Najlepsze filmy o porwaniach – TOP 10: historie, które trzymają w napięciu do ostatniej minuty
W tym rankingu stawką jest ludzkie życie
Filmy o porwaniach przedstawiają podobne zdarzenia z wielu różnych perspektyw. Są historie, w których główną rolę odgrywają osoby porwane. W innych – ciężar jest przeniesiony na porywaczy lub osoby prowadzące śledztwo. Mogą to być policjanci, prywatni detektywi, a także rodzice, podejmujący działania na własne ryzyko. Jeśli chodzi o ratowanie ludzkiego życia, nie ma mowy o marnowaniu czasu. Liczy się każda minuta, chociaż w niektórych przypadkach okazuje się, że porwania trwają latami.
Spis treści:
- Miejsce 10: Połączenie (2013) – jaka jest skuteczność telefonów alarmowych?
- Miejsce 9: Miasto zaginionych dzieci (1995) – baśniowa opowieść o porwaniach i samotności
- Miejsce 8: Uprowadzona (2008) – pogoń za porywaczami
- Miejsce 7: Fargo (1996) – kultowy film braci Coen
- Miejsce 6: Misery (1990) – thriller o nielegalnym przetrzymywaniu pewnego pisarza
- Miejsce 5: Oldboy (2003) – hipnotyzujący thriller o porwaniu i zemście
- Miejsce 4: Oszukana (2008) – poruszający dramat matki porwanego dziecka
- Miejsce 3: Doskonały świat (1993) – więź z porwanym dzieckiem
- Miejsce 2: Pokój (2015) – symulacja normalnego życia
- Miejsce 1: Labirynt (2013) – porywający pościg za porywaczem
- Pozostałe filmy o porwaniach, które warto obejrzeć
Miejsce 10: Połączenie (2013) – jaka jest skuteczność telefonów alarmowych?
Film opowiada o operatorce linii alarmowej 911. Jordan Turner (Halle Berry) dostaje telefon od nastolatki (Abigail Breslin), która jest uwięziona przez porywacza (Michael Eklund) w bagażniku samochodowym. Kobieta próbuje namierzyć sprawcę, a przy okazji stara się nie popełnić błędu sprzed kilku miesięcy. Wtedy, oddzwaniając do innej dziewczyny, naraziła ją na szybsze odnalezienie przez psychopatę. Jak będzie tym razem?
Amerykański thriller powstał w reżyserii Brada Andersona. Otrzymał dwie nominacje do Saturnów i Kryształowej Statuetki w ramach plebiscytu People's Choice w 2014 r.
Ocena na Filmwebie: 7,3.
Zobacz także
Miejsce 9: Miasto zaginionych dzieci (1995) – baśniowa opowieść o porwaniach i samotności
Na platformie pośrodku morza mieszka pewna mocno niestandardowa rodzina, stworzona przez szalonego naukowca (Dominique Pinon). Najstarszy syn, Krank (Daniel Emilfork), cierpi na brak snów i w związku z tym starzeje się szybciej niż inni. W końcu rodzina pozbywa się swego stwórcy, a Krank porywa dzieci z portu, aby kraść od nich sny.
Film „Miasto zaginionych dzieci” powstał w reżyserii Jean–Pierre'a Jeuneta, autora słynnej „Amelii”. Dramat rozgrywający się w tajemniczym świecie fantasy zdobył Cezara w 1996 r. za doskonałą scenografię.
Ocena na Filmwebie: 7,4.
Miejsce 8: Uprowadzona (2008) – pogoń za porywaczami
Kim (Maggie Grace) przeprowadza się do Paryża razem ze swoją przyjaciółką. Kiedy jej ojciec (Liam Neeson) dzwoni, aby zapytać, jak się urządziły, okazuje się, że w mieszkaniu jest ktoś obcy. Dziewczyny zostają porwane przez handlarzy żywym towarem. Ślad urywa się na rozmowie telefonicznej. Zdesperowany ojciec, Bryan Mills, jako były agent służb specjalnych sięga po swoje najbardziej skuteczne metody.
