Oscary 2021, relacja
Fot. Chris Pizzello / POOL / AFP
OSCARY 2021

93. ceremonia wręczenia Oscarów za nami! Sprawdźcie, co działo się na gali

„And the Oscar goes to...”. Jakie tytuły nagrodziła Akademia?

Ksenia Krasko 26 kwietnia 2021 05:20
Oscary 2021, relacja
Fot. Chris Pizzello / POOL / AFP

Za nami 93. ceremonia rozdania Oscarów! Poznaliśmy laureatów najważniejszych nagród w świecie kina, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, ostateczne wyniki tegorocznych Oscarów zaskoczyły, a szczególnie ciekawie zapowiadała się „walka” nominowanych za role pierwszo- i drugoplanowe. Pomimo kilku zmian, które wprowadzono ze względu na pandemię, organizatorzy gali zapewnili, że nie zabraknie niespodzianek i pozytywnych emocji – i słowa dotrzymali. Specjalnie dla Was relacjonowaliśmy Oscary 2021 na żywo. Co działo się na ceremonii?

Oscary 2021: relacja online

Najwięcej nominacji, aż dziesięć, otrzymał w tym roku film „Mank” Davida Finchera. Na sześć statuetek mają szansę produkcje „Ojciec” (Florian Zeller), „Judas and the Black Messiah” (Shaka King), „Minari” (Lee Isaac Chung), „Nomadland” (Chloé Zhao), „Sound of Metal” (Darius Marder) oraz „Proces Siódemki z Chicago” (Aaron Sorkin), a na wygraną w pięciu kategoriach – „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” (Emerald Fennell).

Pełną listę nominacji do Oscarów 2021 poznaliśmy jeszcze w marcu. Jak wskazywały przewidywania, Oscar dla najlepszego filmu był prawie pewny, dla produkcji „Nomadland” w reżyserii Chloé Zhao. Więcej emocji zapewniały wyróżnienia dla aktorek i aktorów. W tych kategoriach „tytani kina”, jak Glenn Close czy Anthony Hopkins, walczyli o miano najlepszych z młodymi lub początkującymi (w świecie Oscarów) artystami.

ZOBACZ: Kirby, Hopkins, Davis, Oldman. Kto otrzyma Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową?

ZOBACZ: Glenn Close, Olivia Colman, Sacha Baron Cohen... Kto otrzyma Oscara za rolę drugoplanową?

Żadna z polskich produkcji nie otrzymała w tym roku nominacji, ale dwóch Polaków miało szansę w wyścigu o Oscara. To Dariusz Wolski, uznany operator filmowy, który może otrzymać nagrodę za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata”, oraz aktor Paul Raci, który w niedawnym wywiadzie wyznał, że ma polskie korzenie i jest z nich niezwykle dumny. Akademia wyróżniła go za rolę drugoplanową w „Sound of Metal”.

Oscary 2021. Szczegóły tegorocznych Oscarów

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, 93. ceremonia Oscarów będzie miała kilka lokalizacji. W Dolby Theatre, tradycyjnym miejscu wręczania statuetek, odbyły się występy artystyczne, a prezenterzy, nominowani i laureaci spotkali się na najsłynniejszej stacji kolejowej w Los Angeles, Union Station. Zrezygnowano z połączeń przez aplikację Zoom, dlatego osoby, którym nie udało się dotrzeć na galę w USA, dołączyli do wszystkich w specjalnie przygotowanych lokalizacjach w Europie – w Paryżu i w Londynie.

Także przez wzgląd na pandemię, na Union Station pojawiło się jedynie 170 osób, czyli nominowani i ich najbliżsi. Akademia zapewniła wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa, w tym szybkie testy na koronawirusa. Producenci gali, reżyser Steven Soderbergh oraz producenci Stacey Sher i Jesse Collins, zapowiadali wcześniej, że tegoroczne Oscary „będą przypominać film, a nie widowisko telewizyjne”.

Wyjątkowo wprowadzono zmiany dotyczące występów muzycznych. Artyści, nominowani za najlepsze piosenki, nie pojawią się na scenie w trakcie ceremonii – ich występy nagrano odpowiednio wcześniej, a widzowie z USA będą mogli zobaczyć je podczas specjalnego programu „Oscars: Into the Spotlight”.

