Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Ekspert wskazuje, kiedy może nastąpić szczyt zachorowań w kraju

Czy te przewidywania okażą się trafne?

Ksenia Krasko 30 marca 2020 18:55
Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Liczba osób, zakażonych koronawirusem, stale rośnie. Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje  o nowych przypadkach, a eksperci wskazują, że to dopiero początek rozwoju choroby Covid-19 w Polsce. Niektórzy alarmują również, że udostępniane dane mogą być niepełne.

Koronawirus w Polsce szczyt zachorowań

„Zatory w niektórych laboratoriach są 2-3-dniowe. Faktyczna liczba przypadków jest wyższa. Ale nie chodzi o 100, 200 przypadków mniej czy więcej”, twierdzi dr Paweł Grzesiowski, lekarz pediatra, immunolog i nauczyciel akademicki.

„Trend jest widoczny - dzięki SKUTECZNEMU spowalnianiu za ok. 3-4 tygodnie czeka nas szczyt zachorowań, ale tempo wzrostu jest niskie”, dodał na swoim Twitterze. Te obliczenia wskazują na trzeci i czwarty tygodnie kwietnia.

„Próbki są pobrane i czekają na oznaczenie. Wciąż za mało laboratoriów wykonuje te badania”, wytłumaczył swoje przypuszczenia dr Grzesiowski w odpowiedzi na jeden z komentarzy. Dodał, że wspomniane „zatory” to następstwo „braku mocy przerobowych w laboratoriach”.

Koronawirus na świecie ile osób zakażonych

Pandemia koronawirusa, ogłoszona przez WHO, obejmuje już 199 krajów na całym świecie. Liczba wszystkich przypadków zakażenia zbliża się do 800 tysięcy. Odnotowano ponad 135 tysięcy zgonów, prawie 160 tysięcy osób uznaje się za wyleczone. Jednak, jak twierdzą naukowcy, prawdziwa liczba wszystkich zakażeń jest trudna do oszacowania ze względu na fakt, że niektóre osoby przechodzą chorobę bezobjawowo.

Koronawirus miał pojawić się na targu owoców morza w mieście Wuhan, w Chinach. Nielegalnie sprzedawano na nim też dzikie zwierzęta, jak koale czy nietoperze. Niebezpieczne drobnoustroje, objawiające się infekcjami układu pokarmowego i oddechowego, zaatakowały ludzi. Podobnie rozwijał się SARS, który w 2003 roku zabił ponad 900 osób. Naukowcy odkryli, że drobnoustroje mutują i przekształcają w kolejne, jeszcze trudniejsze do zwalczenia formy.

W piątek 20 marca, rząd do odwołania wprowadził stan epidemii w Polsce. Od środy 25 marca obowiązują „restrykcje w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego”. W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Zamknięto granice i niektóre sklepy. Z jakimi ograniczeniami musimy się liczyć?

„W dobie epidemii nowego koronawirusa – zostań w domu!” >>> przeczytaj apel lekarzy

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.