Król Karol III, 14.09.2022, Westminster Hall
Fot. Alkis Konstantinidis-WPA Pool/Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Na co choruje król Karol III? Lekarze zdradzają prawdę o stanie zdrowia monarchy

W jakiej kondycji jest świeżo upieczony władca?

Marta Nawacka 23 września 2022 14:05
Król Karol III, 14.09.2022, Westminster Hall
Fot. Alkis Konstantinidis-WPA Pool/Getty Images

Najstarszy syn królowej Elżbiety II został królem jako 73-latek. Choć pochodzi z długowiecznej rodziny, to ze względu na jego wiek media i poddani w Wielkiej Brytanii zastanawiają się, czy monarcha sprosta obowiązkom, jakie na nim spoczywają od chwili objęcia tronu. Lekarze zdradzili, jaki jest stan zdrowia króla Karola III oraz, czy rzeczywiście jest się czym martwić?

„Kiełbaskowate” palce króla Karola III

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma powodu do obaw o zdrowie nowego monarchę. Król Karol III pochodzi z długowiecznej rodziny – jego babcia, Królowa Matka, dożyła 101 lat, ojciec, książę Filip miał w chwili śmierci 99 lat, a matka, królowa Elżbieta II, 96 lat. Sam władca zdaje się być w dobrej kondycji, o czym świadczyć może jego czynne uczestnictwo w uroczystościach pogrzebowych zmarłej 8 września monarchini. Jednak media dopatrzyły się w wyglądzie władcy czegoś niepokojącego... Chodzi o opuchnięte dłonie i „kiełbaskowate” palce, o których zrobiło się głośno w ostatnim czasie.

Według lekarzy taka opuchlizna może być następstwem różnych problemów zdrowotnych. „Choroby serca, wątroby i nerek są częstymi przyczynami obrzęków, ale zwykle dotyczą całego ciała, również kostek. Nie zauważyłem jednak wyraźnego obrzęku nóg lub kostek na ostatnich zdjęciach, na których ma na sobie kilt”, zdradził szef medycyny wewnętrznej w Northwestern Medicine w Chicago, dr Jeffrey Linder, w odniesieniu do zdjęcia, na którym widać opuchnięte dłonie króla Karola III. Lekarze tłumaczą, że obrzęk palców u rąk może być również spowodowany zatrzymaniem płynów i jest charakterystyczny dla osób starszych, prowadzących siedzący tryb życia. Kolejną przyczyną może być przyjmowanie niektórych leków, a jeszcze inną, jak twierdzą specjaliści, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, łuszczycowe zapalenie stawów czy stany zapalne skóry.

Czytaj też: Meghan Markle uroniła łzę na pożegnaniu królowej Elżbiety II. Udawała?

Król Karol III: dolegliwości zdrowotne

Monarcha najwięcej kontuzji nabawił się... jeżdżąc konno. W 1998 roku złamał żebro, kiedy w trakcie polowania spadł z konia. Rok później doznał złamania prawej ręki w dwóch miejscach po upadku z wierzchowca podczas gry w polo. Karol, wówczas jeszcze jako książę, przeszedł również operację chrząstki w prawym kolanie, a w 2001 roku, także podczas meczu polo, spadł z konia i stracił przytomność, a niedługo później kolejny upadek skutkował u niego złamaniem kości w ramieniu. W wieku 57 lat ostatecznie zrezygnował z tego sportu.

Król Karol III dwukrotnie przechodził również zakażenie Covid-19. Po raz pierwszy zachorował w marcu 2020 roku, a następnie w lutym 2022 roku. W obydwu przypadkach przebieg choroby był łagodny i, jak wiadomo, władca ma za sobą komplet szczepień. W 2008 roku natomiast monarcha przeszedł usunięcie zmiany nowotworowej w okolicy nosa. Podobne zmiany mieli także jego rodzice, którym też zostały one usunięte z twarzy. Nie były jednak nowotworowe.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Opublikowano ranking brytyjskich royalsów! Kto zajął pierwsze miejsce?

Król Karol III i królowa Camilla, 9.09.2022
Fot. Samir Hussein/WireImage

Król Karol III i królowa Camilla, 9.09.2022

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…