Oscary 2021. Czerwony dywan

Na 93. ceremonii wręczenia Oscarów nie zabrakło największych gwiazd, w tym laureatów z zeszłego roku. Statuetki wręczali między innymi Renée Zellweger, Laura Dern, Brad Pitt, Joaquin Phoenix i Harrison Ford. Gwiazdy licznie stawiły się na czerwonym dywanie – na gali pojawili się między innymi Zendaya, Glenn Close, Vanessa Kirby, Emerald Fennell, Amanda Seyfried, Halle Berry, Paul Raci i Steven Yeun. Jak się prezentowali?

ZOBACZ: Najlepsze kreacje gwiazd na 93. ceremonii wręczenia Oscarów!

ZOBACZ: Najbardziej awangardowe kreacje na tegorocznej gali Oscary 2021!

ZOBACZ: Ta biżuteria gwiazd na 93. ceremonii rozdania Oscarów kosztowała fortunę!

Oscary 2021, relacja, Brad Pitt
Fot. Chris Pizzello / POOL / AFP

Oscary 2021. Relacja z ceremonii

Jak zapowiadali organizatorzy, początek ceremonii rozpoczął się jak film. Na ekranie pojawiły się nazwiska gwiazd, które wezmą udział w tegorocznym wydarzeniu, a na specjalną scenę Union Station w Los Angeles wyszła Regina King, aktorka i reżyserka filmu „Pewnej nocy w Miami...”. Zwróciła uwagę, że zebrani goście nie mają maseczek ochronnych dzięki wprowadzonym przez Akademię środkom bezpieczeństwa. Jak zaznaczyła Regina King, gala przypomina plan filmowy i zastosowane są podobne rozwiązania.

Po krótkim przemówieniu Regina King wręczyła pierwszą statuetkę wieczoru – za scenariusz oryginalny. W tej kategorii nominowano: Shaka Kinga i Willa Bersona za film „Judas and the Black Messiah”, Lee Isaac Chunga za „Minari”, Emerald Fennell za produkcję „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”, Dariusa Mardera i Abrahama Mardera za „Sound of Metal” oraz Aarona Sorkina za „Proces Siódemki z Chicago”. Oscara 2021 za najlepszy scenariusz oryginalny otrzymała Emerald Fennell! To pierwsza od trzynastu lat kobieta z nagrodą w tej kategorii.

O nagrodę w następnej kategorii – scenariusz adaptowany – walczyli: Sacha Baron Cohen za „Kolejny film o Boracie”, Christopher Hampton i Florian Zeller za film „Ojciec”, Chloé Zhao za „Nomadland”, Kemp Powers za „Pewnej nocy w Miami...”, oraz Ramin Bahrani za produkcję „Biały tygrys”. Regina King ogłosiła że Oscara 2021 za najlepszy scenariusz adaptowany otrzymują Christopher Hampton i Florian Zeller za film „Ojciec”. Florian Zeller, który dołączył do ceremonii w Paryżu, przyznał, że jest niezwykle dumny z faktu, że mógł pracować z Anthonym Hopkinsem, który w tym filmie wcielił się w główną rolę.

Laura Dern, zdobywczyni Oscara 2020 za najlepszą rolę drugoplanową, wręczyła nagrodę dla filmu zagranicznego. Nominowane produkcje to „Na rauszu” (reż. Thomas Vinterberg, Dania), „Better Days” (reż. Derek Tsang, Hong Kong), „Kolektyw” (reż. Alexander Nanau, Rumunia), „Aida” (reż. Jasmila Žbanić, Bośnia i Hercegowina), „Człowiek, który sprzedał swoją skórę” (reż. Kaouther Ben Hania, Tunezja). Oscara 2021 w kategorii najlepszy film międzynarodowy otrzymał film „Na rauszu” duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga. W poruszającym przemówieniu twórca zadedykował nagrodę zmarłej córce.

Ta kategoria budziła wiele emocji, ponieważ nominowano dwóch aktorów z tego samego filmu. Z Danielem Kaluuya i Lakeithem Stanfieldem z „Judas and the Black Messiah” zmierzyli się Sacha Baron Cohen („Proces Siódemki z Chicago”), Leslie Odom Jr. („Pewnej nocy w Miami...”) oraz Paul Raci („Sound of Metal”). Statuetkę wręczyła Laura Dern, a laureatem Oscara 2021 za najlepszą męską rolę drugoplanową został Daniel Kaluuya za rolę w filmie „Judas and the Black Messiah”.

