Który z nich tak naprawdę zawładnął jej sercem?

Weronika Kostyra, Gabriela Czernecka 4 marca 2022 11:16

Nie od dzisiaj wiadomo,  że książę Karol zdradzał księżną Dianę. Jednak ona sama także miała wdawać się w romanse... Te co jakiś czas powracają na łamy prasy, która chętnie wspomina, jak od kulis wyglądało życie królowej ludzkich serc. Większość z tych doniesień to zwykłe plotki... Ale czy wszystkie? Lady Di niemal rozpaczliwie szukała szczęścia w miłości. Kim byli najważniejsi mężczyźni w jej życiu? To nie tylko kochankowie, ale również współpracownicy i liczni przyjaciele.

Nieudane małżeństwo księżnej Diany

Z Jamesem Hewittem łączył ją gorący romans, co więcej, podejrzewano nawet, że mężczyzna jest ojcem księcia Harry'ego. Ostatecznie wojskowy zdementował te plotki, ale to wcale nie sprawiło, że ucichły, bowiem co jakiś czas zwraca się uwagę na ogromne podobieństwo Hewitta i Harry'ego. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że małżeństwo księżnej Diany nie było udane. W dniu ślubu miała zaledwie 20 lat, a swojego narzeczonego spotkała wcześniej tylko 13 razy. Po latach wyznała, że wyzwania związane z nową rolą i pozycją przerosły ją, a brak miłości w małżeństwie tylko te problemy pogłębił. Jej mąż, książę Karol, jeszcze przed ślubem pokochał Camillę Parker Bowles, a po nim nie zrezygnował ze spotkań z kochanką.

Czytaj też: Wielka Brytania. Pałac Kensington pokazał niepublikowany wcześniej portret księżnej Diany

Romanse księżnej Diany

Do historii przeszło zdjęcia Johna Travolty tańczącego z Dianą w Białym Domu: „Nie wiedziałem i nie oczekiwałem, że zatańczę z księżną Dianą. Podeszła do mnie żona prezydenta, Nancy Reagan i powiedziała: To jest jej życzenie. O północy podszedłem, delikatnie poklepałem ją po ramieniu i powiedziałem: Czy zatańczysz ze mną? Odwróciła się i skinęła głową, jak to zwykle robiła, i wtedy odpłynęliśmy w tańcu na 15 minut”, wspominał po latach aktor. Księżna Diana spotykała się z wieloma sławnymi osobami, ale przyjaźniła się z nielicznymi. Elton John należał do ścisłego kręgu bliskich jej osób. W hołdzie księżnej, w dniu pogrzebu, wykonał – zmienioną specjalnie dla niej – wersję piosenki „Candle in the Wind”. Z kolei Michael Jackson zaraz po śmierci Diany powiedział: „Była taka miła, kochająca i urocza…”, choć spotkali się tylko raz, za kulisami podczas koncertu Jacksona w Londynie, w 1988 roku.

Przyjaźniła się z gwiazdami, ale chętnie nawiązywała też z nimi romanse. Plotkowano o jej randkach z Bryanem Adamsem Kevinem Costnerem, ale niewiele wiadomo na temat ich relacji. Podobno zaiskrzyło także między Dianą a królem Hiszpanii Juanem Carlosem! Ich wspólne zdjęcia swego czasu gościły na łamach prasy, która nie bała się pisać wprost, że para wygląda na fotografiach jak rodzina. „W rzeczywistości król Juan Carlos zbliżył się bardziej do Karola niż do Diany, ona zaś uznała, że zupełnie nie jest w jej typie”, zdradził biograf Andrew Morton.

Kochankowie księżnej Diany

Pisząc o kochankach księżnej Diany nie sposób jednak nie wspomnieć o Jamesie Gilbeyu, szefie firmy samochodowej.  Diana poznała go, gdy miała zaledwie siedemnaście lat. Para zbliżyła się jednak nieco później, podczas jeden z imprez wyprawianych przez Julię Samuel: „Rozmawiali wówczas do późnej nocy o swoich miłosnych problemach – on opowiadał o nieudanym romansie, ona o rozpadającym się małżeństwie (…). Kiedy książę Karol przychodził do zdrowia po złamaniu ręki podczas gry w polo w 1990 roku, przebywał głównie w Highgrove i Balmoral, gdzie Camilla Parker-Bowles gościła nader często. Diana pozostawała w Kensington Palace, odtrącona, niekochana i upokorzona.

