O TYM SIĘ MÓWI

Wzrost przypadków zakażenia w Polsce, trudna sytuacja w Europie. Co wiemy o koronawirusie?

WHO: „Mamy do czynienia z pandemią”

Redakcja VIVA! 6 kwietnia 2020 14:45

Nazwa koronawirus pochodzi od łacińskiego słowa corona, co oznacza koronę lub wieniec – naukowcy zainspirowali się wyglądem wirusów, które swoim kształtem przypominają te przedmioty. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), takie wirusy objawiają się zarówno w postaci zwykłego przeziębienia, jak i ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (wirus SARS). Co wiemy o nowym typie koronawirusa, który rozprzestrzenia się na cały świat?

Jak rozwinął się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2, wykryty w Chinach, jest nowym szczepem, którego wcześniej nie identyfikowano u ludzi. Naukowcy wciąż odkrywają nowe fakty związane z wirusem i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19. Epidemia rozwinęła się w Chinach, ale szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje na świecie.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła międzynarodowy alert zdrowotny, gdy liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła liczbę ofiar epidemii SARS w latach 2002–2003. Pierwsze przypadki zakażenia odnotowano w Chinach, zdecydowaną większość w prowincji Hubei. Do tej pory zmarło tu ponad 3 300 osób, ale zamknięto ostatni z 14 tymczasowych polowych szpitali. Władze kraju potwierdziły, że wirus ustępuje.

Niebezpieczny koronawirus szybko się rozprzestrzenił – najpierw pojawił się w Hongkongu, na Filipinach, w Japonii, na Tajwanie, w Korei Południowej i w Iranie. Jeśli chodzi o Europę, w trudnej sytuacji znajdują się Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania... Niepokojące informacje docierają również ze Stanów Zjednoczonych.

Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o nowych przypadkach zakażenia w Polsce -> sprawdź najnowsze informacje na ten temat. Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim wprowadził w kraju stan epidemii.

Naukowcy pracują nad odpowiednią szczepionką, ale ostrzegają, że jest mało prawdopodobne, aby udało im się ją wprowadzić przed 2021 rokiem.

Jak bronić się przed koronawirusem?

Koronawirus miał pojawić się na targu owoców morza w mieście Wuhan, w Chinach. Nielegalnie sprzedawano na nim też dzikie zwierzęta, jak koale czy nietoperze. Niebezpieczne drobnoustroje, objawiające się infekcjami układu pokarmowego i oddechowego, zaatakowały ludzi. Podobnie rozwijał się SARS, który w 2003 roku zabił ponad 900 osób.

Według WHO, główne objawy choroby COVID-19 to wysoka gorączka, męczący suchy kaszel, duszności i trudności w oddychaniu. Poza tym, należy zwrócić uwagę na takie dolegliwości jak problemy trawienne, zanik węchu lub smaku, katar, przekrwienie oczu. W lżejszych przypadkach objawy ustępują po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, jednak w cięższych mogą prowadzić do rozległego zapalenia płuc, niewydolności narządów wewnętrznych, a nawet śmierci.

„W dobie epidemii nowego koronawirusa – zostań w domu!” >>> przeczytaj apel lekarzy

Jak bronić się przed koronawirusem? -> Oto 15 najważniejszych zasad

Statystyki potwierdzają już prawie milion trzysta tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem na całym świecie, zmarło 70 tysięcy osób. WHO informuje również, że objawy ustąpiły u 272 tysięcy osób. 

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.