Za najlepszy make up nominowano filmy „Emma.” (Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze), „Elegia dla bidoków” (Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle, Patricia Dehaney), „Ma Rainey: Matka Bluesa” (Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson), „Mank” (Gigi Williams, Kimberley Spiteri, Colleen LaBaff) oraz „Pinokio” (Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti). Oscara 2021 za najlepszą charakteryzację i fryzury otrzymała ekipa filmu „Ma Rainey: Matka Bluesa”, a statuetkę w tej kategorii wręczył Don Cheadle.

Szansę na statuetkę za kostiumy mieli: Alexandra Byrne („Emma.”), Ann Roth („Ma Rainey: Matka Bluesa”), Trish Summerville („Mank”), Bina Daigeler („Mulan”) i Massimo Cantini Parrini („Pinokio”). Oscara 2021 za najlepsze kostiumy dostała Ann Roth za film „Ma Rainey: Matka Bluesa”. 89-letnia kostiumografka została najstarszą zdobywczynią nagrody w całej historii Oscarów.

Bryan Cranston, znany z serialu „Breaking Bad”, połączył się z widami z Dolby Theatre. W tradycyjnym miejscu przyznawania Oscarów wręczył nagrodę specjalną, czyli Jean Hersholt Humanitarian Award, którą wyróżniono organizację charytatywną Motion Picture and Television Fund.

Nadszedł czas na statuetkę w kategorii najlepsza reżyseria! Szansę na Oscara mieli Lee Isaac Chung za „Minari”, Emerald Fennell za film „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”, David Fincher za produkcję „Mank”, Thomas Vinterberg za „Na rauszu” i Chloé Zhao za „Nomadland”. Nagrodę wręczył laureat zeszłorocznych Oscarów, twórca „Parasite” Bong Joon-ho. Oscar 2021 za najlepszą reżyserię trafił do Chloé Zhao za film „Nomadland”! Jest drugą kobietą w historii Oscarów, która otrzymuje tę nagrodę, i jest to pierwszy raz w historii, kiedy w tej kategorii nominowano dwie kobiety.

Oscary 2021: wygrana Chloe Zhao
Fot. Todd Wawrychuk/A.M.P.A.S. via Getty Images

Filmy, nominowane w tym roku za dźwięk, to „Misja Greyhound”, „Mank”, „Nowiny ze świata”, „Co w duszy gra” i „Sound of Metal”. Riz Ahmed, wręczający statuetkę, ogłosił, że Oscara 2021 za najlepszy dźwięk otrzymała ekipa filmu „Sound of Metal”, czyli Michelle Couttolenc, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Jaime Baksht i Carlos Cortés.

Aktor wręczył również nagrodę dla filmu krótkometrażowego. O złotą statuetkę walczyły produkcje „Feeling Through” (Sue Ruzenski, Doug Roland), „The Letter Room” (Sofia Sondervan, Elvira Lind), „The Present” (Farah Nabulsi), „Dwóch nieznajomych” (Martin Desmond Roe, Travon Free) i „Białe oko” (Shira Hochman, Tomer Shushan). Oscarem 2021 za najlepszy film krótkometrażowy nagrodzono „Dwóch nieznajomych” w reżyserii Martina Desmonda Roe’a i Travona Free.

Reese Witherspoon przyznała Oscara dla najlepszej krótkometrażowej animacji. Nominowane tytuły to „Burrow” (Madeline Sharafian, Mike Capbarat), „Genius Loci” (Amaury Ovise, Adrien Merigeau), „Jakby coś, kocham was” (Will McCormack, Michael Govier), „Opera” (Erick Oh) i „Yes-People” (Arnar Gunnarsson, Gísli Darri Halldórsson). Oscara 2021 za najlepszy krótkometrażowy film animowany otrzymał „Jakby coś, kocham was” w reżyserii Willa McCormacka i Michaela Govier. Twórcy podziękowali między innymi Laurze Dern, która jest producentką animacji.

