kościół a pandemia
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Koronawirus w Polsce: Dlaczego rząd nie zamknął kościołów? Premier wyjaśnia

Z jednym zdecydowanie nie zgodził się wirusolog

Rafał Kowalski 6 listopada 2020 16:56
kościół a pandemia
Fot. Adobe Stock

W minioną środę na fanpage’u premiera Mateusza Morawieckiego odbył się czat na żywo, podczas którego szef rady ministrów a także minister zdrowia odpowiadali na pytania internautów. Należy przyznać, że politycy nie omijali niewygodnych zagadnień, jednak ich odpowiedzi często wywoływały negatywne komentarze i reakcje widzów. Najwięcej kontrowersji wzbudził temat niezamykania kościołów.

Premier o kościołach. Krytyka wirusologa

W związku z dynamicznie wzrastająca liczbą nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, rząd zdecydował o zamknięciu restauracji, barów, klubów, centrów handlowych (z wyłączeniem sklepów spożywczych, aptek i drogerii), siłowni, teatrów, kin, muzeów, galerii sztuki, a także zakazał organizacji koncertów i innych wydarzeń artystycznych. Otwarte pozostały jednak kościoły.

Podczas środowego wirtualnego spotkania z rodakami Mateusz Morawiecki wyjaśnił, dlaczego świątynie dalej nie są zamknięte. Wprowadzono jedynie nowy limit – 1 wierny na 15 metrów kwadratowych obiektu sakralnego. Polityk mówił o tym, że kościoły nie są w jego ocenie - odwrotnie do wesel, chrzcin, pogrzebów itd. - miejscem zakażeń koronawirusem. Według słów przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości to zasługa tego, że kościoły są wysokie i duże gabarytowo, a wierni jak mało która grupa społeczna przestrzegają należycie zasad reżimu sanitarnego.

Słowa premiera skomentował Włodzimierz Gut, wirusolog, który nie zgodził się z politykiem w jednej kwestii. „Wysokość nie ma tutaj jednak żadnego znaczenia”, powiedział w rozmowie z WP Kobieta, a w reszcie wypowiedzi poparł słowa Mateusza Morawieckiego. „W gruncie rzeczy decydują odstępy i tzw. wietrzenie, jaki jest obieg powietrza. Po pierwsze kościoły są obiektami, które nie wpływają w istotny sposób na ruchliwość społeczną. W tej chwili może przebywać w kościele 1 osoba na 15m2, więc jeśli stoimy na środku, mamy koło o średnicy ok. 4,5 m. Dlatego ryzyko jest trochę mniejsze niż w sklepach”, czytamy w serwisie WP.

Ekspert poprosił po raz kolejny wszystkich, by zachowywali dystans społeczny – to głównie przez łamanie tej zasady tworzą się nowe zakażenia.

Uważacie, że kościoły też nie powinne być otwarte dla wiernych? 

kościół a pandemia
Fot. Posztós János/ adobe stock

Q&A

Moje Q&A z szefem Ministerstwo Zdrowia ministrem Adamem Niedzielskim

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Środa, 4 listopada 2020

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.