koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Włochy, Niemcy, Francja... Które kraje są narażone na epidemię koronawirusa?

Naukowcy dokonali obliczeń

Redakcja VIVA! 6 marca 2020 12:15
koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Z najnowszych informacji WHO wynika, że na całym świecie potwierdzono już ponad 90 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, który rozprzestrzenił się na ponad 80 krajów. Pierwszy przypadek zarażenia w Polsce potwierdził w środę Łukasz Szumowski – minister zdrowia ujawnił, że mężczyzna znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze. Niebezpieczny wirus zabił ponad 3 tysiące osób. Naukowcy z Węgier przewidzieli dalszy rozwój epidemii.

Matematycy z Węgier o koronawirusie

Jak informuje naukawpolsce.pap.pl, powołując się na portal Index, matematycy z Uniwersytetu w Segedynie (Węgry) zdołali wyliczyć, które kraje są najbardziej narażone na rozwój koronawirusa i jak duże jest prawdopodobieństwo wybuchu epidemii poza Chinami.

Portal naukawpolsce.pap.pl tłumaczy, że matematycy najpierw oszacowali rzeczywistą liczbę zakażeń w Chinach, uwzględniając niewykryte przypadki, a następnie ustalili prawdopodobieństwo zagranicznych podróży mieszkańców (jeszcze przed wprowadzeniem ograniczeń).

Gergely Roest wraz z grupą badaczy jeszcze w połowie lutego tego roku przedstawili raport, według którego najbardziej narażonymi krajami w Europie są Włochy, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Co ciekawe, naukowcy już wtedy wskazywali, że to Włochy będą krajem najbardziej narażonym na rozwój epidemii, a pierwsze przypadki zarażenia będą wykryte w okolicach Mediolanu, a nie Rzymu.

Słusznie założono też, że spośród pierwszych stu zakażeń poza Chinami około 13 zostanie wykrytych w Japonii. Roest ujawnił również, że liczba zarażonych osób w Iranie przekracza dwa tysiące, pomimo oficjalnych danych wskazujących na jedynie 28 chorych.

Naukowiec przyznał na łamach portalu Index, że nosiciele nowego koronawirusa dużo szybciej zarażają innych ludzi, niż podczas epidemii SARS w 2003 roku. „Nasze modele wykazują, że nawet jeśli uda się zidentyfikować choćby mały odsetek osób przenoszących chorobę, kiedy jeszcze przybywa niewielu zarażonych, można znacznie opóźnić wybuch epidemii. Poza tym to jeden z najtańszych środków zaradczych”.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Objawy zarażenia przypominają ostre zapalenie płuc: wysoka gorączka, męczący suchy kaszel i ogólne osłabienie organizmu. Aby nie narażać się na ewentualne ryzyko, należy pamiętać o częstym oraz dokładnym myciu rąk. Eksperci polecają również unikanie zatłoczonych miejsc, takich jak komunikacja miejska. 

Jak bronić się przed koronawirusem? Poznaj 10 zasad >>> tutaj

Największe mity na temat koronawirusa >>> tutaj

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.