Księżniczka Elżbieta podczas II wojny światowej, 10.06.1945
Fot. Cinetext/Morgon/Mary Evans Picture Library/East News
Królewskie życie

Rodzina królewska w czasach II wojny światowej. Dzisiejsza królowa Elżbieta II była... mechanikiem

Nauczyła się prowadzić każdą maszynę, przy jakiej pracowała

Marta Nawacka 17 maja 2022 17:03
Księżniczka Elżbieta podczas II wojny światowej, 10.06.1945
Fot. Cinetext/Morgon/Mary Evans Picture Library/East News

II wojna światowa była jednym z najcięższych i najtrudniejszych momentów w historii Europy, który wywołał cierpienie wielu niewinnych ludzi. Wydawać by się mogło, że ten dramatyczny okres nie dotyczył arystokratów, jednak nic bardziej mylnego. Wśród członków brytyjskiej rodziny królewskiej byli tacy, którzy czynnie angażowali się w działalność na rzecz armii, państwa czy przemysłu zbrojeniowego. Jednym z nich była sama dzisiejsza królowa Elżbieta II. Jak niosła pomoc podczas wojny?

Królowa Elżbieta II podczas II wojny światowej

Dzisiejsza brytyjska monarchini była jedną z osób z rodziny królewskiej, która podczas II wojny światowej nie chciała tylko bezczynnie stać z boku i się przyglądać. Elżbieta, wówczas jeszcze księżniczka, wstąpiła do utworzonej w 1938 roku Auxiliary Territorial Service. ATS było paramilitarną organizacją grupującą kobiety posiadające umiejętności, które w trakcie konfliktu zbrojnego mogły być przydatne. Dzięki temu dzisiejsza monarchini stała się inspiracją dla wielu innych kobiet, które idąc za jej przykładem postanowiły zasilić szeregi armii i wstąpić do ATS.

Na początku wojny księżniczka Elżbieta głównie angażowała się w działalność propagandową. Wygłaszała przemówienia i brała udział w spotkaniach, które miały zagrzewać jej rodaków do walki. W 1940 roku, gdy sama miała zaledwie 14 lat... przemawiała do dzieci. Nastoletnia następczyni brytyjskiego tronu chciała w ten sposób dodać maluchom otuchy i nadziei. Jako szesnastolatka pierwszy raz wizytowała jednostkę wojskową. Po dwóch latach przyszła królowa sama wyraziła chęć wstąpienia do Auxiliary Territorial Service.

Czytaj również: Stan zdrowia królowej Elżbiety II. Na obchodach Platynowego Jubileuszu poruszała się o lasce

Księżniczka Elżbieta podczas II wojny światowej
Fot. Courtesy Everett Collection/East News

Księżniczka Elżbieta podczas II wojny światowej

Księżniczka Elżbieta podczas II wojny światowej, 10.06.1945
Fot. Cinetext/Morgon/Mary Evans Picture Library/East News

Księżniczka Elżbieta podczas II wojny światowej, 10.06.1945

Brytyjska następczyni tronu była mechanikiem

Po wstąpieniu do ATS księżniczka Elżbieta zyskała funkcję szeregowego pracownika i została oddelegowana na kurs prawa jazdy. Miała jednak być nie tylko zostać kierowcą, ale również mechanikiem. O służbie następczyni tronu pisała Barbara Maranzani: „Nauczyła się rozbierać, naprawiać i odbudowywać silniki oraz zmieniać opony, a także jak prowadzić każdą maszynę, na której pracowała, w tym jeepy, ciężarówki i karetkę pogotowia”. Także w jednym z artykułów, które ukazały się po wojnie można było przeczytać o zaangażowaniu dzisiejszej władczyni. „Jedną z jej największych radości było ubrudzenie sobie paznokci i zrobienie tłustych plam na rękach, co pokazywała później swoim przyjaciołom”.

Dziś nie bardzo wiadomo, jak królowa Elżbieta II radziła sobie z obsługą pojazdów w czasie II wojny światowej. Brytyjczycy wykorzystywali zaangażowanie córki królewskiej pary głównie do celów propagandowych. Gdy rodzice odwiedzili ją w trakcie pracy, było to szeroko relacjonowane w prasie. Mimo wszystko poświęcenie księżniczki i jej służba były nie tylko przykładem dla wielu osób, ale także jednym z czynników, które składają się na dzisiejszą miłość i szacunek obywateli Wielkiej Brytanii do wobec swojej królowej.

Czytaj też: Kim jest Harald V? Oto tajemnice ulubionego króla Norwegów

Księżniczka Elżbieta podczas II wojny światowej, 10.06.1945
Fot. Cinetext/Morgon/Mary Evans Picture Library/East News

Księżniczka Elżbieta podczas II wojny światowej, 10.06.1945

Księżniczka Elżbieta podczas II wojny światowej, 1.01.1945
Fot. PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS
Księżniczka Elżbieta podczas II wojny światowej, 1.01.1945

Król Jerzy VI podczas II wojny światowej

Po wybuchu II wojny światowej król Jerzy VI, ojciec dzisiejszej królowej Elżbiety II, nie angażował się za bardzo politycznie, ale podjął decyzję, dzięki której zyskał ogromną miłość swojego narodu. W 1940 roku monarcha kilkukrotnie odmówił przeniesienia z Londynu, który bombardowany był przez Luftwaffe podczas bitwy o Anglię. Był to wielki dowód męstwa i solidarności z narodem. Królewska para odwiedzała wówczas szpitale i jednostki wojskowe, wizytowała dywizjony lotnicze, rozdawała odznaczenia.

Brytyjczycy bardzo docenili postawę swojego króla. Uważano, że jest monarchą pochłoniętym sprawami kraju i obywateli. Przez cały czas Jerzy VI zamieszkiwał Pałac Buckingham, objęty wojennym rygorem. Mimo że nie bardzo znał się na polityce i w tej kwestii odgrywał rolę raczej drugoplanową, to wciąż był obecny w życiu społecznym. W 1944 roku, po lądowaniu w Normandii, wybrał się do Francji, ta wizytował alianckie oddziały. Mimo wszelkich zabezpieczeń, wciąż narażony był na możliwość ataku przez siły niemieckie. Przeżył zresztą wiele bombardowań, a pociski dosięgały nawet jego posiadłości.  

Zobacz także: Książę William został wygwizdany podczas finału Pucharu Anglii. „Całkowicie potępiam wszystkich kibiców"

Księżniczka Elzbieta, Królowa Matka, król Jerzy VI i księżniczka Małgorzata, II wojna światowa, 8.05.1945
Fot. Courtesy Everett Collection/East News

Księżniczka Elżbieta, Królowa Matka, król Jerzy VI i księżniczka Małgorzata, II wojna światowa, 8.05.1945

Źródło: warhist.pl

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.