Kolejna kategoria to długometrażowa nominacja. W tym roku Akademia doceniła filmy „Naprzód” (Kori Rae, Dan Scanlon), „Wyprawa na księżyc” (Glen Keane, Peilin Chou, Gennie Rim), „Baranek Shaun Film. Farmageddon” (Richard Phelan, Will Becher, Paul Kewley), „Co w duszy gra” (Dana Murray, Pete Docter) i „Sekret wilczej gromady” (Ross Stewart, Tomm Moore, Stéphan Roelants, Paul Young). Reese Witherspoon ogłosiła, że Oscara 2021 za najlepszy film animowany otrzymuje „Co w duszy gra” Pete’a Doctera.

O nagrodę w następnej kategorii, czyli dokument krótkometrażowy, walczyły tytuły: „Do Not Split” (Anders Hammer, Charlotte Cook), „Colette” (Anthony Giacchino, Alice Doyard), „A Concerto is a Conversation” (Ben Proudfoot, Kris Bowers), „Hunger Ward” (Skye Fitzgerald, Michael Scheuerman), „Piosenka dla Latashy” (Sophia Nahli Allison, Janice Duncan). Oscara 2021 zdobył dokument krótkometrażowy „Colette”. Twórcy zadedykowali nagrodę wszystkim kobietom.

Kolejną statuetkę, jak i poprzednią, wręczyła niesłysząca aktorka Marlee Matlin. W wyścigu o miano najlepszego filmu dokumentalnego zmierzyli się produkcje „Kolektyw” (Alexander Nanau, Bianca Oana), „Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych” (Sara Bolder, Nicole Newnham, James Lebrecht), „Agent kret” (Marcela Santibanez, Maite Alberdi), „Czego nauczyła mnie ośmiornica” (Craig Foster, James Reed, Pippa Ehrlich) oraz „Time” (Kellen Quinn, Lauren Domino, Garrett Bradley). Oscara 2021 dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego otrzymał tytuł „Czego nauczyła mnie ośmiornica”.

Tytuły nominowane za efekty specjalne to „Miłość i potwory”, „Niebo o północy”, „Mulan”, „Jedyny i niepowtarzalny Ivan” i „Tenet”. Jak ogłosił aktor Steven Yeun, Oscara 2021 za najlepsze efekty specjalne otrzymuje ekipa filmu „Tenet”, czyli Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley i Scott R. Fisher.

Brad Pitt zapowiedział nominowane w kategorii aktorka drugoplanowa. W wyścigu po nagrodę zmierzyły się Maria Bakalova („Kolejny film o Boracie”), Glenn Close („Elegia dla bidoków”), Olivia Colman („Ojciec”), Amanda Seyfried („Mank”) i Youn Yuh-jung („Minari”). Oscara 2021 za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową zdobyła Youn Yuh-jung za role w filmie „Minari”. Jest pierwszą koreańską aktorką, która zdobyła Oscara w tej kategorii.

Produkcje, nominowane za scenografię i dekoracje, przedstawiła Halle Berry. O statuetkę walczyły filmy „Ojciec” (Cathy Featherstone, Peter Francis), „Ma Rainey: Matka Bluesa” (Karen O'Hara, Diana Stoughton, Mark Ricker), „Mank” (Jan Pascale, Donald Graham Burt), „Nowiny ze świata” (David Crank, Elizabeth Keenan) i „Tenet” (Nathan Crowley, Kathy Lucas). Oscarem 2021 za najlepszą scenografię nagrodzono ekipę filmu „Mank”.

Poznaliśmy także laureata następnej kategorii – zdjęcia. Szansę na wygraną mieli Sean Bobbitt („Judas and the Black Messiah”), Erik Messerschmidt („Mank”), Dariusz Wolski („Nowiny ze świata”), Joshua James Richards („Nomadland”), Phedon Papamichael („Proces Siódemki z Chicago”). Halle Berry ogłosiła, że Oscara 2021 za najlepsze zdjęcia otrzymał Erik Messerschmidt za film „Mank”.

Kolejny prezenter Oscarowej gali, dawno niewidziany Harrison Ford, zapowiedział filmy i twórców, nominowanych za montaż – Yorgos Lamprinos („Ojciec”), Chloé Zhao („Nomadland”), Frédéric Thoraval („Obiecująca. Młoda. Kobieta.”), Mikkel E.G. Nielsen („Sound of Metal”), Alan Baumgarten („Proces Siódemki z Chicago”). Tegorocznego Oscara 2021 za najlepszy montaż otrzymał Mikkel E.G. Nielsen za film „Sound of Metal”.

