Kadr z filmu Creed. Narodziny Legendy 3
Fot. Forum Film Poland
ZE ŚWIATA FILMU

Najmocniejsze filmy o boksie – 7 najlepszych produkcji, których fabuła rozgrywa się na ringu

Jaka jest cena sukcesu w jednej z najbardziej brutalnych dyscyplin sportowych?

Anna Galuhn 13 czerwca 2023 12:25
Kadr z filmu Creed. Narodziny Legendy 3
Fot. Forum Film Poland

Filmy o boksie często skupiają się na charakterystyce głównego bohatera. Głęboki zarys psychologiczny pozwala zrozumieć motywację do uprawiania agresywnego sportu. Najbardziej znanym bohaterem filmowym jest Rocky Balboa – fikcyjna postać w mistrzowskiej kreacji Sylvestra Stallone'a. W poniższym zestawieniu znalazły się aż dwa tytuły z tej popularnej serii. Wysokie miejsce zajmuje opowieść o kobiecie – bokserce, która z odwagą i determinacją przygotowuje się do zawodów. Ranking obejmuje również kilka świetnych biografii. W każdej widzimy zupełnie inne oblicze sportowej kariery.

Spis treści:

Miejsce 7: Creed. Narodziny legendy (2015) – wielki powrót Sylvestra Stallone'a w roli trenera

Seria filmów „Rocky” obejmuje osiem kultowych tytułów z Sylvestrem Stallone w roli głównej. „Creed. Narodziny legendy” jest siódmym z kolei. W tej części poznajemy Adonisa (Michael B. Jordan), syna Apollo Creeda – największego przeciwnika legendarnego boksera. Chociaż jego ojciec zginął podczas pojedynku (w czwartej części), chłopak również marzy o karierze na ringu. Walka to jego życie i nie zamierza z niej rezygnować tylko ze strachu przed porażką. Wbrew prośbom bliskich zwraca się o pomoc w treningach do zawodowego mistrza, a jednocześnie starego rywala i wielkiego przyjaciela ojca, Rocky'ego Balboa.

Film w reżyserii Ryana Cooglera jest prawdziwą perełką dla fanów serii. Na brawa zasługuje fenomenalna rola Sylvestra Stallone'a, za którą otrzymał nagrodę Złoty Glob i Critics' Choice w 2016 r.

W 2018 r. powstała kontynuacja – „Creed 2”. Tym razem Adonis staje na ringu przeciwko Victorowi, który jest synem Ivana Drago. Ma to dla niego szczególne znaczenie – to podczas walki z Drago zginął jego ojciec. 

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 6: Do utraty sił (2015) – film o bokserze, który w jeden dzień stracił wszystko

Głównym bohaterem filmu jest Billy Hope (Jake Gyllenhaal), który w szczytowym momencie kariery bokserskiej postanawia z niej zrezygnować. Podczas walki o tytuł mistrza wagi lekkiej doznaje kontuzji oka. Nie bez znaczenia jest to, że ma kilkuletnią córkę (Oona Laurence) i piękną żonę, Maureen (Rachel McAdams). Za jej namową podejmuje decyzję o tym, żeby już więcej nie ryzykować swojego zdrowia i życia. 

Jednak chwila słabości sprawia, że Hope traci żonę, a także prawa do opieki nad dzieckiem. Ma rok na udowodnienie, że pomimo wykonywania agresywnego zawodu, potrafi być dobrym ojcem. Wraca do treningów pod okiem emerytowanego sportowca, Ticka Willsa (Forest Whitaker). 

Film „Do utraty sił” jest opowieścią o hartowaniu ducha i definiowaniu priorytetów. Przypomina o tym, jak ważne są osobiste decyzje i jak trudno jest być odpowiedzialnym za te niewłaściwe. Reżyser: Antoine Fuqua.  

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Miejsce 5: Fighter (2010) – prawdziwa historia pewnego boksera

„Fighter” to oparta na faktach historia amerykańskiego sportowca, Micky'ego Warda (Mark Wahlberg). W wieku 26 lat chłopak postanawia zakończyć dobrze prosperującą karierę. Powodem do podjęcia decyzji są problemy osobiste – powracające kontuzje, konflikt z byłą żoną i wyrok więzienia dla jego brata, Dicky'ego (Christian Bale). To ostatnie jest dla niego szczególnie ważne. Jego brat także trenował i być może odniósłby sukces w boksie, gdyby nie popadł w uzależnienie od narkotyków. 

