Koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Kulczyk, Minge, Owsiak angażują się w pomoc szpitalom

Ty również możesz to zrobić!

Ksenia Krasko 22 marca 2020 12:05
Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Cały świat walczy z pandemią koronawirusa, którą ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Szpitale z różnych regionów Polski apelują o pomoc. Najważniejsi bohaterowie ostatnich dni, czyli lekarze, mogą liczyć na wsparcie wielu osób, które doceniają ich niezwykły wysiłek w tym trudnym czasie.

Jak pomóc szpitalom w walce z koronawirusem?

Lekarze z różnych regionów Polski alarmują, że w szpitalach zaczyna brakować podstawowych artykułów, jak fartuchy, kombinezony ochronne, maseczki, rękawiczki czy gogle. Na apele błyskawicznie reagują tysiące osób z całego kraju. Niektórzy proponują swoją pomoc przy szyciu maseczek w domach, a inni wpłacają pieniądze, które pozwolą na dalsze działania zapobiegające pandemii.

Dominika Kulczyk wystosowała specjalne oświadczenie. „Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności i cały personel szpitalny to bohaterowie naszych czasów. Ich walka z koronawirusem wymaga wyjątkowych środków i skutecznych narzędzi. Dlatego zdecydowałam się przekazać Fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł na zakup diagnostycznego i ochronnego sprzętu medycznego”.

Finansowe wsparcie okazali również Jakub Błaszczykowski, Anna i Robert Lewandowscy, a także tysiące Polaków, którzy wpłacają pieniądze na ten cel, dołączając do zbiórek za pośrednictwem internetu. Jedną z nich znajdziecie na siepomaga.pl.

Jurek Owsiak wraz z WOŚP zapowiedział, że sto łóżek do intensywnej terapii trafi do końca kwietnia do specjalnych szpitali zakaźnych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Doctors, paramedics, nurses, diagnosticians, and all hospital staff are the heroes of our time. Their fight against coronavirus requires exceptional measures and effective tools. That is why I have decided to donate PLN 20 million to the Lekarze Lekarzom Foundation (Doctors for Doctors Foundation) for the purchase of diagnostic and protective medical equipment. These funds will be used to acquire real time PCR devices that enable detection of coronavirus infection, N95 filter masks, protective suits, and antiseptics. This is the real, most-needed support for people on the front line of fighting the epidemic. Now more than ever, fate shows how connected we are. If we are there for each other as much as we can - we will win! Always! Dominika Kulczyk --- Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności i cały personel szpitalny to bohaterowie naszych czasów. Ich walka z koronawirusem wymaga wyjątkowych środków i skutecznych narzędzi. Dlatego zdecydowałam się przekazać Fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł na zakup diagnostycznego i ochronnego sprzętu medycznego. Fundusze te posłużą do pozyskania urządzeń do diagnostyki genetycznej real time PCR umożliwiających wykrycie zakażenia koronawirusem, masek z filtrem N95, kombinezonów ochronnych spełniających kryteria wirusologiczne oraz środków antyseptycznych. To realne, najpotrzebniejsze wsparcie dla osób na pierwszej linii walki z epidemią. Teraz bardziej niż kiedykolwiek los nam pokazuje, jak bardzo jesteśmy ze sobą połączeni. Jeśli będziemy dla siebie tak bardzo, jak potrafimy – wygramy! Zawsze! Dominika Kulczyk

Post udostępniony przez Dominika Kulczyk (@dominikakulczyk)

Ewa Minge - maseczki dla szpitali

Ewa Minge postanowiła pomóc w inny sposób. „W tym trudnym czasie moda schodzi na dalszy plan. Najważniejsze jest ludzkie życie, które każdego dnia podtrzymują pracownicy służby zdrowia. ⁣⁣W trosce o nich, wszystkie nasze zakłady produkcyjne przekształciliśmy tak, aby za darmo szyć i dostarczyć szpitalom, które się do nas zgłosiły niezbędną odzież ochronną i maseczki.⁣⁣ Bądźcie zdrowi”, napisała na swoim Instagramie.

Na taką pomoc decydują się zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Dzięki stałej wymianie informacji na portalach społecznościowych można dowiedzieć się, które szpitale są w największej potrzebie.

Apel lekarzy podczas pandemii koronawirusa: zostań w domu

Lekarze z całej Polski apelują, aby nie opuszczać domu bez wyraźnej potrzeby. „W dobie epidemii nowego koronawirusa bardzo proszę każdego z rodziny, przyjaciół i znajomych jako lekarz, ale też jako zwykły człowiek – #zostańwdomu! Młodzi ludzie i dzieci chorują łagodniej, ale to głównie oni przenoszą wirusa na osoby z grup ryzyka: ludzi 65+, chorych przewlekle, kobiety w ciąży”, czytamy na profilu Będąc Młodym Lekarzem.

„Wprowadzamy stan epidemii, żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się koronawirusa. Oznacza to dla społeczeństwa nowe obowiązki. Robimy wszystko, by przygotować Polskę na trudne, nadchodzące tygodnie”, poinformował w piątek premier Morawiecki. Przedłużono okres zamknięcia szkół, a także podwyższono karę za nieprzestrzeganie kwarantanny, z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy.

Redakcje VIVA! i viva.pl dołączają do apelu – #zostańwdomu. 

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.