Cud na 34 ulicy
(1947)



O filmie
Cud na 34 ulicy, Miracle on 34th Street (1947)
Zbliża się coroczna parada przedświąteczna organizowana przez sieć sklepów Macy'ego. Gdy okazuje się, że mężczyzna, który miał wcielić się w niej w postać Świętego Mikołaja jest niedysponowany, konieczne jest szybkie znalezienie zastępstwa. Wybór dyrektorki marketingu nowojorskiej filii sklepu odpowiedzialnej za promocję: Doris Walker (Maureen O'Hara) pada na sympatycznego staruszka Krisa Kringle'a (Edmund Gwenn). Wybór okazuje się słuszny, a Kris tak podoba się Doris, że zatrudnia go jako Mikołaja w sklepie znajdującym się na 34. ulicy. Głównym zadaniem Krisa jest przekonywanie klientów sklepu do dokonywania tu zakupów świątecznych. Wbrew tym zaleceniom, Kris poleca jednej z klientek asortyment innego sklepu. Zachwycona zachowaniem Świętego Mikołaja klientka zgłasza się do szefa działu z zabawkami i zapewnia, że dzięki nowemu Mikołajowi sklep zyskał w jej osobie lojalną klientkę. Jedną z osób, które odwiedzają Mikołaja Krisa w sklepie jest córka Doris Walker, Susan (Natalie Wood). Dziewczynkę przyprowadza tutaj sąsiad Doris, adwokat Fred Gailey (John Payne). Susan bardzo chciała zobaczyć na własne oczy Świętego Mikołaja, pomimo tego, że wychowująca ją samotnie matka zrobiła wszystko, by córka nie wierzyła w bajki i mocno stąpała po ziemi. Doris nalega, by Kris powiedział Susan, że nie jest prawdziwym Świętym Mikołajem, ale mężczyzna upiera się, że to nieprawda i że jest prawdziwy. Takie zachowanie niepokoi Doris, która podważa zdrowie psychiczne Krisa i chce doprowadzić do jego zwolnienia. Nie jest to takie łatwe, gdyż Kris, ku zadowoleniu właściciela sklepu (Harry Antrim), swoim zachowaniem zjednuje coraz więcej klientów. Mimo to jego sprawa trafia przed sąd, który ma wydać ostateczny wyrok i orzec czy Kris jest prawdziwym Świętym Mikołajem. W sprawie pomaga mu Fred, z którym Kris postanawia zrobić wszystko, by Doris na nowo uwierzyła w magię świąt Bożego Narodzenia.
Ciekawostki o filmie Cud na 34. ulicy
Cud na 34 ulicy w reżyserii George'a Seatona to jeden z najbardziej popularnych filmów o tematyce bożonarodzeniowej. Edmundowi Gwennowi przyniósł Oscara za najlepszą drugoplanową rolę męską. Oscary otrzymali również George Seaton i Valentine Davies za scenariusz i jego pomysł. Miracle on 34th Street był też nominowany w kategorii dla najlepszego filmu roku. Przegrał z filmem Dżentelmeńska umowa, Gentleman's Agreement.
W 1985 roku Cud na 34 ulicy został w całości koloryzowany. Był jednym z pierwszych takich filmów. W 1994 roku nakręcony został remake, w którym wystąpili Richard Attenborouhg, Elizabeth Perkins, Dylan McDermott i Mara Wilson. W związku z brakiem zgody sieci handlowej Macy, akcja filmu dzieje się w fikcyjnym sklepie towarowym Cole'a.