Micky podejmuje pracę w służbach porządkowych, aby utrzymać siebie, despotyczną matkę i liczne rodzeństwo. W tym czasie poznaje barmankę, Charlene (Amy Adams). Dzięki niej odzyskuje wiarę w siebie i swój talent. Kiedy po dwóch latach odsiadki Dicky wychodzi z więzienia, Micky postanawia wrócić na ring, by stanąć do walki o najważniejszy tytuł

Za reżyserię filmu „Fighter” odpowiada David O. Russel, autor „American Hustle” i „Złota pustyni”. Rewelacyjne role Christiana Bale'a i Melissy Leo (matka Micky'ego) zostały nagrodzone Oscarem i Złotym Globem w 2011 r.    

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Zobacz także: Najbardziej poruszające filmy na faktach w historii kina

Miejsce 4: Rocky (1976) – legenda kina bokserskiego

Rocky (Sylvester Stallone) to fikcyjny bohater, który posiada rozbudowaną historię. Możemy ją śledzić w ośmiu częściach serii (ostatnia powstała w 2018 r.). Zgodnie ze sloganem filmu: „His whole life was a milion-to-one shot" („Zawsze miał jedną szansę na milion") jest to opowieść od zera do bohatera. Balboa rozpoczyna karierę pięściarską w podziemiu, pracując dla gangstera, Tony'ego Gazzo. Do oficjalnego świata sportów walki trafia za sprawą przypadku. Kiedy przeciwnik mistrza wagi ciężkiej, Apollo Creeda, rezygnuje z pojedynku z powodu kontuzji dłoni, Rocky otrzymuje swoją szansę.

Pomimo morderczych przygotowań pod okiem Goldmilla (Burgess Meredith), Balboa przegrywa walkę z Creedem. Jednak jego talent zostaje zauważony przez publiczność, która widzi w nim nową gwiazdą boksu. 

Rocky" w reżyserii Johna G. Avildsena otworzył drogę do kariery aktorskiej Sylvestra Stallone'a. Był on autorem scenariusza i zgodził się na sprzedanie praw do ekranizacji pod warunkiem, że zagra główną rolę w filmie. Tytuł zdobył trzy Oscary w 1977 r., a następnie odniósł spektakularny sukces na całym świecie. 

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Miejsce 3: Za wszelką cenę (2004) – film o bokserce, która zrobi wszystko, aby osiągnąć sukces

Tym razem przyglądamy się karierze trzydziestoletniej Maggie (Hilary Swank), która zamierza stanąć do prawdziwych zawodów bokserskich. Chce ćwiczyć pod okiem najlepszych, dlatego zwraca się z prośbą o pomoc do antypatycznego trenera,  Frankiego Dunna (Clint Eastwood). Ten początkowo odmawia pod pretekstem, że nie trenuje dziewczyn. Jednak ulega namowom swojego jedynego przyjaciela i byłego boksera, Scrapa (Morgan Freeman). Z czasem dostrzega w Maggie ogromny potencjał.

Film „Za wszelką cenę" w reżyserii Clinta Eastwooda zawiera mocny przekaz o odwadze, wytrwałości i sile walki. Fabuła i realizacja zyskały uznanie krytyków, czego zwieńczeniem są cztery złote statuetki na rozdaniu Oscarów w 2005 r. Tytuł zgarnął nagrody w następujących kategoriach: najlepszy film, aktorka pierwszoplanowa (Hilary Swank), aktor drugoplanowy (Morgan Freeman) oraz za reżyserię.

Ten doskonały dramat sportowy został opisany również w rankingu filmów motywacyjnych.   

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Miejsce 2: Wściekły Byk (1980) – filmowa biografia Jake'a La Motty

Dwa pierwsze miejsca na podium zajmuje klasyka kina sportowego. Miejsce drugie należy do filmu „Wściekły Byk" w reżyserii Martina Scorsese. To monochromatyczny dramat ze spektakularną rolą Roberta De Niro. Grany przez niego Jake La Motta jest mistrzem świata wagi średniej. Tytuł zdobywa w 1949 r. w wieku 27 lat. Jednak kariera bokserska nie ma pozytywnego wpływu na jego psychikę. Popada w kłopoty z prawem, a jego agresywny charakter skutkuje przemocą wobec żony, Vickie (Cathy Moriarty).   

