 009. Przed śmiercią dostarcza do ambasady brytyjskiej klejnot, który okazuje się falsyfikatem. Oryginał wystawiony jest w domu aukcyjnym w Londynie, gdzie okazuje się, że na drogocennym jajku zależy także tajemniczemu Kamalowi. Indyjski książę z kolei prowadzi podejrzane interesy z rosyjskim generałem Orłowem (Steven Berkoff). W sprawę zaangażowana jest tytułowa Ośmiorniczka (Maud Adams).

Zabójczy widok (1985)

Ostatni film z Rogerem Moorem obfituje w spektakularne sceny akcji. Fabuła rozpoczyna się w pokrytej śniegiem Rosji, gdzie mają miejsce pościgi skuterami śnieżnymi, szaleńcze zjazdy na nartach i mrożące krew w żyłach manewry śmigłowcami. James Bond zostaje uratowany przez tajną agentkę Kimberley Jones (Mary Stavin). Następnie przenosimy się do Paryża, a w finałowej scenie – na most Golden Gate w San Francisco. 

Filmy o Bondzie z Timothym Daltonem

Po rezygnacji Rogera Moore'a rolę tytułowego agenta zaproponowano Pierce'owi Brosnanowi. Jednak irlandzki aktor nie mógł od razu przyjąć propozycji, bo był związany innymi kontraktami. Dzięki temu agentem 007 miał szansę zostać Timothy Dalton. Wystąpił w dwóch filmach z serii: „W obliczu śmierci” i „Licencja na zabijanie”. Uważa się, że jego kreacja jest najbardziej zbliżona do pierwowzoru literackiego, stworzonego przez Iana Fleminga.

W obliczu śmierci (1987)

To kolejny film (po „W tajnej służbie królewskiej mości”), w którym obok scen akcji jest rozwinięty wątek romantyczny. Bond podczas akcji w Bratysławie rani tajemniczą snajperkę, Karę Milovy (Maryam d'Abo). Następnie razem z nią udaje się do Wiednia. W głównej konfrontacji mierzy się z niejakim Leonidem Puszkinem, szefem KGB (John Rhys–Davies).

Licencja na zabijanie (1989)

Szef gangu narkotykowego, Franz Sanchez (Robert Davi) zabija przyjaciela Bonda. Ten poprzysięga zemstę i rozpoczyna pościg w towarzystwie agentki Pam Bouvier (Carey Lowell).

Cztery kultowe kreacje w wykonaniu Pierce'a Brosnana

Kiedy tylko aktor zakończył zobowiązania wobec NBC, dostał kolejną szansę wcielenia się w postać Bonda. To w jego wykonaniu mogliśmy obejrzeć jedną z najlepszych produkcji – „GoldenEye”. Jest to pierwszy z czterech filmów z serii, w których wystąpił najseksowniejszy mężczyzna świata w 2001 r. (według magazynu People). Poniżej krótki opis czterech filmów o Bondzie z Pierce'm Brosnanem w roli głównej.

GoldenEye (1995)

GoldenEye to potężna broń, która może doprowadzić do zniszczenia całej półkuli zachodniej. Kontrolę nad nią przejmuje rosyjska programistka, Natalya Simonova (Izabella Scorupco). James Bond wyrusza z zadaniem odzyskania broni.

Film zasłynął nie tylko z rewelacyjnych scen akcji, ale także z doskonałej ścieżki dźwiękowej. Przewodni motyw „GoldenEye” wykonuje Tina Turner.

Jutro nie umiera nigdy (1997)

W kolejnej części przygód James Bond musi zmierzyć się z potężnym terrorystą, Elliotem Carverem (Jonathan Pryce), aby zapobiec wybuchowi III wojny światowej. W odnalezieniu i pokonaniu właściciela globalnego imperium medialnego pomagają mu żona Elliota, Paris Carver (Teri Hatcher), i chińska agenta Wai Lin (Michelle Yeoh).

Świat to za mało (1999)

Tym razem najlepszy agent brytyjskiego wywiadu zostaje wysłany do Azerbejdżanu. Ma odnaleźć płatnego zabójcę i zadbać o bezpieczeństwo dziedziczki fortuny naftowej, Elektry (Sophie Marceau). Jednak okazuje się, że dziewczyna spiskuje z niebezpiecznym terrorystą (Robert Carlyle). 

Śmierć nadejdzie jutro (2002)

Bond trafia w ręce wroga. Podczas pobytu w koreańskim więzieniu zostaje poddany torturom, więc istnieje ryzyko, że zdradził tajne dane agencji. Po powrocie do Wielkiej Brytanii zostaje pozbawiony licencji na zabijanie. Jednak nie zamierza siedzieć bezczynnie. W towarzystwie dwóch kobiet – Jinx (Halle Berry) i Mirandy Frost (Rosamund Pike) podejmuje działania na własną rękę. Udaje mu się odnaleźć bogatego terrorystę Gustawa Gravesa (Toby Stephens), który planuje zniszczyć świat.