Zobacz: Hasnat Khan był wielką miłością księżnej Diany. Dlaczego ich związek się rozpadł?

Zwierzała się wówczas Jamesowi Gilbeyowi: „James, tak bardzo mam tego dość! Jeśli pozwalam dojść do głosu uczuciom, jest jeszcze gorzej. Więc jedyna rzecz, jaka mi pozostaje, to zająć się moją pracą – muszę po prostu wyjść do ludzi. Jeśli przestanę rozsądnie myśleć, chyba zwariuję”, cytuje słowa Diany Andrew Morton. Diana chętnie odwiedzała swojego ukochanego przyjaciela w jego apartamencie na Knightsbridge. Ich stosunki znacząco ochłodziły się, gdy Diana stała się bohaterką skandalu. Magazyn The Sun opublikował zamieścił transkrypt rozmowy telefonicznej między Dianą a tajemniczym admiratorem, którym był James Gilbey. „W trakcie długiej rozmowy, w której kobieta sprawiała wrażenie osoby smutnej, samotnej i podatnej na zranienie, niemal żałośnie wdzięcznej za zainteresowanie dzwoniącego, on nazwał ją pięćdziesiąt trzy razy „Darling” („kochanie”) i czternaście razy „Squidgy” („Przytulanka”). Nic dziwnego, że skandal został określony mianem „Squidgygate”.”.

Mówi się, że kochankiem księżnej Diany był także m.in. Will Carling, ówczesny kapitan reprezentacji Anglii w rugby. Co tak naprawdę ich łączyło? Media pisały o gorącym romansie, ale parę miała łączyć tylko przyjaźń. Co ciekawe, Will Carling sam zaprzeczał związkowi z księżną, ale mówiła o nim żona sportowca podczas rozprawy rozwodowej. „Przyjaźń Diany z byłym kapitanem drużyny rugby Willym Carlingiem została zakończona, kiedy jego żona Julia, osobowość telewizyjna, oskarżyła ją o rozpad swojego małżeństwa”, czytamy w książce o księżnej Dianie. 

Ważni w życiu księżnej byli także współpracownicy. Paul Burrell został kamerdynerem żony księcia Karola w 1987 roku. Więź, jaka połączyła jego i Dianę, była niezwykle silna, i choć media spekulowały na temat ich romansu, dziś wiadomo, że były to tylko plotki. Na królewskim dworze Burrell poznał swoją przyszłą żonę, z którą ma dwóch synów. Małżeństwo jednak nie przetrwało z powodu… prawdziwej orientacji seksualnej kamerdynera, która skrywał latami przed światem. Jedną z niewielu osób, która ją znała, była właśnie Diana! „Ona była jedyną osobą, której mogłem powiedzieć, wierzyła, że będzie dobrze’’, wyznał po latach Paul.

Księżna miała za to romans ze swoim żonatym ochroniarzem, byłym oficerem jej ochrony, Barrym Mannakee. Chętnie ją wspierał, służył ramieniem, na którym księżna mogła się wypłakać. Podobno ich bliski związek po pewnym czasie zauważył sam książę Karol, a także koledzy sierżanta. Wkrótce po ślubie księcia Andrzeja w 1986 roku Barry Mannakee został przeniesiony do innych zajęć, rok później zginął tragicznie w wypadku motocyklowym. 

Media pisały także, że Diana spotykała się z Oliverem Hoare’em, dealerem dzieł sztuki. Co tak naprawdę ich łączyło? Tego nigdy się nie dowiemy. Brytyjska prasa donosiła wówczas, że Diana zasypywała ukochanego „kłopotliwymi telefonami”. Oliver miał w końcu zgłosić swój „problem” Policji Metropolitalnej, której oświadczył, że pewna kobieta nęka go telefonami. Wówczas na jaw wyszło, że telefonów dokonywano z Kensington Palace. Tożsamość księżnej Diany wyszła na jaw, co znów naruszyło jej wizerunek. Powiernikiem jej największych sekretów był Patrick Jephson, prywatny sekretarz.

