Kevin Aiston, Dzień Otwarty TVP, Warszawa, 14.11.2004 rok
Fot. Norbert Urbaniak / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Kevin Aiston dzięki Europa da się lubić rozkochał w sobie całą Polskę. Co dziś robi słynny Brytyjczyk?

Jego życie było pełne wzlotów i upadków

Damian Brillowski 15 listopada 2021 15:00
Kevin Aiston, Dzień Otwarty TVP, Warszawa, 14.11.2004 rok
Fot. Norbert Urbaniak / Forum

Europa da się lubić to fenomen wśród programów rozrywkowych w polskiej telewizji. Przez sześć lat święcił triumfy w TVP2. Była to jedna z najbardziej lubianych przez widzów audycji telewizyjnych. W czasie emisji programu przed telewizorami zasiadały miliony widzów, którzy zachwycali się bohaterami widzianymi na ekranach. Jak żaden inny przybliżał Polakom kulturę i tradycje europejskich krajów. Edukował a zarazem dostarczał rozrywki. Dzięki udziałowi w nim nikomu nieznani obcokrajowcy stali się w kraju nad Wisłą wielkimi gwiazdami. Jedną z tych osób był Kevin Aiston. Co dziś robi znany Brytyjczyk? Okazuje się, że jego życie mocno się zmieniło. 

Kevin Aiston: sukces okupiony cierpieniem 

Pochodzący z Wielkiej Brytanii Kevin Aiston od początku zjednał sobie sympatię widzów swoim ogromnym poczuciem humoru oraz licznymi anegdotami opowiadanymi z niebywałą lekkością i błyskotliwością. Jednak zanim stał się rozpoznawalną gwiazdą w Polsce, życie go nie oszczędzało. Przyszedł na świat w 1969 roku w Londynie. W dzieciństwie przeżywał koszmar, gdyż jego ojciec nadużywał alkoholu. W rezultacie w wieku 12. lat trafił do domu dziecka. Dziś niechętnie wraca wspomnieniami do tego okresu. 

Do Polski przeprowadził się w 1992 roku. Przyjechał do Warszawy z dwoma walizkami, aby odwiedzić kumpla. W jednej miał ubrania a w drugiej płyty winylowe. Tak mu się spodobało w stolicy, że postanowił zostać na stałe. Języka uczył się poprzez oglądanie polskich filmów m.in. „Rejsu", „Nie lubię poniedziałku” czy „Seksmisji”. Ale także chodząc na stadion i nasłuchując kibiców klubu piłkarskiego Legia. 

Dzięki sukcesowi programu „Europa da się lubić”  Kevin stał się z dnia na dzień osobą publiczną. Wraz ze wzrostem popularności pojawiały się kolejne propozycje współpracy, m.in. gra w serialach oraz prowadzenie lekcji języka angielskiego na antenie Polskiego Radia. „Zadomowiłem się tutaj na dobre. Czuję się jednym z was. To jest moje miejsce na ziemi", deklarował w jednym z wywiadów Kevin Aiston. Z miłości do Polski wytatuował sobie na ramieniu polskiego orła i biało-czerwoną flagę. Mówi o sobie – Angol.

Gdy opuścił centrum stolicy i zamieszkał w podwarszawskim Radzyminie, postanowił zostać strażakiem. W tym celu wstąpił w szeregi lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Pracował również jako szef ochrony jednego z warszawskich klubów oraz jako wolontariusz w krakowskich domach dziecka. To tylko udowadnia jak wielkim sercem obdarzony jest Brytyjczyk...

Czytaj także: Steffen Möller był ulubieńcem widzów! Dlaczego zrezygnował z kariery w Polsce?

