W jeden chwili stracił oboje rodziców

Weronika Kostyra 11 czerwca 2023 18:09

Dziś jest nie tylko spełnionym sportowcem, lecz także kochającym ojcem trójki dzieci i wspierającym mężem. Jakub Błaszczykowski unika błysku fleszy, skupia się na tym, co dla niego najważniejsze. Ale w jego życiu pełno było dramatów i chwil smutku. O tym, co przeżył, gdy miał zaledwie 11 lat, opowiedział dopiero po długim czasie. W wyniku awantury między rodzicami zginęła jego mama. Mąż zaatakował ją nożem. Odchodziła na ulicy, na rękach synka... Ojciec Kuby trafił do więzienia, zaś on sam do domu babci Felicji. To właśnie jej oraz innym bliskim zawdzięcza to, jakim człowiekiem się stał. Wśród osób, które go wspierały był również były selekcjoner reprezentacji Jerzy Brzęczek. Oto niezwykła historia Kuby Błaszczykowskiego...

Jakub Błaszczykowski o tragicznej śmierci mamy

O dramatycznych przeżyciach z dzieciństwa opowiadał między innymi w książce „Kuba”, która ukazała się na rynku w czerwcu 2015 roku. „Bawię się klockami, jest uchylone okno, i naglę słyszę rozmowę. Wiem, kto rozmawia, zamarłem, i słyszę, jak się kłócą. I słyszę: A masz ty k***! I krzyk: Aaa! Wybiegłem, jak stałem. I widzę, jak mama leży w rowie, i widzę, jak ojciec odchodzi. Wróciłem do domu i krzyczę: „mama leży w rowie”. Wróciłem do niej i zacząłem ją dotykać [...] Wziąłem ją za rękę, a moje dwa czy trzy palce wpadły do rany. Wtedy wiedziałem, że jest niedobrze. Wydaje mi się, że mama zmarła mi na rękach. Trzy ostatnie wdechy wzięła i już nic. Cisza”, wspominał Jakub Błaszczykowski [cyt. za plotek.pl].

Nastoletni sportowiec stracił wtedy nie tylko mamę, ale i ojca, który trafił do więzienia (mężczyzna zmarł w 2012 roku). Rzucił piłkę nożną i nie interesował się nią, aż zaopiekował się nim wujek – Jerzy Brzęczek. To on wskazał mu właściwy kierunek i zadbał o karierę utalentowanego chłopaka. Dziś Kuba Błaszczykowski jest jednym z najlepszych polskich piłkarzy, odnosił również duże sukcesy na boiskach zagranicznych.

Przez trzynaście lat grał w reprezentacji Polski, przez cztery lata był kapitanem drużyny. Od 2007 do 2016 roku był zawodnikiem Borussii Dortmund, a później VfL Wolfsburg. Dwa lata temu powrócił do klubu Wisła Kraków. Zarabia pięćset złotych miesięcznie, które przekazuje na zakup biletów dla dzieci z domów dziecka. Znany jest zresztą ze swojej charytatywnej działalności – w 2020 roku przekazał sporą kwotę na walkę z Covid-19.

Jakub Błaszczykowski od kilkunastu lat jest w szczęśliwym związku, ale wraz z żoną Agatą bardzo strzegą swojej prywatności. Nie udzielają wywiadów, rzadko wychodzą na imprezy branżowe. Wychowują trójkę dzieci – dwie córki, Oliwię i Lenę, oraz synka Fabiana, który przyszedł na świat w czerwcu 2019 roku.

Cała rodzina mieszkała przez kilka lat w Krakowie. W 2020 roku poinformowano jednak, że sportowiec zakupił trzy luksusowe apartamenty w jednym z warszawskich wieżowców. Ulubieniec kibiców nie zapomina mimo wszystko o rodzinnych stronach i często odwiedza Truskolasy na Śląsku.

ZOBACZ TEŻ: To Joanna Przetakiewicz oświadczyła się Rinke Rooyensowi. „Był bardzo chory, miał chemioterapię”

Kuba Błaszczykowski wywiad VIVY!