Zdobywczyni Oscara Viola Davis wręczyła jeszcze jedną Humanitarian Award, przyznaną przez członków Akademii. Zdobył ją aktor Tyler Perry, który w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na światowy problem rasizmu.

Kolejna kategoria za nami, czyli nominowani za najlepszą muzykę. Muzycznie wyróżniono produkcje „Pięciu braci” (muz. Terence Blanchard), „Mank” (muz. Trent Reznor, Atticus Ross), „Minari” (muz. Emile Mosseri),„Nowiny ze świata” (muz. James Newton Howard) oraz „Co w duszy gra” (muz. Jonathan Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross). Oscara 2021 za najlepszą muzykę oryginalną otrzymał film animowany „Co w duszy gra”, a statuetkę wręczyła Zendaya.

W tym roku artyści nominowani w tej kategorii nie wystąpili na gali, ale nagrali utwory wcześniej, a zaprezentowano je widzom USA podczas specjalnego programu przed Oscarami. O nagrodę walczyli: H.E.R z piosenką „Fight for You” (z filmu „Judas and the Black Messiah”), Celeste z utworem „Hear My Voice” (z filmu „Proces Siódemki z Chicago”), Laura Pausini z „Io Si (Seen)” (z filmu „The Life Ahead”), Leslie Odom Jr. z utworem „Speak Now” (film „Pewnej nocy w Miami...”) oraz Molly Sandén z piosenką „Husavik (Hometown)” (film „Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga”). Zendaya wręczyła Oscara 2021 H.E.R. za najlepszą piosenkę „Fight for You” z filmu „Judas and the Black Messiah”.

Oscary 2021, relacja, H.E.R.
Fot. Chris Pizzello / POOL / AFP

Nadszedł czas na quiz muzyczny dla gości gali, a po nim poznamy laureatów w najważniejszych kategoriach. Przed nami jeszcze wiele emocji!

Aktorka Angela Bassett wyszła na scenę, aby złożyć hołd artystom i osobom, związanym ze światem kina, którzy odeszli w ostatnim czasie. Pożegnaliśmy Kelly Preston, Ennio Morricone, Jerry’ego Stillera, Seana Connery’ego, Chadwicka Bosemana... I wielu innych.

Przed nami jedna z najważniejszych nagród dzisiejszej nocy. O miano filmu roku walczyły produkcje „Ojciec”, „Judas and the Black Messiah”, „Mank”, „Minari”, „Nomadland”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”, „Sound of Metal” i „Proces Siódemki z Chicago”. Oscara 2021 dla najlepszego filmu zdobył „Nomadland”! Statuetkę wręczyła Rita Moreno.

Na nagrodę dla najlepszej aktorki miały szansę Viola Davis („Ma Rainey: Matka Bluesa”), Andra Day („The United States vs. Billie Holiday”), Vanessa Kirby („Cząstki kobiety”), Frances McDormand („Nomadland”) i Carey Mulligan („Obiecująca. Młoda. Kobieta.”). Statuetkę wręczyła zeszłoroczna laureatka Akademii, Renée Zellweger, która ogłosiła, że Oscarem 2021 za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą wyróżniono Frances McDormand za rolę w filmie „Nomadland”. To trzeci Oscar w karierze utalentowanej aktorki.

I ostatnia kategoria. Joaquin Phoenix, niezapomniany „Joker” z zeszłego roku, przedstawił nominowanych za najlepszą męską rolę główną: Riz Ahmed („Sound of Metal”), Chadwick Boseman („Ma Rainey: Matka Bluesa”), Anthony Hopkins („Ojciec”), Gary Oldman („Mank”), Steven Yeun („Minari”). Oscara 2021 za najlepszą męską rolę pierwszoplanową otrzymał Anthony Hopkins za występ w filmie „Ojciec”!

To już koniec wyjątkowego wieczoru z Oscarami. Dziękujemy, że byliście z nami i do zobaczenia za rok! 

Oscary 2021, relacja, Chloe Zhao, Frances McDormand
Fot. Chris Pizzello / POOL / AFP

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…