Autorem scenariusza do „Uprowadzonej” jest Luc Besson, znany z wielu kultowych produkcji, takich jak: „Leon zawodowiec”, „Piąty element” czy „Wielki błękit”. Film był nominowany do Saturnów jako najlepszy film zagraniczny w 2010 r. i do nagrody Teen Choice – jako ulubiony film akcji. Za reżyserię odpowiedzialny jest Pierre Morel.
Ten tytuł zajmuje również 2. miejsce w naszym rankingu filmów o handlu ludźmi.
Ocena na Filmwebie: 7,6.
Miejsce 7: Fargo (1996) – kultowy film braci Coen
Film opowiada o tragicznych następstwach pewnego ukartowanego porwania. Jerry (William H. Macy) postanawia wyłudzić pieniądze od swojego teścia. Wynajmuje dwóch psychopatycznych przestępców (Steve Buscemi i Peter Stormare), aby porwali jego żonę.
Sytuacja się komplikuje, kiedy porywacze zostają zatrzymani przez samotnego policjanta na służbie, a jeden z nich go zabija. W pościg za przestępcami rusza Margie (frances McDormand) – policjantka w zaawansowanej ciąży.
Akcja „Fargo” rozgrywa się na terenie zasypanego śniegiem stanu Minnesota, z którego pochodzą autorzy dzieła – Ethan i Joel Coen. Film otrzymał dwa Oscary – za najlepszy scenariusz i genialną rolę odegraną przez Frances McDormand. Nawiązania do obrazu stworzonego przez braci Coen można znaleźć w wielu późniejszych produkcjach, m.in. w filmie „Dom zły” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.
Ocena na Filmwebie: 7,6.
Miejsce 6: Misery (1990) – thriller o nielegalnym przetrzymywaniu pewnego pisarza
„Misery” to trzymający w napięciu thriller na podstawie powieści Stephena Kinga. Głównym bohaterem jest Paul Sheldon (James Caan), pisarz bestsellerowych książek dla kobiet. Podczas podróży do Nowego Jorku, wpada w poślizg. Jego samochód ląduje w śnieżycy. Z wypadku ratuje go zagorzała i, jak się później okazuje, psychopatyczna fanka, Annie Wilkes (Kathy Bates).
Kobieta otacza pisarza wyjątkową troską i szczerze zależy jej na tym, aby powrócił do zdrowia. Do czasu, kiedy okazuje się, że ulubiona bohaterka Annie w jednej z jego książek umiera. Wtedy kobieta postanawia zmusić pisarza do tego, aby zmienił bieg napisanych przez siebie zdarzeń.
Kathy Bates za rolę psychopatycznej fanki została nagrodzona Oscarem w 1991 r. Film powstał w reżyserii Roba Reinera.
Ocena na Filmwebie: 7,6.
Miejsce 5: Oldboy (2003) – hipnotyzujący thriller o porwaniu i zemście
„Oldboy” to koreański thriller, nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes w 2004 r. Opowiada o zwykłym człowieku, który zostaje porwany i uwięziony w pokoju hotelowym. W izolacji spędza 15 lat. W tym czasie jego życie zamienia się w koszmar.
Z telewizora w pokoju dowiaduje się o morderstwie żony i porwaniu córki – według oficjalnych informacji to on jest głównym podejrzanym za popełnienie tych zbrodni. Po 15 latach zostaje wypuszczony na wolność.
Oryginalny „Oldboy” powstał w reżyserii Parka Chan-wooka na podstawie japońskiej mangi. W 2013 r. ukazał się amerykański remake – „Oldboy. Zemsta jest cierpliwa” w reżyserii Spike'a Lee. W amerykańskiej wersji wystąpili: Josh Brolin, Elizabeth Olsen i Sharlto Copley.
Ocena na Filmwebie: 7,7.
Miejsce 4: Oszukana (2008) – poruszający dramat matki porwanego dziecka
„Oszukana” w reżyserii Clinta Eastwooda to film na faktach. Christine Collins (Angelina Jolie) jest samotną matką. Kiedy wychodzi do pracy, aby zastąpić koleżankę, ktoś porywa jej syna. Kobieta zgłasza zaginięcie, ale policja zwleka z rozpoczęciem śledztwa.
