OSCARY 2021

Kirby, Hopkins, Davis, Oldman. Kto otrzyma Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową?

Oto wszyscy nominowani do Oscara w tych dwóch kategoriach

Ksenia Krasko 20 kwietnia 2021 20:30

Chociaż tegoroczne Oscary będą różnić się od poprzednich, jednego można być pewnym – emocji z pewnością nie zabraknie. Lista wszystkich nominowanych osób i filmów została ogłoszona 15 marca, i od tego czasu nie milknie dyskusja o możliwych laureatach 93. ceremonii wręczenia nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. O ile wygrany w kategorii „najlepszy aktor” wydaje się oczywisty, o tyle wybór najlepszej aktorki może być bardziej ekscytujący. Kto powalczy o statuetkę?

Oscary 2021: nominacje najlepsze aktorki i najlepsi aktorzy

Według bukmacherów i krytyków, nie ma żadnych wątpliwości co do tego, kto otrzyma Oscara za najlepszą rolę męską. Wskazuje się jedno nazwisko, i jest to Chadwick Boseman, który brawurowo wcielił się w rolę nieco aroganckiego jazzmana w dramacie „Ma Rainey: Matka Bluesa”. Aktor zmarł latem ubiegłego roku, stąd opinia, że Akademia przyzna mu pośmiertną nagrodę za znaczący wkład w historię kina.

W kategorii „najlepsza rola męska” nominowani są również Anthony Hopkins, Gary Oldman, Riz Ahmed i Steven Yeun.

ZOBACZ: Oscary 2021 już w niedzielę! Gdzie obejrzymy ceremonię wręczenia Oscarów?

Ciekawiej mogą potoczyć się losy nominowanych do Oscara aktorek. Viola Davis ma szansę na wygraną za postać charyzmatycznej diwy Ma Rainey, „Matki Bluesa”. Vanessa Kirby doceniona jest przez krytyków za przejmującą rolę w „Cząstkach kobiety”, dramacie Kornéla Mundruczó, a Carey Mulligan zasłużenie zbiera doskonałe recenzje za film „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”.

Co ciekawe, Frances McDormand, która zagrała w filmie „Nomadland” ma niewielkie szanse na statuetkę, chociaż produkcja Chloé Zhao jest tak zwanym pewniakiem, jeśli chodzi o kategorię najlepszy film. Piosenkarka Andra Day, „nowa” w wyścigu po Oscara, zagrała w filmie biograficznym „The United States vs. Billie Holiday”, którym podbiła serca publiczności.

W naszym wideo przypominamy filmowe wcielenia aktorek i aktorów nominowanych w tym roku do Oscara, a niżej przybliżamy ich sylwetki. Macie swoich faworytów?

Oscary 2021: nominowana Viola Davis

Popularna amerykańska aktorka od blisko trzydziestu lat związana jest z filmem i teatrem. Po roli w „Co z oczu, to z serca”, zaczęła otrzymywać kolejne propozycje, a na koncie ma takie tytuły jak „Solaris”, „Daleko od nieba”, „World Trade Center”, „Niepokój”, „Noce w Rodanthe” i „Wątpliwość”, w którym Davis zagrała u boku Meryl Streep, Philipa Seymoura Hoffmana i Amy Adams. Później krytycy docenili jej talent w thrillerze „Stan gry” i komedii „Jedz, módl się, kochaj”. W 2011 roku Viola Davis zagrała w filmie „Służące”, zbierając doskonałe recenzje i otrzymując kolejną nominację do Oscara. Złotą statuetkę otrzymała pięć lat później, za drugoplanową rolę w filmie „Płoty”. Viola Davis została nominowana za rolę w filmie „Ma Rainey: Matka Bluesa”.

Oscary 2021. Viola Davis z nominacją dla najlepszej aktorki
Fot. Netflix/Moviestore/Shutterstock/Rex Features/East News

Oscary 2021: kim jest Andra Day, nominowana za rolę kobiecą?

