koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia

Jak wygląda obecna sytuacja w kraju?

Redakcja VIVA! 30 marca 2020 21:05
koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Ministerstwo Zdrowia nieustannie uaktualnia informacje na temat kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Oficjalne dane mówią już o 2055 pacjentach. Trzydzieści jeden osób nie żyje.

Koronawirus w Polsce: ile osób zarażonych 30.03.2020?

Ministerstwo Zdrowia  poinformowało o kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce: ,,W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2055/31 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)".

,,Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci pięciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, wszyscy z chorobami współistniejącymi; 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, która była w stanie ciężkim i miała choroby współistniejące oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju", czytamy. 

Profesor Joanna Zajkowska odniosła się na antenie TVN 24 do widocznego wzrostu liczby zakażonych każdego dnia. „Ta krzywa wzrostu zachorowań jest niepokojąca, ale przewidywalna. Ona nie rośnie tak gwałtownie. To efekt dystansowania się społecznego”, wytłumaczyła w programie Wstajesz i wiesz. Profesor przewiduje również, że szczyt zachorowań przewidywany jest na początek, a nawet połowę kwietnia.

Eksperci wskazują, że w najgorszej sytuacji znajdują się Włochy, Hiszpania i Francja – to kraje, w których liczba zakażonych osób nieustannie rośnie. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, przywódcy państw Unii Europejskiej zgodzili się na zamknięcie zewnętrznych granic Wspólnoty na okres 30 dni od 17 marca tego roku.

W Polsce kilka tysięcy pacjentów przebywa w szpitalach, ponad 100 tysięcy osób objętych jest kwarantanną.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski uprzedził na antenie TVN24, że należy spodziewać się gwałtownego wzrostu przypadków zakażenia w kraju, a liczba zakażonych osób przekroczy dwa tysiące. „Niestety, takie są parametry tej epidemii”, dodał.

W piątek 20 marca, rząd do odwołania wprowadził stan epidemii w Polsce. Od środy 25 marca obowiązują „restrykcje w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego”. W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Zamknięto granice i niektóre sklepy. Z jakimi ograniczeniami musimy się liczyć?

Jak bronić się przed koronawirusem? >>> Oto 15 najważniejszych zasad

„W dobie epidemii nowego koronawirusa – zostań w domu!” >>> przeczytaj apel lekarzy

Koronawirus na świecie statystyki

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że koronawirus to pandemia. Eksperci spodziewają się wzrostu liczby przypadków choroby COVID-19, wywołanych przez nią zgonów oraz krajów, do których koronawirus dotrze. „Oceniamy tę epidemię przez cały czas i jesteśmy głęboko zaniepokojeni alarmująco wysokim zasięgiem epidemii i liczbą zarażeń”, powiedział szef WHO. Według dostępnych statystyk, na całym świecie odnotowano ponad 776 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Prawie 38 tysięcy osób zmarło, wyleczono ponad 164 tysięcy pacjentów. 

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.