Fabuła filmu skupia się na okresie wielkiego kryzysu w karierze Jake'a. Scenariusz powstał na podstawie autobiografii pięściarza z 1970 r. pt. „Wściekły Byk: Moja opowieść".

W 2016 r. ukazał się kolejny film biograficzny pt. „The Bronx Bull" w reżyserii Martina Guigui. Rolę główną odegrał William Forsythe. Jednak to film Martina Scorsese z 1980 r. zdobył uznanie krytyków i widzów na całym świecie. Przeszedł do historii kina jako jeden z najlepszych dramatów sportowych w historii kina. W 1981 r. otrzymał dwa Oscary – dla głównego aktora, Roberta De Niro i za najlepszy montaż. 

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Miejsce 1: Między linami ringu (1956) – film biograficzny o legendzie boksu, Rockym Graziano

Najwyższą notę w rankingu zdobywa film biograficzny w reżyserii Roberta Wise'a, który opowiada historię Rocky'ego Graziano (Paul Newman). Legenda światowego boksu już od młodych lat ma kłopoty z prawem. Za kradzieże i bójki trafia do więzienia na 6 lat, a po wyjściu ucieka z wojska. Podczas kolejnej odsiadki zaczyna walczyć na ringu, co z czasem przynosi mu spektakularny sukces.

W 1939 r. w więzieniu w Coxsackie Graziano poznaje swojego przyjaciela Jake'a La Mottę. W kinowym obrazie możemy śledzić wczesną karierę sportowca i jego życie prywatne. Dzięki sukcesom bokserskim jego życie stabilizuje się. Poznaje Normę (Pier Angeli) i bierze z nią ślub. Jednak mroczna przeszłość ciągle do niego wraca. Szantaż dawnego kolegi z więzienia sprawia, że rezygnuje z jednej walki i traci licencję. Pomimo tego powraca do gry, aby odebrać tytuł mistrza wagi średniej

Czarno–biały obraz „Między linami ringu" jest ekranizacją pamiętników pięściarza. Film otrzymał dwa Oscary w 1957 r. – za najlepszą scenografię i zdjęcia w wykonaniu Josepha Ruttenberga. 

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Pozostałe najlepsze filmy bokserskie poza TOP 7

Boks jest sportem, na temat którego powstało najwięcej filmów fabularnych i dokumentalnych. W naszym TOP 7 znalazła się sama śmietanka, jednak warto wspomnieć także o innych świetnych produkcjach: 

  1. Pożegnanie z ringiem (1962) – dramat sportowy, w którym bokser u schyłku kariery, Mountain Rivera (Anthony Quinn) pada ofiarą chciwego trenera. Reżyseria: Ralph Nelson,
  2. Ciężkie czasy (1975) – film o ulicznych walkach bokserskich w reżyserii Waltera Hilla,
  3. Mistrz (1979) – film o byłym mistrzu świata w boksie, Billym (Jon Voight), którego największym fanem jest jego syn. Reżyseria: Franco Zeffirelli, 
  4. Kiedy byliśmy królami (1996) – historia słynnego bokserskiego pojedynku z lat. 70. XX wieku pomiędzy Muhammadem Ali a Georgem Foremanem. Reżyseria: Leon Gast, 
  5. Bokser (1997) – to opowieść o byłym żołnierzu IRA (Daniel Day–Lewis), który postanawia zmienić swoje życie. Zakłada klub bokserski dla katolików i protestantów. Reżyseria: Jim Sheridan, 
  6. Huragan (1999) – film biograficzny o pięściarzu Rubinie Carterze, który został niesłusznie skazany na dożywocie na morderstwo, którego nie popełnił. Reżyseria: Norman Jewison,
  7. Człowiek ringu (2005) – biografia Jima Braddocka z czasów Wielkiego Kryzysu, . Reżyseria: Ron Howard. W roli głównej: Russell Crowe,
  8. Mistrz (2020) – polski film o bokserze wagi koguciej, Tadeuszu Pietrzykowskim (Piotr Głowacki), który walczył także podczas pobytu w obozie koncentracyjnym. Reżyseria: Maciej Barczewski. Więcej – w zestawieniu filmu o Auschwitz. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.