Andra Day, a właściwie Cassandra Batie, to amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka. W 2015 roku wydała debiutancki album muzyczny „Cheers to the Fall”, za który otrzymała nominację do nagrody Grammy. W 2021 roku wcieliła się w postać legendarnej artystki Billie Holiday, i chociaż krytycy wskazują na wiele niespójności w fabule filmu, to gra aktorska oceniana jest bardzo wysoko. Co ciekawe, Andra Day to pseudonim sceniczny, który nie został wybrany przypadkowo – tak aktorka chciała złożyć hołd Billie Holiday, pieszczotliwie nazywaną przez fanów Lady Day. Andra Day może otrzymać Oscara za rolę w filmie „The United States vs Billie Holiday”.

Andra Day nominowana do Oscara 2021 za rolę Billie Holiday
Fot. MAT. PRASOWE

Oscary 2021: nominacja dla Vanessy Kirby z „The Crown”

Vanessa Kirby to brytyjska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, znana między innymi z roli młodej księżniczki Małgorzaty w popularnym serialu „The Crown”. Zadebiutowała rolą w filmie „Love/Loss”, później grała w serialach TV i na deskach brytyjskich teatrów. Na koncie ma takie tytuły filmowe, jak „Queen and Country”, „Bone in the Throat” czy doceniony „Geniusz”, w którym wcieliła się w rolę Zeldy Fitzgerald. W ostatnich latach zagrała też w „Mission Impossible: Fallout”, „Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw”, i „Obywatelu Jonesie”. Vanessa Kirby nominowana jest za film „Cząstki kobiety”.

Oscary 2021. Vanessa Kirby z nominacją dla najlepszej aktorki
Fot. Benjamin Loeb/Netflix/Courtesy Everett Collection/East News

Oscary 2021: Frances McDormand z nominacją dla najlepszej aktorki

Frances McDormand nie lubi rozmawiać z prasą, nie udziela wywiadów i odmawia fanom autografów i zdjęć, chociaż zawsze chętnie z nimi rozmawia. Artystka niejednokrotnie przyznawała, że „bycie gwiazdą” nie jest dla niej. Być może dlatego jest jedną z najbardziej ciekawych i cenionych aktorek. Zadebiutowała w filmie „Śmiertelnie proste” w 1984 roku, później nadszedł czas na słynne „Missisipi w ogniu” i „Fargo”. Do Oscara nominowana była siedem razy, otrzymała dwie statuetki – za „Fargo” i „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Zdobyła także Złote Globy, statuetki BAFTA i nagrodę festiwalu w Wenecji. Frances McDormand nominowana jest za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Nomadland”.

Oscary 2021: nominowana dla Frances McDormand
Fot. Searchlight Pictures/Associated Press/East News

Oscary 2021: nominacja dla Carey Mulligan za rolę kobiecą

Carey Mulligan, brytyjska aktorka teatralna i filmowa, pierwszą poważną rolę otrzymała w 2005 roku, kiedy dołączyła do obsady filmu „Duma i uprzedzenie”, wcielając się w rolę Kitty Bennet. W późniejszych latach zagrała w takich produkcjach, jak „Wrogowie publiczni”, „Była sobie dziewczyna”, „Drive”, „Wielki Gatsby” czy „Sufrażystka”. Za „Obiecującą. Młodą. Kobietę.” Carey Mulligan może otrzymać swojego pierwszego Oscara.

ZOBACZ: Przed nami 93. ceremonia wręczenia Oscarów. Tegoroczna gala będzie różnić się od poprzednich

Oscary 2021: nominowana Carey Mulligan
Fot. Focus Featuers/Moviestore/Shutterstock/Rex Features/East News

Oscary 2021: pośmiertna nominacja dla Chadwicka Bosemana

Chadwick Boseman był prawdziwym bohaterem nie tylko w filmie „Czarna Pantera”, ale też w życiu. Aktor przez długi czas walczył z poważną chorobą – rakiem okrężnicy. Pomimo to nigdy nie zrezygnował z pasji, jaką było aktorstwo. Zanim podbił duże ekrany, grał głównie w sztukach teatralnych. W ciągu krótkiej, ale nasyconej kariery zagrał w takich tytułach, jak „Persons Unknown”, „42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy” czy „Get on Up: Historia Jamesa Browna”. Popularność zyskał dzięki postaci Czarnej Pantery ze świata Marvela, wcielając się w nią w filmach „Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów”, „Black Panther”, „Avengers: Infinity War” i „Avengers: Endgame”. Aktor zmarł w sierpniu 2020 roku. Chadwick Boseman został pośmiertnie nominowany do Oscara za swoją ostatnią rolę w filmie „Ma Rainey: Matka Bluesa”.