Wiedział chociażby o jej związku z oficerem Jamesem Hewittem, który trwał pięć lat. Para spotykała się już po narodzeniu Harry’ego. Księżna przyznała się do tego romansu w 1995 roku, w wywiadzie dla stacji BBC: „Tak, uwielbiałam go. Tak, kochałam go. Ale bardzo mnie zawiódł”. Media spekulowały nawet, że to on jest ojcem Harry’ego. Księżna była nim zauroczona. James Hewitt otrzymywał nawet od niej nieprzyzwoite prezenty. Gdy James Hewitt przebywał w Arabii Saudyjskiej, księżna miała mu wysyłać magazyny pornograficzne, których nie sposób zdobyć w tamtym kraju. Jak wyjawił osobisty ochroniarz, który odpowiadał za bezpieczeństwo księżnej, gdy tylko Hewitt powrócił do kraju, Diana zaprosiła go do prywatnej posiadłości pod nieobecność księcia Karola. Para miała tam spędzić wspólnie pięć dni. Warto wspomnieć, że odesłano wówczas całą służbę, by kochankowie mieli zapewnioną prywatność...

Ostatnim kochankiem Diany był producent filmowy Dodi Al Fayed, który razem z nią zginął w tragicznym wypadku samochodowym. Poznał ich ze sobą ojciec Dodiego, Mohamed Al Fayed, u którego Diana spędzała wakacje razem z synami. Podczas wyjazdu towarzyszył im także Gulu Lavani, starszy o 20 lat biznesmen, z którym Diana była wcześniej na kilku randkach. W filmie dokumentalnym powiedział:„W tym czasie rozwinęło się między nami chwilowe uczucie”, jednak przyjaciel Diany, Roberto Devorik, zdecydowanie temu zaprzeczył i zapewnił, że między księżną a biznesmenem nie było żadnych kontaktów fizycznych. Jego zdaniem Diana wykorzystała Gulu Lavaniego (a chwilę później Dodiego Al Fayeda), by odegrać się na kardiologu Hasnacie Khanie. Ich romans trwał dwa lata i do dziś mówi się, że był jej największą miłością,  jednak nie chciał się zgodzić na ujawnienie związku. edług relacji przyjaciół, związek Diany i Hasnata Khana skończył się między majem a lipcem 1997 roku.

Zobacz: Płomienny romans, gorąca miłość, prawdziwa przyjaźń. Czy Dodi Al-Fayed i księżna Diana byli parą?

Ostatni raz Hasnat Khan miał widzieć się z ukochaną kilka tygodni przed jej śmiercią. Podczas tego spotkania Diana Spencer zakończyła związek z kardiochirurgiem. By zapomnieć o Khanie Diana rzuciła się w wir romansów, niektórzy biografowie piszą nawet, że publiczne pokazywanie się Dodim Al Fayedem miało wzbudzić zazdrość właśnie w lekarzu. Wielu do dziś zastanawia się jednak, czy gdyby nie nieszczęśliwy wypadek, Hasnat Khan i Diana Spencer byliby dziś szczęśliwym małżeństwem... Czy para wspólnie wychowywałaby w Pakistanie córkę Allegrę i co jakiś czas odwiedzaliby Londyn dla Williama i Stany Zjednoczone dla Harry'ego? Tego już się nie dowiemy...  

Zobacz także: Książę Karol okazał wsparcie Ukrainie: „Nasze myśli i modlitwy są z wami wszystkimi”

1/13
Księżna Diana i George Michael
Copyright @East News
1/13

Księżna Diana i George Michael w 1993 roku. Im także przypisywano romans, przyjaźnili się i podobno bardzo dobrze dogadywali. Były kucharz księżnej Diany, Darren McGrady zdradził mediom kiedyś, że George Michael i księżna Diana uwielbiali razem żartować i drażnić ze sobą za każdym razem, kiedy się spotykali:

 

„Diana uwielbiała poczucie humoru George'a Michaela. Czuła się przy nim bardzo swobodnie. Był jak jedna z jej przyjaciółek, z którymi mogła po prostu być sobą. Oni oboje zawsze ze sobą flirtowali”.

 

Wokalista przyznał się do swojej orientacji seksualnej dopiero w 1998 roku, pięć lat wcześniej, kiedy najczęściej spotykał się z Dianą, był najseksowniejszym brytyjskim gwiazdorem.

 

Zobacz także: Książę Karol wymykał się do toalety, by dzwonić do kochanki. „Taśmy Diany” wstrząsnęły Brytyjczykami!

4/13
Księżna Diana i John Travolta
Copyright @East News
4/13

Kto by nie chciał zatańczyć z Johnem Travoltą? Lady D na parkiecie w Białym Domu

 

Zobacz także: Książę Karol wymykał się do toalety, by dzwonić do kochanki. „Taśmy Diany” wstrząsnęły Brytyjczykami!