Kevin Aiston, Dzień Otwarty TVP, Warszawa, 14.11.2004 rok
Fot. Norbert Urbaniak / Forum

Kevin Aiston, Dzień Otwarty TVP, Warszawa, 14.11.2004 rok

Show „Europa da się lubić”: Kevin Aiston, Elisabeth Duda, Steffen Moller
Fot. TRICOLORS/East News

Kevin Aiston, Elisabeth Duda, Steffen Moller, Europa da się lubić, 2006 rok

Kevin Aiston jako restaurator zmaga się ze skutkami pandemii  

W życiu prywatnym miał trzy poważne związki, z których doczekał się pięciu córek. W lipcu 2019 roku przeprowadził się z wraz z trzecią partnerką i córkami do Mielca. Tam otworzył własną restaurację „Kuchnia Kevina. Nie tylko fish & chips”. Co ciekawe, Kevin Aiston z zawodu jest kucharzem, a posiadanie własnej restauracji było dla niego od zawsze wielkim marzeniem. W restauracji pełni funkcję szefa kuchni. W lokalu można zamówić dania zarówno polskie, jak i angielskie. 

Przed pandemią biznes był dochodowy, lecz gdy pojawił się wirus i lokale gastronomiczne zostały na dłuższy czas zamknięte, a później nałożono spore ograniczenia w liczbie przyjmowanych gości, restauracja stała się nierentowna. „Najczęściej teraz jest tak, że zarabiamy 80-100 zł dziennie. W takim normalnym czasie, w lepszy dzień, zarabialiśmy około 2 tys. zł. Dzisiaj o „dobrym dniu” mówimy, jak zarobimy stówę" (…) „Sytuacja wygląda dramatycznie. Mamy cztery przemysłowe lodówki, które muszą być uruchomione. Musimy zapłacić za prąd. Doliczmy do tego opłaty za gaz, wodę, dostawy. Rachunki nadal przychodzą. Niestety, restrykcje to jedno, ale opłaty dalej trzeba robić. Przyszedł do nas też rachunek z ZAiKS-u. Przecież ja teraz sam słucham radia. Gdy restauracja była otwarta, to wiadomo, że płaciło się, bo goście słuchali. Klientów nie ma, ale opłaty robić trzeba”, ujawnił w rozmowie z portalem WP. 

Okazuje się, że lokalna społeczność wykazała się ogromnym wsparcie dla restauratora. „Jestem wdzięczny każdemu, który teraz u nas kupuje. Liczy się każda osoba. To niesamowite wsparcie. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Mielca, którzy nas wspierają nie tylko finansowo, ale też duchowo”, podkreślił. Miejmy nadzieję, że po zniesieniu obostrzeń sytuacja sympatycznego Brytyjczyka poprawiła się i jego restauracja dalej będzie przynosić zyski i cieszyć podniebienia Polaków.  

Czytaj także: Elisabeth Duda. Co stało się z gwiazdą Europa da się lubić? Tak dziś wygląda jej życie

Kevin Aiston, Monika Richardson, program „Europa da się lubić”, 06.10.2006 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Kevin Aiston, Monika Richardson, program „Europa da się lubić”, 06.10.2006 rok

Kevin Aiston z partnerką, 20 Finał WOŚP w Gdańsku, 08.01.2012 rok
Fot. PRESS PHOTO CENTER/EAST NEWS

Kevin Aiston z partnerką, 20 Finał WOŚP w Gdańsku, 08.01.2012 rok

Kevin Aiston w przedszkolu jako strażak edukuje dzieci, Warszawa, 14.03.2013 rok
Fot. Tomasz Urbanek/East News
Kevin Aiston jako strażak edukuje dzieci w przedszkolu, Warszawa, 14.03.2013 rok

Kevin Aiston i Conrado Moreno, Wielki Test na prawo jazdy, Warszawa, TVP, 08.12.2004 rok
Fot. VIPHOTO/East News
Kevin Aiston i Conrado Moreno, Wielki Test na prawo jazdy, studio TVP, Warszawa, 08.12.2014 rok

Kevin Aiston, 24.01.2018 Warszawa TVP Wieki test. Mistrzowie Usmiechu
Fot. Mieczyslaw Wlodarski/ East News

Kevin Aiston, Wieki Test. Mistrzowie Uśmiechu, studio TVP, Warszawa, 24.01.2018 rok

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.