Zobacz także: Filmy akcji – rozrywka na wysokich obrotach

Nowe filmy o Bondzie z Danielem Craigiem – w tym jedna, która pobiła rekord popularności

Kiedy w 2004 r. Pierce Brosnan ogłosił, że rezygnuje z roli tajnego agent, świat fanów kultowej serii zamarł w oczekiwaniu na wybór następcy. Producent filmów o Bondzie, Michael G. Wilson, ogłosił, że bierze pod uwagę ponad 200 kandydatów. Wybór Daniela Craiga wywołał w branży filmowej. Jednak aktor udowodnił, że potrafi być godnym zastępcą. To z jego udziałem powstała najbardziej dochodowa produkcja w serii o Jamesie Bondzie – „Skyfall” z 2012 r. Film zarobił ponad miliard dolarów. Poniżej wszystkie tytuły z Danielem Craigiem w roli tajnego agenta.

Casino Royale (2006)

Film ponownie otwiera karierę Bonda. Wracamy do początków historii. Agent 007 otrzymuje licencję na zabijanie i pierwszą ważną misję. Celem jest odnalezienie i rozpracowanie terrorysty o imieniu Mollaka (Sebastien Foucan). W zadaniu towarzyszy mu Vesper Lynd (Eva Green).

Piosenkę przewodnią do „Casino Royale” – „You know my name” wykonał Chris Cornell. Film w reżyserii Martina Campbella zdobył nagrodę BAFTA w 2007 r. za najlepszy dźwięk, a także dwa Saturny w kategorii: najlepsza piosenka (2006) i najlepszy film akcji (2007).

007 Quantum of Solance (2008)

„007 Quantum of Solance” jest kontynuacją „Casino Royale”. Agent 007 chce rozwiązać zagadkę śmierci Vesper. Razem z M (Judi Dench) zdobywają informacje na temat tajnej organizacji, która szantażowała agentkę. Bond wyrusza na Haiti, gdzie przez przypadek poznaje Camille (Olga Kurylenko). Okazuje się, że dziewczyna jest powiązana z groźną i wpływową organizacją Dominica Greene'a (Mathieu Amalric).

Film w reżyserii Marca Forstera zdobył nagrodę na festiwalu Satelity za piosenkę „Another Way to Die” w wykonaniu Jacka White'a i Alicii Keys.

Skyfall (2012)

M (Judi Dench) zostaje zmuszona do przeniesienia siedziby brytyjskiego wywiadu do podziemnego centrum. Działania agencji śledzi Gareth Mallory (Ralph Fiennes), szef organizacji rządowej. Tymczasem Bond z pomocą agentki Eve Moneypenny (Naomie Harris) bierze udział w kolejnej misji. Tym razem ma odnaleźć bezwzględnego terrorystę, Raoula Silvę (Javier Bardem).

Tytułowa piosenka do „Skyfall” została nagrodzona Oscarem w 2013 r. Utwór skomponował Thomas Newman, a wykonała znana piosenkarka Adele. Film w reżyserii Sama Mendesa otrzymał drugą złotą statuetkę za najlepszy montaż dźwięku, a także Złote Globy (również za piosenkę przewodnią) oraz dwie nagrody BAFTA (najlepszy brytyjski film i najlepsza muzyka).

Spectre (2015)

Agent 007 bada sprawę tajnej organizacji SPECTRE (Widmo). Po otrzymaniu tajemniczej wiadomości wyrusza do Meksyku. Stamtąd przenosi się do Rzymu, gdzie poznaje Lucię Sciarę (Monica Bellucci), która jest wdową po zmarłym gangsterze. W misji pomaga mu Madeline Swann (Léa Seydoux), a jednocześnie skrada jego serce. Tymczasem w Londynie M (Judi Dench) mierzy się z kwestionowaniem działalności tajnej agencji ze strony rządu.

Nie czas umierać (2021)

Były agent 007 przechodzi na emeryturę. Odpoczywa na Jamajce, gdzie odwiedza go dawny przyjaciel z CIA, Felix Leiter. Pomimo tego, że Bond nie jest już czynnym agentem, prosi go o pomoc w uratowaniu porwanego naukowca. Za działaniami stoi niebezpieczny przestępca, Lyutsifer Safin, który ma dostęp do zabójczych technologii. W sprawę powiązana jest ukochana Bonda, Madeleine Swann (Léa Seydoux). W pościgu udział biorą Eve Moneypenny (Naomie Harris), Nomi (Lashana Lynch) i Q (Ben Whishaw). 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.