OSCARY 2021

Oscary 2021. Gdzie obejrzeć filmy, które wyróżniła w tym roku Akademia?

Produkcje nominowane do Oscara dostępne są w sieci

Ksenia Krasko 21 kwietnia 2021 16:00

Już w niedzielę (w poniedziałek w nocy) poznamy laureatów 93. ceremonii rozdania Oscarów. Przyznanie najważniejszych nagród filmowych odbędzie się w nieco innej formie niż zazwyczaj, co jest konsekwencją obostrzeń pandemicznych, ale jak zapowiadają organizatorzy gali, emocje pozostaną te same. Już teraz można ocenić, jaką szansę na wygraną mają nominowane do statuetki tytuły – Oscarowe filmy i dokumenty dostępne są w sieci.

Jakie filmy mają nominacje do Oscara 2021?

Najwięcej nominacji do Oscara 2021 otrzymał film „Mank” Davida Finchera, który może zdobyć aż dziesięć statuetek. Po sześć nominacji do Oscarów mają produkcje „Ojciec” (Florian Zeller), „Judas and the Black Messiah” (Shaka King), „Minari” (Lee Isaac Chung), „Nomadland” (Chloé Zhao), „Sound of Metal” (Darius Marder) i „Proces Siódemki z Chicago” (Aaron Sorkin), a „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” (Emerald Fennell) – pięć szans na nagrodę.

ZOBACZ: Kirby, Hopkins, Davis, Oldman. Kto otrzyma Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową?

Zgodnie z przewidywaniami bukmacherów, „Nomadland” w reżyserii Chloé Zhao ma największe szanse na wygraną w kategorii najlepszy film. Niestety, ta produkcja nie jest dostępna w sieci, ale inne tytuły już tak. Nominowane filmy można obejrzeć na kilku platformach, jak Netflix, HBO, Player czy Amazon Prime.

Oscary 2021: film „Nomadland”
Fot. MAT. PRASOWE

Oscar 2021: nominowane filmy do obejrzenia na Netflix

Platforma Netflix oferuje swoim widzom specjalną zakładkę, w której znalazły się tytuły, nominowane w tym roku do Oscara. Co obejrzymy?

Między innymi rekordzistę pod względem nominacji, czyli film „Mank” Davida Finchera. Gary Oldman, który wciela się w rolę słynnego scenarzysty Hermana J. Mankiewicza może otrzymać statuetkę dla najlepszego aktora, a Amanda Seyfried znalazła się na liście aktorek, docenionych za rolę drugoplanową. Produkcja ma też szanse na wygraną za najlepszą muzykę, najlepsze zdjęcia czy najlepsze kostiumy.

Na Netfliksie dostępny jest również „Proces Siódemki z Chicago” w reżyserii Aarona Sorkina. Bazująca na faktach historia otrzymała sześć nominacji do Oscara, między innymi w kategoriach najlepszy film oraz najlepszy aktor drugoplanowy dla Sachy Barona Cohena. Produkcja „Ma Rainey: Matka Bluesa” w reżyserii George’a C. Wolfe’a nie jest brana pod uwagę jako najlepszy film, co według krytyków jest dużym błędem. Doceniono jednak kreacje aktorskie Chadwicka Bosemana i Violi Davis.

Ma Rainey: Matka bluesa, film, plakat
Fot. MAT. PRASOWE / NETFLIX

Na platformie Netflix obejrzymy również poruszający film „Cząstki kobiety” reżysera Kornéla Mundruczó. Vanessa Kirby brawurowo wcieliła się w postać kobiety, która straciła dziecko i otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka. „Biały Tygrys” Ramina Bahrani ma szansę na wygraną za najlepszy scenariusz adaptowany, a „Elegia dla bidoków” w reżyserii Rona Howarda zapewniła nominację dla Glenn Close za najlepszą rolę drugoplanową.

O statuetkę powalczy także Polak, operator filmowy Dariusz Wolski. Nominowany jest za zdjęcia do „Nowin ze świata” Paula Greengrassa z Tomem Hanksem w roli głównej. Na Netfliksie obejrzymy również filmy „Miłość i potwory” Michaela Matthewsa i „Niebo o północy” George’a Clooneya (nominowane za efekty specjalne), „Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga” Davida Dobkina (najlepsza piosenka), produkcję „Pięciu braci” Spike’a Lee (najlepsza muzyka) i animację „Wyprawa na księżyc” Glena Keane’a.

Na platformie Netflix dostępne są także filmy dokumentalne, które mają szansę na statuetkę, czyli „Czego nauczyła mnie ośmiornica?” i „Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych”. Kinomaniacy mogą obejrzeć też wyróżnione filmy krótkometrażowe: „Jakby coś, kocham was”, „Two Distant Strangers” oraz „Piosenka dla Latashy”.

ZOBACZ: Oscary 2021 już w niedzielę! Gdzie obejrzymy ceremonię wręczenia Oscarów?

Oscary 2021: film dokumentalny „Czego nauczyła mnie ośmiornica”
Fot. MAT. PRASOWE

Oscary 2021: nominowane filmy w sieci. Gdzie oglądać?

Platforma Amazon Prime Video oferuje użytkownikom nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film „Sound of Metal” Dariusa Mardera i dokument „Time” wyreżyserowany przez Garretta Bradleya.

Na Amazonie obejrzymy też komedię „Kolejny film o Boracie” Jasona Wolinera, za którą Maria Bakalova może otrzymać nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej oraz produkcję „Pewnej nocy w Miami...” w reżyserii Reginy King, nominowaną między innymi za najlepszy scenariusz adaptowany i za najlepszą rolę męską drugoplanową, w którą wcielił się aktor Leslie Odom Jr.

Oscarowa oferta HBO GO to dokument „Kolektyw” Alexandra Nanau, film animowany „Baranek Shaun Film. Farmageddon” w reżyserii Willa Bechera i Richarda Phelana, a także komedia rodzinna „Jedyny i niepowtarzalny Ivan” (reż. Thea Sharrock), nominowana za najlepsze efekty specjalne.

Serwis Player udostępnia film „The United States vs Billie Holiday”, w którym w rolę tytułową wcieliła się Andra Day i otrzymała za nią nominację za najlepszą rolę kobiecą. Na portalu obejrzymy również produkcję „Emma” (reż. Autumn de Wilde) z szansą na statuetkę za kostiumy i charakteryzację, oraz film „Tenet” (reż. Christopher Nolan) nominowany między innymi za najlepszą scenografię.

Użytkownicy Apple TV mają dostęp do animacji „Sekret wilczej gromady” (reż. Tomm Moore, Ross Stewart) oraz filmu „Misja Greyhound” Aarona Schneidera i Toma Hanksa, kandydata do Oscara za najlepszy dźwięk. Na VOD.pl dostępne są produkcje „Mulan” (reż. Niki Caro) i „Pinokio” (reż. Matteo Garrone). 

plakat filmu Mulan
Fot. Disney/materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.