W 2012 roku – przed mistrzostwami Europy – ówczesny kapitan reprezentacji udzielił VIVIE! wywiadu. Miał wtedy 26 lat, małą córeczkę Oliwię i grał w niemieckim klubie Borussia Dortmund. O trudnej przeszłości i świetlanej przyszłości rozmawiał z Maciejem Wesołowskim. Przypominamy ten wyjątkowy wywiad.

Jak córka?

Rośnie. Raczkuje, próbuje chodzić. Rozwija się błyskawicznie. Pewnie jak wrócę po Euro, ciężko ją będzie poznać.

Jak się odnajdujesz jako ojciec?

Nie zdawałem sobie sprawy, jak wiele w życiu się zmienia, gdy rodzi się dziecko. Jak wielka to rewolucja. Wcześniej, kiedy miałem na coś ochotę, po prostu to robiłem. Teraz cały mój świat kręci się wokół tej małej osóbki. Doszło sporo nowych obowiązków, ale naprawdę warto wyrzec się tych paru rzeczy w życiu, żeby tego doświadczyć. Poza tym dziecko bardzo zbliża ludzi do siebie, scala rodzinę. A to dla mnie ogromna wartość.

Myślisz o powiększeniu rodziny?

Oczywiście. Moja rodzina była dość liczna, mama miała czworo rodzeństwa i wiem, że to daje oparcie w życiu, pomaga. Po prostu: jest z kim dzielić się kłopotami, ale i radościami życia. Dlatego też chciałbym, by Oliwia miała kiedyś rodzeństwo.

Mając tak wiele obowiązków zawodowych, masz jeszcze czas na przewijanie, kąpanie czy karmienie córki?

Skłamałbym, gdybym powiedział, że ja spędzam z małą więcej czasu niż żona, ale staram się to robić, gdy tylko mogę. Na szczęście mam bardzo mądrą, wyrozumiałą żonę, która świetnie rozumie naszą sytuację. Wie, że gram na wysokim poziomie i do każdego meczu muszę być przygotowany na 100 procent, a to zabiera czas. Jestem jej za to bardzo wdzięczny.

Po strzelonych golach zawsze patrzysz w niebo. Dlaczego?

To symboliczny gest. Podziękowania za gole kieruję w stronę mamy, która od ponad 15 lat nie żyje.

Jaka została w Twojej pamięci?

Widzę ją, gdy słucha Demisa Roussosa, którego uwielbiała. Sam teraz często słucham „Goodbye My Love, Goodbye”, dzięki temu mama od razu staje mi przed oczami. Pamiętam też momenty, gdy dostawaliśmy od niej prezenty. Rolki albo taką małą grę Tetris. Na to czekało się miesiącami, a pamięta latami.

Co chciałbyś jej teraz powiedzieć?

Chciałbym podzielić się z nią sukcesami, które odnoszę. Ona zawsze bardzo wierzyła we mnie i brata. Zawsze mówiła, że nam się w życiu uda. Wierzyła, że możemy zostać zawodowymi piłkarzami, tak jak nasz wujek Jerzy Brzęczek. Mama żyła dla nas, poświęcała się, żeby nam niczego nie brakowało. Dużo ją to kosztowało, bo nie byliśmy bogaci. Wiem, że byłaby teraz bardzo szczęśliwa, widząc, że ułożyliśmy sobie życie. Ja poszedłem w ślady wujka, brat został nauczycielem wuefu. Byłaby to dla niej wielka nagroda. Trudno mi zaakceptować to, że nie może tego zobaczyć. Ale cóż... Cały czas wierzę, że mama jest gdzieś tam wysoko, w niebie. Widzi mnie z tamtego świata i podpowiada, co robić w trudnych momentach.

Jak opiszesz mamę swojej córce, gdy podrośnie?

Na pewno pokażę jej zdjęcia. A potem opowiem jej o tym wszystkim, co nam z bratem dała. Jak bardzo nas kochała, jak wiele jej zawdzięczamy.

Twoja mama zginęła tragicznie na Twoich oczach. Jak można żyć z takim wspomnieniem?

