Filmy o psach, ludziach, przyjaźni i przetrwaniu
Ranking najlepszych tytułów
Przegląd filmów o psach rozpoczyna bajka znana jak świat – „Cruella”. Tytułowa postać to najsłynniejsza w światowej kinematografii wielbicielka dalmatyńczyków. Nie sposób pominąć tej historii, tym bardziej, że główna rola została doskonale odegrana przez Emmę Stone. Kolejne pozycje stopniowo przenoszą kamerę z człowieka na czworonoga. To trzymające w napięciu filmy o psich zaprzęgach czy wzruszające filmy familijne o psach, w których zwierzę jest nie tylko wiernym towarzyszem ludzkich przygód. Psy w filmach mają własną tożsamość, charakter i osobowość.
Spis treści:
- Cruella (2021) – psychologiczna komedia kryminalna na motywach „101 dalmatyńczyków”
- Mój przyjaciel, Skip (2000) – kino familijne o przyjaźni z psem
- Przygoda na Antarktydzie (2006) – film przygodowy o psach oparty na faktach
- Sztuka ścigania w deszczu (2019) – komedia romantyczna o wyścigach i przyjaźni z psem
- Togo (2019) – film familijny o psim zaprzęgu
- Amores perros (2000) 7,8 – thriller psychologiczny o psach i miłości w Meksyku
- Był sobie pies (2017) – komedia familijna o psach
- Wyspa psów (2018) – film animowany o psach
- Mój przyjaciel Hachiko (2009) – najlepszy film o psach w historii kina
- Pozostałe filmy o psach
Cruella (2021) – psychologiczna komedia kryminalna na motywach „101 dalmatyńczyków”
Cruella de Mon to główna bohaterka filmu, który powstał na motywach powieści Dodie Smith (z 1956 r.) i bajki Disneya z 1961 r. Fabuła rozgrywa się w Londynie w latach 70. XX w. Estella (Emma Stone) jest zdolną i kreatywną projektantką, która marzy o tym, aby dostać pracę w domu mody baronowej von Hellman (Emma Thompson).
Estella zdobywa to, czego pragnie i zaczyna tworzyć projekty, które przerastają dzieła baronowej. Przy okazji odkrywa rodzinną tajemnicę – a to sprawia, że z ambitnej i sympatycznej dziewczyny zmienia się w demoniczną Cruellę, którą zrobi wszystko w imię zemsty.
W filmie na brawa zasługują doskonała scenografia i kostiumy, za które „Cruella” otrzymała oscarową statuetkę i główną nagrodę BAFTA w 2022 r. Reżyseria: Craig Gillespie, ocena na Filmwebie: 7,3.
Zobacz także
Zobacz także: Najlepsze filmy animowane nagrodzone Oscarem – TOP 5
Mój przyjaciel, Skip (2000) – kino familijne o przyjaźni z psem
„Mój przyjaciel, Skip” to optymistyczny film na faktach, który można oglądać całą rodziną. Jego fabuła rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, w Yazoo City, w połowie lat 40. XX wieku. Głównym bohaterem jest 9–latek, Willie Morris (Kevin Bacon). Chłopiec dostaje psa w prezencie urodzinowym. Uroczy czworonóg nie tylko staje się jego najlepszym przyjacielem, ale także pomaga mu w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami.
Willie i Skip (szczeniak) stają się nierozłączni. Dzięki zwierzakowi chłopiec staje się bardziej pewny siebie, chętniej wychodzi z domu, nawiązuje pierwsze przyjaźnie. Film w reżyserii Jaya Russella wzrusza i bawi. Ocena na Filmwebie: 7,4.
Przygoda na Antarktydzie (2006) – film przygodowy o psach oparty na faktach
Tym razem przenosimy się na Antarktydę. Grupa naukowców bierze udział w ekspedycji badawczej. Jerry (Paul Walker) wraz z geologiem, Davisem McClarenem (Bruce Greenwood) oraz psim zaprzęgiem udają się na wyprawę w poszukiwaniu meteorytu, którego kawałek spadł niedaleko bazy. Dochodzi do załamania pogody. Muszą wracać i ewakuować się ze stacji badawczej. W bazie zostają psy, dla których zabrakło miejsca na pokładzie samolotu.
