Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM JEST GŁOŚNO

Oto 7 największych mitów na temat koronawirusa!

Po sieci krąży wiele półprawd, a nawet kłamstw. W co nie wierzyć?

Rafał Kowalski 3 marca 2020 19:58
Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Ponad 80 tysięcy osób zakażonych na całym świecie – takie są najnowsze statystyki dotyczące koronawirusa. Co ważne, epidemia wciąż oficjalnie nie dotarła do Polski. Prawie każdy z nas miał jednak kontakt pośredni lub bezpośredni z osobami, które od początku roku odwiedziły któryś z krajów, gdzie stwierdzono przypadki zarażenia wirusem COVID-19. Warto więc wiedzieć, co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania...

Mity i fakty na temat Koronawirusa

Które z informacji pojawiających się w mediach są jedynie półprawdą?

  • Dolega mi tylko uciążliwy kaszel. Czy mam korona wirusa? - BYĆ MOŻE - Przy samym kaszlu nie można wykluczyć diagnozy mówiącej o koronawirusie. Uspokajamy jednak, że statystycznie u osób, u których stwierdzono COVID-19 zauważono kilka objawów z poniżej wymienionych: kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, wysoka temperatura powyżej 38 stopni, osłabienie, bardzo złe samopoczucie. Zwykle u pacjentów z koronawirusem wszystkie objawy nasilały się bardzo dynamicznie. Warto nie panikować, a po prostu zgłosić się do najbliższej przychodni.
  • Maseczka ochronna pomoże uniknąć zakażenia – PÓŁPRAWDA - Maseczki ochronne powinni nosić przede wszystkim nosiciele koronawirusa, osoby o to podejrzane (by nie zarazić innym) oraz osoby, które przebywają w państwach, gdzie stwierdzono przypadki zarażenia. Maseczka nie pomoże jednak, jeżeli będziemy nosić ją cały czas. Należy je często wymieniać, i co ważne, za pomocą rękawiczek ochronnych, które też należy od razu wyrzucić. Inaczej, wirusy zgromadzone na naszych gołych dłoniach czy niezutylizowanej maseczce mogą nas zarazić.
  • Oleje i sól fizjologiczna uchronią przed koronawirusem – MIT - Lekarze nie potwierdzili, że smarowanie ciała olejem roślinnym czy też płukanie gardła i nosa solą fizjologiczną chroni przed zakażeniem COVID-19. Irygacja nosa/gardła oraz nawilżanie ciała są dobre dla naszego ciała, ale nie można mówić o związku pomiędzy tymi praktykami a skuteczną walką z epidemią.
  • Dostępne na rynku szczepionki pomogą na COVID-19 – MIT - Nie istnieje jeszcze sprawdzona i wprowadzona do obrotu szczepionka na koronawirusa. Z kolei inne, od lat dostępne na rynku, nie chronią przed epidemią.
  • Dzieci nie mogą mieć koronawirusa – MIT - Choć faktycznie wśród 80 000 przypadków zakażenia COVID-19, tylko nieliczny odsetek to dzieci, to nie można powiedzieć, że najmłodsi mogą czuć się bezpieczni. Lekarze potwierdzili, że u dzieci często wirus przebiega niemal bezobjawowo. Najbardziej narażone na niego są faktycznie osoby starsze i osłabione.
  • Nie należy zamawiać i odbierać paczek z Chin – MIT - Jedyną możliwą drogą zakażenia koronawirusem jest bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Wszelkie przesyłki z Azji, w tym z Chin, są bezpieczne.
  • Żel antybakteryjny chroni przed COVID-19 – MIT - Zdecydowanie nie. Wszelkie formy zachowania higieny – dokładne mycie rąk mydłem i ciepłą wodą; przecieranie klamek, komputerów, telefonów; używanie żeli antybakteryjnych; i tak dalej – pomagają zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Żadna z czynności nie minimalizuje jednak do zera możliwości stania się częścią epidemii.

Co jeszcze możemy robić, by czuć się bezpiecznie? Oto naszych 10 pomysłów. 

Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.