Nie wiem, czy powinienem do tego w ogóle nawiązywać, ale przypominam sobie tę sytuację, kiedy patrzę na swoją córkę. Czuję, że chciałbym jej dać to wszystko, czego mi zabrakło po śmierci mamy. Aż czasem boję się, że za bardzo ją będę rozpieszczał. Mama dawała nam z bratem dużo ciepła i to też chciałbym przekazać Oliwii. Ta tragedia zmieniła w moim życiu wszystko. Zablokowała mnie, zniechęciła do wielu rzeczy. Na kilka lat przestałem nawet rosnąć, w ósmej klasie mierzyłem zaledwie 152 centymetry. Na szczęście później to się wyrównało. Ale też dzięki temu musiałem szybciej dojrzeć, usamodzielnić się. To mnie zahartowało.

Pamiętasz moment tragedii?

Tak, doskonale. Każdy szczegół. Ale to coś, o czym nigdy nie powiem publicznie. To zbyt intymne.

Wracasz do tego jeszcze?

Tak, ale jest to już całkiem inne wspomnienie. Wiele lat zajęło mi, by przestać myśleć o tym jedynie z nienawiścią. Gdy zacząłem się rozglądać, okazało się, że wokół jest wielu ludzi, którzy mają podobne albo i gorsze doświadczenia. I że trzeba choć próbować im pomóc. Ludzie często działają w amoku, na przykład pod wpływem alkoholu, nie wiedząc do końca, co się z nimi dzieje, i nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Nie można tego rozgrzeszać, ale można spróbować ich zrozumieć. Zawsze żal mi dzieci, które najbardziej cierpią w rodzinnych tragediach. One nie są niczemu winne. Dziecko powinno być jak najdłużej pod ochroną dorosłych, trzeba je wspierać, jak tylko można. To jest dla mnie sprawa podstawowa, ogromnie ważna. Dobrze wiem, co czują dzieciaki pokrzywdzone przez los, i kiedy tylko mogę, staram się im pomagać.

W jaki sposób?

Choćby rozmawiając, wspierając duchowo, ale też czasem – bardziej materialnie. Zdarza się, że ludzie piszą mi o swojej trudnej sytuacji. Nie czuję się autorytetem, ale staram się im coś doradzić.

Co im odpowiadasz?

Ważne jest, by nawet w trudnych momentach nie poddać się, nie ulec depresji i przeć naprzód, mimo okoliczności. Jeśli masz talent, pasje, marzenia, to realizuj to! W 100 procentach! Ja wiem, że tego by chciała moja mama. Też miałem trudne chwile, chciałem porzucić piłkę. Nauczyciele i bliscy mieli ze mną dużo kłopotów, gdy dorastałem. Zwłaszcza w szkole bywało gorąco.

Ktoś wypominał Ci rodzinną tragedię?

Zdarzały się takie sytuacje. W małych, wiejskich środowiskach, gdzie wszyscy się znają, takie rzeczy mają miejsce chyba częściej niż w miastach. Tam więcej jest ludzi sfrustrowanych, którym się w życiu nie udało. Oni najchętniej żyją cudzym życiem. Pojawia się zawiść, zazdrość, hipokryzja. Wiele razy stykałem się z ludźmi, którzy wpierw klepali mnie po plecach, by zaraz za rogiem obrabiać mi tyłek. Teraz mogę się z tego śmiać, ale gdy jesteś młodym człowiekiem, odbierasz to inaczej.

Co to były za sytuacje?

Wypominano mi ojca. Plotkowano, że jeśli ojciec jest mordercą, to synek będzie taki sam. Najobrzydliwsze, że ci sami ludzie chcą teraz odcinać kupony od tego, że mnie znają. Jakoś szybko zapomnieli o tym, co kiedyś mówili.

Jak to znosiłeś?