„Przygoda na Antarktydzie” w reżyserii Franka Marshalla to wzruszająca opowieść o przyjaźni i przetrwaniu. Film zachwyca pięknymi kadrami lodowych gór. Zdjęcia kręcono m.in. na Grenlandii i w północnej Norwegii – w prowincji Svalbard na Oceanie Arktycznym. Inspiracją do filmu była historia japońskiej wyprawy na Antarktydę w 1957 r. Ocena na Filmwebie: 7,4.
Zobacz także: Najlepsze filmy o ekologii ukazujące piękno przyrody
Sztuka ścigania w deszczu (2019) – komedia romantyczna o wyścigach i przyjaźni z psem
Dwaj główni bohaterowie „Sztuki ścigania w deszczu” to Denny (Milo Ventimiglia), kierowca rajdowy, i jego pies, Enzo. Gdy mężczyzna poznaje Eve (Amanda Seyfriend), to właśnie Enzo pomaga mu w nawiązaniu relacji. Wkrótce pojawia się dziecko i problemy dnia codziennego. We wszystkich wzlotach i upadkach wiernym towarzyszem Danny’ego jest pies – nie tylko w domu, ale także na torze wyścigowym.
Film powstał na motywach powieści Gartha Steina. Reżyserem filmu jest Simon Curtis. Ocena na Filmwebie: 7,5.
Togo (2019) – film familijny o psim zaprzęgu
Akcja filmu „Togo” rozgrywa się na Alasce w latach 20. XX wieku. Leonhard Seppali (Willem Dafoe) wyrusza z psim zaprzęgiem po surowicę – lekarstwo na epidemię błonicy, która zbiera żniwo w odciętej od świata wiosce, Nome.
Liderem zaprzęgu i najlepszym przyjacielem Seppa jest Togo – husky syberyjski. Razem podejmują się wyjątkowo trudnej misji, ponieważ miasto, w którym można dostać surowicę, jest oddalone od wioski o 1000 kilometrów. W dodatku za oknem szaleje burza śnieżna.
Film otrzymał Złotą Szpulę w 2020 r. za najlepszy montaż dźwięku w pełnometrażowym filmie niekinowym. Zdjęcia były kręcone w Kanadzie. Reżyseria: Ericson Core, ocena na Filmwebie: 7,7.
Amores perros (2000) 7,8 – thriller psychologiczny o psach i miłości w Meksyku
„Amores perros” to pełen napięcia, meksykański thriller w reżyserii Alejandro Gonzáleza Iñárritu. Fabuła rozgrywa się na ulicach Mexico City. Jednym z bohaterów jest Octavio (Gael Garcia Bernal), nastolatek, który wystawia swojego rottweilera do walk psów, aby zdobyć pieniądze na lepsze życie. Jest także 42–latek, Daniel (Álvaro Guerrero) – szczęśliwy mąż i ojciec, który jednak opuszcza rodzinę, aby związać się z modelką, Valerią. Trzecim bohaterem jest El Chivo (Emilio Echevarria) – były rewolucjonista, który zarabia jako płatny morderca. Towarzyszy mu garstka psów.
W wyniku tragicznego wypadku losy trojga bohaterów (i ich psów) się przecinają. Niektóre marzenia zostają zaprzepaszczone, a pozornie straceni bohaterowie dostają szansę na zmianę życia na lepsze.
Film zdobył uznanie krytyków na międzynarodowych festiwalach, czego uhonorowaniem są m.in:
- nagroda BAFTA (2002) w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny,
- trzy nagrody na festiwalu w Cannes (2000).
Ocena na filmwebie: 7,8.
Zobacz także: Filmy o miłości – stare, nowe, klasyczne i ponadczasowe
Był sobie pies (2017) – komedia familijna o psach
To zabawny i wzruszający film opowiedziany z perspektywy psa o imieniu Bailey. Jest on wiernym przyjacielem chłopca, Ethana. Jednak w pewnym momencie życie psa się kończy, ale tylko pozornie. Okazuje się, że Bailey odradza się jako kolejne zwierzę – tym razem jest owczarkiem niemieckim, który pracuje w policji. Potem następują kolejne wcielenia, a pies zastanawia się, czy to wszystko ma głębszy sens.
