Kadr z filmu Drive my car 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o samochodach – TOP 10: motoryzacyjny wyścig o pierwsze miejsce 

Kto odważył się podjąć rywalizację z kultową serią „Szybcy i Wściekli”?

Anna Galuhn 27 kwietnia 2023 08:58
Kadr z filmu Drive my car 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film

Filmy o samochodach to przede wszystkim doskonałe kino akcji, ale na uwagę zasługuje także kilka innych produkcji. W psychologicznym kinie drogi lub filmach dokumentalnych cztery kółka również mogą odegrać pierwsze skrzypce. W rankingu najlepszych jest miejsce na zróżnicowane tytuły – zarówno dla zapalonych fanów motoryzacji, jak i sympatyków intrygujących za kierownicą o życiu i śmierci.

Spis treści:

Miejsce 10: Drive my car (2021) – film drogi na podstawie opowiadań Murakamiego

Drive my car” w reżyserii Ryûsuke Hamaguchiego to kino drogi. Akcja filmu w głównej mierze rozgrywa się w samochodzie. Czerwonego Saaba 900 prowadzi wynajęta przez teatr Misaki (Tōko Miura). Auto należy do Yūsuke (Hidetoshi Nishijima), który przyjechał do Hiroszimy, aby wyreżyserować spektakl „Wujaszek Wania”.

W samochodzie reżyser, a siłą rzeczy także jego szoferka, Misaki, słuchają kaset nagranych przez jego zmarłą żonę, Oto (Reika Kirishima). Yūsuke dręczą pytania o wierność żony. Co więcej, główną rolę w „Wujaszku Wani” gra młody aktor, z którym być może Oto zdradzała Yūsuke przed śmiercią.

Film „Drive my car” jest niczym rozmowa z psychoterapeutą. Skłania do niespiesznej refleksji i oczyszcza z natłoku myśli.

Scenariusz powstał na podstawie opowiadań Harukiego Murakamiego ze zbioru pt. „Mężczyźni bez kobiet”. Tytuł został doceniony na międzynarodowych festiwalach filmowych. Zdobył cztery nagrody w Cannes w 2021 r., a w kolejnym roku – Oscara, Złotego Globa i nagrodę BAFTA jako najlepszy film zagraniczny.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Zobacz także: Filmy psychologiczne, wobec których nie przejdziesz obojętnie

Miejsce 9: Szaleńczy wyścig Johna DeLoreana (2019) – dokument o wybitnym konstruktorze samochodów wyścigowych

Wśród nowych filmów o samochodach warto wymienić „Szaleńczy wyścig Johna DeLoreana” w reżyserii Dona Argotta i Sheeny M. Joyce. Jest to fabularyzowany dokument o amerykańskim konstruktorze samochodów. John DeLorean pracował dla najlepszych światowych producentów – Chryslera, Packard Motor Company i General Motors. Urodził się w 1925 r., był synem imigranta z Rumunii, jego matka pochodziła z Austro-Węgier.

John, po prawie dwudziestu latach pracy dla samochodowych gigantów, założył własną linię produkcyjną – DeLorean Company. Jedynym modelem, który stworzył na własny rachunek, był DeLorean DMC–12. Samochód pojawił się na planie filmów z serii „Powrót do przyszłości”. Film „Szaleńczy wyścig Johna DeLoreana” pokazuje mozolną drogę na szczyt i nagły upadek kariery Johna.

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Miejsce 8: Kochajmy Syrenki (1966) – muzyczny film o marzeniu każdego Polaka w PRL

Chwilowo zatrzymamy szybką akcję i przeniesiemy się na nasze rodzime podwórko. Akcja polskiej produkcji „Kochajmy Syrenki” rozgrywa się na Mazurach w latach 60. Dwaj przyjaciele – Marek (Bohdan Łazuka) i Aleksander (Jacek Fedorowicz) kupują syrenkę na krechę. Aby spłacić dług, podejmują pracę u Jana Koszajtisa (Janusz Kłosiński), który organizuje objazdowe imprezy pod szyldem „Jeździmy z humorkiem”.

Okazuje się, że z zespołem Koszajtisa rywalizuje grupa big–beatowa „Żywioły”. Szefem zespołu jest Zenon Pimonow (Wojciech Rajewski), a wokalistką – Dorota (Alicja Sędzińska).

Komedia muzyczna w reżyserii Jana Rutkiewicza, według scenariusza Jacka Fedorowicza, w rewelacyjnych nastrojach przenosi nas o ponad pół wieku wstecz. W filmie zobaczymy zabytkowy model – Syrenę 103.

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Miejsce 7: Drive (2011) – film o samochodach w klimacie neo–noir

Tym razem za kierownicą odrestaurowanego Chevy Malibu z 1973 r. zobaczymy Ryana Goslinga. W filmie „Drive” występuje on w roli bezimiennego kierowcy. W ciągu dnia pracuje jako kaskader, w nocy – jako kierowca na usługi gangsterów. Akcja przyspiesza, kiedy decyduje się pomóc mężowi swojej sąsiadki, Irene (Carey Mulligan), w rozwiązaniu sprawy pewnego nielegalnego długu.

