Dariusz Wolski, 2009, Łódź
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
OSCARY 2021

Polak z wielką szansą na Oscara za najlepsze zdjęcia! Kim jest Dariusz Wolski?

Współpracuje z największymi gwiazdami kina!

Olga Figaszewska 19 kwietnia 2021 15:45
Dariusz Wolski, 2009, Łódź
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Już w niedzielę w nocy poznamy laureatów ceremonii Oscarów 2021. Wśród nominowanych do najważniejszej nagrody w świecie kina znalazł się polski operator filmowy – Dariusz Wolski. Artysta ma szansę na statuetkę za najlepsze zdjęcia do filmu Nowiny ze świata. Co wiemy o nominowanej produkcji i samym Dariuszu Wolskim?

Dariusz Wolski nominowany do Oscara za film „Nowiny ze świata”

Dariusz Wolski odpowiada za zdjęcia do filmu Nowiny ze świata w reżyserii Paula Greengrassa. Produkcja jest adaptacją powieści Paulette Jiles. Przybliża historię wędrującego od miasta do miasta i dzielącego się z ludźmi nowinami weterana wojny secesyjnej, który rusza w niebezpieczną podróż przez Teksas, by odprowadzić dziesięcioletnią sierotę do nowego domu. W rolach głównych wystąpili Tom Hanks, Helena Zengel i Michael Angelo Covino. Film jest dostępny na platformie Netflix.

Operator filmowy w swojej kategorii zmierzy się z Erikiem Messerschmidtem (Mank), Joshuą Jamesem Richardsem (Nomadland), Phedonem Papamichaelem (Proces Siódemki z Chicago) i Seanem Bobbittem (Judas and the Black Messiah).

ZOBACZ TEŻ: Oscary 2021: wiemy, kto powalczy o najważniejsze nagrody filmowe!

Dariusz Wolski nominowany do Oscara za „Nowiny ze świata”
Fot. MAT. PRASOWE NETFLIX

Kim jest Dariusz Wolski? Polak ma szansę na otrzymanie Oscara!

To pierwsza oscarowa nominacja dla Dariusza Wolskiego. Artysta urodził się w 1956 roku w Warszawie, studiował w Szkole Filmowej w Łodzi. Do wyboru artystycznego kierunku zmotywowała go siostra. „Było między nami coś w rodzaju meczu – ona była o rok starsza, studiowała na ASP w Warszawie, więc pomyślałem, że muszę wymyślić coś konkurencyjnego. A skoro chciałem zajmować się kinem, musiałem jechać na studia do Łodzi”, mówił w Wyborczej w 2011 roku.

Dariusz Wolski nie ukończył szkoły, ale swoją karierę kontynuował poza granicami kraju. Marzył o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych i udało mu się. „To nie był impuls, tylko wykalkulowana decyzja. Gdybym skończył studia, nigdy nie dostałbym paszportu. A jak się wyjeżdżało przed ostatnim rokiem, oficjalnie na wakacje, problemu nie było – mieli w sobie arogancką pewność, że przecież muszę wrócić i zrobić dyplom. Nie mam go do dziś i jakoś sobie radzę”, mówił o swojej decyzji w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Polak, który podbił Hollywood

Dariusz Wolski wyjechał do USA pod koniec lat 70. Pomieszkiwał u różnych osób, chwytał się różnych zajęć. Był kurierem, pracował jako rysownik i elektryk w BBC. Ostatnia praca silnie go ukształtowała. Rozwijał swoje umiejętności i zdobywał doświadczenie. Na początku współpracował przy tworzeniu filmów niskobudżetowych i reklam, a po przeprowadzce do Los Angeles zaczął robić teledyski, między innymi dla Eltona Johna, Stinga, Eminema czy zespołu Aerosmith.

Na początku lat 90. stanął na planie filmowym i szybko doceniono jego niesamowity talent! Jedno jest pewne – Dariusz Wolski podbił Hollywood. Stworzył zdjęcia do filmów Krwawy Romeo Petera Medaka i Kruk Alexa Proyasa, a następnie rozpoczął współpracę z Timem Burtonem, Ridleyem Scottem czy Gorem Verbinskim. Na swoim koncie ma m.in. takie produkcje, jak: Fan, Karmazynowy przypływ, Mexican, Piraci z Karaibów: Klątwa czarnej Perły, Alicja w Krainie Czarów, Marsjanin, Prometeusz, Obcy: Przymierze. W ostatnim czasie wraz z Ridleyem Scottem tworzy film House of Gucci.

ZOBACZ TEŻ: Historia fortuny i morderstwa… Co wiemy o filmie „House of Gucci” z Lady Gagą?

Trzymamy kciuki za wygraną Dariusza Wolskiego! 

Źródło: Onet Film, Wyborcza.pl

Dariusz Wolski ma szansę na Oscara 2021 za najlepsze zdjęcia

Dariusz Wolski, 2009, Łódź
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.