Kadr z filmu Nie wierzcie bliźniaczkom 1
Fot. Materiały prasowe/The Walt Disney Company Polska
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o bliźniaczkach – TOP 10

Komedie o uroczych bliźniaczkach czy mroczne filmy w klimacie noir?

Anna Galuhn 14 września 2023 12:22
Kadr z filmu Nie wierzcie bliźniaczkom 1
Fot. Materiały prasowe/The Walt Disney Company Polska

Filmy o bliźniaczkach charakteryzuje znamienny dualizm. Z jednej strony mamy lekkie kino familijne bazujące na motywie znanym z „Komedii omyłek” Shekespeare'a. Z drugiej strony pojawiają się mroczne dramaty, thrillery, a nawet horrory. Historie o rozdzielonych siostrach, tajemniczych samobójstwach, morderstwach czy toksycznej więzi. Trzeba przyznać, że filmowy świat bliźniaczek potrafi zaskoczyć. Jak wygląda w 10. najlepszych produkcjach?

Spis treści:

Miejsce 10: Mary-Kate i Ashley. Nowy Jork, nowa miłość (2004) – film z bliźniaczkami Olsen

„Nowy Jork, nowa miłość” to jeden z wielu filmów w ramach telewizyjnej serii z bliźniaczkami Olsen. Siedemnastolatki, pomimo tego, że są praktycznie nie do odróżnienia, totalnie różnią się pod względem osobowości i charakteru. Jane (Ashley Olsen) wchodzi w rolę matki, której dziewczynki nie mają, a to z kolei bardzo irytuje jej siostrę, Roxy (Mary-Kate Olsen). 

Jane wyrusza w podróż do Nowego Jorku, aby dostać stypendium, dzięki któremu będzie mogła rozpocząć naukę na Oksfordzie. Roxy zabiera się razem z nią, ale z zupełnie innego powodu – myśli o tym, aby spotkać się na żywo ze swoim ulubionym zespołem rockowym Simple Plan.

„Nowy Jork, nowa miłość” w reżyserii Denni Gordon i Conrada E. Palmisano był ostatnim filmem, w którym siostry Mary-Kate i Ashley zagrały razem. 

Ocena na Filmwebie: 6,1

Miejsce 9: Duży interes (1988) – klasyczna komedia omyłek

Akcja filmu rozpoczyna się w szpitalu. Na świat przychodzą dwie pary bliźniąt. Pielęgniarka nieprawidłowo kładzie noworodki do łóżeczek, co staje się początkiem wielu zabawnych sytuacji w przyszłości. Dwie dziewczynki wychowują się w zamożnej rodzinie, a druga para – w biednej.

Prawie 40 lat później dorosłe kobiety spotykają się w Nowym Jorku w związku z zamknięciem fabryki Jupiter Hollow.

„Duży interes” to film, który w bezpośredni sposób odwołuje się do „Komedii omyłek” W. Shakespeare'a. Reżyseria: Jim Abrahams.

Ocena na Filmwebie: 6,3.

Miejsce 8: Oczy Julii (2010) – hiszpański thriller na miarę „Milczenia owiec”

Julia (Belén Rueda) wyrusza z mężem do rodzinnego Bellevue, aby odwiedzić swoją siostrę bliźniaczkę. Ze względu na postępującą chorobę Sara jest już całkowicie niewidoma. Na miejscu Julia odnajduje w piwnicy powieszoną siostrę. Policja orzeka o samobójstwie, ale kobieta nie wierzy, aby Sara była do tego zdolna. Rozpoczyna własne śledztwo w tej sprawie. W toku postępowania zaczyna tracić wzrok.

W thrillerze Guillema Moralesa zobaczymy nie tylko Belén Ruedę, znaną z takich produkcji jak „Sierociniec” czy „W stronę morza”, ale także Lluísa Homara (w roli jej męża). Aktor zasłynął z doskonałej roli w filmie „Przerwane objęcia” Pedro Almodovara.

Ocena na FIlmwebie: 6,4.

Miejsce 7: Czy to ty, czy to ja (1995) – popularna komedia z siostrami Olsen

„Czy to ty, czy to ja” to najbardziej znany film pełnometrażowy z udziałem uroczych bohaterek serialu „Pełna chata”. Amanda (Mary-Kate Olsen) i Alyssa (Ashley Olsen) nie mają pojęcia o swoim istnieniu do czasu, kiedy przypadkiem wpadają na siebie w lesie. Jedna z dziewczynek wychowywana jest w bogatym domu, druga w sierocińcu. Postanawiają zamienić się rolami. 