Zdaje się, że główny bohater „Drive” praktycznie w ogóle nie śpi, a mimo wszystko potrafi działać z bezbłędnym refleksem i precyzją. Kiedy wsiada za kierownicę, czas zaczyna płynąć inaczej. Jednak nie wszystko da się przewidzieć, a kontakty z mafią stają się coraz bardziej niebezpieczne.

Film w duńskiej reżyserii Nicolasa Windinga Refna zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 2011 r.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 6: Włoska robota (2003) – film sensacyjny z szybkimi samochodami

Czas na filmy akcji, w których pojawiła się cała plejada doskonałych kierowców i samochodów. We „Włoskiej robocie” wystąpili: Jason Statham, Charlize Theron, Mark Wahlberg, Donald Sutherland i Edward Norton. Film w reżyserii F. Gary’ego Graya to remake produkcji z 1969 r. Główne role samochodowe odegrały w nim Mini Coopery S z 2003 r. (w oryginale wystąpiły takie same modele z 1968 r.).

Grupa zawodowych złodziei kradnie sejf ze sztabkami złota z zabytkowego pałacu w Wenecji. Akcja jest doskonale zaplanowana i wszystko udaje się zgodnie z planem. Sytuacja się komplikuje, kiedy jeden z członków grupy, Steve (Edward Norton) wyciąga broń, celuje do swoich wspólników i ucieka z łupem.

Film otrzymał Czarną Szpulę (nagroda Fundacji na Rzecz Promocji Afroamerykanów w Filmie) dla najlepszego reżysera kinowego w 2004 r.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 5: Szybcy i wściekli (2001) – pierwszy film z najpopularniejszej serii o samochodach

W pierwszej części serii poznajemy szefa jednego z dwóch rywalizujących ze sobą gangów – Dominica Toretto (Vin Diesel). Za pomocą przerobionych samochodów jego chłopcy biorą udział w wyścigach ulicznych, często ryzykując życiem. Do gangu przenika policjant, Brian O'Conner (Paul Walker), podejrzewając gang o głośną akcję związaną z kradzieżą ciężarówek.

Seria filmów obejmuje 10 tytułów. Ostatnia produkcja miała premierę w maju 2023 r. Wszystkie cieszą się ogromną popularnością, ale najwyższe oceny bezustannie zdobywają pierwsze części. „Szybcy i wściekli” z 2001 r. zostały nagrodzone Złotym Popcornem MTV za najlepszy duet aktorski – Paul Walker i Vin Diesel.

Film został opisany również w zestawieniu najlepszych filmów o wyścigach.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 4: Znikający punkt (1971) – kultowy film drogi

W filmie „Znikający punkt” wojenny weteran, Kowalski (Barry Newman) przemierza trasę z Denver do San Francisco (ok. 2000 km z Kolorado do Kalifornii) za kierownicą białego Dodge’a Challengera 440 R/T z 1970 r. Zlecenie otrzymuje w piątek wieczorem. Do celu ma dotrzeć w poniedziałek. Trasę pokonuje znacznie szybciej, bo w ciągu 15 godzin, więc na miejscu jest już w sobotę o godz. 15:00.

Tak sprawne pokonanie trasy jest możliwe tylko przy wyjątkowo wysokiej prędkości. Pędzącym pojazdem zaczyna się interesować policja. Jednak głównemu bohaterowi z pomocą przychodzi niewidomy speaker radiowy, Super Soul (Cleavon Little). Dzięki jego celnym komunikatom główny bohater sprawnie omija wszystkie drogowe patrole.

Po drodze poznajemy życie Kowalskiego, które nie było usłane różami. Przeżył piekło w Wietnamie, stracił żonę i pracę. 

„Znikający punkt” w reżyserii Richarda Sarafiana nawiązuje do młodzieżowego buntu w USA z końcówki lat 60. Przekraczanie prędkości na drodze jest metaforą łamania prawa i społecznych zasad.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Miejsce 3: Noc na ziemi (1991) – komediodramat w taksówce według Jima Jarmuscha

Film „Noc na ziemi”, w reżyserii Jima Jarmuscha to przekrój ludzkich charakterów. Okazuje się, że nad wyraz ciekawie prezentują się one w zamkniętej przestrzeni samochodu. Akcja rozgrywa się synchronicznie w pięciu taksówkach w różnych częściach świata:

 • W Los Angeles samochód prowadzi kobieta (Winona Ryder), którą klientka chce namówić na rolę w filmie.
 • W Nowym Jorku taksówką kieruje clown z Drezna (Armin Muelller–Stahl), a pasażer pokazuje mu, jak działa automatyczna skrzynia biegów.
 • W Paryżu czarnoskóry kierowca (Isaac de Bankolé) przewodzi niewidomą dziewczynę.
 • W Rzymie – gadatliwy taksówkarz (Roberto Benigni) opowiada księdzu o swoich przygodach seksualnych.
 • Na końcu w Helsinkach we wnętrzu taksówki kierowca i pasażerowie kłócą się o to, czyje życie jest gorsze.