Po kilku miesiącach policja informuje matkę i media o tym, że chłopiec został odnaleziony. Kobieta nie rozpoznaje w nim jednak swojego syna. A kiedy próbuje dowiedzieć się prawdy, zostaje siłą zamknięta w szpitalu psychiatrycznym.
Angelina Jolie za główną rolę w tym filmie otrzymała nagrodę na festiwalach: Satelity w 2008 i Saturny w 2009 r.
Ocena na Filmwebie: 7,8.
Miejsce 3: Doskonały świat (1993) – więź z porwanym dzieckiem
Robert Haynes (Kevin Costner) i Terry Pugh (Keith Szarabajka) uciekają z więzienia. Po drodze porywają kilkuletniego chłopca, Phillipa. Pomiędzy dzieckiem a jednym z porywaczy nawiązuje się przyjaźń. Więź jest do tego stopnia silna, że w momencie, gdy Pugh chce zrobić Phillipowi krzywdę, Haynes staje w obronie chłopca i zabija swojego wspólnika.
W pościg za porywaczem ruszają policjanci – Red Garnett (Clint Eastwood) i Sally Gerber (Laura Dern).
„Doskonały świat” to klasyczne kino akcji i kolejny film w rankingu w reżyserii Clinta Eastwooda.
Ocena na Filmwebie: 7,8.
Miejsce 2: Pokój (2015) – symulacja normalnego życia
„Pokój” w reżyserii Lenny'ego Abrahamsona to przejmujący dramat o matce i dziecku, przetrzymywanych w zamknięciu przez 5 lat. Joy (Brie Larson) została porwana przez mężczyznę, którego nazywa Starym Nickiem (Sean Bridgers). Była wielokrotnie przez niego gwałcona, a w rezultacie jednego z gwałtów zaszła w ciążę. Pomimo zamknięcia, izolacji i pogłębiającej się depresji, kobieta stara się stworzyć dla chłopca namiastkę normalnego domu.
Film powstał na motywach powieści Emmy Donoghue. Odtwórczyni głównej roli, Brie Larson, została nagrodzona trzema ważnymi nagrodami filmowymi w 2016 r. – Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA.
Ocena na Filmwebie: 7,8.
Miejsce 1: Labirynt (2013) – porywający pościg za porywaczem
„Labirynt” opowiada o porwaniu dwóch kilkuletnich dziewczynek. Śledztwo prowadzi detektyw Loki (Jake Gyllenhaal). Mężczyzna obiecuje rodzicom, że zrobi wszystko, aby odnaleźć ich córkę i jej koleżankę. Jednak czas mija, a policja jest bezradna. Początkowy trop okazuje się nietrafiony. Zrozpaczony Keller Dover (Hugh Jackman), ojciec sześcioletniej Anny, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.
Amerykański thriller w reżyserii Denisa Villeneuve został nagrodzony Saturnem w 2014 za najlepszą charakteryzację.
Ocena na Filmwebie: 7,9.
Pozostałe filmy o porwaniach, które warto obejrzeć
Porwania są częstym motywem wielu świetnych thrillerów i filmów akcji. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze TOP 10 nie wyczerpuje tematu. Dlatego zamieszczamy listę uzupełniającą:
- Zaginiona bez śladu (1993) – historia prywatnego śledztwa chłopaka, który przez wiele lat nie może pogodzić się z zaginięciem swojej dziewczyny. Reżyseria: George Sluizer,
- Nikomu ani słowa (2001) – historia porwania córki pewnego psychiatry (Michael Douglas), w której okupem mają być informację od jego pacjentki (Brittany Murphy). Reżyseria: Gary Fleder,
- Alpha dog (2006) – film o porwaniu chłopaka przez handlarzy narkotyków. Reżyseria: Nick Cassavetes,
- Uprowadzona Alice Creed (2009) – opowieść o walce porwanej dziewczyny (Gemma Arterton) z oprawcami. Reżyseria: J. Blakeson
- Wszyscy wiedzą (2018) – podczas przyjęcia weselnego ginie nastoletnia córka Laury (Penélope Cruz). Reżyseria: Asghar Farhadi.