Alyssa, zamiast nudzić się na przyjęciu, spędza czas na obozie razem z innym dziećmi i opiekunką Dianą (Kirstie Alley). Tymczasem Amanda kompromituje nową partnerkę ojca Alyssy, Clarice (Jane Sibbet). Kobieta prosi dziewczynkę, aby zagrała na fortepianie, aby pochwalić się jej umiejętnościami przed gośćmi. Amanda nie uczęszczała na prywatne lekcje muzyki tak, jak Alyssa, więc nie potrafi grać. 

Dziewczynki spotykają się następnego dnia, aby ustalić dalszy plan działania. Zgodnie podejmują decyzję o tym, aby zeswatać ojca Alyssy (Roger Calllaway) z Dianą.

Bliźniaczki za rolę w komedii Andy'ego Tennanta otrzymały nagrodę Kids Choice w 1996 r.

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Zobacz także: Filmy lat 90. – najlepsze tytuły z różnych gatunków

Miejsce 6: Nie wierzcie bliźniaczkom (1998) – komedia romantyczna z motywem rozdzielonych bliźniaczek

Rodzice Annie i Hallie rozwiedli się zaraz po narodzinach bliźniaczek. Każde z nich wzięło jedną córkę i wspólnie postanowili, że dziewczynki nie dowiedzą się o sobie nawzajem. Annie zamieszkała z mamą (Natasha Richardson) w Londynie, a Hallie z tatą (Dennis Quaid) w Kalifornii. Dziewczynki przez przypadek spotykają się na tym samym obozie letnim. Tam odkrywają, że są siostrami. Postanawiają na nowo połączyć rodziców i w tym celu zamieniają się rolami.

Sytuacja komplikuje się w chwili, kiedy okazuje się, że ojciec bliźniaczek, Nick, zaczyna spotykać się z Meredith Blake (Elaine Hendrix). Annie, która w wyniku zamiany mieszka teraz z ojcem, dzwoni do siostry z niepokojącą informacją. Do spisku przystępuje dziadek bliźniaczek. A kiedy o zamianie dowiaduje się ich matka Elizabeth, wspólnie postanawiają udać się do Kalifornii.

Komedia rodzinna „Nie wierzcie bliźniaczkom” w reżyserii Nancy Meyers powstała jako remake filmu „Rodzice, miejcie się na baczności” z 1961 r. Pierwowzorem była powieść niemieckiego pisarza Ericha Kästnera pt. „Mania czy Ania”. W rolę bliźniaczek wcieliła się Lindsay Lohan.

Ocena na Filmwebie: 6,5.

Miejsce 5: Siostry (1972) – horror w stylu Hitchcocka

„Siostry” w reżyserii Briana De Palmy to klasyczny horror w stylu Hitchcocka. Danielle Brenton (Margot Kidder) jest młodą modelką. Po występie w teleturnieju idzie na obiad z Phillipem Woode'em (Lisle Wilson), po czym zaprasza go do siebie na noc.

Rano mężczyzna jest świadkiem kłótni Danielle z siostrą bliźniaczką. Wychodzi po tort, aby poprawić dziewczynom nastrój. Kiedy wraca, dochodzi do makabrycznej sytuacji.

Świadkiem zdarzenia jest ich sąsiadka i miejscowa reporterka, Grace Colier (Jennifer Salt). Z pomocą prywatnego detektywa próbuję rozwiązać zagadkę zbrodni.

Ocena na Filmwebie: 6,6.

Miejsce 4: Twinsters (2015) – film dokumentalny o odnalezionych siostrach

Autorką dokumentu jest francuska studentka mody, Samantha Futerman. Dziewczyna za pomocą Internetu nawiązuje kontakt z identyczną dziewczyną, mieszkającą w Korei Południowej. Okazuje się, że Anais Bordier jest jej siostrą bliźniaczką, o której istnieniu nie miała pojęcia. 

Dziewczyny podczas jednego ze spotkań online pobierają próbki DNA. Ich badaniem zajmuje się doktor Nancy Segal. Stwierdza, że bez wątpienia Sam i Anais są bliźniaczkami jednojajowymi. Dziewczyny spotykają się w Londynie w towarzystwie przyjaciół, a następnie wyjeżdżają na Międzynarodową Konferencję Koreańskich Stowarzyszeń Adopcyjnych z zamiarem odnalezienia biologicznej matki.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Miejsce 3: Silent Twins (2022) – film na faktach o milczących bliźniaczkach

Fabuła „Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej opiera się na prawdziwej historii June i Jennifer  Gibbons (Letitia Wright i Tamara Lawrance), słynnych czarnoskórych bliźniaczek z Walii. Siostry, będąc małymi dziewczynkami, zawierają pakt o tym, aby zamilknąć dla świata. Porozumiewają się tylko ze sobą, co w rezultacie prowadzi do całkowitej izolacji społecznej. Ich nierozerwalna więź okazuje się destrukcyjna nie tylko dla innych, ale także dla nich.