Tak jak mówiłem, nie byłem grzecznym dzieckiem. Kiedy ktoś mi ubliżał albo w inny sposób przekraczał granice, zawsze reagowałem. Czasem agresywnie. Wiedziałem, że pewnych rzeczy nie mogę odpuścić. Teraz, jak na to patrzę, widzę, że to było gówniarskie zachowanie, ale wtedy nie widziałem innego sposobu. Z tego powodu babcia miała przeze mnie problemy, wiele razy była wzywana do szkoły. Mam nadzieję, że wynagradzam jej to teraz. Co tydzień ogląda moje mecze w telewizji i cieszy się z moich dobrych zagrań. Swoją drogą mam świadomość, że gdyby nie ta moja zawziętość, pewnie nie osiągnąłbym tego, co osiągnąłem. Jako 11-latek w jednej chwili musiałem wykonać skok z beztroskiego, dziecięcego życia do życia pełnego obowiązków i problemów. To, że zostałem po dobrej stronie, nie pogrążyłem się, zawdzięczam babci i Jurkowi Brzęczkowi. Bez nich mogło być różnie.

To w sumie niezwykłe, że kapitan reprezentacji Polski wychowuje kolejnego kapitana.

Tak, też się z tego z Jurkiem śmiejemy. Także z tego, że obaj jesteśmy z tej samej niewielkiej wsi. Bez tego o Truskolasach pewnie nikt by nigdy nie usłyszał. Kiedy dorastałem, Jurek czuł, że musi zastąpić mi ojca. Te nasze relacje były budowane właśnie na zasadzie ojciec–syn. Były bardziej „oficjalne”. Teraz to się całkiem zmieniło. Jesteśmy kumplami, przyjaciółmi. Mamy wspólny język, możemy porozmawiać o wszystkim i wiem, że zawsze mnie zrozumie, doradzi. A że poza tym Jurek zna się też doskonale na piłce, jest w stanie pomóc mi też w pracy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Oto siedem rzeczy, za które kochamy Kubę Błaszczykowskiego!

Powiedziałeś, że byłeś trudnym dzieckiem. Jak babcia znosiła Twoje wybryki?

To prawda, miała ze mną dużo kłopotów. Ale zawsze wiedziałem, że nawet kiedy się złości, trzyma moją stronę, że mogę na nią liczyć. Tak było, gdy wzywano ją do szkoły. A to wyrzuciłem komuś sweter przez okno – w odwecie za coś tam, a to komuś przyłożyłem. Cóż, byłem zadziorny, ale wydawało mi się, że jak się biję, to w słusznej sprawie. Dość szybko jednak zyskałem sobie w szkole opinię łobuza i potem co bym nie zrobił, to każdy wiedział, że to moja wina. Z czasem zaczęło mnie to uwierać. Czułem, że nieraz byłem oskarżany niesprawiedliwie, na zapas. Że co złego, to Błaszczykowski. Mam wrażenie, że nauczyciele szli trochę na łatwiznę. Ale też nie chcę się rozgrzeszać. Święty na pewno nie byłem. Pamiętam takie momenty, kiedy babcia nie dawała już sobie ze mną rady. Rozrabiałem, nie chciałem się jej słuchać. Wtedy najlepszym sposobem był telefon do Jurka, który grał wtedy w zagranicznych klubach, w Izraelu i w Austrii. Przekazywała mi słuchawkę i momentalnie on stawiał mnie do pionu. Potem przez parę dni babcia miała ze mną spokój. Dość gwałtownie pokorniałem.

Kiedy rzeczywiście dojrzałeś?

Ważnym momentem była dla mnie przeprowadzka do Wisły Kraków. Miałem 18 lat i musiałem sobie od zera zorganizować życie. Mieszkałem sam w nowym miejscu, wszystko było nowe, do tego dochodziła presja związana z grą w utytułowanym klubie. Musiałem szybko się z tym uporać. Tam zdałem maturę. Pamiętam, że zdawałem ustny egzamin z angielskiego w tym samym dniu, w którym graliśmy mecz w lidze. Rano więc pojechałem go zdać, po południu wróciłem na zgrupowanie, a wieczorem już grałem. Trzeba było to wszystko ze sobą połączyć. Wielu dobrych ludzi mi wtedy pomogło. Bardzo im za to dziękuję. Zwłaszcza tym ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Jana Długosza. To ważni dla mnie ludzie, więc zależy mi, by o nich choć słowem wspomnieć.