6/13
Księzna Diana i James Hewitt
Copyright @East News
6/13

Długo spekulowano, czy to czasem James Hewitt nie jest tak naprawdę ojcem księcia Harry'ego…

 

Zobacz także: Książę Karol wymykał się do toalety, by dzwonić do kochanki. „Taśmy Diany” wstrząsnęły Brytyjczykami!

7/13
Księżna Diana i król Juan Carlos
Copyright @East News
7/13
8/13
Księżna Diana i Wayne Sleep
Copyright @East News
8/13

Z tancerzem i przyjacielem Wayne'em Sleepem. W grudniu 1985 roku księżna Diana zatańczyła razem z nim na scenie Opery Królewskiej. Był to występ-niespodzianka przygotowany dla księcia Karola. Sleep udzielał Dianie także prywatnych lekcji tańca

 

Zobacz także: Książę Karol wymykał się do toalety, by dzwonić do kochanki. „Taśmy Diany” wstrząsnęły Brytyjczykami!

9/13
Księżna Diana i Dodi Al Fayed
Copyright @East News
9/13

Księżna Diana i Dodi Al-Fayed w 1997 roku. Mimo że razem zginęli i prasa na całym świecie rozpisywała się o ich romansie, nie znali się długo i nie wiązali przyszłości ze swoim związkiem. Diana traktowała tę relację jako odpoczynek po rozwodzie, a Dodi Al-Fayed był znanym podrywaczem i playboyem. Mówiono, że wcześniej spotykał się z Julią Roberts, Winoną Ryder, Brooke Shields czy Nancy Sinatrą.

 

Zobacz także: Księżna Diana planowała małżeństwo z Dodim Al-Fayedem tuż przed tragiczną śmiercią! Czy powodem była domniemana ciąża?

10/13
Księżna Diana i Will Carling
Copyright @East News
10/13

Księżna Diana i Will Carling w 1995 roku. Mówi się, że Will Carling, kapitan reprezentacji Anglii w rugby, był kochankiem księżnej . On sam zaprzeczał romansowi, ale mówiła o nim żona sportowca podczas rozprawy rozwodowej.

 

Zobacz także: Książę Karol wymykał się do toalety, by dzwonić do kochanki. „Taśmy Diany” wstrząsnęły Brytyjczykami!

11/13
Księżna Diana i Patrick Jephson
Copyright @East News
11/13

Księżna Diana i Patrick Jephson w 1995 roku. Patrick Jephson był prywatnym sekretarzem księżnej i powiernikiem jej największych sekretów.

 

Zobacz także: Księżna Diana planowała małżeństwo z Dodim Al-Fayedem tuż przed tragiczną śmiercią! Czy powodem była domniemana ciąża?

12/13
Księżna Diana i Gulu Lalvani
Copyright @East News
12/13

Księżna Diana i Gulu Lalwani w 1997 roku. Gulu Lavani był starszym o 20 lat biznesmen, z którym Diana była wcześniej na kilku randkach. W filmie dokumentalnym powiedział: „W tym czasie rozwinęło się między nami chwilowe uczucie”, jednak przyjaciel Diany, Roberto Devorik, zdecydowanie temu zaprzeczył i zapewnił, że między księżną a biznesmenem nie było żadnych kontaktów fizycznych.

 

Zobacz także: Książę Karol wymykał się do toalety, by dzwonić do kochanki. „Taśmy Diany” wstrząsnęły Brytyjczykami!

13/13
Księżna Diana i Paul Burrel
Copyright @East News
13/13

Księżna Diana i Paul Burrel w 1997 roku. Paul Burrell został kamerdynerem żony księcia Karola w 1987 roku. Więź, jaka połączyła jego i Dianę, była niezwykle silna, i choć media spekulowały na temat ich romansu, dziś wiadomo, że były to tylko plotki. Na królewskim dworze Burrell poznał swoją przyszłą żonę, z którą ma dwóch synów. Małżeństwo jednak nie przetrwało z powodu… prawdziwej orientacji seksualnej kamerdynera, która skrywał latami przed światem.

 

Zobacz także: Księżna Diana planowała małżeństwo z Dodim Al-Fayedem tuż przed tragiczną śmiercią! Czy powodem była domniemana ciąża?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.