Koronawirus, wirus
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

„W dobie epidemii nowego koronawirusa bardzo proszę każdego – zostań w domu!”

Lekarze apelują o rozsądek

Ksenia Krasko 12 marca 2020 13:05
Koronawirus, wirus
Fot. Getty Images

Ze względu na niepokój, spowodowany rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wiele osób tak naprawdę nie wie, jak należy się zachować. Czy lepiej zostać w domu, czy jednak nie? Jakie zasady higieny są wskazane, a czego należy unikać? Czy wyjście z domu może być niebezpieczne? Lekarze postanowili odnieść się do najczęściej zadawanych pytań i wystosowali istotny apel.

Lekarze o akcji #zostańwdomu

Jak czytamy na profilu Będąc Młodym Lekarzem, medycy apelują o rozsądek, udostępniając post o tej treści na swoich portalach społecznościowych.

„Będzie długo, ale to WAŻNE! W dobie epidemii nowego koronawirusa bardzo proszę każdego z rodziny, przyjaciół i znajomych jako lekarz, ale też jako zwykły człowiek – #zostańwdomu! Młodzi ludzie i dzieci chorują łagodniej, ale to głównie oni przenoszą wirusa na osoby z grup ryzyka: ludzi 65+, chorych przewlekle, kobiety w ciąży”, czytamy.

„Ciężkie obustronne środmiąższowe zapalenie płuc z niewydolnością oddechową i ryzyko zgonu w przebiegu COVID-19 dla niektórych stanowi realny scenariusz, dlatego:

 • Jeśli potrzebujesz zakupów spożywczych zrezygnuj z supermarketu, spróbuj zrobić je online lub w osiedlowym sklepie – zostań w domu.
 • Jeśli chcesz obejrzeć film, zrezygnuj z kina, włącz Netflix, Player, VOD – zostań w domu.
 • Jeśli myślisz, że z dzieckiem miło spędzisz czas, zrezygnuj z sali zabaw, basenu, klubokawiarni, wyjmij w domu planszówki, kolejkę, klocki, odpal Świnkę Peppę, Vaianę – zostań w domu.
 • Jeśli masz zaplanowaną podróż za granicę, przesuń termin, odwołaj, spróbuj odzyskać pieniądze, ale - zostań w domu.
 • Jeśli chciałeś odwiedzić dziadków sam albo z dziećmi a jednak nie czujesz się najlepiej – zostań w domu.
 • Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest starszy lub chory przewlekle zaproponuj mu pomoc w zakupach i codziennych czynnościach, tak, aby mógł zostać w domu.
 • Jeśli potrzebujesz chwili modlitwy, skupienia, zrezygnuj z Mszy w niedzielę, odsłuchaj Papieża z Biblioteki Watykańskiej albo radia czy podcastu, przyjmij Komunię duchową – zostań w domu.
 • Jeśli miałeś zaplanowane spotkanie towarzyskie w centrum miasta, zrezygnuj z niego na rzecz nowego terminu albo spotkania w domu w małym gronie – zostań w domu.
 • Jeśli czujesz się chory, masz stan podgorączkowy, gorączkę, kaszel, duszności, zrezygnuj z pracy, skontaktuj się ze swoim lekarzem POZ lub sanepidem i do czasu dalszych decyzji – zostań w domu.
 • Jeśli potrzebujesz ćwiczeń i ruchu, zrezygnuj z wyjścia na siłownię w godzinach szczytu, spróbuj zrobić trening z masą własnego ciała czy jakiś „skalpel” i – zostań w domu.
 • Jeśli potrzebujesz nowego swetra czy sukienki, zrezygnuj z odwiedzania galerii handlowych, spróbuj wybrać coś online lub odłóż zakupy na później – zostań w domu.
 • Jeśli miałeś jechać na konferencję, iść na koncert, zrezygnuj z tego, jeśli organizator tego nie zrobi – zostań w domu.
 • Jeśli potrzebujesz gdzieś dojechać, zrezygnuj w miarę możliwości z komunikacji miejskiej, pociągu, autobusu, samolotu, wykorzystaj auto.
 • Jeśli możesz pracować zdalnie – zostań w domu.

Wychodź z domu, kiedy to niezbędne. Nie panikuj, izolacja sprzyja ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Odżywiaj się zdrowo, śpij dużo i MYJ RĘCE!”. W obliczu pandemii, którą ogłosiło WHO, warto zastosować się do tych poleceń.

Jak dotąd, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 47 przypadków zarażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Będąc Młodym Lekarzem (@bml_pl)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.