Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Premier Morawiecki: „Rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego”

Zamknięto granice i niektóre sklepy. Z jakimi ograniczeniami musimy się liczyć?

Ksenia Krasko 13 marca 2020 20:25
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że w Polsce odnotowano jak dotąd 68 przypadków zarażenia koronawirusem. Jedna osoba, 57-letnia kobieta z Poznania, zmarła w szpitalu. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w kraju stanu zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza i z czym musimy się liczyć?

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce - co to jest?

„Dyrektor generalny WHO ogłosił stan pandemii. To pierwszy raz od 11 lat, który jednoznacznie pokazuje, jak groźna jest sytuacja. Naszym zadaniem jest powstrzymanie takiego tempa przyrostu zachorowań, jak u naszych sąsiadów”, wytłumaczył Mateusz Morawiecki. Premier przekazał decyzję rządu o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, co pozwala „nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa”.

Od niedzieli – 15 marca 2020 roku – obowiązywać będą następujące wytyczne:

  • zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców;
  • 14-dniowa kwarantanna domowa dla wjeżdżających na terytorium RP;
  • zawieszenie międzynarodowych połączeń osobowych lotniczych i kolejowych;
  • granice zostaną otwarte dla przepływu towarów;
  • ograniczona działalność galerii handlowych (od soboty 14.03.2020 otwarte pozostaną jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, pralnie);
  • zawieszenie działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn – możliwe będzie zamawianie jedzenia na wynos;
  • zakaz zgromadzeń powyżej pięćdziesięciu osób;
  • utrzymane zostaną czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju;
  • wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian;
  • sklepy spożywcze, banki i punkty usługowe pozostaną otwarte.

„Wprowadzamy pełne kontrole na wszystkich polskich granicach. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, żeby zabrakło żywności, Polska jest jednym z największych producentów żywności”, wytłumaczył premier Morawiecki, odpowiadając tym samym na jedno z najważniejszych pytań, jakie zadawano w ostatnich dniach.

Koronawirus w Polsce - stan zagrożenia epidemicznego

„Z piątku na sobotę ograniczamy działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie. Zdecydowaliśmy o tymczasowym zawieszeniu działania innych sklepów w galeriach, by nie generować dodatkowego ruchu. Poza galeriami handlowymi ograniczenie nie obowiązuje. Wszystkie sklepy, placówki finansowe czy punkty usługowe funkcjonują normalnie”, dodał.

„W obliczu światowej epidemii, czy ogłoszonej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność”, powiedział Morawiecki. „Z myślą o bezpieczeństwie Polaków będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich polskich granicach. Wszystkie granice [...] zostaną niejako odtworzone, najpierw na 10 dni z możliwością przedłużenia o 20 dni, a późnej o kolejny miesiąc”.

„Wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież proszę w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach – spędźcie ten czas w domu. Dzieci i młodzież są nosicielami wirusa, który rozprzestrzenia się najszybciej”, dodał premier. „Zamykamy drzwi przed pandemią. Chronimy naszych obywateli”.

Przypomnijmy, że 10 marca podjęto decyzję o odwołaniu imprez masowych, a 11 marca o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

Według dostępnych statystyk, na całym świecie odnotowano jak dotąd prawie 143 tysięcy przypadków zarażenia koronawirusem. Około 5 tysięcy osób zmarło, wyleczono ponad 70 tysięcy pacjentów. 

Źródło: TVN24, gov.pl

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.