Strona zawiera treści przeznaczone
tylko dla osób dorosłych

Dziś Światowy Dzień Seksu!

Konrad Szczęsny 7 czerwca 2021 11:27

Dziś Międzynarodowy Dzień Seksu. Temat ten, mimo wielu prób oswojenia, wciąż wywołuje w Polsce ogromne emocje. Albo boimy się o nim mówić, albo mówimy w sposób prześmiewczy, wulgarny lub pełen zdrobnień i spieszczeń. Tematyka związana ze współżyciem na wielu twarzach wywołuje rumieniec wstydu. Dlaczego? Wydaje się, że Polacy wciąż mają po prostu ogromny problem z rozmawianiem o seksie w sposób konstruktywny i naturalny.

Czytaj też: Tak Brigitte Macron mówiła w wywiadach o seksie z mężem. Cóż za szczerość

Jak często Polacy uprawiają seks i czy są z niego zadowoleni?

Według raport „Seksualność Polaków 2017”, opublikowanego dwa lata temu a omówionego przez portal naukawpolsce.pap.pl, jedynie 42% naszego społeczeństwa jest zadowolona z pożycia. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że podejście do seksu wśród mieszkańców Polski zmienia się. Szczególnie widoczne jest to w przypadku pokolenia trzydziesto i czterdziestolatków, którzy zbliżają się, jeśli chodzi o postrzeganie współżycia seksualnego, do pokolenia dzisiejszych dwudziestolatków. Uwidacznia się to m.in. poprzez otwartość na nowe doznania i zachowania seksualne. 

Z badań wynika, że seks odgrywa istotną lub bardzo istotną rolę u 40 proc. dorosłych Polaków, a 42 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swego życia seksualnego. Tak jak w poprzednich badaniach bardziej zadowoleni są mężczyźni (55 proc.) niż kobiety (49 proc.).

"Jednak wśród osób w wieku 30-49 lat zadowolonych ze swego życia seksualnego jest 70 proc. badanych, a u osób 50 plus jedynie 36 proc.”, podkreślił prof. Izdebski. W grupie 18-29 lat zadowolonych z tego powodu jest 53 proc. ankietowanych. Z uroków seksu najbardziej zatem korzystają osoby w średnim wieku.

Prof. Izdebski tłumaczył, że osoby po 50. roku życia często są samotne i nie mają partnera seksualnego, jednak niepokojące jest jego zdaniem to, że nawet dla wielu z tych, którzy są w stałych związkach, seks jest mało ważny.

Raport wykazał, że w ostatnim roku 76 proc. Polaków w wieku 18-49 lat uprawiało seks (w tym względzie nie badano osób po pięćdziesiątce), czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w 2011 r. i aż o 10 punktów mniej w porównaniu do 1997 r. Długość kontaktów seksualnych w tej grupie nie zmieniła się: od 2005 r. trwają one średnio 13-15 minut. Skróciła się gra wstępna – z 20 minut w 2005 r. do 15 minut w 2017 r.

Czy Polacy zdradzają w związku?

Polacy - bez względu na wiek i płeć - są jednak tradycjonalistami, jeśli chodzi o to, czy będąc w stałym związku można mieć romans i być jednocześnie w innym długotrwałym związku. Ogółem zgodziło się z tym 17 proc. badanych, w tym 15 proc. mężczyzn, 10 proc. kobiet oraz 12 proc. osób po 50. roku życia.

Zdrada jest na ogół ukrywana przez naszych rodaków. 71 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie przyznało się do niej; zrobiło to zaledwie 20 proc. osób, które się jej dopuściły. Gdy partner lub partnerka się dowiedziała o zdradzie, w 35 proc. przypadków (bez podziału na wiek) związek się rozpadł. 25 proc. badanych oświadczyło, że po zdradzie dalej jest w związku, ale relacje w nim się pogorszyły, 20 proc. ankietowanych twierdziło, że nic się nie zmieniło; taki sam odsetek badanych deklarował, że ich związek po zdradzie się wzmocnił.