Film „Noc na ziemi” zdobył w 1993 r. nagrodę Independent Spirit za najlepsze zdjęcia (w wykonaniu Fredericka Elmesa).

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Miejsce 2: Le Mans '66 (2019) – filmowy wyścig samochodowych gigantów

Le Mans '66” to prawdziwa historia, przedstawiająca kulisy przygotowań do jednego z najbardziej spektakularnych wyścigów samochodowych na świecie. W 1966 r. amerykański Ford postanowił pokonać niezrównane włoskie Ferrari w 24-godzinnym wyścigu Le Mans we Francji.

Aby zrealizować marzenie o wygranej, Amerykanie zatrudnili kierowcę rajdowego, Kena Milesa (Christian Bale). Ekscentryczny sportowiec i wyjątkowy projektant oraz zwycięzca Le Mans z 1959 r., Carroll Shelby (Matt Damon), próbują pokonać własne ego w pracy nad Fordem GT40.

Biograficzny film o wyścigach i technologii ma zaskakująco ludzką twarz. Wspólny projekt wymaga starcia dwóch mocnych charakterów. Trudno powiedzieć, co jest bardziej emocjonujące – ich praca nad nowym modelem Forda czy finałowy wyścig. Jedno jest pewne – film zrealizowany jest w mistrzowski sposób.

„Le Mans '66” w reżyserii Jamesa Mangolda zdobył dwa Oscary w 2020 r. – na najlepszy montaż i montaż dźwięku. Tytuł został opisany również w rankingu najciekawszych filmów biograficznych.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Miejsce 1: Gran Torino (2008) – Clint Eastwood i jego stylowy samochód z 1972 r.

Miejsce pierwsze należy do klasyki filmowej. „Gran Torino” to film w reżyserii Clinta Eastwooda i z nim samym w roli głównej. Walt Kowalski jest ekscentrycznym weteranem wojennym, który nie utrzymuje dobrych relacji z rodziną i sąsiadami. Trzyma się z boku do czasu, gdy przyłapuje młodego imigranta Thao (Bee Vang) na kradzieży swojego samochodu – Forda Gran Torino z 1972 r.

Okazuje się, że kradzież samochodu miała być inicjacją Thao w lokalnym gangu. Walt pomaga mu wyjść cało z porażki. Co więcej, od teraz ma decydujący wpływ na życie chłopaka.

Porywający dramat, którego punktem zwrotnym jest kradzież Gran Torino został nagrodzony francuskim Cezarem (2010 r.), włoskim Davidem di Donatello (2009), a także japońskim Ryuu Masayuki (2010 r.) w kategorii: najlepszy film zagraniczny.

Ocena na Filmwebie: 8,2.

Pozostałe filmy o samochodach – mocne uzupełnienie TOP 10

Dla miłośników filmów o tematyce motoryzacyjnej mamy coś ekstra – dodatkową listę doskonałych produkcji:

 1. Bullitt (1968) – film sensacyjny ze Stevem McQueenem za kierownicą ciemnozielonego GT Fastback 390 z 1968 r. Reżyseria: Peter Yates,
 2. Mad Max (1979) – film o brutalnym gliniarzu (Mel Gibson), który rozprawia się z gangiem motocyklowym. Reżyseria: George Miller,
 3. Taxi (1998) – szybka komedia o taksówkarzu, który pomaga gliniarzowi w uchwyceniu gangu niemieckich złodziei. Reżyseria: Gérard Pirès,
 4. 60 sekund (2000) – film Dominica Sena o profesjonalnym złodzieju samochodowym z Nicolasem Cagem w roli głównej,
 5. Transporter (2002) – kolejny film akcji pełen pościgów i scen kaskaderskich. Reżyseria: Corey Yuen i Louis Leterrier, w roli głównej: Jason Statham,
 6. Wyścig (2013) – film o rywalizacji najlepszych kierowców Formuły 1 – Nikiego Laudy (Daniel Brühl) i Jamesa Hunta (Chris Hemsworth). Reżyseria: Ron Howard. Tytuł został uwzględniony również przeglądzie najlepszych filmów o wyścigach, 
 7. Baby driver (2017) – film o młodym chłopaku o wyjątkowych umiejętnościach za kierownicą, który działa na usługach gangu. Reżyseria: Edgar Wright. Tytuł został opisany w zestawieniu filmów o wyścigach. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Mają własny sad, kurnik i kaplicę. Tak wygląda wymarzony dom Wojciecha Modesta i Agnieszki Amaro

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.