koronawirus a zakupy
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus znaleziony na opakowaniach po owocach morza. Czy można się nim tak zarazić?

Chińskie władze przyglądają się sprawie!

Rafał Kowalski 13 sierpnia 2020 17:56
koronawirus a zakupy
Fot. ADOBE STOCK

Druga fala pandemii koronawirusa wydaje się być nieunikniona. Wraz z nią wzrasta liczba publikacji naukowców, którzy sugerują, że są blisko wynalezienia szczepionki na COVID-19. Jednocześnie pojawia się coraz więcej obaw dotyczących wirusa. Jedną z nich jest wieloraka możliwość przenoszenia się go na człowieka. Ostatnie informacje z Chin i Nowej Zelandii wprowadziły dodatkowy niepokój… Co na to eksperci?

Czy koronawirus na żywności jest niebezpieczny?

Brytyjski Independent podał niedawno informację o tym, że w chińskim miasteczku Dalian wykryto ostatnio wzrost zachorowań na koronawirusa. Odpowiedzialne za to miały być opakowania po owocach morza, które trafiły do portu na wschodzie kraju. Na powierzchni pudełek wykryto SARS-Cov-2 i w związku z tym przebadano wszystkie osoby, które miały kontakt z żywnością. Na szczęście okazało się, że nikt nie jest zakażony. Nie wiadomo, z jakiego państwa pochodziły krewetki – informacja ta nie została ujawniona.

Na początku sierpnia do Chin przybyła jednak także inna dostawa owoców morza. Ta przypłynęła aż z Ekwadoru. Niestety także w tym przypadku na opakowaniach miał być koronawirus. Kolejne zamówienia od 3 ekwadorskich firm wstrzymano. Teraz sprawie przyjrzą się też władze Nowej Zelandii. Kraj ten także zamawia owoce morza od różnych dostawców, a w ostatnich dniach pierwszy raz od ponad 3 miesięcy odnotowano w nim nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Czy i one pochodziły z przywiezionych krewetek? Badania są w toku.

Eksperci wiele razy podkreślali, że możliwość zarażenia się COVID-19 poprzez jedzenie jest ekstremalnie niska. Z kolei dotknięcie opakowania i potarcie nosa lub ust może już nas zakazić. Warto jednak podkreślić, że na opakowaniach koronawirus może być aktywny zaledwie 72 godziny. 

Owoca morza
Fot. Instagram

Lekarze, koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.