Film jest debiutem polskiej reżyserki w produkcji anglojęzycznej, co – jak przyznaje sama Agnieszka Smoczyńska – było dla niej dużym wyzwaniem. „Silent Twins” zachwyca przeszywającą grą aktorską i doskonałym połączeniem opowieści z muzyką. O sukcesie filmu świadczą cztery nagrody na Festiwalu Złote Lwy w 2022 roku. Scenariusz powstał w oparciu o reportaż Marjorie Wallace.

Tytuł został uwzględniony także w zestawieniu 10. najlepszych filmów na faktach.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Miejsce 2: Mroczne zwierciadło (1946) – film o bliźniaczkach w mrocznym stylu noir

„Mroczne zwierciadło” to amerykański film noir o bliźniaczkach Ruth i Terry (Olivia de Havilland). Kiedy jedna z sióstr zostaje posądzona o zabójstwo, do akcji wkracza detektyw Stevenson (Thomas Mitchell). Prowadzi śledztwo, w wyniku którego okazuje się, że jedna z bliźniaczek jest chora psychicznie. Z kolei w drugiej się zakochuje.

Film powstał w reżyserii Roberta Siodmaka, znanego twórcy kryminałów z połowy XX wieku. Jego najgłośniejsze tytuły to „Kręte schody”, „Zabójcy” czy „Karmazynowy pirat”. O ostatnim z tytułów pisaliśmy w zestawieniu najlepszych filmów o piratach.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 1: Bliźniaczki (2002) – poruszający dramat wojenny o siostrach bliźniaczkach

Fabuła rozpoczyna się w 1925 r. Bliźniaczki zostają rozdzielone przez krewnych w wieku 6 lat, po śmierci rodziców. Anne zostaje w Niemczech u surowego wujostwa, gdzie jest katowana przez despotyczną ciotkę Marthę i jej męża Heinricha.

Chora na gruźlicę Lotta wyjeżdża do dalszej rodziny do Holandii. Tam rozwija się muzycznie pod okiem troskliwych przybranych rodziców i wiedzie szczęśliwe życie. Pisze listy do Anny, jednak po latach dowiaduje się o tym, że nigdy nie zostały one wysłane. 

Niechętne sobie rodziny dokładają wszelkich starań, aby dziewczynki nie miały ze sobą kontaktu. Anne i Lotte (Nadja Uhl i Thekla Reuten) spotykają się dopiero na dzień przed wybuchem II wojny światowej

Film „Bliźniaczki” w reżyserii Bena Sombogaarta został nagrodzony Srebrną Żabą na festiwalu EnergaCamerimage w 2003 r. w kategorii: najlepszy operator (Piotr Kukla).

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Zobacz także: Najciekawsze filmy o II wojnie światowej – TOP 9 po 2000 roku

Pozostałe filmy o bliźniaczkach – uzupełnienie TOP 10

Dla osób, które lubią filmy o bliźniaczkach, przygotowaliśmy listę uzupełniającą z podobnymi produkcjami:

  1. Mary-Kate i Ashley. Bliźniaczki na boisku (1999) – trzynastoletnie bliźniaczki Sam i Emma biorą udział w mistrzostwach dziewczęcej piłki nożnej. Reżyseria: David Steinberg, 
  2. Mary-Kate i Ashley. Nikomu ani słowa (2000) – czternastoletnie bliźniaczki pomagają w rozwiązaniu zagadki kryminalnej w Australii. Reżyseria: Craig Shapiro,
  3. Mary-Kate i Ashley. Wakacje w słońcu (2001) – nastolatki tym razem spędzają pełne przygód wakacje na Hawajach. Reżyseria: Steve Purcell,
  4. Zostać koszykarką (2002) – film biograficzny o zawodniczkach kobiecej ligi koszykówki, Heidi i Heather Burge. Reżyseria: Duwayne Dunham,
  5. Ślicznotka (2013) – francuski film o dwóch identycznych siostrach. Jedna jest nieśmiała i mieszka z ojcem, druga robi karierę w mieście. Pewnego dnia Laurel postanawia przyjąć tożsamość odważniejszej Audrey. Reżyseria: Jenée LaMarque. W podwójnej roli: Zoe Kazan,
  6. Bliźniaczki (2022) – węgierski melodramat o bliźniaczkach jednojajowych, które prowadzą zupełnie odmienne życie. Reżyseria: Fanni Szilágyi.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.