No a teraz jesteś dwukrotnym mistrzem Niemiec, zdobywcą Pucharu Niemiec, grałeś w Lidze Mistrzów, przed Tobą mistrzostwa Europy, w których jako kapitan poprowadzisz polską reprezentację do, miejmy nadzieję, sukcesów. Wszystko jest tak, jak sobie wymarzyłeś?

Nie mogło być lepiej. Mam wielką satysfakcję z tego, że przetrwałem. Robię to, co kocham, mam szczęśliwą rodzinę, wszystko idzie w dobrym kierunku. Mam poczucie, że piekło jest już za mną.

Masz 26 lat, dokładnie tyle miał Zbigniew Boniek równo 30 lat temu, podczas mundialu w Hiszpanii i ostatniego sukcesu naszej reprezentacji – brązowego medalu na mistrzostwach świata. Od tego zaczęła się też wielka międzynarodowa kariera Bońka. Czujesz, że dla Ciebie takim przełomem może być polsko-ukraińskie Euro?

Oczywiście każdy piłkarz chciałby grać w jak największych klubach, osiągać jak największe sukcesy. I zgadza się, że 26 lat to bardzo dobry wiek dla piłkarza – jesteś jeszcze młody, ale już doświadczony, wiesz, na co cię stać. Ale z drugiej strony nie chciałbym dmuchać w balon oczekiwań. Mnie najbardziej interesuje to, by po zakończeniu kariery móc spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie: „Kuba, dałeś z siebie wszystko, nie zawaliłeś żadnej szansy. Na tyle pozwolił ci twój organizm i twój charakter”. Wtedy będę miał czyste sumienie. Poczuję się spełniony. 

Rozmowa Kuby Błaszczykowskiego z Maciejem Wesołowskim ukazała się w magazynie VIVA! w 2012 roku. Wywiad powstał, zanim piłkarz dowiedział się o śmierci ojca.

Czytaj również: Gdy zmarł ich ojciec, szybko dorośli... Co dziś robią synowie Krystyny Jandy?

1/6
Jakub Błaszczykowski w barwach Borussii Dortmund
Copyright @John Walton - PA Images via Getty Images
1/6

Od 2007 do 2016 roku był zawodnikiem Borussii Dortmund, a później VfL Wolfsburg.

Na zdjęciu Kuba Błaszczykowski w 2007 roku w barwach Borussii

2/6
Jakub Błaszczykowski w reprezentacji Polski
Copyright @ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
2/6

Przez trzynaście lat grał w reprezentacji Polski, przez cztery lata był kapitanem drużyny. Uznawany jest za jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii.

Na zdjęciu Jakub Błaszczykowski podczas meczu Ligi Narodów UEFA, 2018 rok

3/6
Jakub Błaszczykowski wrócił do Wisły Kraków
Copyright @Beata Zawadzka/East News
3/6

W 2019 roku sportowiec wrócił do klubu Wisła Kraków na pozycję pomocnika. Zarabia pięćset złotych miesięcznie, które przekazuje na zakup biletów dla dzieci z domów dziecka.

Na zdjęciu Kuba Błaszczykowski podczas meczu z Legią Warszawa, 2021 rok

4/6
Jakub Błaszczykowski z żoną Agatą
Copyright @SKRABA/East News
4/6

Od kilkunastu lat jest szczęśliwym mężem i ojcem. Wraz z żoną Agatą strzegą swojej prywatności i nie udzielają wywiadów. Wychowują trójkę dzieci – córki Oliwię i Lenę oraz synka Fabiana.

Na zdjęciu Kuba Błaszczykowski z żoną Agatą, 2017 rok

5/6
Kuba Błaszczykowski
Copyright @Instagram
5/6

Kuba Błaszczykowski od wielu lat angażuje się w akcje charytatywne i jest założycielem fundacji „Ludzki Gest”, która działa na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

6/6
Jakub Błaszczykowski, urodziny data
Copyright @ARTUR BARBAROWSKI/Dzien Dobry TVN/East News
6/6

Kuba Błaszczykowski obchodzi dziś 36. urodziny. Wszystkiego najlepszego!

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.