Oscary 2021. Nominowany w kategorii „najlepszy aktor” Chadwick Boseman
Fot. Netflix/Moviestore/Shutterstock/Rex Features/East News

Oscary 2021: Anthony Hopkins nominowany za najlepszą rolę męską

Sir Anthony Hopkins to walijski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Od lat uważany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów, a jego filmy zawsze cieszą się wielkim uznaniem. Jest laureatem najważniejszych nagród filmowych – Oscara, BAFTA, Emmy i Nagrody im. Cecila B. DeMille’a. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął na deskach teatralnych, później przeniósł się do świata filmu. Zagrał w takich produkcjach jak „Lew w zimie”, „Cudzymi rękoma”, „Wielkie nadzieje”, „Okruchy dnia”, „Nixon”, „Joe Black” i „Dwóch papieży”. Najbardziej rozpoznawalną rolą aktora pozostaje Hannibal Lecter z kultowego już filmu „Milczenie owiec”, za którą w 1992 roku otrzymał Oscara. Aktor jest również uzdolnionym kompozytorem i malarzem. W 2021 roku Anthony Hopkins został nominowany do Oscara za rolę w filmie „Ojciec”, w którym wcielił się w postać starszego mężczyzny, który stopniowo traci zmysły z powodu demencji.

Anthony Hopkins nominowany do Oscara 2021 za film „Ojciec”
Fot. Everett Collection/East News

Oscary 2021: Gary Oldman walczy o statuetkę dla najlepszego aktora

Brytyjski aktor, reżyser, scenarzysta i producent od lat zadziwia widzów umiejętnościami, jeśli chodzi o przemianę w swoich filmowych bohaterów. Na początku grał w teatrach, a filmowym przełomem w jego życiu był paradokument „Sid i Nancy” z 1986 roku. Krytycy i widzowie uwielbiają Oldmana w każdej postaci, wyróżniając tytuły „JFK”, „Leon zawodowiec”, „Piąty element”, „Ukryta prawda”, „Hannibal” i wiele innych. Aktor podbił też serca młodszej publiczności, gdy wcielił się w postać Syriusza Blacka w serii filmów o Harrym Potterze. W ostatnich latach zagrał w kilku częściach „Mrocznego rycerza” i zdobył Oscara za rolę Winstona Churchilla w filmie „Czas mroku”. W 2020 roku Gary Oldman powrócił na ekrany w produkcji „Mank”, za którą otrzymał nominację do Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę męską.

Oscary 2021: film „Mank”
Fot. MAT. PRASOWE

Oscary 2021: kim jest Riz Ahmed, nominowany do Oscara aktor?

Riz Ahmed, angielski aktor pochodzenia pakistańskiego, gra od kilkunastu lat. Wystąpił w wielu filmach i serialach, ale przełomem w jego karierze był angaż do filmu „Wolny strzelec” z Jakiem Gyllenhaalem w roli głównej, a później rola w serialu „Długa noc”. Jest znany światu nie tylko jako aktor, ale także jako muzyk pod pseudonimem Riz MC. Dla roli w filmie „Sound of metal” aktor nauczył się grać na perkusji, regularnie uczęszczał na spotkania anonimowych narkomanów i opanował język migowy. Na kartach historii zapisał się jako pierwszy muzułmański aktor, który otrzymał nominację do nagrody Akademii za pierwszoplanową rolę męską. Riz Ahmed ma szansę na Oscara dzięki roli w filmie „Sound of metal”.

Oskary 2021: film „Sound of metal”
Fot. MAT. PRASOWE

Oscary 2021: Steven Yeun nominowany za rolę w „Minari”

Steven Yeun znany jest szerszej publiczności z serialu „The Walking Dead”, z którym związany był przez sześć lat od 2010 roku. Na koncie ma również takie tytuły, jak „I Origins”, „Korpo” i „Okja”. Jest pierwszym amerykańskim aktorem azjatyckiego pochodzenia, który powalczy o Oscara za główną rolę męską. Steven Yeun nominowany jest za rolę w filmie „Minari”. 

Oscary 2021: nominowany Steven Yeun
Fot. Moviestore/Shutterstock/Rex Features/East News

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.