książę Karol, Camilla Parker-Bowles, książę Karol czeka na tron, czy Karol zostanie królem
Fot. Getty Images
Z ŻYCIA BRYTYJSKIEJ RODZINY KRÓLEWSKIEJ

Czarny PR, niespełniona miłość i niechlubny rekord oczekiwania w kolejce do tronu… Książę Karol obchodzi dziś 69. urodziny!

Konrad Szczęsny 14 listopada 2017 13:30
książę Karol, Camilla Parker-Bowles, książę Karol czeka na tron, czy Karol zostanie królem
Fot. Getty Images

 

Książę Karol obchodzi dziś 69. urodziny. Jest najdłużej czekającym księciem w kolejce spośród książąt Walii, by zasiąść na brytyjskim tronie. Całe życie musiał starać się, by  królowa Elżbieta II zaakceptowała związek syna z Camillą Parker-Bowles. Wcześniej został przez nią zmuszony do poślubienia „królowej ludzkich serc”, której nigdy nie kochał - księżnej Diany. Księcia Karola z pewnością można nazwać najbardziej pechowym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej! Dlaczego?

 

Polecamy też: Książę Karol płakał całą noc przed ślubem z księżną Dianą. Tak twierdzi autorka jego biografii

 

Książę Karol - najdłużej oczekujący na tron książę Walii w historii

 

Ten mało chlubny rekord należy właśnie do księcia Karola. Brytyjczyk czeka już ponad 60 lat, by zasiąść na tronie. Na domiar złego wcale nie cieszy się dużą sympatią pobratymców! Według ostatnich badań, przeprowadzonych na takiej samej grupie odbiorców, jako wymarzonego króla wskazało go jedynie 60% ankietowanych. Jego syna księcia Williama, owoc związku z księżną Dianą - aż 79%. Z kolei w roli księżnej-małżonki (zgodnie z etykietą i zapowiedziami nie będzie nosił tytułu królowej) Camillę Parker-Bowles widziałoby jedynie 39% respondentów. To i tak ogromny wzrost, jeśli porównać wyniki podobnych badań, przeprowadzonych w chwili, gdy poślubiła księcia Karola. Wtedy procent tych, którzy widzieli ją w tej roli, wynosił zaledwie... 7%. Co gorsza, w świadomości opinii publicznej funkcjonuje mit, że książę Karol powiedział kiedyś, że rezygnuje z prawa do tronu. Mało tego! Część osób z uporem maniaka podkreśla, że przecież rozwodnik nie może zostać królem Wielkiej Brytanii. Nic bardziej mylnego: wedle wszelkich przesłanek i prawdopodobieństwa, były mąż księżnej Diany wciąż zajmuje pierwsze miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Coraz częściej mówi się jednak, że książę Karol może zrezygnować z tego przywileju na rzecz syna, księcia Williama - i w ten sposób spełnić wolę ogółu, który nie przepada za pierworodnym synem Elżbiety II, zarzucając mu m.in. nudziarstwo, a nawet to, że przyczynił się do śmierci pierwszej żony! 

 

Polecamy też: Zdrady, próby samobójcze i głośny rozwód. Ten serial odsłoni kulisy małżeństwa księżnej Diany i księcia Karola

 

Książę Karol zostanie najstarszym koronowanym na króla księciem Walii w historii?

 

Co gorsza, gdyby nawet tak się stało, że w niedalekiej przyszłości książę Karol zasiadłby na tronie... byłby najstarszym księciem Walii w historii Wielkiej Brytanii, który został koronowany na króla - własnie obchodzi 69 urodziny! Wymowną grafikę zamieścił dwa lata temu, gdy ojciec księcia Williama i Harry'ego pobił ów mało chlubny rekord,  serwis „Daily Telegraph”.

 

książę Karol, ile czeka na tron książę Karol
Fot. telegraph.co.uk

 

Książe Karol - jaki jest prywatnie, jaki ma kontakt z Georgem i Charlotte?

 

Okazuje się, że ten niecieszący się zbyt dużą sympatią społeczeństwa członek brytyjskiej rodziny królewskiej... jest zapalonym ogrodnikiem i stara się zarazić wnuki swoją pasją! Co więcej, w swojej posiadłości w Highgrove wybudował im nawet domek na drzewie. Podobno świetnie radzi sobie także z dubbingiem i uwielbia czytać pięciorgu wnuczętom kolejne tomy sagi o Harrym Potterze! 

 

„Cudownie, fajnie jest pomyśleć: jestem dziadkiem”, zwierzył się, gdy księżna Kate była w ciąży. W wywiadach jest zabawny i błyskotliwy, to także typ zgrywusa, który uwielbia opowiadać kawały. O dziwo, i tak nazywany jest nudziarzem, który był zbyt oschły dla swoich synów (w przeciwieństwie do uwielbianej przez Brytyjczyków księżnej Diany). Czasem zdarza mu się również zdradzić nieznane fakty z prywatnego życia rodziny królewskiej: kiedyś zwierzył się, że księżniczka Charlotte to wzorowa wnuczka, która przesypia grzecznie całe noce, podczas gdy jej brat jest dosyć... płaczliwy. 

 

Z wykształcenia jest archeologiem i antropologiem, ma również – podobnie jak Harry i William - uprawnienia pilockie (zarówno do prowadzenia samolotów odrzutowych, jak i helikopterów). Niestety, wisi nad nim fatum i uważany jest – zdecydowanie niesłusznie – za nudziarza, który zniszczył życie księżnej Dianie. I tego w percepcji Brytyjczyków nie zmieni już nic, co zresztą podkreślają osoby blisko związane z królewskim dworem, wprost nazywając czarny PR księcia Karola wśród mieszkańców wysp „największym zwycięstwem królowej ludzkich serc w historii”.

 

Polecamy też: Z dzienników księżnej Diany: „Cięłam piersi i uda nożem do cytryn. Zawsze po kłótniach z Karolem”

 

Księżna Diana o księciu Karolu

 

Czy kiedykolwiek zostanie królem? Wątpliwe. Przewidziała to już księżna Diana, która w jednym z wywiadów bez ogródek wypowiedziała się w kwestii kandydatura męża na króla Wielkiej Brytanii. „Byłoby to dla niego ogromnym ograniczeniem. Nie wiem czy byłby w stanie się do tego przystosować”, stwierdziła.

 

Czy książę Karol zasiądzie na brytyjskim tronie?

 

Póki co, niewiele na to wskazuje. Prawdą jest jednak, że mimo braku sympatii Brytyjczyków, opinii gbura i niezbyt urodziwego członka rodziny królewskiej, książę Karol przez całe swoje życie miał jedną miłość – Camillę Parker-Bowles. To jej podporządkował wszystko, do niej wzdychał i przez czas trwania małżeństwa (od 2005 r.) nie wypowiadał się o niej inaczej niż jak „moja najdroższa żona”. 

 

Polecamy też: Książę Karol nigdy nie kochał księżnej Diany. Biografia syna królowej rzuca nowe światło na ich związek

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.