Gdy partner lub partnerka się nie dowiedziała o zdradzie, do rozpadu związku doszło jedynie w 12 proc. przypadków, a 57 proc. ankietowanych przyznało, że ich związek się nie zmienił.

„Do zdrady w stałym związku najczęściej dochodzi w związku z wykonywaną pracą”, podkreśla prof. Izdebski. 26 proc. badanych Polaków dopuściło się jej po spożyciu dużej dawki alkoholu, 24 proc. w czasie urlopu bez partnera lub partnerki, 17 proc. podczas podróży służbowej, 15 proc. w biurze lub zakładzie pracy, 13 proc. w klubie lub na dyskotece, 11 proc. w czasie wyjazdów integracyjnych, a 10 proc. podczas dłuższego wyjazdu związanego z pracą lub zarobkowania za granicą.

Dlaczego Polacy uprawiają mniej seksu?

Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki skomentował, że znaczny wpływ na zainteresowanie seksem mają stres i zmęczenie, na które narażonych jest wielu naszych rodaków, często w związku z wykonywaną pracą. Dlatego uprawiamy mniej seksu niż w latach minionych.

Sesje VIVY!: gwiazdy w łóżku: Rozenkowie, Stramowscy, Doda...

W naszej galerii przypominamy kultowe sesje gwiazd... w łóżku. Jedne pozowały z modelami lub modelkami, inne z partnerami i partnerkami, jeszcze inne samotnie. Które zdjęcie należy do waszych ulubionych?  

1/10
Katarzyna Warnke, Piotr Stramowski, Viva! luty 2016
Copyright @Zuza Krajewska/LAF AM
1/10
2/10
Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan
Copyright @Robert Wolański
2/10
3/10
Doda i Błażej Szychowski w łóżku
Copyright @Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM
3/10

Doda i jej były partner Błażej Szychowski w jedynej wspólnej sesji z listopada 2011 r.

 

Polecamy też: Doda znowu singielką! Jej związki są krótkie, ale namiętne. Pamiętacie tę gorącą sesję z Vivy! ?

4/10
Borys Szyc, VIVA! maj 2014
Copyright @Zuza Krajewska/LAF AM
4/10

Borys Szyc z modelkami, sesja VIVY! z maja 2014 r.

 

Polecamy też: Sensacyjne wyznanie Borysa Szyca: „Jestem trzeźwym alkoholikiem’’

5/10
Agnieszka Włodarczyk i Mikołaj Krawczyk, "Viva!" maj 2012
Copyright @Piotr Porębski/Metaluna
5/10
6/10
Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan w walentynkowej sesji w "Vivie!"
Copyright @fot. Bartek Wieczorek/LAF/Viva!
6/10

Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan w walentynkowej sesji w „Vivie!” w styczniu 2015 r.

 

Polecamy też: Czego Barbara Kurdej-Szatan nie lubi w swoim mężu? A czego on w niej? EKSKLUZYWNE VIDEO

7/10
Kamila Łapicka, Andrzej Łapicki
Copyright @Iza Grzybowska / MAKATA
7/10

Kamila ŁapickaAndrzej Łapicki w VIVIE! we wrześniu 2010 r.

 

Polecamy też: Kamila i Andrzej Łapiccy - Jedyna taka historia

8/10
Grażyna Szapołowska i Eryk Stępniewski, Viva! 2008
Copyright @Iza Grzybowska/VOYK
8/10
9/10
Ewa Minge, Viva! czerwiec 2015
Copyright @Bartek Wieczorek/LAF AM
9/10

Ewa Minge w sesji dla VIVY! w czerwcu 2015 r. 

 

Polecamy też: Ewa Minge odwołała ślub? Mamy komentarz projektantki!

10/10
Michał Żebrowski, Viva! grudzień 2012
Copyright @Marlena Bielińska/MOVE
10/10

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.