Cannes 2023 festiwal, lista filmów
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images
ZE ŚWIATA FILMU

Festiwal Filmowy w Cannes 2024 za nami! Oto wyniki. Sprawdź, kto zdobył Złotą Palmę

Wszystko stało się jasne

Konrad Szczęsny 26 maja 2024 00:33
Cannes 2023 festiwal, lista filmów
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Za nami gala finałowa 77. Festiwalu Filmowego w Cannes. Do słynnej miejscowości nad Lazurowym Wybrzeżem przybyły uwielbiane gwiazdy z całego świata. Przez 11 dni prezentowano kolejne obrazy, ale w końcu wszystko stało się jasne. Oto laureaci widowiska!

Festiwal w Cannes 2024 za nami. Członkowie jury, Złota Palma i skandale w tle

To nie tylko wydarzenie filmowe, lecz prawdziwa medialna uczta. Co roku festiwal w Cannes, którego główna nagroda – Złota Palma – nazywana jest odpowiednikiem literackiej Nagrody Nobla, przyciąga nad Lazurowe Wybrzeże największe gwiazdy, znawców mody oraz przedstawicieli mediów z całego świata. To prawdziwa uczta dla oka pod wieloma względami i okazja, by śledzić najnowsze trendy w kinematografii.

Nie inaczej było w 2024 roku. Do Konkursu Głównego zakwalifikowano 22 filmy – o jeden więcej niż przed rokiem. Przewodniczącą jury była intrygująca Greta Gerwig (wyreżyserowała takie obrazy, jak „Lady Bird” czy „Barbie”). Pozostali członkowie gremium to: hiszpański twórca filmowy J.A. Bayona, pochodząca z Turcji aktorka i scenarzystka Ebru Ceylan, objawienie włoskiej kinematografii, aktor i producent Pierfrancesco Favino, Lily Gladstone, reprezentująca społeczność rdzennych mieszkańców USA, uznawany za legendę, pochodzący z Japonii Hirokazu Koreeda, libańska filmowczyni Nadine Labaki oraz dwójka aktorów, pochodzących z kraju-gospodarza, czyli Francji: Eva Green i Omar Sy.

77 Festiwal Filmowy w Cannes, gala zamknięcia, 25.05.2024 rok, Greta Gerwig, przewodnicząca jury
Fot. SAMEER AL-DOUMY/AFP/East News

77 Festiwal Filmowy w Cannes, gala zamknięcia, 25.05.2024 rok, Greta Gerwig, przewodnicząca jury

Kto sięgnął po tę najważniejszą nagrodę? Złota Palma powędrowała do obrazu „Anora”, za którego reżyserię odpowiada Sean Baker. To pochodzący z USA twórca, który uważany jest za postać ważną dla współczesnej kinematografii. Cechuje go niezależność, odwaga i nowatorstwo. Jest filmowcem, który nie lubi chodzić na kompromisy i jak ognia unika schematów. Inspiruje go to, co niewygodne, ale jednocześnie istotne dla ludzkiej egzystencji. O czym opowiada nagrodzony obraz? Według słów samego reżysera to „nowe spojrzenie na historię Kopciuszka”.

Największy żal budzi fakt, że jury nie nagrodziło obrazu „Dziewczyna z igłą”, za którym stał urodzony w Szwecji, ale mieszkający w Polsce reżyser Magnus von Horn, absolwent „filmówki” w Łodzi. Przy tej produkcji pracowało – bagatela! – 140 osób z naszego kraju. 

Ta edycja nie była wolna od skandali. Jak przypomina portal Onet, na 22 filmy z Konkursu Głównego, jedynie cztery były reżyserowane przez kobiety. Co więcej, jeden z twórców, pochodzący z Iranu Mohammad Rasoulof (film „The Seed of the Sacred Fig”), w swoim kraju skazany został na karę ośmiu lat pozbawienia wolności, chłostę, grzywnę oraz konfiskatę mienia. Przybył do Cannes, ale fakt ten do końca był ukrywany przed opinią publiczną. 

A jak przedstawiały się ostateczne wyniki?

Czytaj także: Niesamowite stylizacje Anji Rubik w Cannes 2024!

77 Festiwal Filmowy w Cannes, gala zamknięcia, 25.05.2024 rok, Sean Baker
Fot. CHRISTOPHE SIMON/AFP/East News

77 Festiwal Filmowy w Cannes, gala zamknięcia, 25.05.2024 rok, Sean Baker, laureat Złotej Palmy

Cannes 2024: lista zwycięzców

Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów, wraz z tytułami filmów i nazwiskami reżyserów/ek.

Złota Palma: „Anora”, reż. Sean Baker

Wielka Nagroda Jury: „All We Imagine as Light”, reż. Payal Kapadia

Nagroda Jury: „Emilia Perez”, reż. Jacques Audiard

Najlepsza reżyseria: Miguel Gomes, „Grand Tour”

Nagroda Specjalna - najlepszy scenariusz: Mohammad Rasoulof, „Nasienie świętej figi”

Najlepszy scenariusz: Coralie Faregeat za scenariusz do filmu „The Substance”

Najlepsza rola kobieca: Adriana Paz, Zoe Saldana, Karla Sofia Gascon, Selena Gomez za film „Emilia Perez" Jacquesa Audiarda

Najlepsza rola męska: Jesse Plemons, „Rodzaje życzliwości”, reż. Yorgos Lanthimos 

Złota Palma dla filmu krótkometrażowego: „The Man Who Could Not Remain Silent”, reż. Nebojsa Slijpcevic

Złota Kamera dla najlepszego pierwszego filmu: „Armand”, reż. Halfdan Ullmann Toendel.  

Gratulujemy!  

Czytaj także: Julia Wieniawa zachwyciła w Cannes na czerwonym dywanie!

77 Festiwal Filmowy w Cannes, gala zamknięcia, 25.05.2024 rok, członkowie jury
Fot. LOIC VENANCE/AFP/East News

77 Festiwal Filmowy w Cannes, gala zamknięcia, 25.05.2024 rok, członkowie jury

77 Festiwal Filmowy w Cannes, gala zamknięcia, Vache Tovmasyan, Samantha Quan, Sean Baker, Mikey Madison, Alex Coco, Karren Karagulian
Fot. Shootpix/ABACA/Abaca/East News

77 Festiwal Filmowy w Cannes, gala zamknięcia, laureaci/tki: Vache Tovmasyan, Samantha Quan, Sean Baker, Mikey Madison, Alex Coco, Karren Karagulian

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.