Paweł Pawlikowski
Fot. East News
kultura

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego powalczy o Złotą Palmę podczas festiwalu w Cannes!

Polskie kino naprawdę długo czekało na ten moment!

Sabina Zięba 12 kwietnia 2018 16:45
Paweł Pawlikowski
Fot. East News

Paweł Pawlikowski nie osiadł na laurach po zdobyciu w 2015 roku Oscara za „Idę” i zaskakuje kolejnym sukcesem! Jego najnowsze dzieło pt. „Zimna wojna” powalczy o Złotą Palmę podczas 71. festiwalu filmowego w Cannes. To pierwszy od 16 lat polski film, który znalazł się w Konkursie Głównym najważniejszej imprezy filmowej świata. Co wiadomo o tej produkcji?

O czym opowiada „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego?

Wydarzenia w „Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i budzącej się do życia Europie. W trakcie seansu poznajemy historię wielkiej i trudnej miłości Zuli i Wiktora, pary, która zakochuje się w sobie w zespole ludowym pieśni i tańca Mazurek. Nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W główne role wcielą się Joanna Kulig i Tomasz Kot, a na ekranie partnerować im będą m. in. Agata Kulesza i Borys Szyc. Poza tym wiadomo, że to muzyka ma się wysuwać na pierwszy plan filmu. Producentka Ewa Puczyńska wyjaśniła: „Tam nie ma żadnych numerów śpiewanych. Aktorzy nie rozmawiają ze sobą poprzez piosenki. Natomiast jest w tym filmie tak, jak i było w „Idzie”, bardzo dużo muzyki. Jest to polska muzyka ludowa w różnych aranżacjach, w różnych wykonaniach”.

„Zimna wojna” w Konkursie Głównym festiwalu filmowego w Cannes

W czwartek 12 kwietnia przed południem dyrektor festiwalu, Thierry Frémaux, ogłosił na konferencji prasowej listę 18 tytułów, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego festiwalu filmowego w Cannes. Spośród 1,9 tys. zgłoszonych filmów, wybrano również obraz Pawła Pawlikowskiego. „Zimna wojna” może być trzecim filmem polskiego reżysera, który sięgnie po Złotą Palmę. Dotychczas główną nagrodę imprezy zdobył jedynie w 1981 roku Andrzej Wajda (za „Człowieka z żelaza”) oraz w 2002 roku Roman Polański (za polsko-francuską produkcję „Pianista”). 

Co ciekawe, obecnie Pawlikowski pracuje już nad kolejnym filmem - inspirowanym biograficzną powieścią „Limonow” francuskiego pisarza Emmanuela Carrere’a. Nowa produkcja będzie opowiadała o Eduardzie Limonowie, rosyjskim pisarzu, poecie i przywódcy narodowych bolszewików.  

Nowy film Pawła Pawlikowskiego Zimna Wojna z Agatą Kuleszą i Joanną Kulig
Fot. ŁUKASZ BĄK

Nowy film Pawła Pawlikowskiego Zimna Wojna z Agatą Kuleszą i Joanną Kulig
Fot. ŁUKASZ BĄK

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.