„Był sobie pies” w reżyserii Lassego Halströma to przede wszystkim mądry film familijny. W rolach głównych występują Dennis Quaid (jako dorosły Ethan) i Peggy Lipton (dorosła Hannah). W oryginalnej wersji głos psa podkłada Josh Gad. Ocena na Filmwebie: 7,8.
Wyspa psów (2018) – film animowany o psach
„Wyspa psów” to ciekawa animacja Wesa Andersona, której akcja rozgrywa się w Japonii w nieodległej przyszłości. W mieście Megasaki panuje psia grypa. Aby zapobiec zarazie na mocy dekretu burmistrza, wszystkie psy domowe zostają wyrzucone na tzw. „wyspę śmieci”. 12–letni chłopiec, Atari, wyrusza w podróż, aby odnaleźć swojego czworonożnego przyjaciela.
W filmie zwraca uwagę nieszablonowa estetyka, która wzorowana jest na sztuce lalkarskiej. Ciekawy jest także język, którym porozumiewają się główni bohaterowie. Atari (Koyu Rankin) mówi po japońsku, a psy porozumiewają się ze sobą w języku angielskim – głosami Edwarda Nortona, Billa Murraya i Bryana Cranstona.
Obraz kinowy w reżyserii Wesa Andersona zdobył sławę na międzynarodowych festiwalach filmowych, o czym świadczą liczne nagrody, m.in:
- Srebrny Niedźwiedź – na Berlinale w 2018,
- nagroda Annie w 2019 – za dubbing w wykonaniu Bryana Cranstona,
- Satelita w 2019 r. w kategorii: najlepszy film animowany lub łączący w sobie różne media.
Ocena na Filmwebie: 7,8.
Mój przyjaciel Hachiko (2009) – najlepszy film o psach w historii kina
Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje wcześniejszy film w reżyserii Lassego Halströma – „Mój przyjaciel Hachiko”. Jest to opowieść o wyjątkowej przyjaźni. Głównym bohaterem jest profesor, Parker Wilson (Richard Gere), który za namową córki przygarnia bezdomnego psa. Nadaje mu imię Hachiko i od tego momentu stają się nierozłączni. Pies zawsze czeka na swojego pana na dworcu, kiedy ten wraca z uczelni do domu. Nawet wtedy, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku, główny bohater umiera.
Film „Mój przyjaciel Hachiko” to historia oparta na faktach. Ocena na Filmwebie: 8,0. Tytuł został uwzględniony również w zestawieniu wzruszających filmów.
Pozostałe filmy o psach
Ranking obejmuje filmy o psach po 2000 r. Poniżej lista starszych tytułów, które warto obejrzeć:
- Lassie wróć (1943) – ponadczasowy film familijny o psie, który wrócił do swoich dawnych właścicieli, w reżyserii Freda M. Wilcoxa. Na jego motywach powstało wiele późniejszych filmów, z których najnowszym jest „Lassie, wróć!” z 2020 r. w reżyserii Hanno Olderdissena,
- Umberto D. (1952) – poruszający film o przyjaźni starszego pana z psem, którego akcja rozgrywa się w Rzymie w latach 50. XX wieku. Reżyseria: Vittorio De Sica,
- Zakochany kundel (1955) – znana bajka Disneya o miłości cocker–spanielki Lady i Trampa, bezdomnego kundla,
- Biały Kieł (1991) – przepiękny film o oswojeniu psa, który brał udział w walkach. Reżyseria: Randal Kleiser, w roli głównej: Ethan Hawke,
- Beethoven (1992) – film familijny o rodzinie Newtonów, która przygarnia tytułowego bernardyna. Reżyseria: Brian Levant,
- Niezwykła podróż (1993) – film przygodowy o psach i kotach, pozostawionych na ranczu, reżyseria: Duwayne Dunham,
- Psim tropem do domu (1995) – film familijny o psie, w którego wciela się dusza amerykańskiego biznesmena. Reżyseria: Carlo Carlei,
- Lepiej być nie może (1997) – komedia romantyczna z Jackiem Nicholsonem i Helen Hunt w rolach głównych. Film o miłości, której towarzyszy pies. Reżyseria: James L. Brooks.